Najmłodszy shinobi z organizacji Akatsuki, a także jedyny, co do którego istniały podziały ze względu na płęć. Delikatne rysy twarzy, długie blond włosy i szczupła budowa ciała sugerowały, że Deidara jest kobietą, jednak okazało się być inaczej. Dodatkowym znakiem szczególnym w wyglądzie Deidary jest urządzenie do namierzania celów na lewym oku, zazwyczaj zasłonięte przez grzywkę. W przeszłości był szanowanym i bardzo potężnym shinobi z Iwagakure, a dodatkowo uczniem Tsuchikage.

Deidara wstąpił do Akatsuki w młodym wieku, kiedy jego specyficzne metody walki spowodowały wygnanie go z wioski i zainteresowanie ze strony grupy nukeninów. Organizacja wysłała w celu jego skaperowania trzech innych shinobi: Sasoriego, Itachiego Uchihę i Kisame Hoshigakiego, którzy niezbyt przypadli młodemu artyście do gustu. Deidara uważał, że nie potrzebuje takiej organizacji jak Akatsuki i przyjął wyzwanie Itachiego: jeżeli Uchiha go pokona, wstąpi do Brzasku. Pomimo zaangażowania Deidara został pokonany, a skończyłoby się gorzej, gdyby nie powstrzymał go Sasori. Od tej chwili zaczął się obawiać sharingana, jednocześnie trenując swoje lewe oko do przełamywania iluzji kopiującego oka. Po przyjściu do organizacji został partnerem Sasoriego, do którego zwracał się Mistrzu Sasori.

Razem z Sasorim zaatakował Wioskę Piasku, gdzie znajdował się cel Deidary – jednoogoniasty Shukaku, którego nosicielem był Gaara – obecny Kazekage wioski. W czasie ciężkiej walki z Gaarą Deidara stracił wprawdzie rękę, jednak udało mu się pokonać Kazekage, a następnie ulotnić się z wioski. Po dotarciu z Sasorim do kryjówki Akatsuki, przez trzy dni brał udział w rytuale pieczętowania ogoniastego demona, by po skończonej pracy zmierzyć się z shinobi z Konohy, a dokładniej z Kakashim i Naruto. Szczególnie ten drugi był interesującym celem, dlatego Deidara zabrał ciało Gaary ze sobą, prowokując Naruto do pogoni za nim. Po drodze próbował pozbyć się ogona w postaci Kakashiego, by spokojnie zająć się nosicielem lisiego demona, jednak jego wysiłki spełzły na niczym, a na dodatek został pozbawiony przez Hatake drugiej ręki za pomocą techniki Kamui. Później otrzymał silny cios wymierzony przez Naruto, za który planował się zemścić w przyszłości. Pomimo naporu kolejnych shinobi z Liścia, Deidara uniknął porażki i udało mu się uciec z pola walki, szukając utraconej ręki. Znalazł ją Tobi, który okazał się być nowym partnerem shinobi z Iwy. W międzyczasie Kakuzu przyszył Deidarze utracone kończyny, dzięki czemu mógł dalej kontynuować pracę w Akatsuki. Pomimo dziecinnego charakteru Tobiego i jego ogromnej gapowatości udało im się złapać trójogoniastego demona bez większego wysiłku, przez co Deidara jest jedynym członkiem Akatsuki, któremu jak dotąd udało się schwytać dwie ogoniaste bestie.

Po pieczętowaniu dwu- i trójogoniastego demona Deidara dowiedział się o śmierci Orochimaru, a także o jego zabójcy – Uchiha Sasuke. Zdenerwowany Deidara, który sam chciał pokonać Wężowca, postanowił wspólnie z Tobim wybrać się na polowanie na młodego Uchihę. W czasie walki z Sasuke Deidara wykorzystał cały swój potencjał, a szala zwycięstwa przechylała się z jednej strony na drugą, jednak ostatecznie został on pokonany przez Sasuke. Dla atysty z Iwy to było za wiele i postanowił wykonać technikę ostateczną, polegającą na autodestrukcji. Wybuch, który miał zabić Sasuke i Deidarę, ostatecznie pozbawił życia Mandę, którego Sasuke przyzwał do obrony, nie mniej jednak młody Uchiha ucierpiał na tyle, że na jakiś czas musiał zrezygnować z poszukiwania brata.

Po śmierci Deidary Pain postanowił uczcić pamięć młodego shinobi z Iwy uznając, że nie będzie drugiej takiej osoby godnej go zastąpić, co może sugerować znaczny szacunek Paina do swojego podwładnego. Jednak dusza Deidary długo nie gościła w zaświatach i została sprowadzona przez Kabuto techniką Edo Tensei. Od tej chwili Deidara jest nikim innym aniżeli marionetką w rękach Kabuto i Madary.

Wyrusza on wraz z Kabuto na misję, której celem jest pojmanie jinchūriki Dziewięcioogoniastego oraz Ośmioogoniastego. Jednak na drodze staje im Tsuchikage. Ōnoki atakuje, ale jedyne co uderza to gliniane klony Deidary. Wkrótce wyspa na której znajdują się jinchūriki zostaje zlokalizowana, więc razem z Kabuto udają się w jej stronę, całkowicie ignorując Tsuchikage i jego dwóch kompanów.

Za pomocą bomby, ogromny żółw-wyspa zostaje odwrócony o 180˚, co miało za zadanie uniemożliwić mu dalsze przemieszczanie się. Deidara sugeruje Kabuto, by sam uporał się ogoniastymi bestiami, kiedy on będzie walczył z Tsuchikage. Nawiązuje się pojedynek między nim a Ōnokim, jednak pozostaje on nierozstrzygnięty, ponieważ Deidara zostaje odwołany przez Kabuto.

Razem z Sasorim i dwoma innymi shinobi, tworzy jednostkę komandosów i zostaje wysłany do walki przeciwko Sojuszowi. Natrafiają na drużynę Sojuszu takiego samego typu. Po krótkim starciu ponoszą klęskę, a sam Deidara zostaje uwięziony przez Kankurō w czarnej mrówce i zapieczętowany Elementem Błyskawicy.

Próbę uwolnienia go podejmuje biały Zetsu w zbroi samuraja. Przerywa mu Kurotsuchi, która przybyła na rozmowę z Deidarą. Dowiaduje się od niej, że Uchiha Sasuke, którego rzekomo zgładził, jest wciąż żywy. Ta informacja wywołuje w nim furię i za pomocą miecza Zetsu wydostaje się z marionetki i ucieka. W pogoń za nim rusza jednostka złożona z samurajów i shinobi władających Elementem Błyskawicy. Po krótkim pościgu zostaje on na nowo uwięziony.

W czasie kiedy Itachi odwołuje Technikę Ożywienia, Deidara cały czas grozi eksplozją, w co szczerze wątpi Kankurō pilnujący więźnia. Jednak kiedy z wnętrza marionetki wydobywa się ostre, białe światło, Kankurō ogarnia przerażenie. Ostatecznie okazuje się, że jest ono spowodowane nie mającym nastąpić wybuchem, a zatrzymaniem Techniki Ożywienia. W blasku światła duch tego spektakularnego artysty, ze słowami „Sztuka jest niezniszczalna!”, zmierza ku górze, by w końcu doznać wiecznego spoczynku.

Pomimo należenia do wrogiej organizacji, Deidara jest postacią lubianą i podziwianą przez fanów. Opanowany, miejscami dowcipny charakter, ciągłe sprzeczki z Tobim, jak również kulturalne zachowanie w stosunku do starszych kolegów z Akatsuki pokazują, że jest osobą obytą i szanującą niektóre osoby. Ponad wszystko jednak cenił sobie sztukę, a jego śmierć była całkowitym oddaniem dla niej.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 05 Maj
 • Wioska Iwa-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku ?
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #002 Shippūden
 • W mandze rozdział #247
 • Grupa krwi AB
 • Kekkei genkai Bakuton
 • Misje rangi D 4
 • Misje rangi C 27
 • Misje rangi B 35
 • Misje rangi A 13
 • Misje rangi S 3
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga klasa S, nukenin
 • Waga 50.0
 • Wzrost 166.0
 • Wiek 19.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
22 Grudzień 2011