Gaara jest postacią bardzo wyjątkową, zarówno dla fabuły, jak i dla losów tytułowego bohatera mangi, Naruto. Postacią, która pomimo swojej niejednoznacznej postawy moralnej zyskała sympatię czytelników.

Narodziny Gaary


Gaara urodził się jako syn Czwartego Kazekage i równocześnie przyszłe narzędzie bojowe do wykorzystania w walkach prowadzonych przez Suna-Gakukre. Kazekage, bowiem, wespół z członkinią najwyższej rady Wioski Piasku, Chiyo, zapieczętował w synu piaskowego demona, Ichibi Shukaku, za co życiem zapłacić musiała przy narodzinach matka chłopca, jedyna osoba, która wierzyła w istnienie dobra w Gaarze. Tym samym Gaara stał się Jinchuuriki, "ludzkim poświęceniem", obdarzonym wielką mocą wynikającą z posiadanego demona, ale również skazanym na przekleństwo samotności i odrzucenia, jakie spotyka wszystkich noszących w sobie ogoniastego potwora. Jako dziecko Gaara czuł się wyalienowany, bowiem jego rówieśnicy go unikali, bali się go i traktowali jego obecność jako zło konieczne, które z trudem trzeba znosić. Nie mogący z nikim nawiązać kontaktu chłopak reagował na otoczenie agresją, co tylko pogłębiało jego odrzucenie. Znalazł jednak kogoś, kto okazał mu trochę uczuć. Osobą tą był Yashamaru, brat Karury, matki chłopca. Pokazał Gaarze także jasne strony świata, ale kiedy chłopak był gotowy, by się przed nim otworzyć i zacząć cieszyć życiem, zawierając przyjaźnie z innymi, Yoshimaru podjł próbę zabicia Gaary, którego w sercu skrycie nienawidził, winiąc go za śmierć siostry. Gaara odparł atak i pozbawił przeciwnika życia, tym samym zabijając budzące się w sobie człowieczeństwo, tracąc wszelkie zaufanie do ludzi i przyjmując najbardziej według siebie adekwatną postawę wobec wrogiego świata - nienawiść. Zaczął żyć tylko po to, by nienawidzić i zabijać, ludzie stali się dla niego jedynie przedmiotami, a jedynym celem jego życia stała się egzystencja we wrogości wobec wszystkiego, co go otaczało.

Egzamin na Chuunina


Dzięki mocy Shukaku Gaara stał się potężnym shinobi, doskonałym, bezwzględnym i okrutnym narzędziem w ręku Kazekage, tak jak to było od początku zaplanowane. Jednak siła Gaary powodowała, iż kierownictwo Wioski Piasku coraz bardziej obawiało się, tego, iż wymknie się im on spod kontroli. Na towarzyszy zostało mu wyznaczone jego rodzeństwo - siostra Temari i brat Kankuro, jednak chłopak traktował ich wyłącznie z pogardą, oni sami zaś czuli przejmujący strach przed jego siłą i nieprzewidywalnością. Kiedy Suna-Gakure dała się wmanewrować w intrygi Orochimaru i napaść na Konohę, Gaara wraz z rodzeństwem został tam wysłany z misją specjalną (udawali uczestników egzaminu na Chuunina). Miał dzięki temu okazję zaobserwować zupełnie inne relacje międzyludzkie, niż te, z którymi stykał się w rodzimej wiosce. Napotkał też przeciwników, którzy podważyli jego przekonanie o własnej supremacji. Jednak punktem zwrotnym w jego życiu stał się pojedynek z Naruto Uzumakim, będącym podobnie jak Gaara Jinchuuriki z zaklętym w sobie demonem Kyuubi. Z racji tegoż faktu, podobieństwo między oboma chłopakami było olbrzymie. Obaj borykali się przecież w dzieciństwie z przejmującą samotnością i alienacją, jednak, o ile Gaara w końcu sam odrzucił niechętny mu świat, Naruto nie ustawał w próbach nawiązania z innymi więzi bliskości, próbach, które, jak wiemy, w końcu zakończyły się sukcesem. I w miarę jak Naruto rozwijał się jako jednostka żyjąca w społeczeństwie, która zyskała akceptacje i uznanie, a także sympatię, przyjaźń i troskę innych, o tyle Gaara tkwił cały czas w odrzuceniu, które własną wrogą wobec wszystkich postawą pogłębiał. Starcie miedzy dwoma potężnymi Jinchuuriki zakończyło się ostatecznie zwycięstwem Naruto, bowiem w przeciwieństwie do Gaary walczył on nie dla siebie, ale dla innych, i to właśnie dawało mu siłę. Dzięki pokrewieństwu duchowemu, jakie zaistniało między tymi dwoma chłopcami, Uzumakiemu udało się przekazać Gaarze przesłanie dotyczące kształtowania własnego życia. Wówczas Gaara zrozumiał, że samotność to nie zawsze jest konieczność, czasem to też wybór, który się podejmuje samemu, odsuwając się od otoczenia. Gaara, który całe życie skrycie pragnął uczucia, wcale takiego wyboru nie chciał podjąć, ale nie potrafił istnieć inaczej. Teraz jednak zauważył, że jego towarzysze i rodzeństwo nie koniecznie muszą być dla niego wrogami, zwłaszcza, iż wbrew temu, co sam myślał, nie są zamknięci na niego.

Gonitwa za Sasuke

Lekcja, jaką udzielił, Gaarze Naruto odmieniła jego życie. Chociaż dalej pozostał zamkniętym w sobie introwertykiem, to odeszła jego nienawiść do całego otaczającego go świata i agresja skierowana przeciwko wszystkim. Uzumaki zaś zyskał wdzięcznego mu przyjaciela, a dzięki temu Konoha silnego sprzymierzeńca, którego pomoc nie raz okazała się dla młodych shinobi z Wioski Liścia zbawienna.

Kazekage

Pomimo jednak wewnętrznej przemiany życie Gaary nie stało się łatwiejsze. Otoczenie rodzinnej wioski podchodziło do niego z nieufnością. Jedynie jego rodzeństwo dostrzegło w nim ciepło i dobro, obdarzając go sympatią i wsparciem. Kiedy starszyzna zaproponowała Gaarze stanowisko Piątego Kazekage (bo uważano, że dzięki temu skuteczniej uda się go kontrolować, a ponadto zahamuje się jego mordercze zapędy), dojrzał on w tym szansę udowodnienia sobie i innym, iż potrafi uczynić wiele dobrego, zadbać nie tylko o siebie, ale i o innych, wykazać się poświęceniem i hartem ducha dla godnej sprawy. Dzięki tej niezłomnej postawie zaczął zyskiwać powoli uznanie i prostych shinobi piasku. Niestety, nie było mu dane osiągnąć swój nowy życiowy cel, bowiem szybko Suna-Gakure padła ofiarą agresji tajemniczej organizacji Akatsuki, która pragnęła demona ukrytego w Gaarze. Młody Kazekage, walcząc w obronie wioski został zmuszony do poświęcenia siebie dla bezpieczeństwa innych, wpadając w ręce Akatsuki, które pozbawiło go Shukaku. Od tamtej pory, kiedy w Sunie na nowo zapanował porządek, o Gaarze dość długo nie było słychać. Do czasu, gdy został zaproszony na spotkanie pięciu kage w Kraju Żelaza. Tam dał się we znaki młody wiek Kazekage, ponieważ wszystko, co mówił na naradzie, było puszczane przez palce – jego rad i wypowiedzi nie brano na poważnie. Wszyscy, a zwłaszcza Tsuchikage, doradzali mu, by uczył się od sąsiadów z większym bagażem doświadczenia. Nie wyklucza to jednak faktu, że będąc byłym Jinchuuriki chłopak mógł wprowadzić świeże pojęcie na temat metod stawiania czoła Akatsuki.

W Kraju Żelaza dochodzi do starcia Gaary z Sasuke. Młody Kazekage bardzo dobrze wie, ile ten zbiegły ninja znaczy dla Naruto. Postanawia, że spróbuje namówić Uchihę do porzucenia obranej przez niego drogi mściciela, podając jako przykład samego siebie. Mimo szczerych chęci, serce Sasuke pozostaje nieskruszone i Gaara podejmuje trudną decyzję- postanawia zgładzić Uchihę Sasuke. W tym również nie odnosi sukcesu, jednak udaje się mu ocalić od śmierci Raikage.

Po całym incydencie na Szczycie Kage, udaje się on na spotkanie z Naruto i jego kompanami, którzy również znajdują się w Kraju Żelaza. Opowiada o zdarzeniu i decyzji ustanowienia Hatake Kakashiego nowym Hokage. Gaara mówi Naruto, że jedynym celem Sasuke jest ciemność i dłużej nie zależy mu na dawnych przyjaciołach z Wioski Liścia. Wyznaje, że to dzięki Naruto sam nie pogrążył się w ciemności jak Sasuke i uważa go za przyjaciela.

Czwarta Wielka Wojna Shinobi

Podczas wojny staje na czele Czwartej Kompanii. W czasie walk przychodzi mu zmierzyć się z jego wskrzeszonym ojcem. Nie tylko wychodzi z tej walki zwycięsko, a  wszystkim dowiaduje się prawdy o uczuciach matki. Ojciec wyjawił mu, że jego obrona absolutna wcale nie pochodzi od Shukaku, lecz podarowała mu ją Karura, pragnąc nawet po śmierci chronić ukochanego syna. Poruszony słowami Czwartego Kazekage, Gaara płacze ale ostatecznie zarazem odczuwa ulgę i szczęście. Podczas kolejnego starcia młodzieńcowi przychodzi zmierzyć się z drugim Mizukage, jednak rezygnuje z łatwego pojedynku i dołącza walczących z Tsuchikage. Współpracując z innymi udaje mu się zapieczętować czcigodnego Mu. Po wszystkim wraca do walki z Mizukage, którego również pokonuje.

Po krótkim odpoczynku na pole bitwy wkroczył z Muu nie kto inny jak Uchiha Madara. Gaara usiłował go powstrzymać wraz z Naruto i Tsuschikage, ale bez skutku. Kiedy pozostali Kage wkroczyli na pole bitwy Gaara wraz z nimi obiecał Naruto, że pokonają Uchiha Madare, jednak mimo wszystko, nie było to takie łatwe, ponieważ nawet zgrana piątka Kage, która wykorzystywała przeróżne kombinacje, nie odnosiła skutku. Gaara jak i inni byli już na wyczerpaniu, wtedy Madara zaprezentował im Idealne Susanoo. W tamtej chwili wydawało się że to koniec, lecz w ostatniej chwili Madara prawie wyzionął ducha, po krótkiej chwili Madara wrócił do normalnego stanu, tyle że z Nieśmiertelnym ciałem oraz z nieograniczoną Chakrą, jak i również z wolną świadomością. Właśnie wtedy Gaara i inni nie mieli już jak walczyć, koniec końców Madara zmasakrował Gaare i poostałych Kage.

Po jakimś czasie Gaare i poostałych Kage odnalazł Orochimaru wraz z Suigetsu i Karin. Wyleczył ich  i razem wyruszyli w stronę Madary i Obito. Gaara niewiele zdziałał przeciwko tej dwójce, ale w ostateczności mógł ponownie spotkać swojego Bijuu Skukaku. Gaara zaczął z nim rozmawiać, ale Shukaku z początku nie miał na to ochoty, dopiero po tym jak Gaara poprosił Shukaku by ten użyczył mu trochę mocy, wtedy ten się przełamał i postanowił wspomóc go. Koniec końców Gaara wraz z innymi nie dał rady uratować Bijuu przed Madarą. Kiedy z Naruto wyciągnięto Kurame, Gaara za wszelką cenę próbował dolecieć do Sakury, ona jak i on starali się podtrzymać Naruto przy życiu. Kiedy Gaara wraz z Sakurą dotarli do innych, znowu próbował z innymi zmierzyć się z Madarą. Kiedy Naruto przebudził się i dotarł na pole bitwy, Gaara zaproponował mu, ze jeśli zostanie on Hokage, to żeby się napił  nim Sake jak najlepsi przyjaciele.

Gaara jest jedną z najbardziej tragicznych postaci w świecie "Naruto". Skrzywdzony przez los, który wypaczył jego, w gruncie rzeczy, wrażliwe wnętrze i zepchnął w otchłań mroku i samotności. Nie wiele miał jasnych i szczęśliwych chwil, a kiedy już zaczynał sobie życie układać, ponownie dopadło go złe fatum. Gaara jest postacią niewątpliwie lubianą, dzięki swojej wyjątkowej sile, a także, a może przede wszystkim, za sprawą jego dwoistej natury - dobrej i złej, cichej i impulsywnej, przyjacielskiej i wrogiej, uosabiał bowiem zarówno ciemne, jak i jasne cechy człowieczeństwa, dlatego też każdy w nim mógł znaleźć w jakimś stopniu odbicie części siebie.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 01 Styczeń
 • Wioska Suna-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 12
 • Egzamin w wieku 14
 • W anime odcinek #020
 • W mandze rozdział #035
 • Grupa krwi AB
 • Misje rangi D 0
 • Misje rangi C 9
 • Misje rangi B 8
 • Misje rangi A 14
 • Misje rangi S 3
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Kage
 • Waga 50.0
 • Wzrost 166.1
 • Wiek 16.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Cytaty postaci

 • Jak to jest odczuwać ból?
 • Zabiję was. Nie przestanę istnieć.
 • W końcu zrozumiałem... Jestem sam. Nie będę nikomu ufał, ani nikogo kochał. Jestem sam.
 • Masz takie same oczy jak ja... Oczy przepełnione nienawiścią i śmiercią... Tak jak moje... Twoje oczy mówią mi, jak bardzo chcesz zabić kogoś, kto umieścił cię w tym piekle zwanym samotnością...
 • Odszedł na zawsze! Nie jestem już Jinchūrikim, którego ty stworzyłeś.
23 Grudzień 2011