Haruno Sakura to jedna z głównych postaci mangi Naruto. Zwykle wesoła, trochę nerwowa członkini Drużyny Siódmej. Od dziecka zakochana w Sasuke - jedynym żyjącym w wiosce przedstawicielu klanu Uchiha.

W dzieciństwie Sakura miała problemy z akceptacją wśród rówieśników. Z powodu jej zbyt dużego czoła chłopcy i dziewczęta naśmiewali się z niej. Jako małe dziecko nie mogła sobie znaleźć przyjaciół, przez co zawsze czuła się odrzucona. Jednak do czasu, kiedy pewnego dnia poznała dziewczynę o imieniu Ino, która jako jedyna nie wyśmiewała się z niej. Dziewczyny zostały przyjaciółkami, lecz jak to często bywa ich przyjaźń trwała niestety tylko przez jakiś czas. W momencie, gdy poznały pewnego chłopca i obie skierowały w jego stronę swoje uczucia, stały się zaciekłymi rywalkami. Od tej chwili sytuacja między dziewczynami zmieniła się diametralnie - zamiast sobie pomagać szydziły z siebie, tworząc tym samym olbrzymią przepaść i zapominając o przyjaźni między nimi.

Haruno Sakura była jedną z najlepszych uczennic w Akademii Ninja. Bez większego problemu zdała egzamin końcowy i została przydzielona do Drużyny Siódmej wraz z Sasuke i Naruto. Radość Sakury była olbrzymia ze względu na bycie blisko swojego wybranka serca, dzięki czemu mogła czuć się lepsza od Ino. Opiekunem drużyny został Hatake Kakashi - jeden z najsilniejszych, a zarazem najbardziej wymagających Jōninów, jakich znała Konoha. Trójka młodych shinobi dostała od niego zadanie: jeżeli chcą zostać prawdziwymi ninja, to muszą zabrać mu dzwoneczki. Sakurze, Sasuke i Naruto, mimo wielu prób, ta sztuka się nie udała. Nauczyciel jednak dał im jeszcze jedną szansę. Mieli pokazać, że potrafią ze sobą współpracować nawet w tak trudnych warunkach jak te. Ostatecznie zdali egzamin, tworząc Drużynę 7 i stając się prawdziwymi geninami. W następnych dniach Sakura i jej towarzysze wykonali wiele misji. Pewnego dnia, znudzeni kolejną misją rangi D, poprosili Hokage o przydzielenie im misji rangi C. Ku szczęściu trójki młodych geninów tak też się stało, a oni i ich nauczyciel mieli za zadanie przetransportować pewnego człowieka do Kraju Fal. Mimo iż Sakura bez problemu dawała sobie radę w akademii, misja w terenie obnażyła jej braki w walce z przeciwnikami, przez co wiele razy była ratowana przez kolegów z drużyny jak i samego mistrza.

Kolejnym etapem w życiu Sakury był egzamin na chūnina, do którego przystąpiła razem z Sasuke i Naruto. W czasie egzaminu pisemnego, kiedy każdy genin starał się ściągnąć jak najwięcej od sąsiada, Sakura jako jedyna poradziła sobie z arcytrudnymi zadaniami, co wprawiło w zdumienie Ibikiego, który uważał, że żaden genin nie powinien sobie z nimi dać rady. Drugą częścią egzaminu było przetrwanie w lesie śmierci, a także odebranie zwoju ziemi innej drużynie. Pierwszym poważnym zagrożeniem było wkroczenie samego Orochimaru, z którym zmierzyli się Naruto i Sasuke z marnym skutkiem. Bezradna kunoichi nie była w stanie zapobiec nałożeniu pieczęci zarówno na Naruto, jak i Sasuke. Kolejną przeszkodą była drużyna złożona z shinobi dźwięku, którzy mieli przetestować siłę Sasuke. Sakura mimo wielkich starań nie potrafiła powstrzymać napastników, jednak wykazała się pewnym duchem walki raniąc Zaku. Z odsieczą przyszedł zakochany w niej Rock Lee, a później drużyna dziesiąta i reszta drużyny Gaia. Ostatnią przeszkodą na drodze do zdania egzaminu była drużyna Oboro, która zaatakowała Drużynę 7 w celu zdobycia zwoju, jednak dzięki sile Naruto i niewielkiej pomocy Kabuto zaliczyli drugą rundę testu. Pozostało 20 zdolnych geninów, którzy dalej chcieli przystępować do egzaminu. Sędziowie postanowili rozegrać walki wstępne, których zwycięzcy przejdą dalej. W swojej walce wstępnej Sakura trafiła na swojego największego rywala - Ino. Walka między dziewczynami była zażarta i wyrównana i zakończyła się podwójnym nokautem. Kolejne walki egzaminu Sakura oglądała już tylko z pozycji obserwatora. W trakcie ostatniej rundy egzaminu wybuchła jednak wojna. Podczas niej Sakura walczyła z Gaarą - potworem, który chciał pokonać Konohę. Gdy była bliska śmierci z opresji uratował ją Naruto, który ostatecznie podjął walkę z chłopakiem z piasku. W tym czasie Sakura tylko oglądała walkę i opiekowała się rannym Sasuke. Jej siła nie była wystarczająca, aby wspomóc przyjaciół.

Niestety po pewnym czasie Sasuke, którego Sakura wciąż kochała, postanowił odejść z wioski w poszukiwaniu siły. Różowowłosa była jednak zbyt słaba, aby powstrzymać obiekt swoich uczuć. Ostatecznie została powalona silnym ciosem, tracąc przytomność. Jej miłość odeszła. Młodzi shinobi Konohy chcieli jednak znaleźć Sasuke i przyprowadzić go do wioski. Sakura na tą misję nie wyruszyła, zostając w wiosce i prosząc Naruto, aby przyprowadził Sasuke z powrotem. Niestety misja się nie udała, a Sakura postanowiła odbyć długi trening, aby w przyszłości móc odnaleźć i przyprowadzić Sasuke do Konohy.

W ciągu następnych dwóch lat, Sakura trenowała pod okiem wymagającej Tsunade. Dzięki jej technikom została ona chūninem. Przez ten czas panna Haruno uczyła się jak prawidłowo używać chakry oraz poznała wiele medycznych technik, stając się tym samym medycznym ninja. Po powrocie Naruto Sakura miała okazję na przetestowanie swoich umiejętności w walce przeciwko swojemu byłemu nauczycielowi - Kakashiemu.

Po małym sparingu z Kakashim drużyna została wysłana z misją ratunkową do Ukrytego Piasku. Podczas pobytu w Wiosce Piasku Sakura zaprezentowała nam swoje umiejętności medyczne, ratując od śmierci z powodu zatrucia swojego sojusznika - Kankurō. Następnie stoczyła ona, razem z Chiyo, pojedynek na śmierć i życie z członkiem Akatsuki - Sasorim. Walka trwała bardzo długo, a w jej czasie dziewczyna pokonała m.in. najsilniejszą broń Sasoriego, którą była marionetka stworzona z Trzeciego Kazekage, a potem przeżyła najbardziej niszczycielski atak władcy marionetek. W czasie walki Sakura była wielokrotnie ranna, w tym raz prawie śmiertelnie, jednak dzięki pomocy Chiyo jak i własnej odtrutce udało jej się przeżyć, a w dowód szacunku Sasori zdradził garść informacji o Orochimaru.

Niedługo później do Drużyny Kakashiego dołączył Sai oraz Yamato zastępujący chorego lidera. Różowowłosa nie była zbyt zadowolona z powodu posiadania w drużynie kogoś takiego jak Sai. Chłopak denerwował ją na każdym kroku, prawiąc złośliwe uwagi na temat jej wyglądu. Ostatecznie jednak stosunki Sakury z Sai'em polepszyły się i razem z nim, Yamato i Naruto udała się na kolejną niebezpieczną misję - spotkanie z informatorem Sasoriego, o którym powiedział jej przed śmiercią. Stoczyli oni walkę z Orochimaru, a następnie udali się do jego kryjówki w celu ściągnięcia Sasuke do Konohy. Niestety misja nie udała się. Jakiś czas później Sakura razem ze swoimi przyjaciółmi z Wioski Liścia stoczyła pojedynek przeciwko dwójce członków Akatsuki - Hidanowi i Kakuzu. Po długiej i trudnej walce zwycięstwo ostatecznie należało do drużyn z Konohy. Młoda medyczka powróciła do wioski razem z przyjaciółmi.

Kiedy świat obiegła wieść o śmierci Orochimaru, Tsunade postanowiła sformować grupę, której celem będzie sprowadzenie Sasuke do Konohy. W skład drużyny weszła również Sakura i po długim poszukiwaniu udało im się złapać trop uciekiniera. Niestety w pogoni za Sasuke przeszkodził im Tobi, który skutecznie spowolnił żołnierzy Konohy, a następnie uprowadził Sasuke do swojej siedziby. Niepocieszona Sakura wraz z resztą drużyny wróciła do wioski, gdzie jednak nie działo się dobrze. Wiadomość o śmierci Jiraiyi rozzłościła i zasmuciła Naruto i mimo szczerych chęci Sakura nie mogła mu pomóc. Kiedy jednak młody Uzumaki zdecydował się na trening pod okiem Fukasaku, dziewczyna obiecała mu, że rozszyfrują ukrytą wiadomość, którą Jiraiya zostawił przed śmiercią. Po wyruszeniu Naruto w wiosce pojawił się za to Pain, który dosłownie zmiótł Konohę z powierzchni ziemi. W czasie walki z Painem Sakura zajmowała się leczeniem rannych, ale też udało jej się jednym ciosem zniszczyć wielką stonogę przywołaną przez Paina. Po wygranej przez Naruto walce i powrocie bohatera do wioski Sakura najpierw ostro go skarciła, ale zaraz potem przytuliła się do niego, dziękując za uratowanie wszystkim życia.

Zaraz po walce, kiedy Sakura wraz z innymi odpoczywali i odbudowywali wioskę, pojawili się dawno niewidziani znajomi, czyli Inari i Tazuna, którzy usłyszeli o zniszczeniu wioski i postanowili pomóc dawnym wybawcom w odbudowie. Po przyjemnym spotkaniu z cieślami nastąpiło dosyć nieprzyjemne spotkanie z drużyną z Kumo, którzy trochę poobijali Sakurę i Naruto w imię jednej rzeczy – dowiedzieć się jak najwięcej o Sasuke, który, jak się okazało, wstąpił w szeregi Akatsuki. Po usłyszeniu, że Sasuke porwał Killera Bee, Naruto wyruszył wraz z Kakashim i Yamato na poszukiwanie Raikage. Sakura tym razem, nie chcąc zostawić wszystkiego w rękach Naruto, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i po zabraniu ze sobą Saia, Kiby i Lee, wyruszyła najpierw na poszukiwanie Naruto w celu przekonania go, by odpuścił ściganie Sasuke. W czasie spotkania Różowowłosa okłamała Lisiego chłopca co do jej uczuć, jednak Naruto nie dał się nabrać. Sakura postanowiła w takim razie wprowadzić w życie swój plan awaryjny – razem z kolegami zabije Sasuke, co było wersją oficjalną, znaną każdej osobie z jej grupy, natomiast dziewczyna miała w tym ukryty plan – pozbyć się towarzyszy i samej dotrzeć do Sasuke. Na jej szczęście w czasie pogoni za Sasuke doszło do kłótni między Sai'em a Kibą i Lee, co wykorzystała usypiając wszystkich, a następnie udała się w kierunku dawnego ukochanego.

Kiedy Sakura spotkała Sasuke, była zdziwiona jego zachowaniem, jak sama przyznała nie była to ta osoba, którą znała wcześniej. Żeby jednak zdobyć jego zaufanie powiedziała mu, że opuszcza wioskę i chce się do niego przyłączyć. Sprytny Uchiha nie dał się nabrać na jej sztuczkę i kazał jej dowieść lojalności. Dziewczyna miała zabić ciężko ranną Karin, która ucierpiała podczas walki między Sasuke a Danzō. Gdy Sakura zastanawiała się co powinna uczynić, Sasuke zaatakował ją znienacka i gdyby nie szybka interwencja Kakashiego byłoby już po niej. Przybycie mistrza pokrzyżowało jej plan, jednak postanowiła najpierw uratować życie Karin,  następnie wkroczyła ponownie na pole bitwy, po raz kolejny próbując nieskutecznie zabić Sasuke, który znów zamachnął się na jej życie. Sakura znowu została uratowana, tym razem przez Naruto, który w ostatniej chwili odciągnął ją od Uchihy. Po walce Naruto z Sasuke, ten pierwszy zemdlał raniony przed walką zatrutym sztyletem Sakury, przez co dziewczyna spanikowała i natychmiast podała mu antidotum.

Po powrocie do Konohy została wraz z innymi zmobilizowana do udziału w Czwartej Wojnie Shinobi. Sakura dostała się pod dowództwo Kakashiego i wraz z Trzecią Dywizją wzięła udział w walce przeciwko grupie Zabuzy. Na polu bitwy zajmowała się rannymi towarzyszami broni, nie biorąc bezpośredniego udziału w walkach.

Charakterologicznie Sakura jest postacią raczej nieśmiałą, ale przy tym także nerwową i impulsywną. Panna Haruno jest bardzo inteligentną osobą uważającą, że nauka jest przydatna w późniejszym życiu. Bez wątpienia jest jedną z najbardziej uzdolnionych osób ze swojego pokolenia w Konohagakure, dzięki czemu większość jej misji kończy się powodzeniem. Posiada olbrzymią wolę walki - mimo iż wie, jak silny jest przeciwnik, nie boi się i walczy, wkładając w to całe serce. Jest również bardzo ładną dziewczyną, więc nie musi narzekać na brak adoratorów. Zakochani są w niej m.in. Naruto i Rock Lee. Ona jednak ulokowała swoje uczucia w kimś innym, przez co może wydawać się nieszczęśliwa.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 03 Marzec
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 12
 • Egzamin w wieku 14
 • W anime odcinek #001
 • W mandze rozdział #003
 • Grupa krwi 0
 • Misje rangi D 12
 • Misje rangi C 9
 • Misje rangi B 6
 • Misje rangi A 7
 • Misje rangi S 0
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Chūnin
 • Waga 45.0
 • Wzrost 161.0
 • Wiek 16.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
13 Grudzień 2011