Hatake Kakashi jest jedną z wiodących postaci w "Naruto", a jego znaczenie dla rozwoju fabuły mangi jest nie do przecenienia. Wychowawca głównych bohaterów, jeden z najbardziej znanych i cieszących szacunkiem shinobi Wioski Liścia. Jest również postacią ciekawą ze względu na dość specyficzny charakter oraz wyznawane i propagowane przezeń zasady moralne, ukształtowane przez traumatyczne przeżycia w młodości.

Mały Kakashi był uważany za cudowne dziecko. Już w wieku lat 5 udało mu się ukończyć Akademię Ninja, a rok później zaliczył egzamin na Chuunina. Nikogo jednak sukcesy młodego geniusza ninjutsu nie dziwiły, albowiem był on synem samego "White Fanga" (jap."Shiroi Kiba"), Hatake Sakumo. Sakumo, obok "Yellow Flasha" (późniejszego Yondaime) i Legendarnych Sanninów należał do absolutnej czołówki najpotężniejszych shinobi Konohy. Znany był zwłaszcza z mistrzowskiego posługiwania się swoim unikatowym tanto, które wydzielało charakterystyczną białą czakrę (stąd też przydomek). Broń tą odziedziczył później Kakashi, w rękach którego tanto zachowywało się podobnie jak w ojca, dzięki czemu Kakashi był łatwo kojarzony z "White Fangiem".

Pomimo sukcesów, w życiu rodziny Hatake wydarzyła się tragedia. Sakumo sprzeniewierzył się największym zasadom shinobi - porzucił misję, by ratować swoich przyjaciół. Towarzyszom pomógł, ale konsekwencje niewypełnienia misji poniosła cała Konoha. W efekcie tych wydarzeń Sakumo został publicznie potępiony, także przez przyjaciół, których uratował i skazany na społeczny ostracyzm. Nie mogąc znieść upokorzenia, popełnił samobójstwo. Jego ciało odnalazł wkrótce syn.

Wydarzenia te odcisnęły okrutne piętno na małym Kakashi. Upadek ojca i okoliczności jemu towarzyszące sprawiły, iż Kakashi zaczął absolutyzować kodeks ninja. Zasady stały się dla niego wszystkim, wytyczały drogę, zwalniały od etycznych wątpliwości. Trzymał się ich sztywno, niezależnie od okoliczności.

Po ukończeniu szkoły, małego geniusza Kakashiego wziął pod swoje skrzydła inny geniusz - noszący przydomek "Yellow Flash" Minato Namikaze, znany bardziej jako Czwarty Hokage. Pod czujnym okiem Yondaime Hatake szybko zaczął się rozwijać. W wieku 12 lat opracował swoją genialną technikę ninjutsu - Chidori (Tysiąc Siewek), a wkrótce potem został awansowany na Jounina. Jego towarzyszami w drużynie zostali medyczna ninja Rin oraz rywalizujący wiecznie z nim Uchiha Obito. W tamtych, początkowo szczęśliwych dniach wydarzyło się jednak coś, co odcisnęło na Kakashim nie mniejszy ślad, niż tragiczne wydarzenia związane z ojcem kilka lat wcześniej. Wydarzenia też wystawiły na próbę owe wspomniane stanowcze przywiązanie młodego Hatake do zasad.

Podczas wojennej misji, wykonywanej przez drużynę Kakashiego, przeciwnicy porwali Rin. Pozostali dwaj jej towarzysze zostali postawieni przed dylematem - czy kontynuować wyznaczą misję, mającą istotne znaczenie dla prowadzonych przez Wioskę Liścia w tym czasie działań wojennych, czy też misje porzucić, odmówić wykonania rozkazu i rzucić się na ratunek przyjaciółce. Na tym tle doszło też do ostrego spięcia miedzy zakochanym w Rin Obito, a absolutyzującym zasady Kakashim. Młody Uchiha wypowiedział wówczas w gniewie słowa, które wyryła się w Kakashim niczym sentencja w granitowym obelisku. "W świecie shinobi ten, który nie przestrzega przepisów, zasad, jest śmieciem, ale ten, kto nie dba o swoich towarzyszy, jest jeszcze większym śmieciem"* . W skutek tego sporu towarzysze się rozstali - Kakashi udał się samotnie wypełniać misję, którą Obito porzucił, celem ratowania Rin. Kakashim jednak targały wątpliwości - przypominał sobie ciepłe chwile z przyjaciółmi. Uświadomił sobie też, że towarzysze z drużyny dbali o niego i chronili przed niebezpieczeństwami. Zdał sobie sprawę z prawdziwego znaczenia słów "przyjaźń" i "wsparcie". Ostatecznie więc, Hatake Kakashi poszedł w ślady ojca - porzucił misję i udał się na pomoc przyjaciołom. Jednak straconego czasu, który Kakashi poświęcił na rozmyślania, nikt już przywrócić nie mógł. Na miejsce przybył w ostatniej chwili, ratując Obito z opresji, jednakże pośpiech sprawił, iż Kakashiemu nie udało się uniknąć ciosu przeciwnika, który rozorał mu lewą połowę twarzy i pozbawił oka. Podczas dalszej walki rannego i półślepego Kakashiego młody Uchiha wypchnął spod spadających głazów, chociaż w skutek tego sam pozbawił się szansy ucieczki. Ze zmiażdżoną głazem połową ciała, umierający Obito wciąż troszczył się o przyjaciół, a Kakashiemu jako prezent z okazji awansu na Jounina podarował swojego Sharingana (który przeszczepiła Hatake Rin).

Po tych wydarzeniach Kakashi porzucił pryncypalne traktowanie kodeksu ninja, a przyjął do serca zasadę, wyrażoną w słowach Obito, którą potem starał się zaszczepić swoim uczniom. Wydarzenia te również przyniosły Kakashiemu nieustające poczucie winy, Hatake bowiem żył w przekonaniu, iż gdyby jego interwencja byłaby szybsza, Obito by nie musiał poświęcać swojego życia dla niego. Od tego też czasu codziennie przychodził na symboliczny grób Obito - obelisk z wykutymi nazwiskami bohaterów poległych w walce. Przychodził, by pamiętać, iż przyjaźń i dobro towarzyszy czasem wymaga najwyższej ceny.

Dzięki Sharinganowi przyjaciela Kakashi mógł dalej się rozwijać. Dokończył swoje jutsu - Chidori oraz opanował nowe kuchiyose - przywoływanie psów. Dzięki kopiującemu oku (które co prawda nie funkcjonowało tak dobrze, jak u prawowitego Uchiha - Kakashi nie mógł korzystać ze wszystkich jego funkcji, a ponadto znacznie szybciej się męczył) nauczył się, albo mówiąc dokładniej, skopiował od innych shinobi ponad tysiąc technik. Zyskał dzięki temu przydomek Copy Ninja Kakashi albo Sharingan Kakashi. Szybko też dalej awansował - został dowódcą ANBU. Jako jeden z najzdolniejszych shinobi i wychowanek bohatera Konohy, Yondaime, Kakashi cieszył się olbrzymim szacunkiem, dlatego też powierzono mu najtrudniejsze misje.

Kiedy był doświadczonym Jouninem, Trzeci Hokage zdecydował się powierzyć mu bodajże najważniejszą dla Konohy drużynę geninów, składającą się z ostatniego zamieszkującego w Wiosce Liścia przedstawiciela klanu Uchiha - Sasuke, młodej, ale zdolnej Sakury Haruno oraz syna Czwartego Hokage, Naruto Uzumakiego. Kakashi okazał się surowym i wymagającym wychowawcą, który jednak o uczniów dbał, a co więcej, który w nich wierzył i w drzemiącą w nich siłę. Szczególną opieką otoczył zwłaszcza młodego Uchiha - zapewne przez wzgląd na Obito - któremu jako jedynemu przekazał swoje jutsu - Chidori. Do egzaminu na Chuunina zdecydował się więc trenować właśnie Sasuke, Naruto przekazując koledze (co w dalszej perspektywie okazało się dla Uzumakiego korzystne, gdyż ostatecznie znalazł się pod opieką samego Jiraiyi, jednego z Legendarnych Sanninów i dawnego wychowawcę Yondaime). Jako nauczyciel w pewnej mierze Kakashi poniósł jednak porażkę - nie docenił temperamentu i zapędów swoich najzdolniejszych uczniów, a nagłe pojawienie się brata Sasuke, Itachiego - przeciwnika silniejszego nawet od Hatake - dodatkowo pokomplikowały sprawy. Sasuke i Naruto ostatecznie stanęli naprzeciwko siebie i stoczyli między sobą bezpardonowy pojedynek, który jednakże nie przyniósł rozstrzygnięcia, albowiem żaden z walczących nie był w stanie zmusić się do zabicia własnego najlepszego przyjaciela. Trójka uczniów Kakashiego rozeszła się więc do wybitniejszych nauczycieli - dawnych Sanninów. Sasuke udał się do podobnie jak on ambitnego Orochimaru, Sakurę do medycznego rzemiosła przyuczać zaczęła Tsunade (i będąca zarazem Godaime Hokage), a Naruto udał się na wędrówkę i wieloletni trening z Jiraiyą. W pewnej mierze jest to sukces Kakashiego, albowiem najwięksi shinobi byle kogo nie przyjmują, ale też klęską - gdyż Hatake jako nauczyciel stracił swoją drużynę, a w późniejszych czasach stosunki między nimi były już nieco inne.

Charakterologicznie Kakashi jest złożoną osobowością i pełną sprzeczności. Opiekuńczy, ale zarazem skryty. Cieszący się sympatią, ale zarazem samotny i zatopiony we wspomnieniach zmarłych towarzyszy. Dystyngowany, ale czytający namiętnie perwersyjne książki Jiraiyi. Cechą charakterystyczną jego wyglądu jest też nigdy nie zdejmowana maska zakrywająca połowę twarzy (i nikt właściwie nie wie, jak Kakashi tak naprawdę wygląda). Jest niewątpliwie jednym z najzdolniejszych i zarazem cieszących się największymi wpływami ninja w Konoha. Postrzegany jest nawet jako potencjalny następca Piątego Hokage. Znany także poza wioską, poświęca wiele swojego wysiłku na doskonalenie umiejętności - udało mu się nawet stworzyć nową technikę w oparciu o unikatowy poziom Sharingana - Mangekyou (Kalejdoskop). Pod względem bojowym więc jest on godnym kontynuatorem tradycji Hatake. Jego ojciec byłby z niego dumny także dlatego, iż syn przyjął do serca zasady, za wierność którym "White Fang" zapłacił tak wysoką cenę.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 09 Wrzesień
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 5
 • Egzamin w wieku 6
 • W anime odcinek #003
 • W mandze rozdział #003
 • Grupa krwi 0
 • Kekkei genkai Sharingan, Mangekyo sharingan
 • Misje rangi D 197
 • Misje rangi C 190
 • Misje rangi B 414
 • Misje rangi A 298
 • Misje rangi S 42
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Jōnin
 • Waga 67.0
 • Wzrost 181.0
 • Wiek 30.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Cytaty postaci

 • Hmm jak by to powiedzieć... Moje pierwsze wrażenie o grupie... Nie lubię was...
 • Zapamiętaj, że najgłośniej szczekające pieski są najmniej groźne.
 • Wybaczcie, ale zabłądziłem na drodze życia.
 • Przyszedłem o świcie... jak co dzień. Tylko, że jak już tu jestem... zaczynam wspominać sobie jakim to głupcem byłem kiedyś...
 • Sasuke odpuść sobie tę swoją zemstę. Takich jak ty widziałem w swoim życiu na pęczki. Każdy z nich z "zemstą" na ustach. Źle kończyli, bardzo źle... Doprowadzi cię to tylko do jeszcze większych cierpień. Nawet jeśli uda ci się tej zemsty dokonać, pozostanie jedynie pustka.
 • Ja? Pomyślunkiem nie ustępuję Shikamaru. Do tego jestem Jōninem dysponującym wachlarzem technik, które mogą wspomóc atak z długiego dystansu.
 • Następne pokolenie zawsze wyprzedzi poprzednie. To jeden z nigdy nie kończących się cyklów życia.
 • Patrząc na te wydarzenia, zrobiłeś najlepiej jak mogłeś. Rozumiem cię teraz... Złamałeś zasady dla swego sumienia... dla dobra nas wszystkich - jestem z ciebie dumny tato...
 • Nie jestem godzien bycia kapitanem!
 • Tak, jestem śmieciem. Ale ty jesteś… Jednym z bohaterów Konohy. Nie musisz się stawać taki jak ja.
22 Grudzień 2011