Maito Gai to charyzmatyczny i pełen energii lider Drużyny Dziewiątej, która pod jego dowodzeniem jest najlepszą drużyną taijutsu w wiosce, natomiast sam Gai jest określany jako wioskowy specjalista od taijutsu. Sam mówi o sobie Konoha no Kedakaki Aoi Mōjū, czyli Piękna Zielona Bestia Konohy. Od lat swojej młodości Gai jest rywalem Kakashiego z którym uwielbia się pojedynkować i sprawdzać który z nich jest silniejszy. Według niego jest lepszy od Kakashiego o jedno zwycięstwo, czym bardzo się szczyci. Cechuje go również niewyczerpana energia i ognisty temperament.

Gai miał ojca imieniem Dai, który był wiecznym geninem mimo tego, że nie był on słaby, ponieważ przez całe życie opanował tylko jedną technikę, jaką jest 8 Niebiańskich Bram. Tym samym ojciec nauczył Gaia, żeby używał ich tylko w obronie kogoś ważnego. Będąc jōninem dowiedział się, że w akademii jest uczeń, który chce zostać ninja mimo, że nie potrafi wykonywać ani ninjutsu, ani genjustu. Chłopak ten zaimponował Gaiowi, który postanowił zostać jego nauczycielem. Wkrótce potem dołączyli do nich Hyūga Neji i Tenten, tworząc w ten sposób czteroosobową drużynę. Kładąc nacisk na rozwój swoich podopiecznych Gai stosował mordercze treningi trwające kilka godzin dziennie, co miało zaowocować wymiernymi efektami, a na dodatek opóźnił start swoich uczniów w egzaminie na chūnina o rok argumentując, że nie są wystarczająco przygotowani. Szczególnie poświęcił się rozwojowi Lee, którego nauczył własnego stylu walki, jak również wielu zakazanych technik. W czasie tych treningów udało mu się też wykształcić coś w rodzaju relacji ojciec – syn.

Gai pojawia się pierwszy raz tuż przed egzaminem na chūnina, powstrzymując Lee przed użyciem zakazanej techniki na Sasuke, a następnie uderzając go za karę. W czasie egzaminu na chūnina Gai wraz z innymi jōninami – nauczycielami obserwował poczynania podopiecznych będąc bardzo pewnym, że jego wychowankom uda im się przejść przez kolejne etapy bez najmniejszego problemu. Był jednak zawiedziony, gdy Tenten przegrała swoją walkę z Temari, a także gdy Neji próbował zabić swoją kuzynkę już po zakończeniu walki. Prawdziwie zaangażowany emocjonalnie był jednak podczas walki Lee z Gaarą, w czasie której pozwolił on geninowi na użycie zakazanych technik i walki na najwyższych obrotach byle tylko pokonać przeciwnika. Kiedy jednak Lee został ciężko ranny i Gaara szykował się do zabicia swojego przeciwnika, Gai zeskoczył z trybuny i zablokował jego piaskowy atak, zdając sobie sprawę, że Lee jest kimś więcej, niż tylko uczniem. Po zabraniu Rocka Lee z pola walki i rozmowie z medykiem Gai załamał się słysząc, że Lee już nigdy nie będzie ninja. Przyznał też rację Kakashiemu, że nie powinien być tak lekkomyślny, ucząc młodego shinobi tak niebezpiecznych technik.

Po zakończeniu eliminacji i dojściu do siebie Lee, Gai postanowił zabrać chłopca na finały egzaminu na chūnina. Gdy tam dotarli, Gai był wyraźnie zaskoczony słysząc, że Naruto pokonał  Nejiego wiedząc, że było to wielkie marzenie Lee. Zdziwiła go także szybkość Sasuke w czasie jego walki z Gaarą, porównywalną do szybkości Lee po zdjęciu ciężarków. W czasie egzaminu doszło do ataku połączonych sił Suny i Oto, a Kabuto udało się uśpić większość widzów na stadionie. Gai, podobnie jak inni jōniowie, obronił się przed techniką wroga i rozpoczął systematyczną eliminację przeciwników. W czasie walki dla urozmaicenia postanowił pokonać Kakashiego w zawodach kto zabije więcej wrogich shinobi.

Po wygranej bitwie z połączonymi siłami Suny i Oto, a także pogrzebie Hokage i podpisaniu pokoju między Ukrytym Liściem a Piaskiem, wszystko wskazywało na to, że najgorsze minęło, jednak tuż po ataku wioska była bardzo osłabiona, co wykorzystała dwójka tajemniczych shinobi – jak się później okazało byli to Uchiha Itachi i Hoshigaki Kisame – którzy niepostrzeżenie wkroczyli do wioski w poszukiwaniu Naruto. Ich drogę zastąpili wprawdzie Asuma i Kurenai, do których dołączył Kakashi, jednak po znokautowaniu Hatake przez Itachiego los dwójki pozostałych jōninów był bardzo niepewny. W ostatniej chwili do walki włączył się Gai, który zablokował atak Kisame i wyjawił Asumie oraz Kurenai swoją taktykę do walki z sharinganem Itachiego. Mimo chęci partnera Uchihy do walki z Gaiem, ten nie tylko przestrzegł go, zż Gai jest bardzo niebezpieczny, ale również nakazał się wycofać po usłyszeniu, że Maito zawiadomił ANBU. Nie wiadomo, czy wypowiedź Gaia trzeba traktować na poważnie, czy jako blef, w każdym razie członkowie Akatsuki wycofali się z wioski, a Gai zaniósł swojego rannego towarzysza do mieszkania i czuwał przy nim. Gdy jednak Sasuke dowiedział się o przybyciu  brata do wioski, Gai postanowił ruszyć za młodym Uchihą, by go powstrzymać, jednak przybył za późno. Udało mu się natomiast – przez pomyłkę – rozkwasić nos Jiraiyi, którego wziął za napastnika, za co bardzo przepraszał. Po krótkiej rozmowie z legendarnym ninją wziął on Sasuke do wioski, a Naruto dał w prezencie zielony kombinezon, jakiego używają on i Lee.

Po powrocie do wioski Jiraiyi i Naruto wraz z nową Hokage – Tsunade, Gai postanowił poprosić legendarną kunoichi o pomoc w uleczeniu Lee. Ta odpowiedziała, że istnieje tylko 50% szansy, że Lee przeżyje operację, co ponownie zszokowało Gaia, jednak postanowił namówić chłopca na operację, mówiąc dodatkowo, że gdyby zmarł na stole to Gai również umrze, ponieważ nie będzie widział dalszego sensu w życiu. Na szczęście dla obu shinobi operacja powiodła się, a uradowany Gai systematycznie odwiedzał chłopca w szpitalu.

Przez kolejne 3 lata Gai wraz ze swoimi podopiecznymi dalej intensywnie trenował, co zaowocowało powstaniem najsilniejszej drużyny taijutsu w wiosce. Maito miał okazję pokazać efekty tego treningu w czasie porwania Gaary przez Akatsuki. Gai wraz z Lee, Nejim i Tenten ruszył jako wsparcie drużyny Kakashiego, jednak po drodze napotkali oni opór ze strony Kisame, a dokładniej jego klona stworzonego za pomocą techniki Nagato. Walka okazała się bardzo męcząca, a Gai, żeby ratować uczniów wykorzystał swoje nunczaku oraz aktywował sześć z ośmiu bram czakry, pokonując klona członka Akatsuki. Co ciekawe, w czasie walki nie potrafił sobie przypomnieć, gdzie rywale spotkali się poprzednim razem, co bardzo denerwowało Kisame. Po zakończonej walce Gai wraz z resztą drużyny ruszył w dalszy pościg, jednak walka widocznie go zmęczyła. Po dotarciu pod kryjówkę Akatsuki i spotkaniu się z drużyną Kakashiego, drużyna Maito Gaia udała się w różne kierunki, by zerwać pieczęcie chroniące wejście do kryjówki, a potem wrócić i wesprzeć towarzyszy w walce. Niestety, zabezpieczenie okazało się silniejsze niż myśleli i przyszło się im zmierzyć z dokładnymi klonami samych siebie, jednak po dłuższej walce zarówno Gai jak i jego podopieczni poradzili sobie, po czym dogonili Kakashiego i Naruto, którzy ścigali Deidarę, jednakże ten uniknął obu grup tworząc klona, który wysadził się w powietrze, zabijając wszystkich wokół. Przed śmiercią Gaia uratował Kakashi, który był tak wyczerpany, że Maito musiał go nieść do wioski na plecach.

Po tych wydarzeniach Gai zniknął na dłuższy czas, wykonując wraz z drużyną różne misje poza wioską. Podczas jednej z takich misji doszło do ataku Paina na Konohę. Nieświadomy Gai odpoczywał wraz z innymi, dopóki nie zauważył gromady ptaków lecących z terenów wioski. Podejrzewając najgorsze, pogonił drużynę i pędem udali się w kierunku Konohy, znajdując po drodze rannego Gamabuntę. Na miejscu Gai dowiedział się więcej o ataku Akatsuki i gdy tylko nadarzyła się okazja, chciał wesprzeć Naruto, jednak Katsuyu zabroniła angażować się w walkę każdemu poza Uzumakim.

Niedługo po zapadnięciu kluczowych decyzji na spotkaniu Kage Maito Gai znalazł się jako członek grupy ochraniającej Naruto na żółwiej wyspie. Jak się okazało na początku, Gai ciężko znosi morskie podróże, co odbija się na jego zdrowiu. W czasie pobytu w kryjówce Kumogakure Gai dowiedział się o Wodospadzie Prawdy, gdzie można stać się silniejszym, pokonując swoje własne słabości. Jako że Gai nigdy nie przepuścił możliwości treningu i doskonalenia się, postanowił wziąć udział i w tym treningu. Gdy już miał zamiar poznać swoją drugą, mroczną stronę, z wodospadu wyskoczył Kisame, a Gai, sądząc że to jego alter ego, zaatakował przeciwnika. Po chwilowym zamieszaniu i dowiedzeniu się, że to Hoshigaki Kisame, a nie jego druga osobowość, Gai dalej nie był w stanie przypomnieć sobie gdzie słyszał to imię, jednak gdy szpieg Akatsuki postanowił uciec z wyspy, Maito podjął się zadania pochwycenia go. Po krótkiej pogoni za Kisame doszło do trzeciej z kolei walki między nimi, w czasie której oboje sięgnęli po niszczycielskie techniki. Zwycięzcą okazała się Zielona Bestia z Konohy, pokonując Kisame i zdobywając zwój z informacjami. Kisame został złapany i gdy wszyscy chcieli dowiedzieć się od niego więcej na temat Akatsuki, ten uwolnił się spod techniki Aoby i popełnił samobójstwo. Gai wtedy pierwszy raz zapamiętał imię wroga, uznając, że był naprawdę godnym przeciwnikiem, jednak nie wiedział, że Kisame zabezpieczył zdobyte informacje. Gdy Maito otworzył zwój, uaktywniła się wodna pułapka z rekinami, a Gai, nie mogąc się obronić samemu, został uratowany przez swoich towarzyszy.

W czasie wojny Gai trafił do dywizji dowodzonej przez Kakashiego. Na odprawie odczuwał wprawdzie jeszcze efekty wcześniejszej walki z Kisame, jednak na polu walki wykazywał się ponownie wielką siłą, szybkością i wigorem. Gdy shinobi sojuszu zaczęli atakować wściekle przeciwnika, Gai wraz z Lee zablokowali najpierw atak nacierającego Haku, a chwilę później upomniał żołnierzy, by nie kierowali się emocjami, bo inaczej zginą w czasie walki. Maito przeżył pierwszy dzień starcia i wraz z ocalałą resztą dywizji Kakashiego wycofał się do lasu.

Gai wraz z Kakashim napotkali kolejnych przeciwników na polu bitwy, ale razem sobie poradzili. Kiedy pokonali już mniejsze przeszkody, wraz z Kakashim wyruszyli w stronę Naruto, gdzie toczyła się walka między zamaskowanym człowiekiem a Naruto i Killer Bee. Kiedy Guy wraz z Kakashim wkroczyli na pole bitwy, nawet przez chwilę nie mieli odpoczynku, ponieważ Zamaskowany ciągle dawał o sobie znać, w każdym aspekcie. Gai wraz z innymi walczył z Gedo Mazou. Mimo trudności potrafił sprostać zadaniu, tyle że nie zołał w całości go pokonać i kiedy Gai i pozostali nie mieli już chakry, Naruto z Kyuubim ofiarował im swoją chakre, i tym samym Gai mógł zaprezentować swoje bojowe zdolności.

Kiedy została roztrzaskana maska, Gai nie mógł uwierzyć, że to jest Obito. Gai jak i Kakashi byli rówieśnikami Obito, ale to nie miało żadnego znaczenia, ponieważ kiedy na scenę wkroczył Madara, Gai musiał sprostać i temu przeciwnikowi. Kiedy Obito przyzwał niekompletnego Juubiego Gai nie miał już siły. Po jakimś czasie wraz z całymi zjednoczonymi siłami shinobi nacierał na przeciwników, ale mimo tak wspaniałej kombinacji, Gai z innymi cieszyli się przewagą tylko przez chwilę. Kiedy zobaczył martwego Nejiego, nie potrafił powstrzymać łez. Po tym incydencie wraz z innymi próbowali powstrzymać Madarę jak i Obito.

Kiedy Madara posiadł pełnię mocy Mędrca Sześciu Ścieżek Gai postanowił poświęcić swoje życie, kiedy użył przeciwko Madarze 8 bramy. Ta brama równa się śmierci. Kiedy ją aktywował Gai przez jakiś czas dorównywał Madarze, a nawet czasami nad nim górował. Kiedy Gai zobaczył, że to za mało, użył najpotężniejszego ataku przeciwko Madarze. Mimo to, że atak poskutkował Gai miał całe ciało spopielone, a Madara, mimo licznych obrażeń, potrafił się zregenerować. W ostatniej chwili wkroczył Naruto niwelując atak Madary, następnie przywracając Gaia do życia.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 01 Styczeń
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 7
 • Egzamin w wieku 11
 • W anime odcinek #022
 • W mandze rozdział #028
 • Grupa krwi B
 • Misje rangi D 86
 • Misje rangi C 270
 • Misje rangi B 210
 • Misje rangi A 199
 • Misje rangi S 23
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Jōnin
 • Waga 76.0
 • Wzrost 184.0
 • Wiek 30.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
21 Grudzień 2011