Namikaze Minato pojawia się wprawdzie na samym początku historii, jednak o jego pochodzeniu dowiadujemy się znacznie później. Był to czwarty z kolei przywódca Ukrytego Liścia, mąż Uzumaki Kushiny i przede wszystkim – ojciec głównego bohatera Uzumakiego Naruto. Był to przystojny mężczyzna w młodym wieku, o blond czuprynie i niebieskich oczach.

Mały Minato

Namikaze już jako dzieciak potrafił zachowywać się nieznośnie i hałaśliwie. Z reguły wszystkiemu przyglądał się z daleka, a w sytuacjach wymagających powagi potrafił wykazać się zimną krwią. Bardzo dobrym tego przykładem z pewnością będzie przybycie na ratunek Kushinie, która została porwana przez shinobi z wioski Chmur, co pokazuje że już w tak młodym wieku posiadał wielkie umiejętności. Po ukończeniu Akademii Ninja trafił pod skrzydła legendarnego sannina – Jiraiyi, który szybko zauważył w nim potencjał. Od tamtej pory narodziła się między nimi silna więź, którą później starał się powtórzyć z jego synem. Talent Minato prędko zaczął dawać o sobie znać – bardzo szybko przechodził przez kolejne stopnie shinobi, dzięki czemu został zauważony przez ówczesnego Hokage (Sarutobi Hiruzena), który gdy zdecydował zakończyć karierę po długich namysłach zrezygnował z innych kandydatów jak Orochimaru i ustąpił ze stołka lidera wioski właśnie na rzecz młodego chłopaka.

Minato i jego drużyna z Jiraiyą nauczycielem   Minato jako Czwarty Hokage

Jako shinobi odznaczał się fenomenalną siłą i umiejętnościami, był również posiadaczem gigantycznej czakry, szybko więc okrzyknięto go geniuszem. Z czasem jego umiejętności stały się sławne w innych ukrytych wioskach, gdzie zyskał przydomek „Konoha's Yellow Flash” (Żółty Błysk, jap. Kīroi Senkō), a był darzony tak wielkim respektem, iż przywódcy wiosek prowadzących działania zbrojne przeciwko Wiosce Liścia, wydawali swoim podwładnym polecenia unikania z nim konfrontacji, a w przypadku spotkania, nakazywali natychmiastową ewakuację bez podejmowania akcji, uznając, iż starcie z Minato i jego drużyna„Żółtym Błyskiem” jest jedynie bezsensownym marnotrawieniem zasobów ludzkich. Nic dziwnego, gdyż Minato był w stanie pokonać w pojedynkę kilkudziesięciu przeciwników na raz, nie doznając sam większego uszczerbku na zdrowiu. Jako jōnin został opiekunem i wychowawcą trzech młodych shinobich: Hatake Kakashiego, Uchiha Obito oraz Rin, medycznej ninja. Bez wątpienia także dzięki jego wiedzy i nauce, Kakashi wyrósł z czasem na potężnego ninja.

Na kartach historii świata ninja zapisał się podczas Trzeciej Wielkiej Wojny Shinobi, gdzie razem ze swoją młodą drużyną potrafił wykonać trudne misje. Co więcej, nie dość, że był w stanie zdziesiątkować oddziały Kamienia, to jeszcze potrafił przyjść z pomocą swoim uczniom. Minato był głównie znany z tego, że dla swoich przeciwników był bezwzględnym ninja. Nie okazywał litości, ale za to potrafił pokazać szacunek dla równie potężnego oponenta co on. W czasie trwania wielkich wojen, miał okazję skrzyżować kunaie z elitą Kumo-Gakure – braćmi A i Killerem Bee.

Minato na wojnie   Minato na wojnie

Minato stworzył bardzo potężne techniki – Rasengana oraz technikę teleportacyjną Latającego Boga Piorunów. Jiraiya nauczył go również techniki przywołania, gdzie obiektem były żaby (podobnie jak w przypadku jego nauczyciela i później Naruto), Czwarty Hokage i Kyūbia przede wszystkim Gamabunta. Znał też zakazane techniki, w tym pieczęć Ludzkiego Poświęcenia, kiedy to przywołuje się Boga Śmierci i z jego pomocą, ale za cenę własnego życia, pieczętuje się potężnego demona. Tą też technikę Czwarty zastosował w walce z Dziewięcioogoniastym, pieczętując go w malutkim Naruto, a chwile później umierając, zdążywszy wcześniej jedynie przekazać opiekę nad młodym Uzumakim Trzeciemu.

W sprawach sercowych Minato nie miał zbyt wielkiego doświadczenia. Jego życiową partnerką była Uzumaki Kushina, pochodząca z nieistniejącego już kraju Wiru – dziewczyna obdarzona temperamentem i silną osobowością. Owocem związku tej dwójki był syn, główny bohater serii, Uzumaki Naruto. Niestety nie mógł nacieszyć się swoją pociechą zbyt długo, bowiem wydarzenia, jakie nastąpiły równolegle z narodzinami jego syna przyczyniły się do tego, że musiał poświęcić swoje życie za osadę. Wszystko przez zamaskowanego mężczyznę, który wiedział, że z momencie narodzin jego syna pieczęć kontrolująca Kyūbiego będzie osłabiona (Kushina była Jinchnūrikim Lisa). Wykorzystując małego Naruto chciał dostać żonę Minato, co mu się udało. Czwarty Hokage tego feralnego dnia wykazał się prawdziwą odwagą i pokazał, że pod każdym względem zasługiwał na tytuł Hokage. W chwili ataku zamaskowanego przeciwnika błyskawicznie zareagował ratując synka i przenosząc go w bezpieczne miejsce, by chwilę później wrócić po żonę, Kyuubi był już niestety na wolności, Minato zdążył jednak przenieść się wraz z żoną do małego Naruto gdzie zostawił ich obiecując że niedługo wróci wyruszył by ratować wioskę. Gdy tylko pojawił się w wiosce, został zauważony przez Kyuubiego który wystrzelił w niego Bijuudamę przeniesioną za pomocą Jikukan Kekkai, Czwarty chciał walczyć z demonem, nie mógł jednak gdzyż do walki wtrącił się zamaskowany mężczyzna kontolujący dziewięcioogoniastego.

Po krótkiej wymianie zdań i pierwszym ataku rozpoznawczym Minato rozgryzł działanie techniki przeciwnika i najpierw powalił go za pomocą Rasengana, a następnie szybko użył Keiyaku Fuin by pozbawić przeciwnika kontroli nad Kyuubim. Po walce zamaskowany uznaję siłę i rozwagę Minato i twierdzi że jest on godny tytułu Hokage po czym znika z pola walki. Czwarty nie zwlekając wraca do wioski gdzie nadal trwa walka z demonem. Z pomoca przywołanego Gamabunty chwilowo unieruchamia Kyuubiego po czym przenosi się wraz z nim z dala od wioski, tam po sprowadzeniu Kushiny i Naruto zamyka obszar za barierą i po krótkiej rozmowie z żoną pieczętuje demona w ciele syna za pomocą Pieczęci Żniwiarza.

Minato ratuje Kushinę przed Kyūbim   Minato walczy z zamaskowanym mężczyzną   Minato walczy z zamaskowanym mężczyzną

Minato ratuje Naruto przed KyūbimCzwarty pieczętując Lisa w Naruto wiedział, że nadejdzie kiedyś dzień, w którym jego syn będzie chciał opanować Bestię. Przewidział też, że dojdzie do sytuacji, w których to Kyūbi będzie próbował przejąć kontrolę nad Uzumakim. Dlatego zapieczętował część swojej czakry na wypadek takiej sytuacji. Zdarzyła się ona raz – w czasie ataku Nagato na osadę. Wtedy też był to pierwszy raz, kiedy Naruto spotkał swojego ojca. Oprócz swojej czakry Minato zapieczętował również część Kushiny, która miała pomóc chłopakowi w opanowaniu kontroli nad Bestią, jako że ona też była Jinchūrikim.

Czwarty, wyznaczony przez Sarutobiego na następcę, został Hokage w młodym wieku, w młodym też wieku oddał życie za wioskę i tych, których kochał. Zostawił jednak po sobie wspomnienia i uznanie tych, którzy go znali, a w oczach których pozostał wiecznie żywym bohaterem i wzorem. Jego życie i dzieło stało się po jego śmierci legendą, na której wychowują się młodsze pokolenia shinobich. Pozostawił po sobie również dziedzictwo w postaci swojego syna, którego ojciec musiał poświecić się dla dobra Wioski, obdarzając go Kyūbim z jego nieograniczoną czakrą, co stanowi dla Naruto zarówno dar jak i ciężar.

Rola Minato nie kończy się jednak ani w chwili jego śmierci, ani gdy wyczerpała się jego chakra w ciele Naruto, zostaje bowiem przyzwany za pomocą Edo Tensei przez Orochimaru, który korzystają z zakazanych techik kalnu Uzumaki łamie moc Pieczęci Żniwarza przywracając do życia wszystkich poległych w przeszłości Hokage. Po wysłuchaniu opowieści Pierwszego Hokage, Minato pociesza Hiruzena obwiniającego się za obecny stan rzeczy, mówiąc iż jego działania zawsze miały na celu tylko i wyłącznie dobro wioski. Następnie dodaje iż czuje, że nie sprostał wysokim wymaganiom jakie stawiał przed nim Trzeci, ponieważ jego rządy jako Hokage były bardzo krótkie. Po podjęciu decyzji przez Sasuke, który postanowił, że zamiast zniszczyć wioskę pomoże w walce przeciwko Madarze, Minato razem z resztą Hokage wyrusza na wojnę. Przywódcy wioski teleportują się na swoje podobizny wykute w skale. Czwarty Hokage, szczęśliwy, że wkrótce będzie mógł spotkać się ze swoim synem i wynagrodzić mu to, że nie mógł być przy nim gdy ten dorastał, oznajmia że ma dla Naruto niezwykły prezent.

W tym czasie Sojusz Shinobi mierzący się z Jubim jest w dość opłakanym stanie, większość walczących jest wyczerpana i czeka na leczenie, a demon w pełni sił ciska w nich kolejną jubidamą, która przełamuje linię obrony stworzoną przez siły IwaGakure i któa prawdopodobnie zakończyła by wojnę gdyby nie pojawienie się Minato i jeki Jikukan Kekkai, które przeniosło pocisk tuż przed tym jak miał on uderzyć w Naruto i Sakurę. Uradowany Minato wita się z synem po czym aktywuję tryb Kyuubiego i wraz zresztą kagę rusza do boju zamykając Jubiego za Barierą Czterech Czerwonych Słońc.

W pewnym momencie na Dziesięcioogoniastym pojawia się shinobi. Hokage dochodzą do wniosku że jest on kontrolowany przez Madarę, który swoją czakrą zmusza przybysza do wskrzeszenia siebie za pomocą Rinne tensei no Jutsu. Hashirama wydaje polecenie Naruto i Sasuke aby ci jak najszybciej powstrzymali nowo przybyłego przed dokończeniem jutsu, natomiast on i jego brat Tobirama tworzą klony i wysyłają je na Madarę. Minato rozpoznaje że nowo przybyły shinobi to ten którego szesnaście lat temu oznaczył pieczęcią Latającego Boga Piorunów. Szybko tworzy cienistego klona, który teleportuje się do kontrolowanego shinobi i poważnie rani go swoim kunaiem. Minato przeżywa szok dowiadując się że ninja, odpowiedzialny za atak Dziewięcioogoniastego na Konohę, to Obito, jego dawny uczeń. Wyrażając swoje wielkie rozczarowanie odnośnie tak ogromnej zmiany osobowości swojego ucznia, oznajmia, że pieczęć Latającego Boga Piorunów nigdy nie znika. Ranny Obito pada. Krótko potem na miejsce dociera także Sasuke. Wykorzystując fakt, że wszyscy myślą, że jest martwy, Obito kończy pieczętowanie w sobie demona i staje się Jinchuriki Dziesięcioogoniastego.

Jubito wydaje się nic nie pamiętać, gdy jego dawny mistrz zwraca się do niego ten wydaje mu się całkowicie obcy, pokazuje jednak niesamowitą sprawność oraz olbrzymią moc niwelując techniki Edo Hokage. W czasie walki, Jubito niszczy ciało Tobiramy i klona Hashiramy, zaraz potem ciało Sarutobiego, po czym ściera się z Minato. Wtedy staje się coś dziwnego, gdyż jego ciało zaczyna puchnąć i opada na ziemię, co Minato tłumaczy faktem, że ich przeciwnik nie panuje w pełni nad moca Dziesięcioogoniastego. Czwarty przeżywa jednak zaskoczenie, gdy chcąc wykorzystać chwilową słabość Jubito, chce się do niego przenieść, odkrywa, że jest to nie możliwe, jako że jego pieczęć zniknęła. Po kolejnym, którkim starciu, w które włącza się Tobirama, pojawia się plan dywersji. Naruto i Sasuke atakują Jubito, by odwrócić jego uwagę, kiedy Drugi i Czwarty zaatakują. Byli Hokage, wymieniają się pieczęciami Hiraishin no Jutsu po czym w niesamowitym czasie przejmują połączony atak Naruto i Sasuke o zamieniają się miejscmi, tak, że trafia on w zaskoczonego Jubito. Niestety okazuje się, że nic to nie dało i ich wróg, jest tylko lekko zadrapany, co więcej, utracona wcześniej ręka Minato nie oddtwarza się co oznacza, że Jubito używa uwolnienia Yin-Yan, które zniwelowac może nawet Edo Tensei.

Po krótkiej przemowie Naruto, i on i jego ojciec wchodząc w tryb ogoniastej bestii, tworzą ogromnego Rasengana, Naruto dodaje do niego energię Senjutsu (gdyż tylko ta może zranić Jubito) po czym przypuszczają kolejny atak.

Nic to niestety nie daje, gdyż Jubito znów odpiera ich, po czym zaczyna przekształcać się w ostateczną formę, Święte Drzewo, mające rozpocząć Wieczne Tsukoyomi. Namikaze jest w szoku widząc ogromne zniszczenia dokonane przez Dziesięcioogoniastego będącego w swojej ostatecznej formie. Dzięki technice, klanu Yamanaka, Minato widzi wspomnienia swojego syna  a także doświadcza jego uczucia związane z trudnym dzieciństwem. Gdy Naruto niestrudzony postanawia razem z Sasuke dalej walczyć przeciwko Obito, Czwarty pozwala Yin-Kuramie przekazać Naruto więcej swojej czakry. Minato wychodzi z Trybu Chakry Dziewięciu Ogonów i widząc swojego syna ruszającego do walki, pokłada w nim swoją wiarę. Podszas gdy Naruto i Sasuke walczą z Obito, Czwarty wspiera resztę sojuszu. Umożliwia Tobiramie wykożystanie połączenia między nim i Naruto dzięki czemu Drugi Hokage teleportuje najbardziej zagrożonych członków sojuszu w bezpieczne miejsca. Następnie Czwarty Hokage pomaga swojemu synowi wyciągnąć Ogoniaste Bestie z Obito. Minato używa ręki chakry aby chwycić się, wystającego z ciała Obito, strumienia chakry zapieczętowanych w nim Bijuu. Potem tworzy coś w rodzaju ogonów z chakry Kuramy za które chwytają wszyscy zgromadzeni shinobi sojuszu. W końcu cały sojusz wspólnymi siłami wyciąga Ogoniaste Bestie z Obito.

Obito pokonany i bezbronny leży na ziemi, niespodziewanie pojawia się nad nim Kakashi z zamiarem zabicia go. Minato szybko interweniuje i powstrzymuje Kakashiego zaskoczonego na widok swojego dawnego mistrza. Czwarty wyjaśnia, że Rin zdecydowanie nie chciała by żeby dawni przejaciele zabijali się nawzajem. Oznajmia również, że jako ich mistrz bierze na siebie odpowiedzialność za wydażenia z przeszłości które doprowadziły do takiego rozwoju wypadków. Zdecydowany zająć się Obito osobiście, Minato prosi Naruto i resztę by pomogli Pierwszemu rozprawić się z Madarą.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 01 Styczeń
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 10
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #001
 • W mandze rozdział #001
 • Grupa krwi B
 • Misje rangi D 122
 • Misje rangi C 147
 • Misje rangi B 216
 • Misje rangi A 323
 • Misje rangi S 39
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Kage
 • Waga 66.0
 • Wzrost 179.2
 • Wiek 0.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Cytaty postaci

 • Najważniejszą rzeczą dla shinobi jest praca zespołowa!
 • Ty znajdziesz odpowiedź... wierzę w Ciebie.
 • Odrobinę wiary! W końcu to nasz syn!
 • Pragnę, aby wszyscy mieszkańcy wioski mnie zaakceptowali, oraz stać się wspaniałym Hokage!
27 Grudzień 2011