Orochimaru to główny czarny charakter w Naruto zanim Akatsuki poważnie wzięło się za polowanie na Biju co skończyło się wojną i pojawieniem się Madary. Zimny, wyrachowany, spokojny. Postać niezwykle kontrowersyjna, intrygująca, a także wzbudzająca wśród niektórych odrazę. Zdrajca Konohy, przestępca określany za jednego z najniebezpieczniejszych na świecie. Jego zbiór złych cech można wymieniać i poszerzać w nieskończoność, jednak tworzą one z niego postać o idealnie wytyczonym, podłym charakterze, co widać na tle jego bezwzględnych działań. Jednak, dla zachowania naturalnej równowagi, nawet najgłębsze zło skrywa w sobie iskierkę dobra...

Pochodzenie Orochimaru owiane jest głęboką tajemnicą. Wiadomo jedynie, że w młodym wieku dostał się pod skrzydła uzdolnionego jounina, Sarutobiego. W jego drużynie znajdowała się także dwójka niezwykle interesujących i obiecujących ninja: Jirayia oraz Tsunade. Orochimaru w młodym wieku nie wykazywał jednak zbyt dużego zainteresowania zawiązywaniem głębszych znajomości z rówieśnikami. Był chłodny, wyalienowany i dosyć obojętny wobec swoich towarzyszy. Nie znaczy to jednak, że nie komunikował się z nimi, bądź nie czuł do nich jakiegoś naturalnego przywiązania. Podczas swojego życia młodzieńczego wykazywał ogromny talent do sztuki ninja, co zauważył jego nauczyciel. Sarutobi pragnął wpoić swojemu uczniowi własne idee, nauczyć go podstawowych praw dotyczących każdego shinobi, wychować go na dobrego i silnego człowieka. Mimo, iż w złośliwych oczach Orochimaru widać było złą ambicję, ignorował to i starał się ze wszystkich sił osiągnąć swój cel. Niestety, jak widać, prawdziwy geniusz którym się opiekował, w późniejszym czasie wymknął mu się spod kontroli.

Czarnowłosy, blady młodzieniec był niewątpliwie wzorem dla swoich pobratymców. Dorastał pod opieką odpowiedzialnego człowieka, w towarzystwie dwóch zaufanych przyjaciół. Odnosił liczne sukcesy na swojej drodze, jego ambicje rosły z każdym dniem. Wraz ze swoją drużyną stawiał czoła coraz to trudniejszym zadaniom. Niestety, jego geniusz i rzadko spotykany talent z dnia na dzień stawał się nie tyle radujący, co i niepokojący. Orochimaru wykazywał spore zainteresowanie rzeczami niedozwolonymi, jego wrodzona ciekawość i zapalczywość była, jakby można to określić, "pierwszym stopniem do piekła".

Kiedy dzieciństwo Orochimaru dobiegło końca, przyszedł czas na wiek dojrzałości. Młodzieniec wydostał się spod opieki Sarutobiego, który został mianowany Trzecim Hokage. Podczas wielkiej wojny między osadami, Orochimaru wykazał niezwykle dużą użyteczność na polu walki. Jako, że był jednym z najsilniejszych ninja w osadzie, szybko awansował na najwyższej rangi ninja - sage. W krótkim czasie on, razem z Tsunade i Jiraiyą, zostali okrzyknięci Wielką Trójcą Sanninów Konohy.

Pierwsze oznaki jego bezwzględnego i złośliwego charakteru ujawniły się podczas jednego z wydarzeń na wojnie. Nawaki, brat Tsunade i wnuk Pierwszego Hokage, zginął na polu walki w niezwykle brutalny sposób. Dramatyzm sytuacji dodawał fakt, że jego śmierć nastąpiła w niedługim czasie po celebrowaniu 13-tych urodzin chłopca. Po sekcji zwłok, wystraszona i zszokowana Tsunade była przez krótki czas, choć nie bezpośrednio, torturowana na tle psychicznym przez swojego towarzysza. Orochimaru, znający ludzi na wylot, potrafił niezwykle skrzywdzić kilkoma zimnymi słowami nawet swojego przyjaciela. Atakuje okrutną, ubarwioną przez siebie, straszną prawdą. Jego niepokojące zachowanie dopiero przybierało na sile.

Jednym z przełomowych momentów w życiu Orochimaru były wybory na Czwartego Hokage. Kandydatura Sannina na dostąpienie tego tytułu została jednak odrzucona przez Sarutobiego, który zaczął zauważać dziwne zachowanie u swojego byłego pupila. Czwartym Hokage został uczeń Jirayi, Namikaze Minato, co jak się okazało w późniejszym czasie przypięczętowało i tak planowaną zdradę. Złość i nienawiść Orochimaru zrodziła u niego wiele kolejnych występków i dziwnych zachowań. Choć podejrzewano go o to, nie miał on wiele wspólnego z atakiem Kyuubiego na Konohę w czasie którego Czwarty Hokage zginął w walce z Dziewięcioogoniastym, zarazem pokonując go. Przywódcą Konohy na powrót został Sarutobi. Po tym wydarzeniu wioską wstrząsnęła seria porwań wśród geninów, chuuninów, a nawet członków ANBU. Właśnie w tym czasie Orochimaru był pochłonięty badaniami nad genetyką ciała ludzkiego w jednym ze swoich ukrytych laboratoriów, które prowadził na owych porwanych ludziach. Jego ambicja, nieudane próby zostania Hokage, zrodziły życiowy cel. Orochimaru po śmierci Czwartego uświadomił sobie, że zapewne gdyby to on został Hokage, zająłby miejsce Minato i straciłby życie. Zdając sobie sprawę, że życie przywódcy wioski jest zbyt krótkie na zrealizowanie jego ambicji, postanowił wynaleźć technikę nieśmiertelności.

Rozumowanie Orochimaru na temat "poznania" świata jest bardzo ciekawe. Kojarzy on poznanie wszystkich technik ze zrozumieniem systemu opartego na mieszaniu kolorów. Jeśli jeden kolor to chakra, zaś drugi to sekwencja pieczęci, to kolorem powstałym po zmieszaniu będzie technika. Jako, że sposobów zmieszania chakry i kombinacji różnych pieczęci jest nieskończenie wiele, tak więc same techniki można wymyślać w nieskończoność. Jeśli opanuje się tą umiejętność, można za jej pomocą poznać tajemnicę okrywającą świat, która od wieków nurtuje całą ludzkość...

Kiedy to jednego wieczora Orochimaru siedział w swojej pracowni, do pomieszczenia wpadł Trzeci Hokage wraz z oddziałem ANBU. Orochimaru wyjawił, że jego głównym celem jest poznanie prawdy o świecie. Chce osiągnąć to, poznając wszystkie techniki, a do tego potrzebne mu o wiele więcej czasu, niż ma zwykły, śmiertelny człowiek. Jego ambicja przerodziła się w pragnienie zostania "bytem nadrzędnym". Pokonując dwóch jouninów oraz Enmę, przyzwanego Małpiego Króla, Orochimaru uciekł z osady. Sarutobi, dręczony wieloma uczuciami, pozwolił uciec przestępcy. Ze wspomnień można wnioskować, że w ucieczce Orochimaru z osady chciał mu przeszkodzić jego stary kompan Jiraiya. Ropuszy Pustelnik uważał go za swojego przyjaciela, ciągle ślepo wierzył, że wysiłkiem uda mu się nawrócić Orochimaru. Niestety, Jirayia przegrał walkę.

Po swojej ucieczce i zdradzie Konohy, Orochimaru osiedlił się na stałe w jakimś kraju. Zbierał poddanych, w późniejszym czasie założył także osadę - Wioskę Ukrytego Dźwięku. Zwerbował wielu młodych, obiecujących młodzików. Orochimaru dawał swoim podopiecznym nadzieję na lepsze życie, poczucie wartości i radość z życia. Wszyscy byli mu wdzięczni, gotowi oddać własne życie za możliwość pomocy przy spełnieniu jego marzeń. Dobrym przykładem fanatycznego oddania był Kaguya Kimimaro, który nie licząc się z chorobą czy też ryzykiem śmierci na polu bitwy, walczył w imię swojego pana. Dziesiątkę ze swoich uczniów Orochimaru obdarzył przeklętą pieczęcią. Z okrutnych męczarni przeżyła jedynie Anko Mitarashi. Była ona jednym ze zwerbowanych jeszcze w Konoha geninów. Orochimaru długo podróżował i trenował wraz z ową dziewczyną, jednak w późniejszym czasie wykorzystał ją do własnych celów i porzucił. Dziewczyna opuściła swojego mistrza, pozostając wierna Hokage. Dostrzegła, że Orochimaru nie był dla niej prawdziwym oparciem, jedynie Hokage okazał jej miłość i przywiązanie.

Kolejnym, bardzo ważnym etapem w życiu Orochimaru było wprowadzenie w życie knutego od lat planu. Było nim zdobycie silnego ciała na kontener, oraz zniszczenie swojej rodzimej osady - Konohy. Po ataku na Sasuke Uchiha w Lesie Śmierci, naznaczył go przeklętą pieczęcią, jak kiedyś Anko. Dzięki temu "zaklepał" sobie jednego z najbardziej obiecujących młodych ninja w wiosce, aby na przyszłość użyć go do własnych celów. W późniejszym czasie razem z Kimimaro i Kabuto zabił Kazekage oraz jego dwóch poddanych, po czym pod jego twarzą udał się na trzeci etap egzaminu na chuunina. Podczas walk turniejowych, razem ze swoimi wojskami, oraz razem z Suna Gakure, przypuścił atak na Konohę. Po długiej i wyczerpującej walce udało mu się pokonać Trzeciego Hokage, swojego starego mistrza, który poświęcając życie rzucił klątwę na ręce Orochimaru. Ostatecznie akcja zniszczenia Liścia nie powiodła się. Orochimaru, zdenerwowany porażką i niepowodzeniem spełnienia jego planu, poprzysiągł zemstę na Wiosce Liścia. W wielkiej i szczerej nienawiści wyklął także swojego mistrza, po czym uciekł.

Po tych wydarzeniach nastał bardzo ciężki okres dla Orochimaru. W jego ramionach nie było życia, przez co nie mógł używać żadnych technik ninjutsu. Jakby tego było mało, owe górne kończyny sprawiały mu niewyobrażalny ból. Okrutne cierpienie zrodziło w nim desperację. Orochimaru rozkazał swojej prawej ręce, Kabuto Yakushiemu, aby udał się na poszukiwania Tsunade. Tylko ona, jedna z Legendarnych Sanninów, posiadała dostateczną wiedzę medyczną aby mu pomóc. Po pewnym czasie udało się ją znaleźć w mieście Tanzaku. Orochimaru złożył jej propozycję, że w zamian za uleczenie jego rąk ożywi dwójkę osób, które kochała. Widać w tej rozmowie silny talent przekonywania, oraz inteligentną perswazję, a za razem lekki szantaż ze strony Orochimaru. Wykorzystując on swoją wiedzę na temat Tsunade, stworzył w niej mieszane uczucia i chwile wahania w rozróżnieniu dobra i zła. Niestety, po tygodniu namysłu, Tsunade nie zgodziła się i postanowiła podstępem zabić swojego dawnego towarzysza. Na drogę Orochimaru stanął także ostatni z Trójcy, Jirayia, oraz Naruto i Shizune. Rozpoczęła się długa i wyczerpująca walka na śmierć i życie. Orochimaru, mimo wielkich obrażeń otrzymanych od Tsunade, udało się przeżyć. Wraz z Kabuto uciekł, mówiąc na koniec, że "ma jeszcze jeden sposób na uratowanie tych rąk".

Najciekawszym wydarzeniem podczas tej walki był atak Orochimaru na bezbronnego Naruto. Tsunade osłoniła chłopaka własnym ciałem i przyjęła na siebie cios mieczem Kusanagi, który przeszył ją na wylot. Orochimaru w tej chwili stwierdził, że nigdy nie miał zamiaru zabić, bądź choćby skrzywdzić swojej starej towarzyszki. Czyżby Orochimaru ukrywał jakieś stare więzi przyjaźni z Tsunade? Czy może to tylko samolubne uczucie, wynikające ze skutków śmierci ninja, który jako jedyny mógł pomóc Orochimaru? System wartości i rozumowania czarnowłosego raczej skłania nas do przychylenia się do pierwszej opcji. Mimo wszystko, Orochimaru wiele przeżył, być może wydarzenia z wieku młodzieńczego wykształciły u niego sympatię i szacunek do niektórych osób, jak na przykład Tsunade.

Po upływie dwóch i pół roku przez które nie wiele wiemy o losach Orochimaru poza tym, że szkolił on młodego Uchihę czekając na odpowiedni moment by przejąc jego ciało nadszedł wreszcie czas na starcie, którego Orochimaru spodziewał się od samego początku – zostaje zdradzony przez Sasuke. Młody Uchiha nie miał już niczego więcej do nauczenia się od Sannina, postanowił więc po prostu się go pozbyć. Podczas tego pojedynku mamy okazję przekonać się o prawdziwej postaci Orochimaru – monstrualnym, białym wężu. Ciało to jest wynikiem wielu eksperymentów, które przeprowadzał on na sobie samym. Orochimaru przegrywa mentalną walkę w wymiarze, który stworzył specjalnie do swojej techniki transferu i zostaje uwięziony w umyśle młodego Uchiha. Ze swojego więzienia wychodzi dopiero podczas pojedynku Itachiego i Sasuke, kiedy to zostaje definitywne pokonany przez starszego z braci – kończy zapieczętowany na zawsze w legendarnym mieczu Totsuka.

Głównym powodem chęci krwi klanu Uchiha, był Sharingan. Dzięki niemu Orochimaru potrafiłby skopiować każdą technikę, przez co w końcu poznałby je wszystkie. Osiągnąłby swój życiowy cel, poznając prawdę o świecie, sens życia ludzkiego, przynajmniej w jego mniemaniu. Nie było to jednak jego jedynym celem. Po śmierci rodziców, kiedy był jeszcze małym dzieckiem, jego charakter zmienił się diametralnie. Być może po prostu chciał kiedyś jeszcze zobaczyć swojego ojca i matkę, i to stało się głównym powodem fanatycznego zgłębiania zakazanych technik?

Wydawało by się, że po starciu z Itachim rola Orochimaru nareszcie dobiega końca. Nic bardziej mylnego.W czasie trwania IV Wielkiej Wojny Shinobi Dochodzi do starcia między kontrolującym Edo Tensei Kabuto a Sasuke i Itachim. Po wygranej walce braci Uchiha z Kabuto, Sasuke skołowany sytuacją jaka rozwija się na świecie oraz przeszłością swoją i swojego klanu przywraca wężowego Sannina do świata (Orochimaru był zapieczętowany w Anko) po czym wraz z nim i swoimi kompanami z Taki wraca do Konohy.

Tam Orochimaru używając zapomnianej techniki klanu Uzumaki przełamuje Pieczęć Żniwiarza i za pomocą Edo Tensei przywraca do życia cztereh Hokage, którzy jak mówi są tymi, którzy znają wszystkie tajemnice.

Po rozmowie jaką Sasuke odbywa z byłymi przywódcami wioski Orochimaru wraz z nimi wyrusza na pole bitwy gdzie pojawiają się akurat w chwili by ocalić Naruto przez jubidamą. Później na jakiś czas tracimy z oczu wężowego Sannina który walczy wraz z wojskiem sojuszu przeciw zamaskowanemu wojownikowi służącemu Madarze.

Ostatnią sceną w jakiej do teraz możemy zobaczyć Orochimaru jest moment, w którym Madara rozpoczyna Wieczne Tsukuyomi i Orochimaru dostaje się pod jego władzę i zostaje zamknięty w wiecznym śnie wraz zresztą Świata.

Orochimaru ostatecznie jest postacią o niezwykle barwnym życiorysie, pełnym wzlotów i upadków. Jego psychika jest dosyć skomplikowana, motywy jego działań są jednak proste i nietrudne do pojęcia. Czarne poczucie humoru dodaje afiszu jego postaci. Ogółem mówiąc – postać o głębokim podłożu psychicznym i tajemniczej potędze. Czym jest Zło? Jego osoba jest idealnym tego przykładem.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 10 Październik
 • Wioska Oto-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 6
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #027
 • W mandze rozdział #046
 • Grupa krwi B
 • Misje rangi D 16
 • Misje rangi C 332
 • Misje rangi B 521
 • Misje rangi A 491
 • Misje rangi S 108
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga klasa S, nukenin
 • Waga 57.0
 • Wzrost 172.0
 • Wiek 54.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Cytaty postaci

 • Wszystko... będzie moje!
 • Nienawiść rodzi tylko jeszcze więcej nienawiści.
 • Kiedy patrzę na tego chłopca, przypominam sobie czasy kiedy to mnie nazywano geniuszem, a teraz widzę jakie to było niedorzeczne.
 • Tytuł Hokage nic nie znaczy. Tylko głupiec chciałby go posiąść.
 • Gorzki lek najlepiej leczy.
 • Widzisz, też chcę wiedzieć, kim jestem, dlatego kolekcjonuję wszystkiego po trochu.
 • Jeśli chcesz się dowiedzieć, kim jesteś… możesz kolekcjonować wszystkie rodzaje rzeczy i informacji, które są na świecie, a będziesz pewien, że osiągniesz sukces.
22 Grudzień 2011