Sarutobi sprawował władze w wiosce Ukrytego Liścia aż dwa razy (co prawie nigdy się nie zdarza). Stało się to dlatego, że starszyzna wioski nie wybrała następcy poprzedniego Hokage. Trzeci był starszym, bardzo mądrym człowiekiem. Swoją wiedzą przewyższał nie jednego w wiosce. Jego następcą był Yondaime. Los chciał, że wkrótce po tym Czwarty poświęcił swoje życie w obronie wioski (walka z Lisim Demonem). W ten oto sposób Trzeci został na nowo powołany do sprawowania najwyższej władzy w Konoha-Gakure. Za czasów panowania Sandaime osada stała się potężną wioską. Zyskała ogromny szacunek wśród innych, czasem mniejszych Gakure. Prowadził działania wojenne w czasie wielkiej bitwy wiosek. Wizerunek jego twarzy został upamiętniony na górze Hokage. Po obydwu stronach otaczają go podobizny wcześniejszych władców. Byli pośród nich i jego nauczyciele. Jako Hokage Sarutobi posiadał spory asortyment jeżeli chodzi o techniki. Wśród nich znajdują się liczne jutsu żywiołu ognia i ziemi. Nie zabrakło także zakazanych technik, które mieliśmy okazje oglądać podczas walki Trzeciego z Orochimaru.

Hiruzen miał to szczęście i jako adept ninja trafił pod skrzydła Pierwszego i Drugiego Hokage. Z pewnością taki przebieg wydarzeń spowodował, że to właśnie on przejął po nich schedę sprawowania władzy w Konoha-Gakure. W dzieciństwie często był przezywany „małpiszon”. Głównie takie określenia padały z ust jego nauczycieli. Przezwisko to nie powstało od tak sobie. Sarutobi z twarzy był bardzo podobny do małpy. Dociekliwi dopatrzą się tutaj korelacji pomiędzy jego wyglądem, a istotą, którą mógł przywołać przy pomocy techniki Kuchiyose no Jutsu (technika przywołania).

Jako młody shinobi Hiruzen został przydzielony do drużyny Tobiramy Senju (ówczesny Drugi Hokage). Jego towaryszami byli Homura Mitokado i Koharu Utatane. Tworzyli w miarę zgrany zespół lecz to właśnie Sarutobi wykazywał się odwagą i werwą. W tamtym czasie jego konkurentem był Shiruma Danzō. Obaj byli jak ogień i woda, a raczej Danzō traktował relacje z Hiruzenem w ten sposób. Najlepszym tego przykładem była misja, na którą udali się w czasie trwania Drugiej Wielkiej Wojny Shinobi. Rozchodziło się o zwięcie na siebie odpowiedzialności bycia przynętą, co tak naprawdę oznaczało śmierć. Hiruzen bez chwili wahania zgodził się podjąć to ryzyko, a chwilę później Danzō zrobił mu wyrzuty z tego powodu. Jednak jego kandydatura nie została przyjęta. Wręcz przeciwnie - Tobirama mianował go swoim następcą, jako przywódca wioski.

W życiu każdego shinobi przychodzi moment kiedy to on staje się nauczycielem. Na podstawie swoich doświadczeń z lat dziecięcych wiedział czego może się spodziewać po swoich adeptach. Wprowadził bardzo ciekawą formę treningu. Polegał on na odebraniu dwóch dzwoneczków nauczycielowi. Brzmi to absurdalnie, ponieważ drużyna liczy trzy osoby. Zawsze musi być jeden przegrany. Wkrótce po tym pomysł został przejęty przez Kakashiego. Jego uczniami byli Tsunade, Jiraiya i Orochimaru (późniejsi Sanninowie). Bywa tak, że Hokage doszukuje się swojego następcy wśród swoich podopiecznych. I taki ktoś się znalazł. Był nim Orochimaru. Widział w nim shinobiego z odpowiednimi predyspozycjami. Lecz z czasem wydarzenia zaczęły przybierać inny obrót. Spowodowało to, że Trzeci musiał wybierać innego następcę miana Hokage. Pupil, który później znienawidził swojego nauczyciela stał się potencjalnym wrogiem i zagrożeniem dla wioski. Sandaime miał dwa wyjścia; albo zabić Orochimaru, albo dopilnować by raz na zawsze opuścił Konoha-Gakure. Tego pierwszego nie mógł zrobić. Za bardzo lubił swojego byłego ucznia. Sympatia jaka się zrodziła do Orochimaru w przyszłości stanęła na drodze. Nawet wtedy gdy wraz z oddziałem ANBU pojawił się w jego kryjówce. Wtedy to kazał mu opuścić wioskę.

Za panowania Trzeciego Hokage zazębiał się coraz bardziej konflikt z Uchihami – Itachi w roli podwójnego szpiega i szykujący się pucz pod dowództwem ojca Sasuke i Itachiego, Fugaku. Sam Sarutobi starał się konflikt załagodzić i załatwić polubownie, bez rozlewu krwi. Niestety nie udało się czego konsekwencją była feralna noc, w której polegli prawie wszyscy z rodu Uchiha. Jedyne co był w stanie zrobić to obiecać, że ocalały z rzezi Sasuke będzie mógł liczyć na nietykalność. Wiedział, że zbyt wiele stawiali na szali, gdyby młodemu Uchiha spadł włos z głowy. A kolejnych konfliktów nie szukali.

Najbliższą osobą Sarutobiego był jego wnuk – Konohamaru. Urwis, który zawsze dążył do pokonania swojego dziadka. Tylko po to, by udowodnić, że nadaje się na następcę Hokage. Trzeci bardzo kochał swojego wnuka. Zadbał oto by jego nauczycielem był elitarny ninja w wiosce, Ebisu. Dziadek patrzył na wszystkie wygłupy Konohamaru z przymrużeniem oka. Ród Sarutobich był bardzo utalentowany. Innym wybitnym przedstawicielem poza Hokage był Asuma. Z początku było wiele spekulacji na temat filiacji między właśnie dwoma Sarutobimi, jednak ostatecznie zostały one potwierdzone przez autora.

Trzeci Hokage był bardzo barwną postacią. Pomagał zawsze tym, którzy właśnie jej potrzebowali. Zawsze był rad swoim mieszkańcom. Starał się utrzymywać stały kontakt z młodym pokoleniem shinobi. Dla większości osób zamieszkujących Konoha-Gakure był wzorem. Wzorem, który z pewnością każdy by chciał naśladować. Ostatecznie poświęca się w obronie wioski. Posługuje się własnym ciałem by zapieczętować ręce Orochimaru. Wszystko działo się podczas wojny pomiędzy wioską Ukrytego Liścia a wioską Ukrytego Dźwięku i Ukrytego Piasku. Kona jako bohater. Dla całej wioski śmierć takiego shinobi jest wielką stratą.

Po śmierci, tak jak i reszta Hokage nie zaznał spokoju, jako że został wraz z nimi wskrzeszony przez Orochimaru za pomocą Edo Tensei, by wziąc udział w Czwartej Wielkiej Wojnie Shinobi. Bierze on udział w rozmowie z Sasuke, opiowiada o swojejej roli w czasie masakry klanu Uchiha, bierze na siebie winę za całe zdarzenie oczyszczając ze wszystkich zarzutów Itachiego. Po tym jak Sasuke uznaje, ze nie chce niszczyć wioski, a ratować ją, udaje się wraz zresztą a pole walki z Dziesięciogoniastym.

W czasie walki widzimy u niego wielką moc, jaką kiedyś władał, wraz z innymi Hokage najpierw stawia Barierę Czterech Czerwonych Słońc. Po zapieczętowaniu Jubiego w Obito walczy wraz z żołnieżami sojuszu przeciwko zamaskowanemu wojownikowi (jak się później okazuje był nim Yamato) i pokazuje swoją zdolność do korzystania ze wszystkich pięciu elementów. Walczy te z samym Jubito, niestety nie przynosi to wielkich efektów.

Ostatni raz widzimy go w chwili, gdy świat zapada w wieczny sen Nieskończonego Tsukuyomi, a on zmierza w kierunku pola walki drużyny siódmej z Madarą.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 02 Luty
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku ?
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #001
 • W mandze rodział #001
 • Grupa krwi A
 • Misje rangi D 0
 • Misje rangi C 0
 • Misje rangi B 0
 • Misje rangi A 0
 • Misje rangi S 0
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Kage
 • Waga 50.0
 • Wzrost 163.1
 • Wiek 69.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Wybrane figurki postaci

21 Grudzień 2011