Sasori jest postacią, która w sposób jednoznaczny kojarzy się z czarnym charakterem. Prominentny członek Akatsuki, zdrajca rodzimej wioski, bezwzględny zabójca, który nie waha się podnieść ręki nawet na własną babcię, która go wychowała w zastępstwie rodziców. Wydawałoby się więc, iż Sasori jest postacią płaską, oczywistą i niewymagającą głębszej analizy. Jednakże, obserwacja życiowych kolei losu władcy lalek z Sunagakure stanowi idealne podłoże do stworzenia studium ewolucji osobowości w brutalnym i bezwzględnym świecie shinobi, czyli inaczej mówiąc, może przynieść odpowiedź na pytanie: jak rodzi się zło.

Jeśli ktoś myśli, iż Sasori urodził się zły i złym będąc, sczeznął, myli się. Nikt nie rodzi się zły, to świat takim człowieka czyni. Podobnie było z ninja o twarzy chłopca z Wioski Piasku. Sasori miał nieszczęście urodzić się w burzliwym okresie Wielkich Wojen Wiosek. Jego ojciec pochodził z jednego z najpotężniejszych rodów w Sunagakure, spokrewnionego z linią Kazekage. Największym atutem tego rodu były nie ograniczone więzy krwi, ale techniki panowania nad lalkami, które w najściślejszej tajemnicy były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a wiedza o nich pochodziła od Monzaemon Chikamatsu, pierwszego władcy marionetek i prawdopodobnie protoplasty rodu.

Nieszczęśliwie, kiedy Sasori miał kilka lat, został osierocony przez rodziców. Matka zginęła w wyniku działań zbrojnych prowadzonych przez Sunagakure podczas Wojny Wiosek, zaś ojciec został zabity w pojedynku z potężnym shinobi z Konohy, Sakumo Hatake, znanym lepiej jako „Biały Kieł”. Opiekę nad chłopcem przejęła bezpośrednio przywódczyni rodu i zarazem jedna ze starszych Wioski Piasku, Chiyo – matka poległego z ręki Białego Kła ojca Sasoriego. Pomimo starań ze strony babci, która starała się chłopcu zastąpić rodzicielskie ciepło na tyle, na ile mogła, Sasori dorastał w poczuciu osamotnienia i pustki emocjonalnej. Coraz dotkliwiej dostrzegał brak rodziców, zwłaszcza, kiedy niezliczoną ilość razy obserwował inne rodziny – rodziców i dzieci – cieszących się wspólnym szczęściem, czyli tym, czego złośliwy los mu pożałował. Kiedy Sasori znalazł przypadkowo magazyn z lalkami, Chiyo zdecydowała się na przekazanie technik władzy nad marionetkami młodziutkiemu Sasoriemu, natomiast ten swoje pierwsze lalki, jakie stworzył, uczynił na podobieństwo własnych rodziców, pragnąc chociaż w ten sposób zaspokoić głód uczucia. Niestety, lalki jednak pozostały lalkami, a pozory rodzicielstwa, jakie sterowane przez Sasoriego lalki sprawiały, były tylko złudzeniem natchnionym dziecięcą wyobraźnią.

Pustka emocjonalna wokół dorastającego władcy marionetek zaczęła powoli przekształcać się w pustkę wewnątrz niego samego, czyniąc jego osobowość coraz bardziej socjopatyczną, czego jednak nikt z otoczenia, a tym bardziej babcia Chiyo, nie dostrzegali. Zwłaszcza, iż Sasori okazał się geniuszem w dziedzinie technik, w jakich specjalizował się jego ród. Tworzył niezliczoną ilość lalek, nad którymi panował perfekcyjnie. W walce okazał się przerażającym przeciwnikiem, nie tylko dzięki swoim umiejętnościom, ale również bezwzględności. Tą też postawą zyskał pseudonim – „Czerwony Piasek”, zapewne będący skojarzeniem z krwią wsiąkającą w pustynne wydmy.
W miarę rozwoju jako ninja, wzrastały również ambicje młodego władcy marionetek. Nie pragnął on władzy, nie kusiło go stanowisko Kazekage. To, czego pożądał, to rozwijanie swoich technik bez jakichkolwiek granic etycznych. Lalki i płynące z nich możliwości zaczął postrzegać nie tylko w kategorii użytecznego narzędzia bojowego, ale również sztuki samej w sobie. Zaczął więc sięgać do zakazanych eksperymentów – tworzyć „ludzkie lalki”, z ciał żywych, zabitych przez siebie shinobi. Takie lalki odznaczały się znacznie większymi możliwościami, niż zwykłe – sztuczne. Także w sferze zniszczenia. Pierwszą ludzką lalką, jaką stworzył Sasori, była Hiruko – marionetka stworzona z potężnego niegdyś shinobi z Ukrytego Piasku. Pod tą postacią był znany w Akatsuki i praktycznie cały czas się poruszał.

W tym czasie, potajemnie Sasori zaczął budować swoją kolekcję „ludzkich lalek”, które robił z pokonanych przez siebie przeciwników. Jego zachłanność nie znała granic. Zapragnął ostatecznie uczynienie „ludzkiej lalki” z ówcześnie panującego Trzeciego Kazekage, uchodzącego za najpotężniejszego ninja w Sunagakure, co mu się zresztą udało. Jednakże, wyczynem, jakim było pokonanie Sandaime Kazekage, Sasori chwalić się nie mógł, bo pociągnęło by to za sobą zemstę całej wioski i – choć nie czuł on już żadnej z nią więzi – wolał fakt uczynienia z przywódcy Wioski Piasku ludzkiej marionetki zataić. Odszedł jednak z rodzinnych stron, koncentrując się na rozbudowie własnej kolekcji.

Ostatecznie dołączył do Akatsuki, z wsparciem której mógł dalej rozwijać swoje umiejętności i kolekcję lalek. Partnerem Sasoriego został pochodzący z Konohy Orochimaru. Oboje poszukiwali sposobu na przedłużenie swojego życia i nieśmiertelność. Orochimaru udało się tego dokonać poprzez zagłębianie się w techniki zakazane, natomiast Sasori w pogoni za nieśmiertelnością popełnił wówczas największy grzech władców marionetek, ulegając pokusie, by uczynić swoje własne ciało doskonałą ludzką marionetką. Dzięki temu, Sasori zachował wygląd młodego i delikatnego chłopca, jakże złudny przy jego socjopatycznej osobowości. Od tego momentu, zaczął swoje własne ciało, dokładniej – własną lalkę, ukrywać w większej lalce – Hiruko i pod tą postacią znano go głównie w Akatsuki. Po odejściu Orochimaru z organizacji, Sasori poprzysiągł zemstę na byłym partnerze i jednocześnie dobrał też sobie do pomocy ucznia – Deidarę, który, podobnie jak on, postrzegał własne jutsu jako odmianę sztuki. Zorganizował również z ramienia Akatsuki rozległą siatkę szpiegowską, która sięgała nawet do rodzimej wioski. Sasori zresztą nie miał najmniejszych oporów, by ją zdradzić i zaatakować wespół z Deidarą, celem porwania Piątego Kazekage (Gaary), noszącego w sobie bijū Shukaku, którego Akatsuki pożądała.

Agresja na Sunagakure spowodowała, że do działań przeciwko Sasoriemu przyłączyła się jego podstarzała babcia Chiyo. Staruszka postanowiła wziąć na siebie odpowiedzialność za czyny wnuka i podjęła decyzję o własnym uczestnictwie w pościgu za porywaczami Gaary, a w praktyce, w pojedynku między dwoma potężnymi władcami lalek – nią, posiadaczką Shiro Higi: Jikki Chikamatsu no Shū, drużynę dziesięciu lalek stworzonych przez samego Chikamatsu, oraz jej zwyrodniałym wnukiem. Będąc zbyt osłabioną z racji podeszłego wieku, Chiyo zmuszona była wesprzeć się pomocą młodej uczennicy swojego dawnego wroga, Tsunade – Sakury Haruno. Do starcia ostatecznie doszło w jednej z kryjówek Akatsuki. Wykorzystując Sakurę jako żywą, inteligentną lalkę, udało się Chiyo ostatecznie pokonać Sasoriego, pomimo iż ten, przyparty do muru, na finale pojedynku zdecydował się użyć samego siebie (jako lalki). Ironią losu było, iż ostateczny, niosący ze sobą śmierć, cios, zadały Sasoriemu jego dwie pierwsze lalki, które stworzył jako substytuty rodziców. Jednakże sama Chiyo była zdziwiona tym, że Sasori został tak łatwo pokonany, uważając, że jej wnuk specjalnie przyjął na siebie śmiercionośny atak. Resztkami sił Sasori przyciągnął do siebie marionetki rodziców i umarł w ich mechanicznym uścisku. Ciało Sasoriego wykorzystał później Kankurō, który dokonał paru modyfikacji w jego ciele, tworząc nową marionetkę pełną zabójczych technik. Natomiast dusza Sasoriego została sprowadzona z zaświatów przez Yakushiego Kabuto i od tej pory jest on zniewolonym sługą Madary. W czasie Czwartej Wojny shinobi, wraz ze swoimi zombie towarzyszami, najpierw zaatakował grupę zwiadowczą Anko, a następnie starł się z grupą dowodzoną przez Kankurō. Po krótkiej walce unieruchomiony Sasori dał się przekonać lalkarzowi z Suny, że jego sztuka będzie wieczna, a jego dusza mogła wyzwolić się spod działania Edo Tensei.

Akasuna no Sasori, choć bezwzględny i wyprany z poszanowania do obowiązujących w świecie shinobi zasad, nie był postacią płaską i jednowymiarową. Zadufany w sobie i przekonany o własnej sile, potrafił jednak docenić przeciwnika, wykazując się przy tym pewnym specyficznym doń szacunkiem. Zadowolony z poziomu umiejętności w posługiwaniu się marionetkami, jaki w pojedynku z nim zaprezentował Kankurō, dał mu szansę na przeżycie, nie dobijając bezbronnego już przeciwnika (chociaż zatruł go zabijającą w przeciągu kilku dni toksyną). Również umierając, w uznaniu dla działającej w duecie z Chiyo Sakury, przekazał jej kilka cennych informacji. W walce gwałtowny i niecierpliwy, potrafił jednak współpracować w większej grupie, o czym świadczą jego relacje z Akatsuki i uważającym go za mistrza Deidarą. Ludzie niewiele dla niego znaczyli, ale nie czerpał on przyjemności z zabijania i zadawania bólu – śmierć człowieka miała dla niego wymiar wyłącznie przedmiotowy. W walce interesowała go efektywność, a nie dawanie upustu agresji.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 11 Listopad
 • Wioska Suna-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 7
 • Egzamin w wieku 8
 • W anime odcinek #002 Shippūden
 • W mandze rozdział #247
 • Grupa krwi AB
 • Misje rangi D 5
 • Misje rangi C 12
 • Misje rangi B 16
 • Misje rangi A 29
 • Misje rangi S 10
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga klasa S, nukenin
 • Waga 47.0
 • Wzrost 164.1
 • Wiek 35.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
22 Grudzień 2011