Shimura Danzō był jednym z najbliższych współpracowników i jednocześnie rywali Sarutobiego Hiruzena. Był to mężczyzna w podeszłym wieku kierujący działaniami tajnej organizacji ANBU Root. Jego prawe oko zostało zastąpione sharinganem zabranym od Uchiha Shisuiego, a jego prawe ramię było pełne sharinganów skradzionych po masakrze klanu Uchiha.

W młodości Danzō był członkiem tej samej drużyny co Hiruzen i pod dowództwem Drugiego Hokage brali udział w Wielkiej Wojnie Shinobi. Pech chciał, że w czasie jednej z akcji on i jego towarzysze zostali wytropieni przez elitarny oddział Kumogakure. W czasie narady shinobi z Konohy padła propozycja, by jedna z osób poświęciła się, by reszta grupy mogła uciec. Danzō, mając w pamięci swoich przodków, którzy poświęcili życie dla obrony innych, nie potrafił zgłosić się na ochotnika, co wykorzystał Hiruzen. Zdenerwowany Danzō zaczął protestować, jednak obu uciszył Tobirama mówiąc, że to on podejmie się tego zadania, natomiast Sarutobi został mianowany na nowego Hokage. To przybiło młodego Shimurę, który zaczął próbować innych sposobów na uzyskanie tytułu Hokage i pokonać Hiruzena. W tym celu założył niezależną od ANBU organizację ANBU Root, która miała za zadanie wykonywać najbrudniejsza robotę, by zapewnić bezpieczeństwo wiosce.

W czasie Trzeciej Wojny Shinobi, kiedy w wiosce Deszczu rozgrywała się walka o władze między stronnictwami Hanzō a Yahiko, Danzō wraz z oddziałem shinobi z Konohy postanowił wesprzeć tego pierwszego, zapewniając mu władzę w kraju deszczu, natomiast Hanzō po wygranej wojnie miał wesprzeć Shimure w walce o tytuł Hokage. Plany Danzō pokrzyżował Nagato, który zniszczył oddziały z Konohy i Ame, natomiast obaj przywódcy uciekli z pola walki.

Po wojnie Danzō przestał działać tak gwałtownie, został jednym z członków starszyzny i doradzał Hiruzenowi w niektórych sprawach. To właśnie Danzō zaproponował, by Itachi został podwójnym agentem i szpiegował własny klan, który zaczął knuć intrygę przeciwko wiosce, co oznaczało tylko jedno – likwidację klanu Uchiha. Mimo sprzeciwu Hiruzena Danzō wraz z resztą rady uznał, ze Uchiha stali się zbyt potężni i śmiali ich lekceważyć. Prawdopodobnie to Shimura zlecił zabójstwo Shisui'ego lub nawet sam go zamordował, zyskując dzięki temu jego sharingana. Po masakrze klanu pojawił się w dzielnicy klanu Uchiha i zebrał ocalałe sharingany, wszczepiając je sobie w rękę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie tajemnicze konszachty z Orochimaru, który prowadził na Danzō eksperymenty medyczne pomagające sędziwemu shinobiemu być w doskonałej kondycji i co ważniejsze – umożliwiające kontrolować wiele sharinganów oraz geny Hashiramy Senju.

Po masakrze na klanie Uchiha i pozbyciu się problemu zamachu stanu Danzō skupił się na swojej pracy polegającej na eliminacji nukeninów zagrażających wiosce. Gdy Tsunade postanowiła sformować drużynę, która sprowadziłaby Sasuke do wioski, Danzō, mając poparcie reszty starszyzny, umieścił w jej szeregach swojego zaufanego człowieka, któremu zlecił tajną misję – eliminacja nukenina jakim był Sasuke Uchiha. Misja ta okazała się być niepowodzeniem, jednak Danzō nie poddał się i dalej knuł swoje intrygi.

Prawdziwą okazją dla Danzō była inwazja Paina na Konohę. Mimo że cała wioska walczyła z najeźdźcą, Danzō polecił swoim ludziom pozostać w ukryciu i czekać na dogodny moment. Po zniszczeniu całej wioski i zapadnięciu Tsunade w śpiączkę, Shimura wyszedł z ukrycia i na zebraniu lordów feudalnych oskarżył politykę Tsunade i samą Hokage o zniszczenie wioski. Po tak płomiennej przemowie Danzō został mianowany na kandydata na Szóstego Hokage. Zaraz po nominacji otoczył się zaufanymi ludźmi i wydał rozkaz zabicia Sasuke, a także udał się na spotkanie Kage, na którym zamierzał zostać zaakceptowany przez społeczność Kage na najwyższym stanowisku Konohy. Wiadomość o zaaprobowaniu Danzō na stanowisku Hokage zaskoczyła i zszokowała mieszkańców, szczególnie Naruto, który został przez nowego władcę Konohy otoczony specjalną opieką.

Po otrzymaniu wiadomości, ze organizowany jest szczyt Kage, Danzō nie mógł przegapić takiej okazji i wezwał swoich dwóch najbardziej zaufanych ludzi, po czym ruszył na spotkanie. Wiedząc, że dawno już nie brał udziału w walce a droga była najeżona niebezpieczeństwami, postanowił trochę poćwiczyć. Idealnym celem dla nowego Hokage była grupka zabójców z klanu, który Danzō kazał niegdyś wymordować. Starcie z kilkunastoma shinobi nie sprawiło Shimurze najmniejszych problemów. Dalsza trasa odbyła się bez większych przeszkód i po dotarciu na szczyt Danzō zasiadł wraz z innymi Kage na spotkaniu, które miało zadecydować o losach świata. W czasie dyskusji Danzō napomknął, że liderem Akatsuki może być Uchiha Madara i wobec takiego przeciwnika najlepiej będzie się zjednoczyć pod wspólnym sztandarem. Gdy doszło do wyboru lidera sojuszu, Danzō był typowany przez Mifune jako osoba, której najbardziej można zaufać, głównie dlatego, że Konoha jako jedyna posiada jeszcze ogoniastą bestię. Naradę przerwał jednak Ao, który za pomocą Byakugana wykrył genjutsu rzucone przez Danzō na Mifune. Ta akcja przekreśliła szanse Shimury na zostanie przywódcą sojuszu, a sam Hokage popadł w niełaskę. Widząc, że Ao posiada Byakugana, postanowił mu go odebrać przy najbliższej okazji. Taka nastąpiła, gdy do sali wkroczył Uchiha Sasuke, który polował właśnie na Danzō. Korzystając z bitewnego zamieszania i walki między Mei a Sasuke, Danzō wraz ze swoimi ochroniarzami uciekł, a za nim podążył Ao. Dla Shimury była to idealna okazja, by jednocześnie zemścić się na jōninie z Kiri, a także odzyskać dla Konohy Byakugana, jednak jego plan spalił na panewce.

Po nieudanym spotkaniu Danzō nie popadł w rozpacz. Wystarczyło, żeby dotarł do wioski szybciej niż informacje o tym, co się stało na spotkaniu i będzie zupełnie bezpieczny. Na jego drodze stanął najpierw Uchiha Madara, a później żądny zemsty Sasuke. Między Shimurą a Sasuke doszło do walki, w czasie której Danzō pokazał pełnię swoich umiejętności, atakując i broniąc się przed przeciwnikiem, a także wielokrotnie wykorzystał zakazaną wśród Uchihów technikę Izanagi. Mimo wszystkich swoich zabiegów Danzō został ciężko ranny przez Sasuke, który w ostatniej chwili rzucił na niego genjutsu i zmylił Hokage. Ciężko ranny Danzō nie zamierzał się jednak poddać i, korzystając z okazji, pochwycił Karin jako zakładniczkę mając nadzieję, że uda mu się uciec. Niestety nie docenił Sasuke i otrzymał prawie śmiertelną ranę prosto w serce. Uciekając został wzięty w kleszcze między rannym Sasuke a Madarą, który pragnął odzyskać oko Shisuiego. Wiedząc, że nie ucieknie Madarze, Danzō postanowił uwolnić swoją ostatnią technikę, pieczętując w swoim ciele zarówno Madarę, jak i Sasuke, jednakże ci w porę spostrzegli zagrożenie i oddalili się na bezpieczną odległość. Umierając Danzō żałował, że nigdy nie udało mu się być lepszym od Hiruzena.

Jako postać Danzō jest chyba najbardziej kontrowersyjną osobą w Naruto. Całe swoje życie poświęcił wiosce i walce o jej bezpieczeństwo, stosując często brudne sztuczki i nasyłając zabójców na przeciwników Konohy. Z drugiej strony jednak pragnął on władzy najbardziej na świecie, bratał się z przestępcami, którzy byliby dla niego użyteczni np. Orochimaru, a swoich rywali uciszał. Biorąc pod uwagę wszystkich Hokage, Danzō był z pewnością najbardziej podstępnym i rządnym władzy despotą.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 01 Styczeń
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku ?
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #032 Shippūden
 • W mandze rozdział #281
 • Grupa krwi AB
 • Kekkei genkai Sharingan, Mokuton
 • Misje rangi D 0
 • Misje rangi C 0
 • Misje rangi B 0
 • Misje rangi A 0
 • Misje rangi S 0
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Kage
 • Waga 52.0
 • Wzrost 170.0
 • Wiek 72.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
23 Grudzień 2011