Temari jest jōninem z Wioski Piasku. Prawie zawsze towarzyszyła Gaarze – najpierw jako członek drużyny później, gdy został Kazekage, jako ochrona. Jest wysoka i ma niebieskie oczy. Zawsze nosi przy sobie swoją ulubioną broń – wachlarz. Gdy poznajemy Temari jest pewna siebie i bezwzględna w walce, później pokazuje, że jest opiekuńcza względem braci, lojalna, odważna oraz gotowa do poświęceń.

O jej przeszłości wiemy nie wiele. Tylko tyle, że jest najstarsza z rodzeństwa i bała się swojego najmłodszego brata, Gaary.

Pierwszy raz pojawia się w czasie egzaminu na chūnina, na który wybrała się z braćmi pod okiem mistrza Bakiego. W drugim etapie sprawdzianu, razem ze swoją drużyną pobiła rekord, ponieważ ukończyli go najszybciej w historii pokonując po drodze drużynę geninów z Ame-Gakure. W czasie III części egzaminu Temari walczyła z Tenten, która nie sprawiła jej większych trudności. Na koniec walki Temari pozwoliła dziewczynie spaść z dużej wysokości prosto na jej złożony wachlarz, a następnie rzuciła nieprzytomną przeciwniczkę na arenę. Widząc to jej kolega z drużyny Rock Lee ruszył dziewczynie na pomoc, po czym zaatakował Temari, jednak ta zablokowała uderzenie bez najmniejszego trudu. W czasie pojedynku między Gaarą, a wspomnianym wcześniej Lee, Temari była zaskoczona, że ktoś jest w stanie zranić jej brata. Po wygraniu starcia przez Gaarę cieszyła się, że nie doszło do najgorszego. Po zakończonych walkach eliminacyjnych Temari wraz z rodzeństwem miała miesiąc czasu by przygotować się do starć finałowych. W tym czasie dowiedziała się, wraz z braćmi od Bakiego, informacji na temat przebiegu ich tajnej misji, a także zbliżającej się inwazji, która dokona się w czasie walk na stadionie.

 W finale egzaminu walczyła z Narą Shikamaru. Mimo świadomości, że będzie musiała oszczędzać czakrę na dużo poważniejszą bitwę, postanowiła walczyć w przeciwieństwie do Kankuro, który poddał swoją walkę. Potyczka z Shikamaru nie była jednak łatwa i, mimo umiejętności, Temari została złapana przez cień przeciwnika, ponieważ nie doceniła jego wymyślnej taktyki. Skupiła się na atakach i unikach, zapominając o strategii, na której opierał się Shikamaru. W końcu jednak wygrała walkę, ponieważ jej oponent się poddał  i tym samym Temari awansowała do dalszego etapu walk. Jednakże w czasie starcia między Gaarą a Sasuke, rozpoczęła się inwazja, a tym samym – tajna misja.

Podczas ataku na Konohę miała za zadanie zabrać Gaarę, jednak ten został ciężko ranny podczas walki z Uchihą. Temari i Kankuro dostali zadanie wycofania brata z pola walki i podleczenia, go na tyle by mógł wziąć udział w bitwie. W pościg za nimi ruszył Sasuke, a następnie grupka geninów z Konohy. Pierwszy dogonił ich właśnie Mściciel, którego próbowała zatrzymać Temari, jednakże walka z Uchihą skończyła się jej porażką. Mimo wyczerpania Kunoichi postanowiła dogonić i chronić swojego brata. Po zakończonej potyczce wycofała wraz z rannymi braćmi z pola walki za przyzwoleniem Naruto i Sasuke. W trakcie ucieczki Gaara przeprosił ją i Kankuro, co wprawiło Temari w zdziwienie.

W czasie gdy Sasuke opuścił wioskę, Tsunade poprosiła o wsparcie nowego sojusznika, jakim była Suna-Gakure. Drużyną która wyruszyła na pomoc geninom z Konohy było właśnie piaskowe rodzeństwo. Po raz kolejny Temari spotkała się z Shikamaru, tym razem jako sojuszniczka w walce przeciwko Tayuyi, którą pokonała w błyskawiczny sposób. Po zakończonej walce udała się razem z Shikamaru do wioski, gdzie czekała wraz z nim pod salą operacyjną gdzie był operowany Chouji. Gdy wszystko skończyło się pomyślnie, Temari wraz z braćmi opuściła wioskę. Na pożegnanie zapewniła Shikamaru o tym, ze zawsze mu pomoże, a także złośliwie wypomniała Narze płakanie w szpitalu.

W Shippūdenie przedstawiona zostaje jako ambasador w Konoha-Gakure w czasie zbliżających się egzaminów na chuunina.  Później w drodze do wioski Temari widziała zły omen i postanowiła jak najszybciej dotrzeć na miejsce. W czasie podróży dołączyła do drużyny Kakashiego, która właśnie zmierzała do Suna-Gakure dowiadując się, że Gaara został porwany przez Akatsuki. Gdy grupa dotarła do wioski okazało się, że nie tylko Kazekage został uprowadzony, ale jej drugi brat leży umierający w szpitalu. Gdy tylko Kankuro został uratowany przez Sakurę, Temari postanowiła dołączyć do Kakashiego i jego drużyny w poszukiwaniu Gaary, jednak jej miejsce zajęła Chiyo.  Gdy już po wszystkim Kazekage został przywrócony do życia, razem z Kankurō dziękowała ninja z Konohy za ratunek.

Kolejny raz widzimy Temari podczas Szczytu Pięciu Kage gdzie ochraniała swojego brata. Gdy zaatakował Uchiha Sasuke razem ze swoim rodzeństwem pomogła samurajom w walce z nim. Gdy walka między Mścicielem, a przywódcami wiosek zakończyła się, Tobi zapoznał wszystkich ze swoimi żądaniami wtedy Temari wraz z braćmi ruszyła na poszukiwanie Kakashiego, który miał zostać przedstawicielem Konohy w nadciągającej wojnie.  Po spotkaniu i scharakteryzowaniu sytuacji sojusznikom piaskowe rodzeństwo ruszyło do wioski, by rozpocząć mobilizację do walki.

W czasie wojny Temari została przydzielona do Dywizji Czwartej pod dowództwem Gaary, oraz Shikamaru. Podczas bitwy z byłymi Kage, Temari zaatakowała Trzeciego Raikage za pomocą swoich powietrznych technik, jednak były przywódca Kumo oparł się jej atakom. Gdy do walki wkroczył Naruto, a Gaara był zajęty walką z Drugim Mizukage, Temari faktycznie przejęła dowodzenia nad dywizją. Gdy udało się zapieczętować Raikage cała dywizja ruszyła na pomoc młodemu Kazekage, by po pokonaniu go stanąć do walki przeciw wskrzeszonemu Uchiha Madarze. Temari była jedną z nielicznych osób, które przeżyły po niszczycielskim ataku Madary i odniosła niewielkie obrażenia.

Temari ma dwa różne oblicza: pierwsze to bezwzględna kunoichi, która nie zna litości dla przeciwników, a drugie to opiekuńcza siostra. Pokazała, że potrafi się zmienić i wybaczyć, czym zaskarbiła sobie sympatię wielu osób.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 08 Sierpień
 • Wioska Suna-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 12
 • Egzamin w wieku 17
 • W anime odcinek #020
 • W mandze rozdział #034
 • Grupa krwi 0
 • Misje rangi D 0
 • Misje rangi C 9
 • Misje rangi B 12
 • Misje rangi A 20
 • Misje rangi S 1
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Jōnin
 • Waga 47.0
 • Wzrost 165.0
 • Wiek 19.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Wybrane figurki postaci

15 Styczeń 2012