Tobi to najbardziej tajemnicza postać w całej mandze Naruto. Mimo wielu rozdziałów i ogromnej liczby wskazówek dotąd nie udało się ustalić kim on jest. Sam o sobie mówi, że jest nikim i jego imię nie ma znaczenia, a przez dłuższy czas podawał się za Uchiha Madarę. Charakterystycznym i nieodłącznym elementem stroju Tobiego jest maska zasłaniająca mu twarz.

Tobi to istny człowiek zagadka, sprawny manipulator, któremu udało się przekonać cały świat shinobi, że jest prawdziwym Uchiha Madarą. Tobi prawdopodobnie znał Madarę i ukrył jego ciało przed całym światem, by swobodnie się za niego podawać. Zamaskowany ninja był również odpowiedzialny za wiele wydarzeń z przeszłości. Tobi podawał się za założyciela i prawdziwego lidera Akatsuki, sam o sobie mówi, że podarował Rinnegana Nagato. Tobi ma na swoim koncie również manipulowanie Yagurą i właściwie przejęcie władzy na Wioską Ukrytej Mgły, która pod jego rządami stała się Wioską Krwawej Mgły. Udało mu się wtedy przekonać jednego z mistrzów miecza – Hoshigaki Kisame – do przyłączenia się do jego wizji świata bez kłamstw.

Mimo siania chaosu po świecie Tobi ma dziwne związki z Konohą oraz z klanem Uchiha. Pierwsza jego akcja przeciwko wiosce to zaatakowanie jej w dzień narodzin Naruto, kiedy to pieczęć na brzuchu Kushiny była najsłabsza. Tobi przeniknął do wioski, zabił strzegących Kushinę i Minato członków ANBU oraz żonę Sarutobiego Biwako. Następnie zaszantażował Czwartego Hokage grożąc śmiercią jego nowonarodzonego syna, by porwać Kushinę i wydobyć z niej Kyūbiego oraz przejąć nad nim kontrolę, po czym zaatakował z nim wioskę. W czasie walki między Bestią a Minato, Tobi wtrącił się do walki chcąc wyeliminować Hokage z pojedynku. Yondaime okazał się jednak szybszy i sprytniejszy od swojego przeciwnika. Ranny Tobi utracił kontrolę nad Kyuubim i wycofał się z wioski. Efektem akcji Tobiego była nie tylko śmierć Minato i Kushiny oraz wielu shinobi z Konohy, ale również rzucony cień podejrzeń przeciwko klanowi Uchiha.

Itachi spotyka TobiegoDrugi raz Tobi spróbował zaatakować Konohę po ośmiu latach od poprzednich wydarzeń. Udało mu się dostać do wioski, jednak został znaleziony pierw przez Itachiego, który zaproponował mu współpracę. Tobi pomoże mu w eksterminacji jego klanu, który przygotowywał się do zamachu stanu, w zamian za to zamaskowany shinobi nie zaatakuje wioski. Nie wiadomo dlaczego Tobi zgodził się na ten układ, ale postanowił podszkolić Itachiego i pomóc mu w akcji. Przed masakrą Tobi spotkał się również z Danzō Shimurą, któremu podobnie jak Itachiemu przedstawił się jako Uchiha Madara. Po krwawej łaźni w dzielnicy klanu Tobi pozbierał ocalałe oczy szukając jednocześnie oczu Shisuiego, które były jednak w posiadaniu Itachiego i Danzō.

Tobi i DeidaraPo tych wydarzeniach Tobi zniknął na długi czas, po raz kolejny pojawił się po śmierci Sasoriego jako kolejny członek Akatsuki wprowadzony przez Zetsu. Swoim zachowaniem sprawiał wrażenie niezdarnego chłopaczka, co doprowadzało jego partnera Deidarę do szału. W czasie polowania na Sanbiego głównie to Deidara brał udział w walce, a Tobi uciekał przed ogromnym trójogoniastym żółwiem. Wraz z Deidarą zaatakował również Sasuke, niedługo po tym jak młody Uchiha zabił Orochimaru i rozpoczął poszukiwania swojego brata. W walce z Sasuke, Tobi był już bardziej przydatny pomagając Deidarze w skoordynowanym ataku C2, jednak mimo wszystko wciąż zachowywał się nieporadnie. Gdy młody artysta z Akatsuki wysadził się próbując zabić Sasuke, wiele osób z organizacji myślało, że Tobi również zginął w czasie eksplozji. Zamaskowanemu shinobi udało się jednak uciec, po czym pojawił się w Ame-Gakure, by odwiedzić Paina i Konan. Wtedy właśnie przedstawił się mówiąc, że jest w nim moc Uchiha Madary i przestał zgrywać lekkoducha.

Tobi podaje się za MadaręPo śmierci Deidary Tobi postanowił działać na własną rękę, realizując swój ukryty plan. W czasie rozmowy z Painem Tobi uznał, że Sasuke rozwija się bardzo obiecująco, po czym postanowił ruszyć na spotkanie ścigającej go drużynie z Konohy. Tobi pojawił się wtedy na drodze shinobi, których postanowił zatrzymać i mimo wielu skoordynowanych ataków, zasadzek i uderzeń z ukrycia, nikomu nie udało się go zranić. Gdy walka między Sasuke a Itachim dobiegła końca, Tobi teleportował się do niego i zabrał rannego młodego Uchiha do swojej kryjówki. Gdy Sasuke się obudził, Tobi próbował pokazać swoją twarz, jednak w tym momencie zareagował Sharingan Sasuke, atakując Tobiego za pomocą Amaterasu. Tobi wyszedł z tego bez szwanku, a następnie po uprzednim uspokojeniu i związaniu Sasuke, opowiedział mu prawdę na temat Itachiego oraz swoją wersję ataku lisa na Konohę sprzed 16 lat. Tobi opowiada prawdę o klanie SasukeTa manipulacja faktami pozwoliła mu na skierowanie nienawiści Sasuke na nowe tory – przeciwko wiosce którą kiedyś opuścił. Jednocześnie Sasuke z własnej woli postanowił połączyć swoją grupę z Akatsuki, by razem z nimi zniszczyć Konohę. Usatysfakcjonowany Tobi wysłał więc drużynę Taka do złapania Hachibiego, jednakże po wstępnym zadowoleniu okazało się, że Sasuke nawalił i dał się zrobić w konia Killerowi Bee.

Niepocieszony i trochę oszukany Tobi postanowił odszukać Sasuke, który był w drodze do Konohy, by powiadomić go o niewykonaniu zadania. Jednocześnie subtelnie nakierował nienawiść Sasuke, na zmierzającego na spotkanie Kage, Danzō. Ku uciesze Tobiego Sasuke postanowił zabić wszystkich Kage świata. Gdy na spotkaniu doszło do walki między Taką a Kage i samurajami, Tobi odszukał Naruto, z którym postanowił sobie uciąć małą pogawędkę, jednak został złapany przez Yamato i Kakashiego. Patrząc na Naruto powiedział, że przypomina mu Hashiramę, a Sasuke jest jak Madara i między chłopcami dojdzie kiedyś do pojedynku, po czym wydostał się z drewnianej pułapki Yamato i ruszył na spotkanie Kage. Tam po raz kolejny Tobi zawiódł się na Sasuke, który nie był w stanie pokonać w pojedynkę wszystkich Kage i musiał go ratować przed śmiercią z rąk Ōnokiego. Po ocaleniu jego i Karin teleportował dwójkę shinobi do swojego prywatnego wymiaru, by Karin mogła podleczyć trochę młodego Uchiha. Tobi opowiada swój plan Księżycowe OkoPo uratowaniu swojego podopiecznego, Tobi postanowił postawić wszystkim Kage (za wyjątkiem Danzō, który uciekł ze spotkania) ultimatum – albo przekażą mu pozostałe dwie ogoniaste bestie, by mógł zrealizować swój plan Księżycowego Oka, albo rozpocznie Czwartą Wojnę Shinobi. Jak łatwo można było się domyślić, Kage odmówili propozycji Tobiego, a ten teleportował się z sali spotkań deklarując nową wojnę. Jednak zamiast udać się do swojej kryjówki i przygotować się do wojny, Tobi namierzył Danzō i jego ochroniarzy, których wciągnął do swojego prywatnego wymiaru, w czasie gdy Danzō przygotowywał się do bitwy. Tobi jednak nie zamierzał walczyć z Shimurą i wypuścił Sasuke oraz Karin, by młody Uchiha zabił nowego Hokage, sam natomiast obserwował walkę z boku. Włączył się dopiero gdy Danzō był bliski śmierci, a to było znakomitą okazją do zdobycia oka Shisuiego, które posiadał Shimura. Tobi i jego kolekcja SharinganówDanzo jednak zniszczył oko i próbował zapieczętować Tobiego oraz Sasuke w swoim ciele, jednak obojgu udało się uciec. Po zabraniu ciała Hokage kazał Sasuke odpocząć, ten jednak wdał się w kolejną walkę. Tym razem Tobi musiał stanowczo zareagować i przerwać kolejny pojedynek, który mógłby zabić Sasuke. W międzyczasie odbudował rękę utraconą w czasie walki z i Torune. Zabrawszy młodego Uchihę z pola walki między nim a jego dawną drużyną, Tobi przeprowadził na Sasuke operacji mającej na celu wszczepienie mu oczu Itachiego.

Kabuto oferuje swoją pomoc TobiemuPo zakończonym zabiegu Tobi spotkał się z Kabuto, który namierzył jego kryjówkę. Pamiętając, że Yakushi był prawą ręką Orochimaru i szpiegiem Akatsuki postanowił go zabić, jednak Kabuto przyzwał ożywionych przez niego członków Akatsuki. Ta demonstracja siły zatrzymała Tobiego i spowodowała, że zaakceptował Kabuto jako nowego sojusznika, jednak nie zgodził się na użyczenie Sasuke do badań Yakushiego. Dopiero przyzwanie kolejnej trumny z prawdziwym Uchiha Madarą spowodowało, że Tobi przystał na warunki Kabuto. Niedługo później Tobi wyruszył do Ame-Gakure by odzyskać Rinnegana Nagato. Na jego drodze stanęła Konan, z którą Tobi stoczył zażartą walkę tracąc prawą rękę oraz poświęcając oko na użycie Izanagi, by uchronić się przed morderczą techniką kunoichi. Pokonawszy Konan Tobi użył na niej genjutsu, by dowiedzieć się o położeniu ciała Nagato, po czym zabrał mu Rinnegana, którego wszczepił sobie w miejsce poświęconego Sharingana. W tym samym czasie ponownie zrekonstruował swoją rękę i zmienił ubiór – w tym maskę, która miała otwory na oba oczy – dodatkowo uzbrojony w wojenny wachlarz podobny do tego, którego przed laty używał Madara. Po otrzymaniu informacji od Kisame o lokalizacji Naruto i Bee postanowił wyruszyć złapać ich obu, jednak Kabuto uznał, że to on powinien pojmać obu Jinchūrikich. Próba Kabuto zakończyła się porażką, jednakże udało mu się pojmać Yamato, którego wykorzystał do wzmocnienia armii Zetsu.

Po mobilizacji sił i wysłaniu armii Zetsu na pola walki, Tobi postanowił rozmówić się z Kabuto na temat Edo Tensei. Jeszcze wcześniej skarcił go za podprowadzenie Anko pod samą swoją kryjówkę i nakazał nowemu sojusznikowi zabicie, jej jednak Kabuto odmówił i wykorzystał Anko do własnych celów. W trakcie prezentacji jak działa technika wskrzeszania zmarłych, Tobi postanowił użyć do eksperymentu pojmanych wcześniej Fū i Torune, przy czym temu drugiemu złamał kark, by Kabuto mógł go ożywić przenosząc jego duszę do ciała Fū. Usatysfakcjonowany tym pokazem Tobi zostawił Yakushiego, jednak polecił Czarnemu Zetsu umieszczenie nasion na ciele Kabuto w celu jego obserwacji. Po otrzymaniu informacji od Zetsu gdzie znajdują się Naruto i Bee, Tobi w końcu postanowił ruszyć na pole bitwy. Teleportował się w miejsce kończącej się walki między armią Zetsu, wspomaganą przez ożywieńców Kabuto a Pierwszą Dywizją. Tobi zaatakował za pomocą Demonicznej Statuy Gedo Mazo, wprowadzając chaos w szeregach wroga i zabijając wielu shinobi sojuszu. Sam natomiast odzyskał zapieczętowanych braci Kinkaku i Ginkaku, po czym teleportował się powrotem do bazy. Zapieczętowana w braciach czakra Dziewięcioogoniastego w połączeniu z czarką wcześniej zapieczętowanych bestii, oraz cząstką mocy Hachibiego miała posłużyć Tobiemu do wykonania jego planu.

Tobi rusza na polowanie Kyūbiego ze swoimi JinchūrikiNastępnego dnia Tobi znowu wyruszył do walki wraz z nowo utworzoną Szóstką Painów stworzonych z byłych Jinchūriki. Tobi ulepszył ich wszczepiając im po Sharinganie i Rinneganie, oraz pieczętując na nowo w nich ogoniaste bestie. Tak uzbrojony stanął na drodze Naruto i Killerowi Bee, których postanowił pojmać. W czasie walki z ostatnimi żywymi Jinchuuriki Tobi wyjaśnił im prawdę, iż nie jest Uchiha Madarą i mogą go nazywać jak tylko zechcą, po czym kontynuował walkę z wykorzystaniem bestii. W czasie bitwy kontrolował jednocześnie sześć demonów dowolnie dozując moc jaką mogły wyzwolić, dzięki czemu był w stanie obudzić w pełni Gobiego, by przygwoździć Killera Bee i zająć się samym Naruto. Przed pojmaniem go przeszkodzili mu Maito Gai, oraz Hatake Kakashi. Nowi przeciwnicy niezbyt zainteresowali Tobiego i ten postanowił aktywować kolejne dwie bestie, jednocześnie zmniejszając moc Gobiego, który zaczął się wyrywać spod jego mocy, ale Tobi skutecznie go zatrzymał.

Statystyki postaci

 • Ukończył szkołę w wieku ?
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #032 Shippūden
 • W mandze rozdział #280
 • Kekkei genkai Sharingan, Rinnegan, Mokuton
 • Misje rangi D ?
 • Misje rangi C ?
 • Misje rangi B ?
 • Misje rangi A ?
 • Misje rangi S ?
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Klasa S
 • Waga 55.0
 • Wzrost 175.0
 • Wiek 0.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Cytaty postaci

 • Wojna już się zaczęła... Moje imię nie ma znaczenia... Możesz mnie nazywać po staremu, Tobi, jeśli wolisz. Madara, Tobi... wołaj na mnie jak chcesz.
 • Jestem nikim... I nawet nie chcę być kimś. Zależy mi tylko na zrealizowaniu planu Księżycowe Oko.
 • Uchiha jest klanem stworzonym dla zemsty...
 • Prawdziwa moc Sharingana... to moc Madary Uchiha!
 • To będzie nowy świat... Świat prawdy, nie kłamstwa.
 • Oh, no wiesz... To jest zabawa, to jest część mojego planu... Rozpoczęcie wojny... żeby przynieść pokój.
 • Wkrótce... wszystkie nasze cele zostaną osiągnięte... a kiedy to nastanie, wszystko będzie jak powinno.
 • Ludzie w momencie poznania miłości, muszą liczyć się z ryzykiem poznania nienawiści.
 • (Jestem) Nikim. I nie chcę być kimś.
 • Ten świat jest nic nie wart, nie ma w nim nic prócz nędzy.
 • Nie lekceważcie mnie.
 • Za późno na skruchę. Rzeczywistość nieubłaganie biegnie dalej.
 • Jeżeli nie spełnisz pokładanych w tobie nadziei, jak będziesz mógł z godnością spojrzeć w lustro?
 • Nie wystraszysz mnie zagrabioną mocą, której nie umiesz w pełni wykorzystywać.
29 Styczeń 2012