Tsunade-hime długo w mandze się nie pojawiała, dopiero w 17 tomie autor wprowadził ją ostatecznie do fabuły i z miejsca stała się jedną z ważniejszych postaci. I, chociaż jest umiejscowiona głównie jako tło dla pierwszoplanowych bohaterów, jest ona osobą, której nie sposób nie zauważyć – zarówno z powodu walorów wizualnych, jak i charakterologicznych i techniczno-bojowych.

 NarodzinyTsunade urodziła się jako członkini elitarnego rodu ninja, z którego wywodzili się dwaj pierwsi Hokage. Shodaime, jej dziadek, przekazał jej w spadku swój wyjątkowy naszyjnik (mający zresztą olbrzymią wartość materialną). Jako 6-letnia dziewczynka ukończyła Akademię Ninja i dostała się do drużyny kierowanej przez wybitnego ninja i zarazem Trzeciego Hokage, Sarutobiego. Pod okiem tak znakomitego nauczyciela, wespół z dwoma towarzyszami: Jiraiyą i Orochimaru, stworzyła drużynę Legendarnych Sanninów (przydomek ten nadał im Hanzō, chcąc podkreślić wysokie umiejętności trójki shinobi). W czasach edukacji z drużyną różnie się jej układało. O ile ze zdystansowanym Orochimaru nie dochodziło do konfliktów, o tyle nieustannie iskrzyło między nią a erotomanem Jiraiyą, który za punkt honoru postawił sobie za cel skuteczne podejrzenie nagiej Tsunade. Działania te przyszłego Ero-Sennina były systematycznie udaremniane przez zainteresowaną, co zazwyczaj kończyło się dla tego pierwszego ciężkimi obrażeniami. Pomimo tych różności charakterów, trójce tej udało się stworzyć więzi przyjaźni oraz wypracować szacunek i sławę sięgającą daleko poza granicę Kraju Ognia.

Początki szkolenia na shinobi wioski


Wnuczka Pierwszego Hokage szkolona była na medycznego ninja, jednakże oprócz wybitnych medycznych umiejętności, wykazywała się olbrzymim potencjałem bojowym. Stworzyła bardzo trudną technicznie (wymagającą perfekcyjnego opanowania kontroli przepływu czakry) technikę Shannaro, dającą jej użytkownikowi olbrzymią siłę fizyczną w walce. Umiejętności bojowe Tsunade były tak znaczne, iż ona sama w pojedynkę potrafiła zmienić losy bitwy, a nawet całej Wojny. Podobnie jak pozostali Sanninowie, opanowała również technikę Przywołania (Kuchiyose), podpisawszy kontrakt z klanem ślimaków. Najczęściej w walce sięgała po przywódczynie tego klanu, Katsuyu.

Życie osobiste, historia zostania Sanninem


W tych pierwszych latach kariery ninja życie osobiste Tsunade układało się nienajgorzej. Co prawda nigdy nie udało jej się opanować podstawowego kobiecego rzemiosła, mianowicie gotowania, natomiast sprawdzała się jako opiekunka swojego młodego, ukochanego brata, Nawakiego. Nawaki był pełnym energii i marzeń chłopcem, którego celem życiowym było podążenie śladami dziadka i zostanie Hokage. Pełna wiary w brata Tsunade podarowała mu, w dniu jego urodzin, naszyjnik Shodaime. Niestety – życie bez większych trosk dobiegało końca. Kolejne konflikty między państwami przynosiły kolejne wojny, w które też z konieczności angażowana była Konoha. W jednej z potyczek oddział genninów został zdziesiątkowany przez wrogów. Niestety, w składzie tego oddziału znalazł się również pełen entuzjazmu Nawaki. Dwóm pozostałym Sanninom, Jiraiyi i Orochimaru, pozostała wątpliwa przyjemność powiadomienia Tsunade o śmierci jej ukochanego, młodego brata. Zrozpaczonej Tsunade udało jednak się wyjść z ciężkiej depresji dzięki wsparciu młodego jounina z Konohy, Dana. Dan również nosił w sercu, podobnie jak Nawaki, marzenie o zostaniu Hokage. Chciał, przyjmując na siebie obowiązek przywódcy osady, zapewnić bezpieczeństwo osobom, które kochał. Tsunade zakochała się w czułym i opiekuńczym Danie – do tego stopnia, iż przekazała mu pozostały jej po bracie naszyjnik Pierwszego. Niestety – i tym razem fortuna obróciła się przeciwko Tsunade. Wybuchła Wielka Wojna. Dan poległ podczas misji. Jego ukochanej, pomimo wszystkich swoich umiejętności medycznych, nie udało się uratować mu życia. Śmierć kolejnej osoby, którą kochała, ostatecznie zdruzgotała Tsunade. Odebrała naszyjnik dziadka, postanawiając, iż więcej nikomu go nie przekaże, gdyż, wedle jej mniemania, jest on przeklęty i każdemu jego posiadaczowi przyniesie w końcu zagładę. Mimo braku laku co do swoich najbliższych osób, Tsunade wraz ze swoją drużyną dokonała czynu, którego mógł pozazdrościć im nie jeden ninja. Jednym z ich przeciwników, z którymi stanęła w szranki, był przywódca Ame-Gakure, Hanzō. Okazał się na tyle potężnym oponentem, że nawet uczniowie Trzeciego Hokage nie byli w stanie z nim wygrać. Lider wioski Deszczu postanowił docenić ich upór i umiejętności, ogłaszając Legendarnymi Sanninami, a ich sława miała obiec cały świat.

Hazard

Po zakończeniu wojen Tsunade zdecydowała się porzucić rodzimą wioskę, oddać się wędrówce oraz swojej obsesji, z której była coraz bardziej znana -  hazardowi. Zabrała ze sobą jedynie młodziutką Shizune, siostrzenicę Dana, w której dostrzegła talent medyczny. Od tego czasu Konoha przestała ją obchodzić, zyskiwała sławę jako hazardzistka, zwłaszcza, iż powszechnie znany był jej wyjątkowy niefart we wszelkich grach losowych (stąd też jej przezwisko – „legendarny frajer”), który skutkował kolejnymi długami, pożyczkami i ucieczką przed wierzycielami. Tsunade jednak nie porzuciła ninjutsu - dalej tworzyła własne techniki – głównie regeneracyjne, pozwalające w błyskawicznym tempie leczyć jej organizm oraz utrzymywać wygląd wiecznie młodej dziewczyny. Trenowała też w technikach medycznych Shizune. Z czasem towarzyszyć tej dwójce zaczęła świnka Ton-ton.

Piąty Hokage


Kilka lat później, tą wędrującą po kasynach trójkę, odnalazł Jiraiya w towarzystwie swojego nowego ucznia, Naruto Uzumakiego. Celem Jiraiyi było przekonanie Tsunade do przejęcia stanowiska Hokage po zmarłym Sarutobim. Tsunade, która niemal zerwała wszystkie więzi z Konohą, odmówiła tego zaszczytu, w ostrych słowach krytykując sam sens istnienia stanowiska Hokage, przy okazji wyżywając się słownie na zmarłym Yondaime, co też wywołało niesłychaną wściekłość u Naruto. Awantura miała swój finał w postaci pojedynku między Uzumakim a Tsunade, który, jak łatwo można było przewidzieć, skończył się klęską chłopca. Tsunade była poruszona marzeniem młodego Genina, który tak bardzo chciał zostać Hokage. Dostrzegła w nim reminiscencje dwóch osób, które tak bardzo kochała – Nawakiego i Dana. Pod wpływem chwili Tsunade przyjęła zakład o swój pechowy naszyjnik (jak się zresztą później okazało, wcale nie miał być pechowy dla Naruto). Wydawało się, że zakład ten jest pewnym zwycięstwem Tsunade, albowiem dotyczył on możliwości opanowania przez Naruto skrajnie trudnej techniki Czwartego Hokage – Rasengana – w przeciągu raptem tygodnia, co wydawało się zadaniem przekraczającym możliwości każdego. Jednakże i tym razem odezwał się niefart hazardowy Tsunade. Uzumaki pokazał swój geniusz i znalazł skrót do tej techniki. W walce z Orochimaru (który zresztą nie wykazywał wybitnie wrogich zamiarów wobec Tsunade) i jego pomagierem, Kabuto, Naruto zademonstrował swoją wersję Rasengana, chroniąc Tsunade, ale doznając przy tym właściwie śmiertelnych obrażeń. Zrozpaczona Tsunade widząc, jak umiera kolejna osoba z marzeniem o Hokage, podjęła bezskuteczną próbę reanimacji Uzumakiego, którego życie przywrócił dopiero zaklęty w nim Lisi Demon. Tsunade dotrzymała słowa - podarowała Naruto słynny naszyjnik Pierwszego Hokage. Równocześnie powstała między nimi specyficzna więź – Uzumaki zyskał osobę, która w niego uwierzyła, Tsunade zaś ucieszyła się, że znalazła kogoś, w kim żyć będą ziarna ukochanych przez nią osób. Walka ta przesądziła o ostatecznym przyjęciu przez Księżniczkę z Konohy stanowiska Kage.

Po powrocie do Wioski Tsunade oficjalnie przyjęła tytuł Godaime Hokage (Piątego Hokage) i z miejsca została zasypana papierkową i medyczną robotą. Wkrótce potem zdecydowała się przyjąć pod swoje skrzydła nową uczennicę – Haruno Sakurę, towarzyszkę z drużyny Naruto i Sasuke Uchiha. Niebawem też mieszkańcy Wioski Liścia wykuli jej podobiznę w skale obok pozostałych Czterech Hokage.

Problem z Akatsuki i Wielka Wojna Shinobi


Najtwardszym orzechem do zgryzienia dla Tsunade było zbliżające się niebezpieczeństwo ze strony Akatsuki. Wiedziała, że jej osada jest potencjalnym zagrożeniem, dlatego chciała sięgnąć po wszystkie możliwe sposoby, by nie dopuścić do przemienienia Konohy w pobojowisko. W tych trudnych chwilach straciła nawet swojego najbliższego przyjaciela, a zarazem kompana z dziecięcych lat – Jiraiyę. Na nic nie zdały się prośby Hokage i bez reszty postanowiła zaufać koledze. Kiedy dotarły do niej wieści o śmierci Zboczonego Pustelnika poprzysięgła zrobić wszystko, by pomścić jego śmierć. Zaczęła nawet wierzyć, że Naruto mógłby być chłopcem z przepowiedni, którą Jiraiya przyniósł z gór Myoboku. Jako Hokage, nie tylko ta zza biurka, mogła się wykazać, stając w szranki z Painem, który przybył do osady po Uzumakiego. Mierząc się z nim Tsunade była gotowa położyć na szali nawet swoje życie za cenę ocalenia mieszkańców Liścia. Dowodem jej oddania i miłości do Konoszan było pełne poświęcenie, o czym świadczyło wykorzystanie wszystkich pokładów czakry, by za pomocą przywołanych ślimaków móc uleczyć ciężko rannych shinobi. Cenę jaką zapłaciła za to Tsunade było utrata energii witalnej – koniec końców, Hokage została zabrana z pola walki nie jako taka kobitka jaką znamy, tylko jako pozbawione śladu witalności ciało. Dzielnie się spisała, a  los zniszczonej już osady musiała pozostawić w rękach Naruto. Po nieudanym pojedynku Tsunade długo nie odzyskiwała przytomności, a starszyzna w wiosce Liścia nie mogła dłużej czekać. W czasie, gdy Piąta Hokage była nieprzytomna, a wszyscy czekali na jej powrót do zdrowia, starszyzna z władcą kraju Ognia na czele na nowego, szóstego władcę Konohy wybrała Danzō.

Po Szczycie Pięciu Kage w Kraju Żelaza, Danzo ginie z ręki Sasuke, a Piąta budzi się ze śpiączki. Tsunade dowiaduje się o wszystkim co się stało, gdy była w śpiączce: o rozpoczęciu Czwartej Wielkiej Wojny Shinobi, Sojuszu Shinobi i tożsamości Tobiego. Po uzupełnieniu jej poziomu chakry, zwołała radę wojenną celem przygotowania wioski do zbliżającej się wojny. 

Trzy dni później Tsunade wyrusza do Kumogakure, by spotkać się z pozostałymi głowami Sojuszu. Tam dowiaduje się, że pozostali Kage zdecydowali wysłać Naruto i Killera B do kryjówki, by trzymać ich z dala od Akatsuki. Tsunade kłóci się z tym, wierząc, że jinchūriki będą cennym zasobem w nadchodzącej wojnie. Inni Kage tłumaczą, że jest to najlepsze rozwiązanie, a Kazekage przypomina jej, że musi brać pod uwagę opinie innych. Ostatecznie, niechętnie, zgadza się z ich decyzją.

Wraz z innymi Kage Tsunade urzęduje w kwaterze dowództwa. Gdy do kwatery głównej dochodzi wiadomość, że Naruto i B uciekli z miejsca ukrycia Raikage prosi Tsunade, by pomogła mu zmierzyć się z nimi. Wyruszają im na spotkanie. Uzumaki prosi Tsunade, by pozwoliła mu i B przejść, jednak mówi mu, że nie może już dłużej okazywać łagodnego traktowania i musi robić to co jest najlepsze dla Sojuszu. Naruto próbuje uciec, ale zostaje zatrzymany przez Raikage, który ogłasza, że zabije Naruto i B jeśli będą się stawiać. Tsunade nie zgadza się na to i wdaje się w kłótnię z A i zaczyna działać wbrew jego instrukcjom pozwalając Jinchurikim przejść. 

Po powrocie do kwatery radość ze zwycięst na różnych frontach zostaje zmącona pojawieniem się Madary na polu bitwy. Raikage oraz Tsunade przenoszą się tam z pomocą Mabui. Pierwszym posunięciem Tsunade jest zdegradowanie się, jedynie początkowo, do roli medyka i Hokage bierze się za leczenie Ōnokiego i Gaary, prosząc Mei i A by zajęli się Madarą przez chwilę sami. Naruto dowiaduje się, że bitwa nie służy już tylko jego obronie. Po całkowitym wyleczeniu Gaara i Onoki włączają się do walki z doskonałym wyczuciem czasu - w chwili, by ochronić wszystkich przed atakiem Madary. .

Po długiej i wyczerpującej walce z Madarą oraz pomimo prób zatrzymania go, Kage zostają ostatecznie pokonani, zaś sama Tsunade znajduje się w stanie terminalnym (rozerwana na dwie cześci).

Mimo swojego stanu, Tsunade była w stanie zgromadzić na tyle energii by przywołać Katsuyu. Porażona niedyspozycją swojej pani Katsuyu natychmiast oświadcza, iż jest gotowa do działania. Tsunade prosi Katsuyu o przyniesienie reszty Kage do siebie, twierdząc iż jest w stanie ich uratować. Zaraz przed rozpoczęciem leczenia, znienacka pojawia się sam Orochimaru...

Orochimaru rozkazuje Suigetsu, by pomógł Katsuyu połączyć rozerwane ciało Tsunade. W tym czasie Karin pozwala Tsunade na ugryzienie swojego ramienia. Po tym jak została wyleczona, Tsunade dziękuje Orochimaru i niechętnie przyznaje, że wygląda na to, iż naprawdę się zmienił od czasu, gdy został zapieczętowany przez Itachiego. Jeszcze przed pożegnaniem z Orochimaru Tsunade dziwi się odkrywając, że druga połowa Katsuyu jest już na polu bitwy i mogła poinformować ich o sytuacji na froncie.

Tsunade wraz z resztą Kage rusza na front. Zostają złapani w technikę klanu Yamanaka, gdzie Tsunade słyszy głos swego dziadka Hashiramy, który tłumaczy im co planuje Madara i ile pozostało im czasu, by powstrzymać jego działania. Dociera na pole bitwy wraz z resztą, rozpraszają się by wydawać rozkazy shinobi. Hokage rozmawia z klonem Hashiramy mówiąc mu, że Wola Ognia nadal się płonie w shinobi. Kobieta dociera następnie do Sakury i Shikamaru gratulując postawy swej uczennicy i dokańcza leczenie członka klanu Nara.

Tsunade charakterologicznie jest chyba najlepiej i najdokładniej zarysowaną kobietą w „Naruto”. Pełna temperamentu, impulsywna, wybuchowa i kłótliwa, ale równocześnie opiekuńcza i nosząca w sobie pewne trudne do określenia ciepło. Odpowiedzialna organizatorka, ale zarazem zupełnie nieodpowiedzialna hazardzistka, niestroniąca od mocnych trunków i nocnych rozrywek, wiecznie zmagająca się z wierzycielami. Nie najmłodsza, ale z drugiej strony ponętna dla płci przeciwnej. Słowem pełna sprzeczności. Jak prawdziwa kobieta.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 08 Sierpień
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 6
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #085
 • W mandze rozdział #149
 • Grupa krwi B
 • Misje rangi D 40
 • Misje rangi C 236
 • Misje rangi B 467
 • Misje rangi A 418
 • Misje rangi S 95
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Kage
 • Waga 48.0
 • Wzrost 163.1
 • Wiek 54.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
28 Grudzień 2011