Umino Iruka jest chūninem z Konoha-Gakure, będącym jednocześnie nauczycielem w Akademii Ninja. Jest jedną z najważniejszych postaci w mandze, mimo że pojawia się bardzo rzadko. Ma brązowe włosy uczesane w kucyk oraz bliznę biegnącą przez nos.

W wieku dwunastu lat Iruka stracił rodziców w czasie ataku Madary na Konohę. Jego matka została ciężko ranna i Iruka chciał zostać na polu bitwy i ją chronić, jednak ojciec nakazał mu uciekać, ponieważ obowiązkiem rodziców jest chronić swoje dzieci. Po śmierci obojga Iruka dużo czasu spędzał przez pomnikiem poległych shinobi, opłakując rodziców. Nie mogąc się odnaleźć, próbował zdobyć przyjaciół i być lubianym poprzez wygłupianie się i płatanie figli, jednak oprócz chwilowego zainteresowania nie uzyskał nic. Jedynymi osobami, które były w stanie go pocieszyć, były Trzeci Hokage oraz Mizuki. Po jakimś czasie Iruka został chūninem szanowanym przez ludzi, jednocześnie jego dawny kolega zaczął odnosić się do niego z niechęcią przez to, że był bardziej szanowany przez społeczność wioski niż on sam.

W pewnym okresie życia dostał pracę w akademii, ucząc młodych adeptów sztuki ninja. Ogólnie był dobrym, pełnym dobrego humoru i pobłażliwym nauczycielem, aczkolwiek wymagającym i potrafiącym przywołać do porządku nawet największych rozrabiaków. Jedyną osobą, która sprawiała mu wiele kłopotów, był Uzumaki Naruto, którego jednak darzył pewnego rodzaju sympatią, mimo jego psikusów jak pomalowanie farbą twarzy poprzednich Hokage, czy też transformacja w nagą kobietę. Po usunięciu szkód Iruka zaprosił Naruto na ulubione ramen, gdzie dowiedział się o marzeniu młodego Uzumakiego.

Następnego dnia w czasie egzaminu kończącego naukę w akademii Iruka nie pozwolił zdać Naruto, z powodu niewykonania przez niego techniki klonowania. Mimo namowom Mizukiego, żeby przepuścić Naruto, ten nie wyraził na to zgody, co spowodowało, że Naruto obraził się na swojego mentora. Niedługo później za namową Mizukiego Naruto skradł zwój z zakazanymi technikami, a Iruka ruszył odszukać Uzumakiego, wiedząc że jeśli kto inny go znajdzie, będzie miał kłopoty. W czasie pościgu za Naruto okazało się, że winnym całego zamieszania jest Mizuki, a w czasie walki z nim Iruka osłonił swoim ciałem Naruto przed wielkim shurikenem. Sam Mizuki został pokonany przez Naruto, który wykonał technikę  Wielokrotnego Cienistego Klonowania zapisaną w Zwoju. W dowód uznania Iruka zdjął swoją własną opaskę i mianował Naruto geninem. Nie znaczyło to jednak, że Iruka przestał interesować się Naruto.

Przed egzaminami na chūnina Iruka martwił się o to, jak sobie poradzi Naruto. Wiedział, że egzamin jest trudny i obawiał się, że Uzumaki nie da rady. Kiedy Naruto wraz z drużyną udało się dotrzeć do wieży, pojawił się, by poinformować ich o zakończeniu jednej z części egzaminu. Ponadto chciał się przekonać na własne oczy, czy Naruto faktycznie wydoroślał. Gdy zobaczył, że Naruto się zmienił, przestał się obawiać o jego bezpieczeństwo. Podczas walk finałowych Iruka był w akademii i nie mógł oglądać walki Naruto z Nejim, jednak cały czas myślał o tym, jak sobie Uzumaki poradził. Gdy doszło do ataku sił Orochimaru i Suny na wioskę, Iruka brał udział w ewakuacji mieszkańców do ukrytego schronu w Górze Hokage. Pojawił się też na pogrzebie Hokage, gdzie pocieszał opłakującego dziadka Konohamaru. Kolejny raz spotkał się z Naruto po jego powrocie z misji poszukiwania Tsunade. Po wysłuchaniu opowieści chłopca, był dumny z jego postępów.

Jego następne spotkanie z Uzumakim miało miejsce po jego powrocie z trzyletniego treningu z Jiraiyą. Zaprosił go tradycyjnie na ramen, gdzie pocieszał chłopaka, który przejął się informacją, że z jego pokolenia jako jedyny pozostał geninem. Iruka wiedział jednak, że Naruto wydoroślał i poprawił swoje umiejętności, więc niedługo i on awansuje na wyższą rangę. Ważniejsze było jednak ich spotkanie po śmierci Jiraiyi, kiedy to Naruto załamał się po stracie osoby, która była dla niego bardzo bliska. Iruka odnalazł chłopa spacerującego nocą po wiosce i pocieszył go mówiąc, że to on jest spadkobiercą misji Jiraiyi i nie powinien pozwolić, by jego śmierć poszła na marne. Podniesiony na duchu Naruto podziękował Iruce i ruszył trenować na Górę Myōboku. W czasie ataku Paina na Konohę Iruka zbierał rannych z pola walki. Kiedy pomagał jednemu z rannych kompanów, spotkał Paina, który zapytał go o miejsce pobytu Naruto. Nie chcąc zdradzić przyjaciela, Iruka odmówił ujawnienia czegokolwiek, co skończyło by się dla niego śmiercią, gdyby nie szybka interwencja Kakashiego. Uratowany Iruka ruszył z rannym shinobi do szpitala, a Kakashiemu życzył powodzenia w walce z Painem. Wkrótce potem lider Akatsuki zniszczył wioskę, zabijając przy tym wielu jej mieszkańców. Umino uniknął jednak śmierci dzięki Katsuyu, która osłoniła go własnym ciałem. Po zakończonej bitwie wraz z innymi mieszkańcami cieszył się ze zwycięstwa Naruto.

W czasie Czwartej Wojny Shinobi Iruka został oddelegowany na Żółwią Wyspę, by czuwać nad tym, by Naruto nie dowiedział się o wojnie i nie próbował uciec. Gdy Naruto wyszedł ze świątyni, pierwszymi, którzy próbowali go zatrzymać, byli Shibi Aburame wraz z innymi shinobi z Konohy, którzy gotowi byli użyć siły przeciw Uzumakiemu. Powstrzymał ich Iruka, który wyjawił Naruto prawdę o tym co się dzieje, że bezpieczniej dla niego będzie, jak pozostanie w świątyni i pozwoli przyjaciołom walczyć. Gdy Naruto mimo wszystko oświadczył, że rusza na wojnę, Iruka przyznał, ze traktuje Uzumakiego jak brata i wręczył mu ochraniacz czołowy, który Naruto stracił we wcześniejszej konfrontacji z ochroniarzami, a na koniec próbował powstrzymać Naruto za pomocą bariery, jednak Uzumaki wyrwał się mu bez trudu. Wiedząc, że nie może zostawić Naruto samego, Iruka poprosił Killera Bee, by towarzyszył Naruto i go ochraniał.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 05 Maj
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 11
 • Egzamin w wieku 16
 • W anime odcinek #001
 • W mandze rozdział #001
 • Grupa krwi 0
 • Misje rangi D 285
 • Misje rangi C 178
 • Misje rangi B 74
 • Misje rangi A 12
 • Misje rangi S 0
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Chūnin
 • Waga 66.0
 • Wzrost 178.0
 • Wiek 26.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Wybrane figurki postaci

27 Grudzień 2011