Kabuto Yakushi to jedna z najbardziej tajemniczych i nieprzewidywalnych postaci w Naruto. Szeroko uzdolniony w dziedzinach medycyny, wojownik o wysokich kwalifikacjach bojowych i dużym ilorazie inteligencji. Jest to doskonały przykład prawdziwego ninja, który potrafi przywdziać każdą twarz, zdobyć zaufanie wroga, po czym zebrać od niego potrzebne informacje. Szpieg szpiegów, były medyk w szeregach Konohy, teraz prawa ręka Orochimaru i jeden z jego najbardziej zaufanych shinobi. Mimo wszystko, pod systemem działań Kabuto kryją się jakieś niezbadane intencje, które po cichu stara się zrealizować...

Jeszcze przed atakiem Lisiego Demona na Wioskę Liścia, podczas wielkiej wojny między osadami, Konoha toczyła zażarty bój w przełęczy „Rozwaru”. Po wygranej przez wojska Konohy potyczce wróg wycofał się, pozostawiając na polu bitwy małe dziecko. Jeden z ninja oddziału sanitariuszy zabrał je ze sobą do wioski i zaopiekował się nim. Oczywiste było, że wychowa chłopca na dobrego medyka, jakim sam był.
Tym dzieckiem był właśnie Kabuto. Rósł pod okiem wybitnego sanitariusza, szkolił się w technikach medycznych, aby kiedyś samemu stać się dobrym medykiem. Dzieciństwu jego towarzyszyło wiele zagadek. Już jako kilkulatek sprawiał wrażenie, jakby miał od dawna przydzieloną misję. Mimo swoich ukrytych zdolności, akademię ninjutsu skończył dopiero za trzecim podejściem, zaś egzamin na chūnina zdawał wiele razy zatrzymując się za każdym razem na końcu 2 etapu. Być może jego osobistym celem było szkolenie się na drodze szpiega, mistrza w zdobywaniu informacji oraz kamuflażu, jednak nie wiadomo tego do końca.

W młodym wieku, kiedy skończył akademię, został przydzielony do niewielkiego oddziału sanitariuszy. Na ninja specjalizujących się w leczniczych technikach było wtedy wielkie zapotrzebowanie. Mimo iż jako sanitariusz nie pełnił wysokiej funkcji, każdy shinobi ze zdolnościami medycznymi był na wagę złota.

Pierwszy kontakt z Orochimaru Kabuto miał prawdopodobnie już po skończeniu akademii. Jeden z trójki Sanninów w tym czasie werbował co zdolniejszych geninów z Konohy i nie tylko. Kabuto jednak miał dla niego wyjątkowe znaczenie, był przez niego bardzo ceniony i faworyzowany. Mianował go swoim szpiegiem, który zdobywałby informacje będąc w szeregach wojowników Konohy.
Dla młodego genina nadszedł czas na życiową próbę. Był to egzamin na chūnina, który zdawał razem z kolegami z drużyny - Yoroi i Misumi. Cała trójka nie miała jednak za zadanie zdać tego testu, co widać było podczas ich siódmego podejścia. Kabuto poznał wtedy wielu nowych geninów, jednak jego prawdziwym celem był Sasuke Uchiha. Dostał zadanie zdobycia o nim jak największej ilości informacji, po czym dostarczenia ich Orochimaru. Tutaj ukazał się wielki spryt Kabuto oraz jego zdolność do zaskarbienia sobie zaufania swojej ofiary. Udało mu się ukryć prawdziwą twarz, przy czym oszukał grupę Naruto i wypełnił swoją misję, dostarczając odpowiednie wiadomości swojemu mistrzowi. Kiedy nadszedł czas na 3 etap egzaminu, Kabuto wycofał się pod pretekstem dużego wyczerpania swojego organizmu.
W przerwie między dwoma etapami egzaminu Kabuto dostał kolejne zlecenie od Orochimaru. Było nim uprowadzenie Sasuke, który aktualnie znajdował się w szpitalu. Mimo iż otrzymał zadanie, które powinien sumiennie wykonać, otwarcie pokazał swoje niezadowolenie i prawdopodobnie postanowił w ciszy, że „uratuje” duszę Sasuke przed zejściem na ciemną drogę. Chciał oszczędzić mu cierpień w przyszłości, pozbawiając go życia. Czy kierował się współczuciem do młodego genina, czy też nie chciał, aby jego pan posiadł tak silne ciało?

Kabuto w swoim talencie szpiegowskim nie ma sobie równych. Jego spryt, inteligencja oraz umiejętność rozplanowania akcji pozwala mu na wypełnienie najtrudniejszych misji. Dobrym przykładem jest chociażby akcja w sali szpitalnej, czy też jego wyczyny w Lesie Śmierci, kiedy wykazał się wyjątkową przebiegłością i wysokim poziomem swoich umiejętności. Jego metody są bardzo oryginalne. Zmylenie i przechytrzenie wroga za pomocą jego medycznych technik, czy też bezpośrednia manipulacja z pomocą jego nietuzinkowej perswazji i charyzmy, dają mu duże pole do działania. Z drugiej strony, jego zagadkowa motywacja, dzięki której tak szybko rozwija swoje zdolności, daje nam sporo do myślenia. Nigdy nie wiadomo, dla kogo naprawdę pracuje, czy też co jest powodem jego dziwnego zachowania.
Po nieudanej akcji w Wiosce Liścia, Kabuto zajął się opieką nad Orochimaru, kiedy ten stracił eteryczną część swoich ramion. Spędził większość czasu nad sporządzaniem eliksirów i mikstur, mających na celu złagodzenie bólu. Udał się także na poszukiwania drugiego Sannina, który byłby w stanie uleczyć ręce Orochimaru. Dzięki swojemu talentowi do zdobywania informacji udało mu się znaleźć Tsunade w mieście Tanzaku. Widać, że Kabuto bardzo zależało na życiu swojego pana. Jednak, czy z przyczyn zwykłej lojalności i przywiązania, czy może dla własnych egoistycznych celów, nie wiadomo.

Po nieudanej próbie przekonania legendarnej, medycznej ninja na wyleczenie rąk Orochimaru, Kabuto dostał ciężkie zadanie do wykonania. Musiał pokonać samą Tsunade, która groziła jego panu. Tutaj ujawniły się zdolności Kabuto na polu walki, kiedy to posługując się swoimi technikami medycznymi i umiejętnie wykorzystując słabe punkty wroga, udało mu się pokonać Tsunade. Kiedy do walki włączyły się inne osoby, bitwa nabrała tempa. Na samym końcu pracodawca Kabuto został pokonany. Kabuto udało się jednak uratować Orochimaru, po czym we dwójkę uciekli.

Po ucieczce z miasta Tanzaku życie Kabuto stało się monotonne i polegało jedynie na opiece nad swoim mistrzem. Kolejny dowód na nieprzewidywalność systemu działań Kabuto ukazał się, gdy zaproponował on oddać swoje ciało na kontener dla Orochimaru. Nie wiadomo, jakie korzyści kryły się za takim poświęceniem, jednak jest to bardzo intrygujące.

Relacja mistrza i sługi – Orochimaru i Kabuto, daje dużo do myślenia. Yakushi bardzo szanuje swojego pana, opiekuje się nim, jest gotów do wielu poświęceń i wypełnienia najtrudniejszych misji. Chce dla niego jak najlepiej. Z drugiej strony jednak mamy wątpliwości, czy nie jest to fałszywa maska założona na prawdziwą twarz Kabuto. Orochimaru zapewne domyśla się jego ukrytych zamiarów, jednak wciąż czeka na odpowiedni moment z ich ujawnieniem. Po przybyciu Sasuke do Orochimaru, Kabuto zajął się przygotowaniami i pomocą swojemu mistrzowi do treningu młodego Uchiha. Pozostał w cieniu, nie wychylając się z kryjówki.

Po trzyletnim treningu Sasuke Kabuto dalej pozostawał prawą ręką Orochimaru obserwując rozwój młodego Uchiha, jak również postępujące niszczenie ciała swojego mistrza. W bliżej nieokreślonym czasie spotkał się on z Sasorim, z którym umówił się na kolejne spotkanie na Moście Nieba i Ziemi w Kraju Traw. Spotkanie to miało pokazać członkowi Akatsuki, że dalej jest wiernym szpiegiem organizacji, jednak prawdziwym powodem drugiego spotkania była pułapka zastawiona przez Kabuto i Orochimaru na Sasoriego. Zasadzka nie udała się jednak z prostego względu – Sasori został pokonany wcześniej przez ninja z Konohy i ci zastąpili nieżyjącego członka Akatsuki i udali się na spotkanie, w wyniku czego zamiast zabić Sasoriego Kabuto wraz z Orochimaru musieli walczyć z shinobi z Konohy. W czasie starcia Kabuto został ranny i odrzucony z pola walki przez Naruto, który stracił nad sobą panowanie pod wpływem słów Orochimaru i rzucił się na przywódcę Oto-Gakure. W czasie walki Kabuto leczył swoje obrażenia, a gdy Naruto zranił Sakurę, postanowił pomóc dziewczynie, tłumacząc, że prawdziwym zagrożeniem nie są oni, tylko właśnie Akatsuki. Po zakończonej walce udał się wraz z wyczerpanym Orochimaru i Saiem do kryjówki.

Po dotarciu do kryjówki, gdzie trenował Sasuke, Kabuto zajął się przygotowaniem mikstur dla Orochimaru, który coraz bardziej odczuwał zużycie obecnego ciała. Miał również na oku Saia, który gdy tylko został pochwycony przez resztę drużyny Yamato ruszył mu na ratunek, jednak dał się złapać żołnierzowi Danzō i spętany mokutonem czekał przed kryjówką pod strażą drewnianego klona. Uwolnił się dopiero gdy doszło do walki między shinobi z Konohy a Sasuke. Gdy Uchiha miał zamiar wykonać potężny atak na byłych przyjaciołach, pojawił się Kabuto wraz z Orochimaru i we trójkę uciekli z pola walki.

Po jakimś czasie ciało Orochimaru zaczęło się poddawać, a eliksiry Kabuto działały coraz słabiej. Yakushi próbował wprawdzie wielu kombinacji składników, jednak wiedział, że najlepiej będzie wzmocnić Orochimaru na tyle, by przetransportował swą duszę do ciała Sasuke. Plan ten nie powiódł się przez Uchiha, który pokonał i wchłonął Orochimaru. Początkowo Kabuto był pewien, że stało się wręcz odwrotnie, jednak gdy Sasuke pokazał mu wizję z wchłonięcia Orochimaru, Yakushi się załamał. Pobrał jednak komórki z pokonanego ciała mistrza i wszczepił je do swojego ciała w nadziei, że uda mu się opanować moc Orochimaru. Początkowo to komórki mistrza zaczęły przejmować kontrolę nad ciałem ucznia, jednak po jakimś czasie Kabuto nauczył się kontrolować siły wężowca. W czasie pogodni Naruto za Sasuke Kabuto spotkał się z lisim chłopcem i przekazał mu książkę na temat członków Akatsuki wyrażając w ten sposób wdzięczność, cokolwiek to miało znaczyć.

Opanowywanie mocy Orochimaru zajęło Kabuto sporo czasu i znacząco wpłynęło na jego wygląd. Cera stała się blada jak u mistrza, podobnie jak oczy i ciało, które zamieniło się w krzyżówkę węża z gąsienicą. Siła Kabuto jednak wzrosła znacząco, na tyle, że bez problemów zabił trójkę ninja z Ukrytego Wodospadu i znacząc ich ciałami drogę dotarł do kryjówki Madary. Początkowo Uchiha chciał zabić groźnego przeciwnika, jednak gdy Kabuto wykonał technikę Edo Tensei i przywołał byłych członków Akatsuki, Madara powstrzymał się. Yakushi zaproponował Madarze pomoc w wojnie w zamian za Sasuke, którego chciał zbadać i pojąć tajemnicę ninjutsu. Gdy Madara odmówił, Kabuto przywołał jeszcze jedną trumnę, która przeraziła przywódcę Akatsuki i ten zgodził się na pomoc Kabuto.

Gdy Akatsuki dowiedziało się o miejscu przebywania pozostałych dwóch ogoniastych bestii, Kabuto zaoferował swoje usługi, próbując ich złapać. W tym celu zabrał ze sobą ożywionego Deidarę, jak również genetycznie zmodyfikowanego potomka Mandy, zwanego Manda II. Misja Kabuto polegająca na pochwyceniu Killera Bee i Naruto wprawdzie się nie udała ze względu na opór, jaki stawili broniący ich shinobi, jednak udało mu się złapać Yamato, którego wykorzystał do wzmocnienia armii Zetsu. Sam Kabuto posiadał pokaźny oddział złożony z ożywionych sławnych shinobi, jinchūriki, członków Akatsuki i byłych Kage wielkich wiosek.

Gdy tylko Zetsu został wzmocniony, Kabuto mógł się skupić na kolejnych celach. Pozostawione na drodze ciała zwabiły w pobliżu kryjówki Mitarashi Anko, którą Yakushi pokonał w krótkiej walce, jednak wbrew rozkazowi Madary pozostawił ją przy życiu sugerując, że moc jej przeklętej pieczęci pozwoli mu na wzmocnienie kontroli nad ożywionymi shinobi i wyjaśniając, że przyprowadzenie Anko tak blisko ich kryjówki było częścią planu. Następnie, po namowach Madary, pokazał sposób działania Edo Tensei, wyciągając duszę z ciała Torune i umieszczając ją w jego partnerze – Fū. Po tej prezentacji Kabuto rozpoczął rozmieszczanie swoich sił. Część z ożywieńców miała być pozbawiona wolnej woli, a część miała ją mieć zachowaną. Nie wiadomo dlaczego Kabuto postąpił w taki sposób, prawdopodobnie ciągle testował możliwości Edo Tensei. W czasie wojny cały czas obserwował i starał się kontrolować swoich podwładnych, jednak w paru przypadkach poniósł klęskę, przykładem samobójstwo Hanzō. Był też bardzo zdziwiony, gdy Shin i Sasori uwolnili się od jego techniki, a także gdy Naruto zniszczył jednym ciosem Toroiego. Yakushi mimo przyzwania byłych jinchūriki użyczył ich Madarze, który to przerobił ich na nową szóstkę Painów. Pozwolił również Madarze na  porwanie ożywionych braci Kinkaku i Ginkaku wiedząc, że Uchiha potrzebuje czakry Kyūbiego, jednak nie wiedział, do czego mu była ona potrzebna.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 03 Marzec
 • Wioska Oto-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 10
 • Egzamin w wieku ?
 • W anime odcinek #023
 • W mandze rozdział #039
 • Grupa krwi AB
 • Misje rangi D 163
 • Misje rangi C 28
 • Misje rangi B 0
 • Misje rangi A 0
 • Misje rangi S 0
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Genin (potencjalny jōnin)
 • Waga 65.0
 • Wzrost 177.0
 • Wiek 23.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych
22 Grudzień 2011