Yamato tak naprawdę nazywa się Tenzō i jest jednym z członków ANBU. Ma krótkie brązowe włosy i duże czarne oczy, które w odpowiednim świetle nadają mu przerażający wygląd. Jako jedyny z wioski potrafi posługiwać się Mokutonem za sprawą eksperymentów Orochimaru, który w czasie bycia jōninem Konohy przeprowadzał badania nad komórkami Hashiramy. Jedyną osobą, która przeżyła testy, był właśnie Tenzō.

Yamato poznajemy w czasie gdy Kakashi wylądował w szpitalu pod walce z Deidarą, a Drużyna Siódma dostała zadanie odnalezienia szpiega Sasoriego. Tsunade wybierając nowego kapitana szukała kogoś, kto byłby w stanie zapanować nad gniewem Naruto i mieć go pod kontrolą. Ze względu na geny Hashiramy Senju i umiejętność posługiwania się elementem drewna Yamato został wybrany na kapitana drużyny siódmej. Jego drugim zadaniem było uważanie na działania podwładnego Danzō – Saia. W czasie podróży starał się być rozjemcą między Naruto a Saiem i jednocześnie przygotować drużynę do ewentualnego starcia.

Spotkanie na początku przebiegało całkiem dobrze. Sakura, która walczyła z Sasorim, wiedziała jak wygląda i jaki ma głos, dzięki czemu Yamato mógł się do niego idealnie upodobnić i spotkać się ze szpiegiem, natomiast reszta drużyny miała czekać w odwodzie. Wsparcie się przydało, kiedy pojawił się Orochimaru, a Kabuto – który okazał się być rzeczonym szpiegiem – niespodziewanie zaatakował Yamato. Dalsza część spotkania przerodziła się w walkę między zamienionym w Kyūbiego Naruto a legendarnym shinobi. W czasie walki ucierpiał most, na którym się znajdowali, a Sakura straciła przytomność po odepchnięciu Kabuto przez Naruto i spadła z walącego się mostu, jednak Yamato zdołał ją ocalić, a następnie posłał klona do obserwowania walki. Kiedy niespodziewanie Orochimaru wyprowadził kontratak, Naruto znalazł się niebezpiecznie blisko Yamato i Sakury, raniąc tą drugą. Nie mając wyboru Yamato zastosował technikę Pierwszego Hokage, uspokajając Naruto, a po wycofaniu się Orochimaru, wraz z Kabuto i Saiem wysłał swojego klona do szpiegowania grupy w celu znalezienia ich kryjówki. Po odkryciu, gdzie znajduje się Orochimaru, został zmuszony wraz z grupą do walki z Kabuto, jednak przy pomocy Saia udało się pochwycić prawą rękę Orochimaru i przeczesać siedzibę. Po znalezieniu Sasuke doszło do walki z młodym Uchihą, który nie był chętny do powrotu do wioski. W wyniku starcia Yamato został ranny chroniąc Sakurę, a Naruto i Sai zostali sparaliżowani. Wszystko skończyłoby się gorzej, gdyby nie interwencja Orochimaru i Kabuto, którzy powstrzymali Sasuke i uciekli z pola walki. Yamato wraz z drużyną wrócił do wioski po nieudanej misji.

Po walce z Sasuke Naruto zrozumiał, że potrzebuje treningu, by pokonać swojego przyjaciela. W tym celu Kakashi poprosił Yamato o pomóc w treningu Naruto nad opanowaniem żywiołu wiatru. W czasie tworzenia nowej techniki opartej na Rasenganie, Yamato miał za zadanie kontrolowanie czakry Kyūbiego, by ta nie wymknęła się spod kontroli, a gdyby tak się stało, miał ją natychmiast opanować swoją techniką. Początkowo Yamato czuwał wraz z Kakashim, ale po śmierci Asumy Sarutobiego w walce z Hidanem został z Naruto sam, wyjaśniając mu między innymi, że element wiatru jest skuteczny przeciwko elektrycznym technikom Sasuke. Mimo że nowa technika Naruto nie była gotowa, zgodził się z nim i resztą drużyny wyruszyć jako wsparcie dla walczącej Drużyny 10 pod dowództwem Kakashiego. W czasie walki z Kakuzu Yamato najpierw wraz z Naruto uratował towarzyszy z wioski przed ognistym atakiem Kakuzu, a potem musiał uratować Naruto po pierwszej nieudanej próbie wykończenia skarbnika Akatsuki swoją nową techniką. Bitwa zakończyła się zwycięstwem shinobi z Konohy, a sam Yamato był pod wrażeniem siły Naruto, który w czasie bitwy był w stanie wykonać aż 3 Rasenshurikeny.

Po walce z Hidanem i Kakuzu na Yamato czekało kolejne zadanie. Wraz z Kakashim sformował drużynę do poszukiwania Sasuke, który zbiegł od Orochimaru. W czasie poszukiwań udało im się wytropić zbiegłego Uchiha, jednak ich pogoń zatrzymał członek Akatsuki -  Tobi, który skutecznie spowolnił ich pościg. W wyniku opóźnienia Yamato i reszta nie zdążyli odnaleźć Sasuke przed Tobim, przez co ponownie misja sprowadzenia Sasuke do Konohy zakończyła się klęską.

Podczas bitwy o Konohę Yamato nie brał udziału w walce, ponieważ był poza wioską wraz z Saiem i Mitarashi Anko, tropiąc Tobiego. Kiedy jednak Naruto wyzwolił szósty ogon, Yamato ruszył pędem do wioski, jednak sytuacja z minuty na minutę się pogarszała. Kiedy na dłoni ujrzał znak uwolnionego dziewiątego ogona, Yamato był przerażony, jednak kiedy dowiedział się, że Naruto opanował Lisa, był szczerze zdumiony. Po zakończonej walce brał udział w odbudowie Konohy, wykorzystując swój element drewna do tworzenia kilkunastu budynków naraz, co sprawiało radość mieszkańcom wioski, ale samego Yamato bardzo męczyło. Gdy do wioski dotarła grupa Samui, Yamato postanowił ich śledzić, by później wraz z Kakashim i Naruto odnaleźć Czwartego Raikage. W czasie spotkania z przywódcą Ukrytej Chmury wypomniał mu incydent z klanem Hyūga, który kilka lat wcześniej o mało nie doprowadził do wojny między wioskami. Po nieudanych negocjacjach wraz z towarzyszami udał się do gospody, gdzie mieli przenocować i ruszyć w drogę powrotną, jednak ich odpoczynek zakłócił Uchiha Madara, który o dziwo dał się pojmać czujnemu Yamato. Po rozmowie z Madarą Yamato odbudował gospodę, którą zniszczyli, kiedy pojawił się Madara. Krótko potem doszło do spotkania między nimi a grupą Sakury, a później z grupą Gaary. W wyniku rozmów między znajomymi dowiedział się m.in. o działaniach Danzō na spotkaniu Kage, a także o zamiarach Sakury. Nie mogąc zostawić Naruto bez opieki, został z nim, czuwając, by nie zrobił nic głupiego, jednak został przez niego przechytrzony.

Kiedy Kage pięciu wiosek postanowili ukryć swoje ostatnie ogoniaste bestie, Yamato został wysłany wraz z Naruto na Żółwią wyspę, by chronić go przed możliwym atakiem ze strony Akatsuki i jednocześnie czuwając nad treningiem Naruto pod okiem Killera Bee. W czasie treningu pojawił się niespodziewanie Kisame, którego udało się pochwycić, jednak ten zastawił sprytną pułapkę, dzięki której udało się mu przesłać informacje na temat wojsk sojuszu do Madary. Zaniepokojony Yamato chciał, by wydostać Naruto i Killera Bee z wyspy, jednak nowe zagrożenie w postaci Kabuto pojawiło się bardzo szybko. W wyniku walki między shinobi sojuszu a Kabuto, Yamato został pojmany i zaprowadzony do kryjówki Madary, gdzie został przesłuchany, a następnie użyty do wzmocnienia wielkiej armii Zetsu.

Yamato jako postać jest osobistością dosyć ciekawą pod względem charakteru jak i umiejętności. Potrafi być surowy i stanowczy, a chwilę później być wyluzowanym i pełnym humoru, jednak funkcja kapitana drużyny wymaga od niego głównie surowości, czujności i dobrego przywództwa, szczególnie jeśli ma się pod swoją komendą takich rozrabiaków jak Naruto.

Statystyki postaci

 • Data urodzenia 08 Sierpień
 • Wioska Konoha-Gakure
 • Ukończył szkołę w wieku 6
 • Egzamin w wieku 6
 • W anime odcinek #034 Shippūden
 • W mandze rozdział #284
 • Grupa krwi A
 • Kekkei genkai Mokuton
 • Misje rangi D 80
 • Misje rangi C 176
 • Misje rangi B 400
 • Misje rangi A 305
 • Misje rangi S 35
 • Shinobi

Naruto

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Naruto Shippuuden

 • Ranga Jōnin
 • Waga 58.0
 • Wzrost 178.0
 • Wiek 26.0

Po zakończeniu mangi

 • Ranga Brak danych
 • Waga Brak danych
 • Wzrost Brak danych
 • Wiek Brak danych

Wybrane figurki postaci

28 Grudzień 2011