Kandydat na ucznia musi być w pełni zdrowy i mieć otwarty umysł, nie zrażać się niepowodzeniami i wytrzymywać ciężki trening.

Gdy uczeń dostanie się do akademii, musi być przygotowany na niezliczone godziny ciężkiej pracy na treningach czy spędzenia dużej ilości czasu na naukach teoretycznych dotyczących świata shinobi . Uczniowie muszą opanować teorię,  praktykę, nauczyć się dyscypliny i wykonywania rozkazów. Tego wszystkiego uczą i pomagają przyswajać nauczyciele. W sztab belfrów wchodzą chuunini, którzy wybrali drogę edukowania przyszłych pokoleń, aby osobiście dopilnować, by wioska była w dobrych rękach.

Na zakończenie nauki w akademii jest egzamin, przez który muszą przejść wszyscy adepci, bez wyjątków.  Aby zaliczyć egzamin, trzeba wykonać technikę Bunshin no Jutsu. Po zakończeniu całego testu, od swoich nauczycieli dostają ochraniacze ze znaczkiem wioski. Niestety, znajdą się i tacy, którzy przez te lata w szkole niczego się nie nauczyli. Poprzez oblanie tego egzaminu skazani są na następny rok nauk. Będą się uczyć tak długo, aż uda im się zaliczyć końcowy test.  

29 Lipiec 2012