Kumo-Gakure - Wioska Ukryta w Chmurach

Ulokowana pośród wzgórz, pokryta chmurami wioska dopiero od niedawna stała się ważną osadą na kartach historii mangi. W pierwszej serii jej dźwięczna nazwa obiła się wyłącznie w przypadku incydentu, w który uwikłany był klan Hyuuga. Dopiero z polowaniem Akatsuki na Ośmioogoniastego Kumo-Gakure na dobre zadomowiła się w mandze.

Stolica Kraju Błyskawic prawie z każdej strony otoczona jest morskimi wodami. Od południowego-zachodu graniczy co prawda z jakąś osadą, jednak najczęstszą drogą, jaką pokonują shinobi chcący dostać się do Kumo, jest morze.

Znak na opaskach ninja z Chmury symbolizuje obłoki, co nawiązuje do warunków, w których mieszkają mieszkańcy osady.

znak Kumo-Gakure

Charakterystyka

Zaliczana do jednej z Wielkich Krajów, Kumo-Gakure, posiada władcę, którym jest Raikage. Zarówno on, jak i wielu innych shinobi tej osady posługuje się elementem Błyskawicy.  Natomiast nieodłącznym elementem wojowników Chmur są katany i innego rodzaju miecze. Cieszą się one większą popularnością niżeli tradycyjne kunai czy shurikeny, które są podstawowym wyposażeniem innych shinobi. Wioska Ukryta w Chmurach, poza barwnym otoczeniem, jako jedyna w serii może poszczycić się ciemnoskórymi mieszkańcami osady.

Shinobi z Chmury przyodziani są w długi, szary strój, który od pasa w dół ma nieco dłuższe zakończenie odbiegające od całego kroju. Na to mają nałożone kamizelki, które zapisane są przez jedno ramię. Strój ten uległ znacznym modyfikacjom, bowiem wcześniej był nieco zbliżony do konoszańskiego wyglądu. Obecnie zrezygnowano z kamizelek na rzecz lżejszych i luźniejszych kurtek.

stroje shinobi z Wioski Chmur
Klasyczne stroje shinobi z Kumo-Gakure

Kumo-Gakure – jak każda inna osada – wśród swojej ludności posiada klany. Niestety, póki co dane nam było poznać tylko jeden ród, Yotsuki, ale i w tym przypadku były to wyłącznie strzępki informacji. Bez wątpienia ulicami Wioski Chmur przemierzają i inne klany, ale jak na razie nie było dane nam ich poznać.

Dobre położenie geograficzne sprzyja wiosce w kamuflowaniu się przed wrogiem. Ponadto w obrębie swojego terytorium posiadają ogromnego żółwia, który jest jednocześnie ruchomą wyspą. Niestety – przekonanie, że dzięki temu „kryjówka” ta jest praktycznie niemożliwa do wykrycia było błędne, bowiem Kabuto udało się bez problemu namierzyć jej położenie.

wyspa żółw
Ruchoma wyspa, którą jest żółw - trudna do zlokalizowania

Kumo-Gakure posiadało dwóch Jinchuuriki. Niestety pierwszy (Nii Yugito), posiadający demona o dwóch ogonach, został schwytany przez Akatsuki. Drugim Jinchuuriki jest Killer Bee, brat Czwartego Raikage, który jako jeden z nielicznych potrafił ujarzmić bestię, która dała się we znaki mieszkańcom. Ponadto, Wioska Chmur może poszczycić się faktem, że żaden z jej zbiegłych shinobi nigdy nie przyodział czarnego płaszcza z czerwono-krwistymi chmurami należącego do Akatsuki.

Jinchuuriki Dwuogoniastego  Jinchuuriki Ośmioogoniastego
Jinchuuriki z Kumo-Gakure

Każdy Jinchuuriki w Wiosce Chmur ma swoje specjalne miejsce, gdzie może trenować ze swoim demonem. Co do Nii Yugito, nie wiemy gdzie ona ćwiczyła panowanie nad Dwuogoniastym. Więcej można powiedzieć o Killer Bee. W Naruto mieliśmy okazję obejrzeć jego miejsce treningowe, które zaraz po pojawieniu się Taki zostało zrównane z ziemią. Było ono ulokowane z dala od ośrodków miejskich, niemalże na uboczu, na małej wysepce. Trzeba zaznaczyć, że w tym miejscu każdy Jinchuuriki trenował dopiero po tym jak udało mu się w pełni okiełznać swojego demona. Wcześniej musiał przejść przez żmudny trening.

Miejsce treningu Hachibiego
Sala treningowa, gdzie Killer Bee ćwiczył z Hachibim

A zaczynał się właśnie na żółwiej wyspie. Tam mieści się Wodospad Prawdy, przed którym bezwzględnie musiał zasiadać każdy Sakryfikant. Zasiadając przed opadającymi strugami rześkiej wody, w pełnym skupieniu, każdy stawiał czoła swojemu prawdziwemu „ja”. W przypadku Jinchuuriki z reguły było to ucieleśnienie demona.

Wodospad Prawdy
Wodospad Prawdy

Kolejnym miejscem jest świątynia kryjąca się za taflą wodospadu. Tam odbywa się żmudny i długotrwały trening. Bez ingerencji osób trzecich shinobi może w spokoju ćwiczyć panowanie nad demonem. W przypadku Naruto, w tym miejscu przebywał jeszcze Killer Bee i Yamato, ale to tylko z uwagi na fakt, że młody Uzumaki nosi w sobie najsilniejszego z demonów i potrzebna była pełna asekuracja.

Miejsce treningu Jinchuurikich
Sala treningowa ukryta za Wodospadem Prawdy

Historia

Sięgając kilkadziesiąt lat wstecz, do zamierzchłych czasów, których już praktycznie nikt nie pamięta, Kumo-Gakure była bardzo znaną osadą. W dużej mierze przyczynili się do tego bracia Ginkaku i Kinkaku. W owym czasie trwała Pierwsza Wielka Wojna Shinobi – wiele nacji było wtedy w konflikcie. Obłok walczył z Konohą. Wtedy to shinobi Chmury zadali Liściowi poważny cios, bowiem Drużyna Kinkaku przyczyniła się do zabicia Drugiego Hokage – Senju Tobiramę. Z kolei wspomniani wcześniej bracia zabili swojego Raikage.

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które zapisało się na kartach historii Kumo-Gakure. Od dłuższego czasu mieszkańcy musieli zmagać się z gniewem Ośmioogoniastego Demona. Jak się okazywało, każdy nowy Jinchuuriki był za słaby, by okiełznać bestię. Było wiele prób, a każda zabierała ze sobą żniwa wśród mieszkańców. Za każdym razem Trzeciemu Raikage udawało się pieczętować demona w specjalnym pojemniku. Sytuacja poprawiła się dopiero w momencie, gdy Sakryfikantem został Killer Bee.

walka z Hachibi
Shinobi Chmury próbujący ujarzmić Ośmioogoniastego

Siła militarna Kumo-Gakure – według fanbooka – oceniana jest na cztery gwiazdki. Mimo tego, wśród władców osady pojawiały się coraz to nowsze pomysły na zdobycia jeszcze większej siły. Chęć bycia silniejszym od pozostałych wiosek, przysłoniło oczy rządzącym. Nawet posiadanie dwóch Jinchuuriki nie wystarczyło, skoro obiektem zainteresowań stała się Uzumaki Kushina – przedstawicielka klanu znająca się na pieczęciach, który od niedawna zamieszkiwał tereny Liścia. Akcja ta spaliła na panewce, a między dwoma osadami zaczęła pogłębiać się nienawiść.

porwanie Kushiny
Porwanie Kushiny przez shinobi Kumo

Trwający kilka lat konflikt między Kumo- i Konoha-Gakure udało się w końcu zażegnać. Po długich pertraktacjach przedstawiciele obydwu wiosek doszli do porozumienia. Była to jednak zasłona dymna, bo jak się okazało ich celem był Byakugan – Kekkei Genkai klanu Hyuuga. Nie doszło do realizacji tego planu, bowiem podczas próby uprowadzenia Hinaty, wysłannik Kumo został zabity przez jej ojca, Hiashiego. W związku z tym incydentem, władze Wioski Chmur domagali się zadośćuczynienia i chcieli, by w ich ręce oddał się morderca ich człowieka. Na szczęście dla Liścia Hiashi miał brata bliźniaka, który przynależał do bocznej gałęzi rodu, której zadaniem było chronienie rodzinnego sekretu. Jako, że bracia byli podobni do siebie jak dwie krople wody, nikt w Kumo nie zorientował się podmiany.

Incydent związany z Hyuuga
Hiashi zabija wysłannika Chmur, który porwał jego córkę

Na długo przed rozpoczęciem Czwartej Wielkiej Wojny Shinobi, Kumo-Gakure stała się obiektem zainteresowań Akatsuki. Mroczna organizacja, której celem są Ogoniaste Bestie, zaczęła mobilizować swoje siły, by w końcu posiąść wszystkie dziewięć demonów. Pierwszą ofiarą była Nii Yugito, która była Sakryfikantem Dwuogoniastego. Nie miała szans z „braćmi zombie” – Kakuzu i Hidanem.

polowanie na Nibiego
Nii Yugito broni się przed Hidanem i Kakuzu

Nieco twardszy orzech do zgryzienia miała organizacja w przypadku Jinchuurikiego Ośmioogoniastego. Wtedy Akatsuki współpracowało z drużyną Sasuke (Taka), jednak nie udało im się uprowadzić Killera Bee, bo jak się okazało, to on wystawił ich do wiatru, zostawiając im jedynie część czakry Hachibiego w kawałku macki.

polowanie na Hachibiego
"Polowanie" na Hachibiego zakończone sukcesem

W przededniu nadchodzącego światowego konfliktu, Kumo-Gakure stała się centrum dowodzenia Zjednoczonych Sił Shinobi. To właśnie tutaj były podejmowane najważniejsze decyzje, strategie i plan działań.

przygotowania do wojny
Tymczasem w Kumo w przededniu wojny...

~Sanzoku

21 Lipiec 2012