Kusa-Gakure - Wioska Ukryta w Trawie

Wioska Ukryta w Trawie jest niewielką osadą ulokowaną w kraju o tej samej nazwie. Pochodzący stamtąd shinobi na swoich opaskach mają trzy pochyłe kreski symbolizujące źdźbła trawy.

Symbol Trawy

Kusa-Gakure położona jest niemalże na środku kontynentu. Od wschodniej strony sąsiaduje z Wioską Ukrytą w Liściu, od południa z Wioską Deszczu, a od zachodu z Kamieniem. Północny sąsiad jest niezidentyfikowany, bowiem na kartach mangi nic nie było na jego temat wspominane.

Charakterystyka

Wioska ta jest najbardziej tajemniczą ze wszystkich osad w serii. Tradycja, obyczaje, a nawet mieszkańcy są dla nas po dziś dzień wielką niewiadomą. Jedyne, co było dane nam poznać, to trochę krajobrazu, który i tak był dewastowany przez shinobi w czasie trwania wojny. Generalnie teren ten zarośnięty jest wielkimi drzewami, a ziemia porośnięta jest ogromnymi krzewami. Wysokie korony drzew powodują, że światło dziennie praktycznie tam nie pada.

Krajobraz Trawy
Wielki las bambusowy w Kusa

Strój shinobi z Kusa-Gakure również nie jest nam do końca znany. Jest tak, bowiem tylko raz (podczas egzaminu na chuunina) mogliśmy przyjrzeć się jak wyglądali przedstawiciele tej osady. Generalnie charakteryzowali się luźnymi ubraniami, które ułatwiały im poruszanie się wśród gąszczy w osadzie. Ponadto na głowie przeważnie można było spotkać słomiany kapelusz.

Strój shinobi Trawy
Strój shinobi Trawy (egzamin na chuunina)

Poza shinobi mieliśmy okazję – choć dosłownie na chwilę – przyjrzeć się ochroniarzom daimyo. Ich stroje nieco różnią się od kolegów z wioski. Przede wszystkim mają  luźne kurtki, a wokół szyi mają owinięty długi szal. We wspomnieniach Karin dowiadujemy się, że ona również brała udział w egzaminie na chuunina. Przyglądając się jej można przypuszczać, że część shinobi mogła również preferować dowolność w ubiorze. Jak się później dowiadujemy, kunoichi ta należała do klanu Uzumaki, a jej obecność w tej osadzie mogła świadczyć o koczowniczym trybie życia klanu po zniszczeniu ich domu.

Strój shinobi Trawy
Ubiór ochroniarzy daimyo Trawy

Daimyo Trawy
Daimyo Trawy

Strój shinobi Trawy
Losowy ubiór shinobi Kusy

Sam fakt, że w czasie trwania egzaminu na chuunina w pierwszej serii Naruto pojawili się shinobi z Kusa-Gakure świadczy o tym, że wioska ta żyła w dobrych stosunkach z Liściem. Trudno jest również mówić o kimś, kto może stać na czele osady. Wiadomym jest jednak fakt, że kraj, w którym ulokowana jest osada znajduje się jakiś daimyo. Wszystko inne pozostaje niestety tajemnicą.

Historia

Historia tej osady nie jest ani zawiła, ani skomplikowana. Od zamierzchłych czasów teren ten był teatrem walk między innymi nacjami. Jako, że Kusa-Gakure nie mogła poszczycić się wybitnymi jednostkami, bardzo często znajdowała się pod okupacją silniejszej osady. Tak też było w czasie trwania Trzeciej Wielkiej Wojny Shinobi. Tereny należące do Wioski Trawy znajdowały się we władaniu oddziałów Kamienia. To właśnie Iwa w tym czasie na ziemiach Kusy toczyła zażarte boje z shinobi z Liścia. Na tamte obszary został wysłany sam Namikaze Minato (przyszły Hokage), który razem ze swoją drużyną miał za zadanie zniszczyć most Kannabi – kluczowe miejsce, przez które odbywały się przeprawy z surowcami dla Iwy-Gakure. Tyle wiemy, jeżeli chodzi o wydarzenia sprzed fabuły.

Most Kannabi
Most Kannabi (Trzecia Wielka Wojna Shinobi)

W czasach teraźniejszych Kusa-Gakure widniała na naszych ekranach jeszcze raz. Nieco dłużej niż wspomniany wyżej most Kannabi, ale niestety znów w nieprzyjemnych okolicznościach. Na jednym z tamtejszych mostów (Tenchi) miały miejsce spotkania Sasoriego z Akatsuki ze swoim szpiegiem Orochimaru, którym był nie kto inny jak Kabuto. Po pokonaniu członka Brzasku, drużyna Yamato podszyła się pod mistrza marionetek chcąc zdobyć jak najwięcej informacji o Orochimaru i przebywającym Sasuke. „Boski” most niestety spotkał ten sam los co most Kannabi.

Most Tenchi
Most Tenchi

~Sanzoku

29 Lipiec 2012