Na początku tego wystąpienia chciałbym zabrać Was na chwilę w krótką podróż do przeszłości. Nie będziemy odbiegać daleko od czasów współczesnych, ponieważ nie mam gwarancji na wehikuł czasu. Już na wstępnie chcę przytoczyć swoje słowa, które popełniłem 5 lat temu, kiedy publikowałem tekst z okazji 5. urodzin naszego serwisu:

Wierzę, że mimo iż „Naruto” się skończy, to za następne 5 lat – na dziesięciolecie się tutaj spotkamy – z nowym doświadczeniem i większym stażem ;).

Krótkie zdanie, ale warto na chwilę się przy nim zatrzymać. Prawdę powiedziawszy, kiedy zabierałem się za pisanie tamtego felietonu, bo tak mogę go nazwać, nie przypuszczałem, że Naruto będzie trwało nadal, a Senpuu.net radowało wiele ludzkich serc w sieci. Serio. W owym czasie wydawało się, że manga w pewnym momencie się skończy i co wtedy? Zostawało anime, ale to nie byłoby już wtedy przedsięwzięcie na długą metę. Serdeczny znajomy, który wtedy wspierał szeregi Senpuu.net zapytał mnie: co zrobisz z Senpuu jak skończy się Naruto? Szczerze powiedziawszy nie znam odpowiedzi na to pytanie do dziś. Z prostego powodu – koniec serii nachodzi z taką prędkością jak zapowiadana w telewizji wiosna. Wiemy, że ma być, ale też nie znamy dokładnej daty, bo za każdym razem wypada coś po drodze i całość jest odciągana w przyszłość.

Wróćmy jednak do meritum. Zachodziłem w głowę o czym mogę tak naprawdę napisać. W końcu to kolejne pięć lat i patrząc przez pryzmat czasu wiele się zmieniło na Senpuu.net. I raczej w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Myślałem, żeby może ten tekst przyjął formę patosu, gloryfikacji „fajności” naszego portalu... Wiecie, opis z polotem, który miałby ruszyć Wasze serca i wycisnąć rzewne łzy. Tak nie będzie. Ten dzisiejszy artykuł (mam nadzieję) przyjmie formę takiego jakby podsumowania ostatnich lat, choć tak naprawdę nic nowego nie wymyślę, bo część rzeczy zostało już powiedziane wcześniej, odnośnie innych Tematów Tygodnia.

Początek drugiego pięciolecia Senpuu.net przebiegał spokojnie, a przede wszystkim nie zapowiadał tego, co możemy dzisiaj wszyscy wspólnie oglądać i podziwiać. Na stronie tak naprawdę za wiele się nie działo. Po odpaleniu v4 na długo, długo portal zapadł w sen zimowy i jego wegetacja sprowadzała się jedynie do pisania newsów. Wszyscy wiedli spokojne życie, mieszkańcy wchodzili na stronę w poszukaniu nowych wiadomości ze świata Naruto, a także prowadzenia życzliwej dyskusji na temat rozdziałów mangi. Od czasu do czasu wrzucało się nowe teksty, by być w miarę na bieżąco. Siedząc dziś przed komputerem, kiedy tworzę ten tekst, to patrząc przez pryzmat czasu zauważyłem pewną, a zarazem smutną tendencję. Rynek portali o Naruto zatrzymał się już dawno. Prym wiodą trzy strony (włącznie z nami), które muszą dzielić między sobą fanów. Na horyzoncie również nie widać wzbijających się witryn. Nie dziwię się, ponieważ wyrobienie sobie odpowiedniej renomy, patrząc jak silne są inne strony, jest wręcz karkołomnym zadaniem. Dlatego uważam, że od pewnego czasu w środowisku stron poświęconych Naruto wieje nudą... Działo się tak do poprzedniego roku, a dokładniej do lutego. Wtedy, jak grom z jasnego nieba, zaczął się nowy rozdział – nie tylko dla storn o Naruto, ale przede wszystkim dla nas. Wtedy bowiem nadeszła nowa era – Senpuu.net v5!

Początek roku 2012 dla wszystkich zapowiadał się identycznie. Na Senpuu bez zmian – same newsy dotyczące mangi, anime i raz na jakiś czas konkursy z tomikami Naruto. Założę się, że znajdzie się część osób, którym taki stan rzeczy zaczął konweniować. Ale tak naprawdę była to cisza przed burzą, bowiem w najciemniejszych zakątkach Senpuu, Redakcja wraz z helperami pracowała (a raczej dopinała na ostatni guzik) nad nową – piątą już – wersją strony, bowiem zmiana była nieodzowna. Wszystko tak naprawdę dzięki Menciowi, który tchnął nowe życie w wegetujący portal. Nie było łatwo, ale po roku pracy wspólnymi siłami w Wasze ręce oddaliśmy nową odsłonę serwisu, który otworzył dopiero szereg zmian. Ciężko i z bólem serca przyszło się rozstać z v4, bowiem w końcu najdłużej wisiała w sieci. Zawsze kordialnie będę wspominał tamtą szatę graficzną. W tym miejscu wypada również wspomnieć poprawiające się relacje z polskim wydawcą Naruto w Polsce – JPF’em. Po rozmowach z Endrju, wydawnictwo zdecydowało się dorzucić jeszcze jeden tomik (teraz jest ich już cztery) do puli wygranych w naszych cyklicznych konkursach. Ostatnio JPF zwrócił się do nas z prośbą, a raczej groźbą, o usunięcie wszelkiej maści linków prowadzących do zagranicznych stron ze skanami mang. Albo mogliśmy machnąć na to ręką i dalej robić swoje (a warto zaznaczyć, że w owym czasie zajmowaliśmy się również tłumaczeniem najnowszych chapterów) i stracić mangowe nagrody dla Was, albo zawrzeć z wydawnictwem układ. Jako lojalny partner zdecydowaliśmy się na drugie rozwiązanie. Nagrodą za takie „poświęcenie” była reklama naszego portalu na łamach jednego z ostatnich wolumenów mangi Naruto. Jak na razie JPF nie skrewił i nasza współpraca przebiega pomyślnie. Zawsze, tuż przed premierą najnowszego wolumenu przedstawiamy Wam kilka kadrów z nadchodzącej mangi plus krótka zajawka.

strona główna Senpuu.net v4   podstrona z Redakcją Senpuu.net v4

nasz stary dobry sklepik Senpuu.net v4   zażarte dyskusje naszych mieszkańców Senpuu.net v4

Najważniejszą kwestią jest to, że Senpuu.net v5 wskoczyło w siedmiomilowe buty i odskoczyło od innych stron o podobnej tematyce (a nawet od stron ogólno tematycznych o mandze i anime). Bez wątpienia nowa odsłona rzuciła rękawicę bokserską w kierunku innych wortali, ale czy wszyscy będą na tyle odważni i przyjmą wyzwanie? Czas wszystko zweryfikuje, ale patrząc dziś na konkurencyjne strony, można stwierdzić, że nie kwapią się podjąć wyzwania. Wielu z Was na pewno stwierdzi, że tego typu retoryka zaostrza rywalizację. Owszem, ale uspokajam. To nie są wierutne androny i nie, nie przedawkowałem vicodinu. Po prostu każdy na swój sposób stara się zaistnieć w sieci i my nie boimy się czystej i zdrowej rywalizacji. Nie jesteśmy jedynym portalem traktującym o Naruto, dlatego oczekujemy reakcji ze strony innych witryn o podobnej tematyce. W ostatnim czasie w rozmowie z Mencio padło ciekawe spostrzeżenie. Otóż Maciek zauważył, że nasz portal prawdopodobnie jako jedyny na całym świecie (oczywiście patrząc na „sajty” o podobnej tematyce) jest aż tak dobrze rozbudowany pod kątem technicznym. Odważne stwierdzenie, aczkolwiek solenne przykładanie się całego zespołu na pewno może zaowocować takim stwierdzeniem. Koniec kropka.

strona główna

Dzisiaj mamy 2013 r., pięć lat od ostatniego artykułu urodzinowego na portalu. To nie tylko piękny rok, dlatego że obchodzimy dziesiąte urodziny. W tym roku, niespełna dwanaście miesięcy po premierze v5 przygotowaliśmy dla Was kolejną odsłonę. Oprócz tego, że można nas oglądać na pecetowych monitorach, wraz z nową wersją Senpuu.net jest przyjazna również dla iPadów, wszelkiej maści tabletów, jak również w wersji mobilnej. W tym miejscu kłaniam się w pas, czapka z głów i wielkie podziękowania Anshin za przygotowanie z Menciem nowej szaty graficznej, która nota bene spotkała się z różnymi komentarzami. Największą (oprócz layoutu) zmianą jest dodanie Waszej strefy – Strefy Fanów. Od teraz, możecie nie tylko przeglądać, ale także dodawać materiały na Senpuu! Jeśli znaleźliście fajne obrazy związane z Naruto w sieci - warto się z nimi podzielić.

strona główna

strefa fana

aktualności  multimedia

Cały czas się rozwijamy, nie spoczywamy na laurach, stawiamy kolejne kroki w przyszłość. Jestem święcie przekonany, że gdyby nie pewne wydarzenia w przeszłości nasza społeczność umarła by śmiercią naturalną. Niestety... Ale nie ma co się oszukiwać. Cieszę się głównie dlatego, że w pewnym momencie odechciało mi się prowadzić portal. A raczej traciłem chęci i brakowało motywacji, by wyciągnąć Senpuu.net z letargu. Wiem, nie powinienem był tak pisać, ale ten artykuł po części traktuję jak taką spowiedź, więc chcę być z Wami szczery. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma jakieś słabości. Dzięki innym ludziom, którzy dziś zasiadają w gronie Redakcji portal funkcjonuje nadal. Ba! Prężnie się rozwija i nie zapowiada się, by lokomotywa nowości szybko się zatrzymała ;).

Przytaczając liczby z noworocznego Tematu Tygodnia można zobaczyć jak bardzo nasz portal zyskał na popularności. Żeby nie odsyłać Was do tamtego artykułu, pozwolę sobie zacytować właściwy akapit.

Najpierw telegraficzne podsumowanie roku w liczbach. W 2012 roku napisaliśmy 108 newsów, z czego 97 już na nowej odsłonie portalu. Na v5 napisaliście ponad 6500 komentarzy (!!!). Jeżeli chodzi o Tematy Tygodnia, to od nowej odsłony uraczyliśmy Was 42 artykułami, które zanotowały łączną liczbę ponad 60 tys. (!!!) wyświetleń ;). Nasza szanowna Redakcja napisała około 15 ogłoszeń, które oglądano ponad 30 tys. razy. W naszym dziale FAQ zadano już blisko 200 pytań i liczba ciągle rośnie! Są jeszcze tzw. tickety, czyli zadania, jakie wykonywali poszczególni członkowie Redakcji. Dzięki temu panowała lepsza organizacja i każdy wiedział, jakie ma obowiązki. W sumie, w ciągu całej działalności v5 (łącznie z przygotowaniami) wykonaliśmy blisko 2000 ticketów i licznik nagrzany do czerwoności nabija kolejne zadania :). Zaraz, zaraz... Skończmy z tymi gargantuicznymi cyferkami i przejdźmy do konkretów.

I to tylko cyfry przedstawiające rok 2012 ;). Imponujące dane, prawda? Ale tak było niespełna cztery miesiące temu. Teraz te liczby wyglądają bardziej imponująco:

 • liczba newsów: 895!
 • naskrobaliście już niespełna 90 tys. komentarzy!
 • głosowaliście na komentarze (plus i minus) już grubo ponad 10 tys. razy!
 • w nasze bazie zebraliśmy w krótkim czasie 200 fanartów, 38 fanficków, 53 AMV i 92 obrazki z sieci, a wszystkie prace były już oceniane niemalże 3 tys. razy
 • zadaliście już blisko 300 pytań w naszym FAQ

 

Patrząc również na nasze konto na Facebooku, to śmiało można powiedzieć, że Senpuu.net stale zyskuje na popularności. Niedawno przekroczyliśmy barierę 6 tysięcy i powoli zbliżamy się do 10 tysięcy ;).

Tym miłym akcentem pora zbliżać się do końca artykułu. Los chciał, że 10. urodziny przypadają akurat w święta Wielkanocne, więc wiem, że z pewnością wielu z Was chce jeszcze nacieszyć się świąteczną atmosferą. Nie jestem kabalistą i średnio chce mi się wierzyć w moc liczb, ale w tym roku mamy możliwość świętowania urodzin Senpuu.net w czasie świątecznych dni. Bez żadnego przepychu, pośpiechu tylko na spokojnie, z pełnym brzuchem. Do zobaczenia za pięć lat!

~Sanzoku (01.04.2013)

Komentarzy: 3 20 Wrzesień 2013
 • Yuli-Senju
  Yuli-Senju

  @HINNARU A jednak, idzie wszystko po myślach :D

  Szukam świata, w którym człowiek człowiekowi człowiekiem
 • HINNARU
  HINNARU

  Dla mnie osobiście wielką szkodą będzie gdy Naruto się skończy.Mam nadzieje że powstanie 3 seria która bezie opowiadać o dzieciach Naruto i Hinaty,Sasuke,Sai-a,i wszystkich którzy przeżyją wojnę .

 • Yuli-Senju
  Yuli-Senju

  Ta manga jest jak drugie nasze życie. Oby wraz z anime nigdy się nie kończyła, a jeśli nadszedłby ten moment ... chciałabym żeby ważne dla nas postacie nie zginęły w wojnie, i wszystko zakończyło się szczęśliwie. To takie moje małe marzenie[img]kjh[/img]

  Szukam świata, w którym człowiek człowiekowi człowiekiem