11 Marca - Dzień, w którym zatrzęsła się ziemia

11 marca 2011 miał być kolejnym, zwykłym dniem milionów Japończyków – jednak zarówno dla nich, jak i dla reszty całego świata, ta data zapisała się w ich pamięci jako jedna z największych tragedii spowodowanych trzęsieniem ziemi. Jak destrukcyjne było 9 stopni w skali Richtera, mogliśmy obserwować nie tylko przez ogrom zniszczeń, ale i tysiące ludzkich tragedii – rodzin zmarłych oraz zaginionych, a także tych, których dobytek życia został zmieciony z powierzchni ziemi.

Zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi oraz ich następstwami, takimi jak fale tsunami czy pożary, były ogromne – straty oszacowano na kwotę 235 miliardów dolarów, co czyni japońskie trzęsienie ziemi z marca 2011 niechlubnym liderem w rankingu najdroższych katastrof naturalnych na świecie.

W wyniku trzęsienia ziemi w elektrowni jądrowej Fukushima doszło do serii wypadów jądrowych. Według skali stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, awaria ta osiągnęła najwyższy - 7 stopień. Dotychczas tylko katastrofa w Czarnobylu została zakwalifikowana do tego poziomu. Dodatkowo, problemy z funkcjonowaniem pojawiły się także w drugiej, znajdującej się w pobliżu elektrowni atomowej Fukushima II. Dzisiaj jednak wiadomo, że 4 reaktory jądrowe tej elektrowni są już nieaktywne.

Ta katastrofa to nie tylko ogromne straty gospodarcze – to przede wszystkim ogromna tragedia ludzi (ok. 16 000 zabitych, 3 500 zaginionych oraz 550 000 pozbawionych dachu nad głową), ale i solidarności świata z Japonią, a także niezwykłej siły samych Japończyków w obliczu tak ogromnego nieszczęścia . Mineły już 3 lata, a zanim media ponownie wrócą do 11 marca 2011, sami zobaczcie co Japończycy chcą przekazać światu.

Przygotowała: Hanami

Komentarzy: 12 28 Kwiecień 2012
 • Suzume
  Suzume

  Nie jestem wstanie sobie wyobrazić, co czuje osoba widząca na swojej ulicy statek wyrzucony przez tsunami, ale co czuje ktoś, kto stracił bliskich i wszystko, co było dla niego ważne - już jak najbardziej. Nie ma się co czarować, takie katastrofy naturalne wciąż będą miały miejsce w Kraju Kwitnącej Wiśni. Można mieć tylko nadzieję, że nie będą pochłaniały tylu ofiar.

  Nie bądź lepszy od innych. Bądź lepszy od siebie z dnia wczorajszego.
 • Tomekku
  Tomekku

  Lepiej żeby takie coś się już nie powtórzyło, bo Kishimoto jeszcze dednie i nie będzie kto miał kontynuować naszej ulubionej mangi Naruto ;c chyba że jakiś następca się znajdzie :D ale i tak Kishimoto jest nie zastąpiony <3

  "Jedyną osobą, która może mnie pokonać, jestem ja sam" ~ Aomine Daiki
 • Mencio
  Mencio

  @Thecmelion Uważne oko :) ofc że miliardów - ktoś z nas źle przetłumaczył. Przepraszamy ^^

 • Thecmelion
  Thecmelion

  straty oszacowano na kwotę 235 bilionów dolarów

  Czy aby trochę nie za dużo? 235 miliardów to się zgodzę, ale bilionów to już nie bardzo. Ledwo dług USA wynosi 17,5 biliona. Do poprawki. ^^
 • Mencio
  Mencio

  @Miyuki

  Oo trzeba mieć nadzieję, że już więcej nie powtórzy.

  Powtórzy na pewno - taki obszar. Zamiast nadziei lepiej być gotowym - oni umieją wyciągać wnioski wiec na bank są teraz lepiej przygotowani.
 • Miyuki
  Miyuki

  Współczuję im, tak wielkie trzęsienie... aż nawet nie wiedziałam, że jest możliwe Oo trzeba mieć nadzieję, że już więcej nie powtórzy.

  Nigdy nie zapominaj by chronić to co najważniejsze.
 • Mencio
  Mencio

  @Taga @Drago18 Po to jesteśmy :-)

 • Yuli-Senju
  Yuli-Senju

  Japonia to piękny kraj, ale zawsze spotyka go nieszczęście. Codziennie ludzie giną, ale tam zginęło ich wielu i na szczęście nie zbyt dużo. Ale 11.3.2011r. spotkało ich chyba prawdziwa NAJWIĘKSZA DOTYCHCZAS MASAKRA.

  Szukam świata, w którym człowiek człowiekowi człowiekiem
 • Taga
  Taga

  @Mencio Gdyby nie to, że robiłam na ten temat prezentacji, to prawdopodobnie nie. :))))

  `Przywiązanie jest ograniczeniem samego siebie.
 • Drago18
  Drago18

  Na Redakcję Senpuu zawsze można liczyć :) Dzięki za przypomnienie dokładnej daty - czułem coprawda, że kolejna już rocznica japońskiej tragedii przypadnie lada dzień, ale przyznam, że w natłoku zajęć konkretna data wyleciała mi z głowy...

  In each of us there burns a soul of a warrior...
 • Mencio
  Mencio

  @Taga Pytanie czy pamiętałabyś sama z siebie :P

 • Taga
  Taga

  PAMIĘTAMY!

  `Przywiązanie jest ograniczeniem samego siebie.