Akatsuki

Akatsuki (jap. brzask, świt) w mandze Naruto jest organizacją skupiającą najgroźniejszych przestępców zbiegłych ze swoich wiosek z różnych pobudek. Grupa ta siała postrach w świecie shinobi ze względu na swoje wyjątkowe i czasami przerażające umiejętności. Członkowie tej grupy to nukenini (shinobi klasy S), którzy pracują w specjalnie dobranych parach, oprócz Zetsu, który działa w pojedynkę, jednak brak partnera nadrabia rozdwojoną osobowością. W pierwszej części Naruto organizacja była owiana mgłą tajemnicy, jednak od rozpoczęcia serii Shippūden dowiadujemy się o niej coraz więcej odsłaniając jej sekrety.

Historia

Początki AkatsukiAkatsuki została stworzona w Kraju Deszczu przez trójkę młodych shinobi: Nagato, Yahiko i Konan, którzy stracili rodziców w czasie wojny domowej, a następnie znalazły się pod opieką Jirayi, który trenował ich w sztuce ninjutsu. Po opuszczeniu Kraju Deszczu przez Żabiego Pustelnika, Yahiko postanowił ziścić marzenie, czyli zaprowadzić pokój w swoim kraju. Wraz z przyjaciółmi zebrał grupę popleczników i rozpoczął walkę o władze w Kraju Deszczu z obecnym liderem Ame-Gakure – Hanzō. Znakiem rozpoznawczym organizacji były czarne płaszcze ozdobione czerwonymi chmurami, symbolizujące krwawy deszcz, który spadł na Kraj Deszczu w czasie wielu wojen przetaczających się przez tą krainę. Jednak początkowo stroje Akatsuki były całkowicie czarne, a chmurki pojawiły się w późniejszym czasie. Dodatkowo nosili przekreślone opaski Wioski Deszczu na przekór poplecznikom Hanzō, którzy nosili zwykłe opaski z symbolem Ame-Gakure. Było to tak zwane pierwsze Akatsuki. Jego końcem była śmierć Yahiko w pułapce zastawionej przez Hanzō, co oznaczało rozbicie grupy.

Tobi, Nagato i KonanDrugie Akatsuki rozpoczyna swoją działalność w czasie Trzeciej Wojny Shinobi kiedy jej szefem zostaje Nagato pod przybranym imieniem Pain. Mimo, że jest on liderem grupy, to szarą eminencją organizacji jest Tobi, który podaje się za tego, który namówił Yahiko do założenia organizacji. Główną siedzibą Akatsuki zostaje Ame-Gakure, którą Nagato przejął po zabiciu Hanzō, jego rodziny i zwolenników, a Konan została jego prawą ręką. Grupa zaczęła się powiększać, a także przyjmować zlecenia od różnych wiosek, dla których wykonywała odpłatnie zdania skrytobójstwa, szpiegostwa i kradzieży. Sam Brzask budował swoją siatkę szpiegowską rozsianą po całym świecie, oraz korzystała ze zleceń łowców głów, którzy płacili olbrzymie pieniądze za ciała zabitych shinobi. Z usług Akatsuki najczęściej korzystała Iwa-Gakure, a w Kiri-Gakure prawdopodobnie znajdowała się jedna z siedzib Akatsuki, głównie dzięki przejęciu kontroli nad Czwartym Mizukage – Yagurą. Jedynie Kumo-Gakure nie korzystała z usług Brzasku. Rosnąca w siłę organizacja zaczęła również realizować swój własny cel – zbieranie ogoniastych bestii, jednak do czasu serii Shippūden organizacji udało się zebrać jedynie 2 bestie – Gobiego i Shichibiego. Cele zbierania demonów były różne w zależności od motywów poszczególnych jej członków, co zostanie omówione później.

W drugiej części mangi Akatsuki zaczęli działać bardziej otwarcie i stawali się poważnym zagrożeniem dla świata shinobi oraz panującego ładu. Udało im się pochwycić Ichibiego zapieczętowanego w Piątym Kazekage – Gaarze z samego centrum wioski. Mimo wsparcia ze strony Konohy Brzaskowi udało się wydobyć demona z ciała Godaime i umieścić go w specjalnej statule. Jednakże w czasie walk zginął jeden z członków Akatsuki - Sasori. Kolejnymi pochwyconymi bestiami był Nibii zapieczętowany w Nii Yugito, oraz będący na wolności Sanbi.

Ichibi złapany przez Akatsuki Nibi złapany przez Akatsuki Sanbi złapany przez Akatsuki

W międzyczasie Hidan i Kakuzu zaatakowali Świątynię Ognia zabijając większość mnichów i niszcząc ją doszczętnie w celu zdobycia ciała Chiriku, które było sporo warte na czarnym rynku. W trakcie obławy przygotowanej przez Konohę, członkom Akatsuki udało się pokonać oddział shinobi z Wioski Liścia zabijając Sarutobiego Asumę. Niedługo później Bracia Zombie zginęli w starciu, m. in. z byłymi uczniami Asumy, w czasie próby odzyskania ciała swojego mistrza, które było podobnie jak Chiriku sporo warte.

W pewnym momencie Akatsuki pojmało również Rokubiego, jednak trudno jest określić przedział czasowy w jakim się to odbyło.

Yonbi złapany przez AkatsukiNastępną zdobyczą był Czteroogoniasty zapieczętowany w Roshim pojmanym przez Kisame, jednak Akatsuki poniosło później dwie poważne straty – Deidara wysadził się w powietrze próbując zabić Sasuke, a ten następnie stoczył morderczą walkę ze swoim bratem, który zmarł z wycieńczenia. W tym samym czasie Tobi postanowił się ujawnić jako prawdziwy lider Brzasku i uzupełnił lukę w członkach organizacji idąc na współpracę z grupą młodego Uchihy. Taka została wysłana do pojmania Hachibiego, a Pain postanowił wraz z Konan udać się do Konohy w celu pojmania Naruto. Chwilowo przeszkodził mu w tym Jiraiya – jego były mentor, który dostał się niepostrzeżenie do Ame-Gakure w celu zabicia lidera Akatsuki. Niestety Żabi Pustelnik poległ w tym starciu.

Próby pojmania Hachibiego i Kyūbiego nie powiodły się – Nagato zniszczył Konohę, ale został pokonany oraz nawrócony przez Naruto. Konan po śmierci swojego przyjaciela postanowiła opuścić Akatsuki i wesprzeć Uzumakiego siłą Ame-Gakure.

Killer Bee, będący Jinchūriki Hachibiego, zmylił Sasuke i swojego brata, który postanowił zwołać zebranie Kage w celu rozwiązania problemu Akatsuki. Dalsze wydarzenia na spotkaniu Cieni zaowocowały wypowiedzeniem wojny między Brzaskiem, a Połączonymi Siłami Shinobi i samurajów. Tuż po wypowiedzeniu wojny Akatsuki, poznała plany rozmieszczenia sił sprzymierzonych dzięki Kisame, który przypłacił tę misję życiem. W tym samym czasie Tobi zabił Konan, pozbawiając Ame-Gakure przywódcy oraz zdobywając Rinnegana pozyskanego z ciała Nagato.

Aktualnym sojusznikiem Akatsuki jest Yakushi Kabuto, który wsparł Tobiego swoją armią wskrzeszonych shinobi, w tym byłych członków Akatsuki, oraz innymi sławami świata shinobi. Tobi z kolei stworzył ogromną armię 100 000 klonów Zetsu, które miały stanowić główną siłę uderzeniową przeciw armii sojuszu.

Pieczętowanie Bestii

Jak było wspomniane wcześniej Akatsuki trudni się kolekcjonowaniem ogoniastych bestii, które później pieczętuje w statule Gedō Mazo. W pieczętowaniu biorą udział wszyscy członkowie organizacji posiadający specjalne pierścienie. Po przyzwaniu statuy, członkowie zajmują miejsca na ogromnych palcach posągu, analogicznie do noszonych przez siebie pierścieni. Czas pieczętowania demona zależy od ilości osób biorących udział w rytuale. Członkowie nie muszą być fizycznie obecni, ponieważ technika opracowana przez Paina pozwala na stworzenie widmowej projekcji członków Akatsuki. Dzięki temu mogą się oni  znajdować wiele kilometrów od miejsca pieczętowania. Kolejność pieczętowania bestii jest dowolna, poza Kyūbim, który jako jedyny musi być zapieczętowany na końcu.

Pieczętowanie demonów

Pieczętowanie demonów

Rozmieszczenie członków Akatsuki i przypisane im pierścienie:

Prawy kciuk: Rei (zero) - Pain

Prawy wskazujący: Seiryū (smok) - Deidara

Prawy środkowy: Byakko (tygrys) - Konan

Prawy serdeczny: Suzaku (feniks) - Itachi

Prawy mały palec: Genbu (żółw) - Zetsu

Lewy mały palec: Kuchin (pustka) - Orochimaru

Lewy serdeczny: Nanju (strzelec) - Kisame

Lewy środkowy: Hokuto (Gwiazda Polarna) - Kakuzu

Lewy wskazujący: Santai (trzy poziomy) - Hidan

Lewy kciuk: Gyokunyo (Panna), nosił go wpierw Sasori, obecnie w posiadaniu Tobiego.

Członkowie:

 1. Nagato/Pain – Lider i założyciel Akatsuki pochodzący z Ame-Gakure, nie żyje/wskrzeszony przez Kabuto.
 2. Konan – prawa ręka Nagato, tak jak on pochodziła z Ame-Gakure, nie żyje.
 3. Orochimaru – Legendarny ninja z Konohy, dołączył do organizacji w poszukiwaniu siły, opuścił organizację po nieudanej próbie zabicia Itachiego stając się wrogiem nr 1 Sasoriego i reszty członków grupy, zapieczętowany w mieczu Totsuka, powrócił do świata z ciała Kabuto dzięki Sasuke, żyje.
 4. Sasori  – mistrz marionetek z Suna-Gakure, założyciel i szef siatki szpiegowskiej organizacji, nie żyje/wskrzeszony przez Kabuto.
 5. Deidara – nukenin i terrorysta z Iwa-Gakure, nie żyje/wskrzeszony przez Kabuto i pochwycony przez Kankurō.
 6. Uchiha Itachi – nukenin z Konoha-Gakure, nie żyje/wskrzeszony przez Kabuto.
 7. Hoshigaki Kisame – nukenin z Kiri-Gakure, jeden z Siedmiu Mistrzów Miecza, nie żyje.
 8. Hidan – fanatyczny wyznawca Jashina z Yu-Gakure, nie żyje - musiał zabijać, aby utrzymywać nieśmiertelność.
 9. Kakuzu – nukenin z Taki-Gakure, skarbnik i łowca głów Akatsuki, nie żyje/wskrzeszony przez Kabuto.
 10. Zetsu – shinobi o podwójnej osobowości będący w połowie wytworem genetycznym Tobiego, szpieg Akatsuki, nie żyje.
 11. Tobi – Szara eminencja Akatsuki, później oficjalny lider organizacji, nie żyje.

Cele organizacji:

Nagato przedstawia swój planGłównym i oficjalnym celem było zgromadzenie wszystkich bestii w celu stworzenia broni masowego rażenia, którą posiadać będzie wyłącznie organizacja. Mieli szantażować kraje zamiarem jej użycia i dążyć do zniszczenia systemu wiosek ninja, przez co Akatsuki byłaby jedyną najemną siłą w świecie, zyskując praktycznie nieograniczoną władzę. Jednakże zamierzeniem Paina było użycie tejże siły do sprowadzenia na świat Armagedonu, by ludzie poznali prawdziwy ból i cierpienie, dzięki któremu dostąpiliby oczyszczenia i zapragnęli żyć w pokoju. Nagato zostałby Bogiem świata nad którym miałby całkowita władzę i w razie kolejnych walk i nienawiści mógłby użyć ponownie tej techniki w ramach kolejnego oczyszczenia świata ze zła.

Swój cel posiadał również Tobi. Zapragnął on zgromadzić wszystkie bestie aby stworzyć demona będącego pierwowzorem ogoniastych bestii – Jūbiego, a następnie zostać jego Jinchūrikim. Dzięki jego mocy mógłby rzucić na świat najpotężniejszą iluzję – Księżycowe Tsukuyomi, dzięki czemu mógłby zahipnotyzować wszystkich ludzi na świecie, aby ich kontrolować oraz, podobnie jak Nagato, zostać niekwestionowanym władcą świata.

Tajemny pokój Uchiha Rikudō i Jūbi Plan Księżycowe Oko

Jest również osobny cel Itachiego, który dołączył do Akatsuki, by chronić Konohę przed zagrożeniem z jej strony. Prawdopodobnie to dzięki niemu Jiraiya miał dużą wiedzę na temat działań organizacji, a wioska mogła się czuć względnie bezpieczna. Itachi, mimo możliwości, nie pojmał Naruto, gdy była ku temu okazja spowalniając tym samym działania Akatsuki.

Sojusznicy Akatsuki:

 1. Ame-Gakure – wioska rządzona przez Nagato, a później Konan, sojusz zakończył się ze śmiercią obu shinobi.
 2. Yūra – Szpieg Sasoriego, nie żyje
 3. Mukade – Szpieg Sasoriego, nie żyje
 4. Funari – łowca głów współpracujący z Kakuzu, prawdopodobnie nie żyje
 5. Ginji – łowca głów współpracujący z Kakuzu, stan nieznany
 6. Kyōya – łowca głów współpracujący z Kakuzu, stan nieznany
 7. Zangei - łowca głów współpracujący z Kakuzu, pojmany
 8. Taka  - grupa założona przez Sasuke, który jako jedyny współpracuje z organizacją
 9. Yakushi Kabuto – dawny szpieg Sasoriego i prawa ręka Orochimaru, główny sojusznik Akatsuki w czasie Czwartej Wojny Shinobi

Pary:

Członkowie organizacji pracowali w specjalnie dobranych parach, w celu dobrego porozumiewania się i uzupełniania swoich umiejętności i charakterów.

Para Deszczowa – Nagato/Pain – Konan

Pojmane bestie: brak

Oboje pochodzili z Wioski Ukrytego Deszczu i byli przyjaciółmi z dzieciństwa.

Para Nieśmiertelnych – Orochimaru – Sasori

Pojmane bestie: brak

Ta dwójka shinobi miała obsesję na temat poszukiwania sposobów zdobycia nieśmiertelności.

Zombie kombi – Hidan – Kakuzu

Pojmane bestie: Niibi

Kakuzu posiadał umiejętność wydłużania sobie życia dzięki wyrywaniu przeciwnikom bijących serc, natomiast Hidan zyskał nieśmiertelność dzięki swojej religii. Jako jedyna para stworzyła prawdziwą walkę zespołową, mimo znacznych różnic charakterów. Oboje też zginęli w czasie jednej walki z grupą ninja z Konohy.

Para Artystów – Deidara – Sasori

Pojmane bestie: Ichibi

Duet miłośników własnych form sztuki. Sasori fascynował się marionetkami, a Deidara za sztukę uważał eksplozję. W przypadku tej pary widoczne są stosunki mistrz – uczeń, gdzie Sasori był mistrzem dla Deidary, co ten ciągle podkreślał nazywając partnera Mistrzu Sasori.

Para Komediantów – Deidara – Tobi

Pojmane bestie: Sanbi

Para ta powstała po śmierci Sasoriego i przyjęciu Tobiego do Akatsuki. Ze względu na dziecinne zachowanie Tobiego i wybuchowy charakter Deidary między partnerami dochodziło do komediowych sprzeczek. Niemniej jednak udało im się pojmać Sanbiego, a w czasie walki z Sasuke, udało się stworzyć coś na kształt walki zespołowej - ale nie takiej jak w przypadku duetu Hidan – Kakuzu.

Para Morderców – Itachi – Kisame

Pojmane bestie: Yonbi

Duet złożony z byłego Mistrza Miecza, wielokrotnego mordercy i nukenina Hoshigaki Kisame, oraz likwidatora klanu Uchiha – Itachiego. Mimo różnic charakterów (opanowany Itachi i sadystyczny Kisame) para dobrze się dogadywała między sobą.

Zetsu

Pojmane bestie: brak

Zetsu pracuje samodzielnie jako szpieg wykonując różne misje zwiadowcze dla organizacji. Biały Zetsu i Czarny Zetsu są osobnymi tworami, dzieli ich bardzo duża długość istnienia na świecie, posiadają różnych stwórców, Biały nie żyje, Czarny został zapieczętowany z Kaguyą!

Komentarzy: 0 11 Grudzień 2011