ANBU jest organizacją zrzeszającą najbardziej utalentowanych shinobi z danej osady. Mają oni wyznaczone cele, których realizację umożliwia im doskonałe wyszkolenie oraz duża wiedza, którą umiejętnie wykorzystują. Każda maska skrywa inną osobowość, jednak w trakcie akcji nie ma to znaczenia – misja musi zostać wykonana, inny scenariusz byłby zbyt ryzykowny.

Nazwa

Słowo anbu (暗部) oznacza „ciemną stronę”. Skrytobójcy nie bywają kojarzeni z niczym przyjemnym, toteż używanie takiego przyimka do ich określania, nie wydaje się przesadnym. Jakby nie patrzeć, zajmują się „brudną” robotą.

Umundurowanie

Wygląd zabójców jest ich kolejnym atutem, tuż obok sprawności fizycznej i inteligencji. Kiedy wszyscy wyglądają tak samo, trudno jest odnaleźć osobie pokrzywdzonej kogoś, kto go skrzywdził. Uniformy członów ANBU są zatem przemyślane.

Elementy munduru ANBU z Konoha Gakure:

  • Maska – wykonana z drewna, z otworami na oczy. Często stylizowana na podobieństwo zwierząt.  Jest pomalowana kolorową farbą. Maska nie ma chronić zabójcy, tylko jego bliskich – żeby np. nie zostali porwani w ramach zemsty.
  • Tatuaż – znajduje się na ramieniu. Tylko członkowie ANBU są tak oznaczeni.
  • Ubiór – zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają na sobie czarne bluzki bez rękawów, czarne spodnie oraz długie sandały i rękawiczki.
  • Zbroja – osłania tułów oraz przedramienia.
  • Płaszcz – okazjonalnie. Brązowy lub biały, w przypadku kapitana. Płaszcze są długie do kostek, z rękawem oraz kapturem.
  • Broń – najczęściej widziani są z kataną na plecach. Pewnie poza tym, każdy używa tego, czym posługuje się najbieglej. 

Anbu w płaszczachAnbu

Wygląd konoszańskich ANBU

ANBU z Kiri-Gakure również wyróżniają się na tle „szarych” shinobi. Nie wiemy, czy również mają członkowskie tatuaże. Ich maski są proste, z symbolem wioski na czole i pomalowane kolorową farbą. Bluzki zasłaniają ramiona, a zbroja jest bardziej zabudowana niż w przypadku konoszańskich skrytobójców. Mogliśmy bliżej poznać tylko jednego członka ANBU z tej wioski, jego maskę i umiejętności. 

Haku w masceANBU z Kiri-Gakure

Haku oraz inni oininowie

Cele i metody

Celem ANBU jest zapewnienie osadzie bezpieczeństwa. To nie tak, że zajmują się jedynie nukeninami, jak na początku tłumaczył swojej drużynie Kakashi. Ale to jedynie część rzeczy, którymi się zajmują w celu ochrony wioski przed zagrożeniem. W czasie egzaminu na chunnina pilnują np. widowni, a także są powoływaniu do walki, kiedy wróg atakuje osadę.

Oininami stają się zdolni ninja, ale to też nie jest tak, że wszystko potrafią od razu. Także są szkoleni. Haku uczył się anatomii, w rezultacie potrafił tak wkłuć się w szyję Zabuzy, by wywołać chwilową śmierć.

ANBU są jak cienie i zawsze działają w grupie. Najczęściej działają w grupach pięcioosobowych, w których skład wchodzą kapitan, medyk oraz wojownicy. Wszystkie drużyny podlegają bezpośrednio Kage, który wyznacza im zadania. Mimo, że są nazywani skrytobójcami, potrafią też walczyć otwarcie, co zaprezentowali podczas połączonego ataku Orochimaru i Suna-Gakure na Konohę. 

ANBU - szkolenieAnbu są jak cienieUmiejętności

Księga BINGO jest spisem nukeninów, czyli ninja, którzy opuścili swoje osady i stanowią zagrożenie, np. taki Kisame czy Itachi. Gdyby zwłoki któregoś z nich trafiły w ręce wroga, mogłoby dojść do przejęcia przez niego tajemnych technik. Wioski miałaby duże kłopoty, gdyby wrogie nacje poznały techniki, których używają jej najlepsi shinobi. Żeby uchronić osadę przed taką ewentualnością, ANBU wyszukują ludzi umieszczonych w księdze BINGO, likwidują takowych oraz niszczą ich ciała, by nie pozostał żaden ślad. Nawet próbka krwi mogłaby dać przeciwnikowi dane, które później by wykorzystał. ANBU zapobiegają takiemu ewentualnemu wyciekowi. 

Księga BINGO - dwie stronyKsięga BINGOSasuke w księdze BINGO

Księga BINGO - anime i manga

W Konoha-Gakure działa grupa skrytobójców pod dowództwem Danzo. Wyglądają tak, jak inni ANBU z Konohy, jednak przeszli inne szkolenie i nie podlegają Hokage.

Do zawodu przysposabiani są od małego, tak, by nie mieć uczuć. Uczucia i własne zdanie jedynie przeszkadzają w ślepym wykonywaniu poleceń, czego oczekuje od nich przełożony.

Najbardziej zaufanymi ludźmi Dano byli Torune i Yamanaka Fuu, jednak nie wiemy, czy oni też mieli pieczęć na języku. Rzeczona pieczęć nie pozwala na mówienie o Korzeniu. Wiemy o tym, gdyż Sai bardzo chciał zwierzyć się swoim przyjaciołom, ale nie mógł. 

KorzeńPieczęć Sai'a

Korzeń oraz pieczęć Sai'a

Znani członkowie

Komentarzy: 0 11 Grudzień 2011