Dzisiejszy świat uniwersum Naruto tak jak nasz, został ukształtowany przez przodków. Mowa tu oczywiście o hektolitrach przelanej krwi swych pobratymców, walkach, które miały wyłonić najsilniejszych i jednocześnie przywódców przyszłego systemu wiosek, który zachował się do dziś. Na przestrzeni dziesiątek lat miało miejsce wiele potyczek – bardziej i mniej ważnych. A informacje o nich są rozstrzelone po najróżniejszych stronach mang niczym gwiazdy w galaktyce. Nam udało się zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu. Prezentujemy Wam pierwszy z dwóch artykułów na temat najważniejszych militarnych wydarzeń, które zmieniły oblicze świata Naruto.

Uwaga: "Początek serii" traktujemy jako wydarzenia z mangi, a nie narodziny samego Naruto.

Pierwsza Wojna Shinobi

Strony konfliktu: Wszystkie nowo powstałe wioski

Okres trwania: nieznany, prawdopodobnie ok. 80 lat przed wydarzeniami z serii*

 

Tło wydarzeń

Zanim powstał system wiosek ninja, lordowie feudalni poszczególnych krajów wynajmowali najemnych ninja do walki z wrogiem. Przez lata bitew i potyczek w siłę urosły szczególnie dwa klany: Senju i Uchiha, a ich liderzy byli najpotężniejszymi shinobi, jacy stąpali po ziemi. Jednakże długotrwała wojna sprawiła, że straty po obu stronach cały czas rosły i zarówno Senju jak i Uchiha, zdecydowali się podpisać pokój. Przeciwny temu był ówczesny lider klanu, Uchiha Madara, który uznał, że Senju doprowadzą do zniszczenia klanu, jednak cała rodzina miała dość wojny i ponoszenia strat, przez co Madara musiał podpisać pakt. W wyniku sojuszu dwóch klanów powstała Wioska Ukrytego Liścia, a Hashirama Senju został jej pierwszym Hokage, co sprawiło, że Madara opuścił wioskę, planując zemstę.

Madara i Hashirama walczący ze sobą

W tym samym czasie inne klany zaczęły się organizować i tworzyć na wzór Konohy własne ukryte wioski. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, Hashirama postanowił rozdać poszczególnym wioskom Ogoniaste Bestie, które kontrolował. Miał nadzieję, że wioski będące świadome posiadania przez przeciwnika tak potężnej broni, nie zdecydują się na atak, jednak ostatecznie doszło do wojny.

Śmierć zbiera żniwa podczas Pierwszej Wojny Shinobi   Klany biorące udział w wojnie

Przebieg walk

W wojnie uczestniczyły wszystkie wioski, jakie mogły wystawić swoje siły i w wyniku walk zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Walczące między sobą Konohą i Kumo zaproponowały podpisanie sojuszu między dwiema wioskami. W czasie spotkania między Drugim Raikage a Drugim Hokage doszło do zamachu na obu przywódców przez braci Kinkaku i Ginkaku. W wyniku ataku zginął Drugi Raikage, a Tobirama został ciężko ranny, sami bracia KinGin uciekli i zostali ogłoszeni nukeninami. Sam Drugi Hokage zginął w czasie walki z Oddziałem Kinkaku – elitarną grupą shinobi z Kumo. Mając pod swoją komendą kilku młodych shinobi, postanowił ich ratować, zatrzymując oddział wroga. Przed śmiercią mianował na swojego następcę Sarutobiego Hiruzena.

Drugi Hokage i Raikage   Drużyna Tobiramy Senju przed atakiem Oddziału Kinkaku

Rezultat

Wojna pochłonęła wiele ofiar, w tym kilku przywódców wiosek. Ukształtowała też sytuację geopolityczną świata, sprawiając, że pięć krajów dominowało nad resztą. Powstało pięć wiosek, których przywódcy mieli prawo do określania się Kage. Wojna jednak nie zniszczyła potęgi żadnej z wiosek, co sprawiło, że w przyszłości dochodziło do kolejnych walk.

Nowa sytuacja geopolityczna

Druga Wojna Shinobi

Strony konfliktu: Konoha-Gakure, Iwa-Gakure, Suna-Gakure, Ame-Gakure

Okres trwania: ok. 30-40 lat przed rozpoczęciem wydarzeń z serii

 

Tło wydarzeń

Pierwsza Wojna Shinobi nie rozwiązała kwestii dominacji jednej wioski nad pozostałymi. Posiadające dalej wielką siłę w postaci wyszkolonych shinobi oraz ogoniastych bestii niektóre wioski postanowiły zawalczyć o dominację. Nie wiadomo, która wioska pierwsza rozpoczęła atak, Nagato wspomina o wszczęciu wojny przez Konohę, jednak nie wiadomo czy chodzi mu o wojnę między wioskami, czy o atak na jego rodzinę.

Znioszczona Ame-Gakure   Legendarni Sanninowie walczący z Hanzou

Przebieg walk

O samym przebiegu wojny wiadomo niewiele. Starcia toczyły się głównie na terenach kraju Deszczu, doszło też do walk na terenie samej Konohy, tzw. Nocny rajd, kiedy pod nieobecność jouninów i chuuninów do walki wystawiono geninów i uczniów akademii.

Zniszczenia dokonane podczas nocnych rajdów

Rezultat

Podczas trwania działań wojennych wielu ninja okryło się sławą. Hatake Sakumo otrzymał miano Białego Kła, zabijając wielu wrogich shinobi, w tym rodziców Sasoriego. Trójka ninja z Konohy: Jiraiya, Orochimaru i Tsunade walczyli z Salamandrowym Hanzou i długo opierali się jego atakom. W dowód uznania Hanzou darował im życie i pozwolił tytułować się Legendarnymi Sanninami. Tsunade dodatkowo wsławiła się umiejętnościami medycznymi, wynajdując antidota na zabójcze trucizny Chiyo z Suny. Jiraiya z kolei został na kilka lat w Kraju Deszczu, opiekując się trójką sierot i ucząc ich ninjutsu.

Wojna przyniosła też wiele cierpienia. W czasie Nocnego rajdu na Konohę zginął brat Tsunade – Nawaki, oraz siostra Dana. Wspólna tragedia zbliżyła dwójkę shinobi, jednak wkrótce Dan zginął w czasie jednej z misji, umierając mimo pomocy Tsunade. Legendarna Kunoichi zaczęła od tego czasu bać się krwi i niedługo po zakończeniu walk opuściła wioskę razem z siostrzenicą Dana – Shizune. Sasori stracił swoich rodziców i nie mogąc ich zastąpić, zaczął interesować się sztuką tworzenia marionetek i poszukiwaniem nieśmiertelności, co doprowadziło go w końcu do zostania przestępcą. Nagato założył organizację Akatsuki, która początkowo miała służyć do walki z Hanzou, który przejął władzę w Kraju Deszczu.

Tsunade nad grobem swojego brata, poległego w czasie jednego z nocnych rajdów   Po śmierci brata Tsunade do oddziałów Konohy wprowadzono medyków

Trzecia Wojna Shinobi

Strony konfliktu: Konoha-Gakure, Iwa-Gakure, Ame-Gakure, Akatsuki, Kusa-Gakure, Suna-Gakure

Okres trwania: 14 lat przed rozpoczęciem wydarzeń z serii, wspomnienia z wojny pokazane w Kakashi Gaiden

 

Tło wydarzeń

Trzecia Wojna Shinobi, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch, nie była jednolitym konfliktem, a raczej zlepkiem sąsiedzkich zatargów, które wybuchły w jednakowym czasie.

Niewiele wiadomo o powodach wojny między Konoha-Gakure a Iwa-Gakure i Kusa-Gakure. Prawdopodobnym powodem był atak połączonych sił Skały i Trawy na terytorium Konohy. W międzyczasie korzystając z sytuacji, Akatsuki postanowiło przejąć władzę w Kraju Deszczu, do tej pory kierowanego przez Hanzou. Do walki włączyła się też Suna-Gakure, mająca nadzieje na korzyści terytorialne, jednak nie wiadomo przeciwko komu walczyły jej oddziały.

Przebieg walk

Jest to pierwsza wojna, o której wiadomo, że odbyło się kilka bitew i zostały one wyszczególnione.

  • Wojna domowa w Ame

Siły Nagato, Yahiko i Konan z dnia na dzień odnosiły coraz większe sukcesy i przyłączało się do nich coraz więcej shinobi. To nie podobało się Hanzou, który zaczął się obawiać, że grupa przejmie władzę w kraju. Po wielu próbach zabicia przywódców, Hanzou wezwał na pomoc Shimurę Danzou z jego ANBU ROOT. Obiecał on Danzou pomoc w zostaniu Hokage, w zamian za co Shimura miał mu pomóc w pozbyciu się Akatsuki. Hanzou wezwał na spotkanie Nagato i Yahiko w celu podpisania porozumienia między nim a ich grupą, jednak tak naprawdę wciągnął ich w pułapkę. W międzyczasie porwał Konan i zagroził, że ją zabije, jeśli Yahiko – który według Hanzou jest przywódcą grupy – nie zostanie zabity. Yahiko poświęcił się i popełnił samobójstwo, a Hanzou zdecydował, że Nagato też musi zginąć. Chłopak jednak odparł ataki stronników Hanzou i uratował Konan, jednak został ranny w wyniku ognistego ataku Hanzou. Nie mając wyboru, Nagato użył swojej najpotężniejszej techniki i pokonał wszystkich wrogich shinobi za wyjątkiem Hanzou i Danzou.

Siły Yahiko, Konan i Nagato   Podstęp Hanzou

  • Bitwa o Przełęcz Kikyou

Niewiele jest wiadomo o tej bitwie. Bitwa odbyła się pod sam koniec wojny i starli się w niej shinobi z Konohy i nieznana grupa (prawdopodobnie niedobitki armii Ukrytej Skały). Po zakończonej walce szef oddziału medycznego Konohy znalazł porzucone na polu walki dziecko - którym okazał się być Yakushi Kabuto - i postanowił je adoptować.

  • Walki w kraju Traw, Bitwa o Most Kannabi

W czasie walk miedzy Konohą a Iwą, dowództwo Liścia doszło do wniosku, że należy zniszczyć most Kannabi znajdujący się na terenie Kraju Traw. Zadanie to miała wykonać grupa Namikaze Minato złożona z niego oraz trójki młodych ninja. W czasie infiltracji wrogiego terenu grupa została zaatakowana przez shinobi z Iwy, jednak pierwsze starcie zakończyło się wygraną shinobi z Konohy. Niedługo później grupa się rozdzieliła – Minato ruszył na główne pole bitwy między wojskami Iwy a Konohy, natomiast grupa pod dowództwem Kakashiego kontynuowała misję. W trakcie przemarszu przez kraj traw shinobi z Konohy zostali napadnięci, a członkini grupy i zarazem jedyny medyk w drużynie została porwana. Doszło do kolejnego rozłamu – Kakashi kontynuował misję, natomiast Obito ruszył na ratunek koleżance. Hatake zawrócił jednak i postanowił pomóc Obito. W wyniku walki między shinobi z Konohy a Iwy, zostali pokonani wszyscy żołnierze Skały, natomiast po stronie Konohy zginął Obito. W tym samym czasie Minato dotarł na główne pole bitwy i samodzielnie pokonał oddziały wroga, które zaczęły przełamywać linie obrony wojsk Liścia. Minato zdążył jeszcze wrócić do Kakashiego i Rin, których uratował przed atakiem kolejnej grupy shinobi z wioski skał. Walki ostatecznie zakończyły się zniszczeniem przez grupę mostu, który był celem ich misji, a także podpisaniem pokoju miedzy wioskami.

Drużyna Namikaze Minato w czasie Trzeciej Wielkiej Wojny Shinobi

  • Walki na pustyni

Nieznane z nazwy starcie lub starcia między Sasorim a grupami wrogich sił. W czasie walk za pomocą swojej armii marionetek Sasori zmasakrował wrogie oddziały, tak że piasek na pustyni zabarwił się na czerwono, zyskując przy tym tytuł Sasori z Czerwonego Piasku.

Rezultat

W wyniku walk miedzy wojskami Skały i Konohy, Minato otrzymał przydomek Żółty Błysk i stał się poważnym kandydatem do tytułu Hokage, natomiast Kakashi został Kopiującym Ninja. Danzou w wyniku porażki w Kraju Deszczu stracił wielu podwładnych, co osłabiło potencjał jego grupy. Hanzou również poniósł ciężkie straty i wycofał się do Ame-Gakure, gdzie otoczył się strażą, na wypadek kontrataku Nagato. Sam Nagato po stracie przyjaciela zaczął wyznawać zasadę, że świat musi poczuć taki sam ból, jakiego doświadczył on i przyjął imię Pain. W trakcie trzeciej wojny Uchiha Itachi doświadczył wiele cierpienia związanego z wojną, co sprawiło, że zapragnął bronić pokoju za wszelka cenę.

Trauma, jaką przeżył Itachi podczas Trzeciej Wielkiej Wojny Shinobi

Atak Tobiego na Konohę, Atak Dziewięcioogoniastego, Pierwsza Bitwa o Konohę

Strony konfliktu: Tobi, Konoha-Gakure

Okres trwania: 13 lat przed rozpoczęciem wydarzeń z serii

 

Tło wydarzeń

Madara po swoim przegranym pojedynku na pewien czas usunął się w cień, sprawiając że zaczęto uważać go za zmarłego. W tym czasie pod swoje skrzydła przygarnął młodego Uchihę, będącego na skraju życia. Obito, bo o nim mowa, stał się praktycznie prawą ręką najsilniejszego klanowicza, a tym samym utożsamił się z jego wizją świata i po śmierci swojego opiekuna zaczął powoli ją realizować. Tak naprawdę trudno doszukać się motywów, którymi kierował się Tobi, atakując na swoją była osadę. Wykorzystał do tego Lisiego demona, który był zapieczętowany w Kushinie. Był dla niego idealnym partnerem, ponieważ tylko Uchiha byli w stanie w pełni kontrolować bestię. Na datę ataku Obito wybrał na termin porodu Naruto, ponieważ w czasie porodu słabnie siła pieczęci, która więziła bestie.

Fazy Bitwy

  • Atak z zaskoczenia

Kushina została umieszczona w odosobnionym miejscu z dala od wioski pod strażą ANBU oraz swojego męża, który czuwał nad tym, by nie doszło do uwolnienia Kyuubiego. Poród odbierała żona Sarutobiego, natomiast były Hokage znajdował się w wiosce. Mimo straży, a także postawionej bariery, Tobi bez problemu wyeliminował ochronę Kushiny oraz zabił Biwako i porwał nowo narodzonego Naruto. Uchiha zażądał, by Minato odsunął się od Kushiny, inaczej zabije dziecko. Gdy tylko Hokage zrobił co zażądał Tobi, napastnik starał się zabić dziecko, jednak Minato szybko interweniował. Zamaskowany shinobi jednak zabezpieczył się na taką ewentualność i obkleił Naruto wybuchowymi notkami, przez co Minato musiał się wraz z synem teleportować z dala od Kushiny. Uchiha wykorzystał sytuację i porwał kobietę w ustronne miejsce, gdzie wypuścił Kyuubiego na wolność i jednocześnie przejął nad nim kontrolę. Minato natomiast zostawił Naruto w domu i wyruszył do walki.

Narodziny Naruto - pieczęć nad Kyuubim słabnie   Obito wybija całą ochronę

Obito porywa nowo narodzonego Uzumakiego

  • Bitwa w wiosce

Tobi przeniósł siebie i Kyuubiego do centrum wioski, by tam potwór mógł dokonać dzieła zniszczenia. Do walki przeciwko bestii stanął były Hokage wraz z jouninami z wioski, natomiast młode pokolenie shinobi zostało wycofane poza wioskę i uwiezione w specjalnej barierze, by czasem nie starali się włączyć do bitwy. W czasie ataku Kyuubiego pojawił się Minato, który uratował wioskę przed zniszczeniem, teleportując Bijuudamę Kyuubiego poza wioskę. Chwilę później pojawił się sam Tobi, który zmusił Hokage do walki z nim. Po wyczerpującym pojedynku udało mu się zranić Uchihę oraz zdjąć jego kontrolę nad Kyuubim. Nie widząc szans na wygraną, wycofał się, pozostawiając szalejącego lisa w wiosce.

Atak Kyuubiego na Konohę   Atak Kyuubiego na Konohę

Minato walczy z Tobim

  • Rozprawa z Kyuubim

Minato wiedział, ze Kyuubiego może pokonać tylko pieczętując go w ciele jakiejś osoby. Wrócił do domu i zabrał ze sobą Naruto, którego położył obok swojej żony. Sam natomiast wrócił do wioski, gdzie bestia siała śmierć i zniszczenie. Minato przeteleportował siebie i lisa poza nią, po czym postanowił zapieczętować duszę ogoniastej bestii w swoim synu, co udało mu się przy pomocy Kushiny oraz techniki Shiki Fuujin. Ostatkiem sił lis próbował zabić małego Naruto, jednak Minato i Kushina osłonili syna własnymi ciałami przed atakiem Lisa i wkrótce potem zmarli. Ciała Hokage, jego żony oraz małego Naruto znalazł Sarutobi wraz z dwoma członkami ANBU.

Minato szykujący Shiki Fuujin   Minato i Kushina ratują synka przed szponami Lisa

Rezultat

Tobiemu nie udało się zniszczyć wioski, jednak straty, jakie poniosła w wyniku ataku, były ogromne. Zginął Hokage, a jego funkcję objął emerytowany Sarutobi. Zginęło wielu shinobi, w tym rodzice Umino Iruki. Naruto dostał się pod opiekę Hiruzena, który dał mu na nazwisko Uzumaki, tak by nikt nie zorientował się, że jest synem Minato. Dodatkowo cała wioska miała zakaz mówienia o nowym Jinchuurikim Kyuubiego, co sprawiło, że młody Uzumaki przez dłuższy czas był osamotniony. Winą za atak Kyuubiego obarczono klan Uchiha, który został zamknięty w dzielnicy poza miastem oraz pilnie obserwowany przez ANBU, co spowodowało, że klan zaczął planować zamach stanu.

Naruto borykający się z odosobnieniem w wiosce

Incydent z klanem Hyuuga, Incydent z Byakuganem

Strony konfliktu: Konoha-Gakure, Kumo-Gakure

Okres trwania: 9 lat przed rozpoczęciem wydarzeń z serii.

 

Tło wydarzeń

Powodem konfliktu między wioskami należy upatrywać się w dążeniu Kumo-Gakure do wzmocnienia swojego potencjału militarnego. Widząc postępy swojego sąsiada, a także ilość odniesionych zwycięstw w poprzednich wojnach, Kumo-Gakure postanowiła przygotować się do ewentualnego starcia, gromadząc najpotężniejsze techniki, wykradając je innym wioskom lub porywając szczególnie wartościowych shinobi. W tym samym czasie trwała wojna między obiema wioskami, w której żadna nie mogła uzyskać zdecydowanej przewagi i postanowiono podpisać traktat pokojowy. Kumo uznało to za dobrą okazję do zdobycia sekretnego doujutsu Konohy – Byakugana. Do wioski wysłano grupę shinobi z Shinobi Gashirem na czele, by podpisać traktat pokojowy i jednocześnie z misją porwania członka klanu Hyuuga.

Delegancja z Chmury w Konoha-Gakure

Nocna próba porwania

Do porwania doszło w nocy, po podpisaniu porozumienia między wioskami. Shinobi Gashir z Kumo-Gakure zakradł się niezauważony do siedziby klanu Hyuuga i wykradł z niej śpiącą Hinatę. Wymykając się z obrębu rezydencji, natrafił na ojca porwanej, który spacerował nocą. Hiashi zareagował natychmiast, zabijając porywacza. Gdy okazało się, że jest nim shinobi z Kumo, doszło do spotkania między przedstawicielami z Kumo a władzami wioski i starszyzną klanu. Incydent ten mógł doprowadzić do wojny, czego obie strony chciały uniknąć. Doszło do porozumienia – Kumo potępi działania swojego przedstawiciela, traktując do jako indywidualną akcję, jednak w zamian muszą dostać ciało zabójcy w ramach rekompensaty. W zamian za Hiashiego Konoha przekazała Kumo ciało jego brata bliźniaka Hizashiego, spełniając żądania Kumo i dochowując sekretu Byakugana.

Hiashi zabija porywacza Hinaty   Hizashi decyduje się poświęcić życie za brata

Rezultat

Incydent pogorszył i tak napięte stosunki między wioskami, nawet po latach od tych wydarzeń obie strony obwiniają się wzajemnie o to, co się stało. Kumo zaprzestała kolejnych prób kradzieży technik z Konohy i starała się utrzymywać neutralne stosunki.

Hyuuga Neji, syn Hizashiego, nie znał prawdy o poświęceniu swojego ojca w imię obrony wioski i przez lata obwiniał swojego wuja o śmierć taty, jednocześnie zaczął nienawidzić swojej rodziny.

* Przyjmujemy daty zgodnie z informacjami, jakie podawał nam Kishimoto na łamach swojej mangi. Dogłębna analiza wykazała jednak, że sam autor popełnił faux pas i nie dopracował tej kwestii, i pojawia się wiele rozbieżności. Można by nad tym wiele dyskutować, dlatego prosimy o wyrozumiałość w tej kwestii i nie komentowanie typu kiedy tak naprawdę miało zajście to czy tamto wydarzenie...

~Buster

Komentarzy: 0 07 Grudzień 2012