Boruto: Naruto the Movie - postacie, fabuła oraz recenzja

Wprowadzenie (bez spoilerów)

Wiele lat minęło od zakończenia głównej historii. Naruto jest teraz Siódmym Hokage, a Hinata została jego żoną. Mają syna, Boruto, i córkę, Himawari. Sasuke ożenił się z Sakurą, ich córką jest Sarada. Boruto, Sarada i Mitsuki zostali przydzieleni do drużyny pod wodzą mistrza Konohamaru, wnuka Trzeciego Hokage, który podziwiał Naruto za młodu. Boruto nie dogaduje się ze swoim ojcem, mówi na niego „kuso oyaji”, co po japońsku oznacza kiepskiego ojca, i nie szanuje osiągnięć swoich przodków. Zamiast tego wybrał Sasuke na swojego mistrza, który ma go wytrenować, by był w stanie pokonać Naruto i zaliczyć zbliżający się egzamin na chuunina.

Do czego odnosi się nowy film?

Naruto pojawiał się na ekranach japońskich telewizorów już od trzynastu lat, nic więc dziwnego, że fani, których seria zebrała w tym czasie, chcieliby zobaczyć te same postacie w nowej historii. Jeśli ktoś nie zna Naruto, nie zrozumie, dlaczego skończył na stanowisku Hokage i jak to się stało, że poślubił Hinatę i ma z nią dzieci. Fani z ciekawością sprawdzą, jak bohater radzi sobie w roli przywódcy i jaki ma to wpływ na jego rodzinę.

Co jest takiego interesującego w tym dziele?

Jest dużo akcji i przygoda, a to dla wielu fanów anime jest dobrą podstawą. Zachodni fani traktują tą serię jako spadkobierczynię Dragon Balla(choć Japończycy myślą tak o One Piece). Opowiada podobną historię, ale dodaje nowe elementy, by była świeża i inna. Niektórzy mają problemy z koniecznością dorównania swoim rodzicom w osiągnięciach i mogą się utożsamiać z Boruto.

Główni bohaterowie

Uzumaki Boruto

Głosu użycza: Sanpei Yuuko

Syn Naruto i Hinaty, Boruto ma wrażenie, że jest szanowany nie za swoje umiejętności, tylko dlatego, że jest synem Naruto. Przez fakt, że ojca nie ma w domu ze względu na obowiazki Hokage, młody shinobi ma zupełnie inny cel w życiu. Kiedy Naruto w swojej historii starał się o uznanie ze strony mieszkańców wioski, Boruto pragnie uznania ze strony ojca.

Mimo skomplikowanych relacji z tatą, mówi w podobnym stylu, co on, kończąc niektóre sentencje zwrotem „(t)te ba”. Chce pokonać Naruto, więc wybiera sobie Sasuke, jego dawnego rywala, na swojego trenera, by pomógł mu osiągnąć swój cel.

 

Uzumaki Naruto

Głosu użycza: Takeuchi Junko

Naruto jest teraz Siódmym Hokage Wioski Ukrytej w Liściach i lokalną legendą. Mimo że jego marzenie się spełniło, praca trzyma go z dala od domu, co odbija się negatywnie na jego postaci w oczach syna. Choć sporo czasu poświęca na obowiązki, dba o swoją rodzinę. W tym filmie pokazuje, jaki powinien być prawdziwy ninja i demonstruje swoją wiedzę.

 

Uchiha Sasuke

Głosu użycza: Sugiyama Noriaki

Były rywal Naruto okazał się jego najlepszym sprzymierzeńcem. Często podejmuje sie misji zwiadowczych dla wioski. Poślubił Sakurę, mają córkę, Saradę. W filmie decyduje się zostać mistrzem Boruto, by częściowo odnowić rywalizację z Naruto i pokonać go innym sposobem.

 

Uchiha Sarada

Głosu użycza: Kikuchi Kokoro

Jako córka Sasuke i Sakury, a w przeciwieństwie do Boruto, który nie chce być Hokage, ona ma zamiar objąć to stanowisko. Traktuje Boruto jako rywala, później nawet potencjalnego chłopaka. Po ojcu odziedziczyła sharingana, po matce zaś – maniery, w tym styl wypowiedzi i teksty(jak shannarou).

 

Recenzja Boruto: Naruto the Movie (zawiera spoilery)

Film skupia sie głównie na Boruto, ale pokazuje też, że Naruto jest przytłoczony swoją pracą jako Hokage, będą też momenty, w których Naruto dostanie możliwość skopania paru tyłków. Historia podróży Boruto jest dosyć prosta do zrozumienia, nawet oglądając wersję japońską, kiedy nie rozumie się języka. Niestety film nie rozwija innych postaci.

Sarada jest przedstawiona tylko ogólnie, a Mitsukiego owija aura tajemniczości(to z kolei jest dobrze wyjaśnione na końcu filmu). Twórcy świetnie pokazali, jak bardzo Naruto i Boruto są zarówno podobni, jak i różni od siebie na tyle, by traktować młodzieńca jako inną postać, nie słabą podróbkę Naruto.

Boruto uważa, że jego tata nie dba o rodzinę, a do swojej matki i siostry żywi głębokie uczucia. Jego relacje z Saradą przypominają trochę relacje Naruto z Sasuke i Sakurą, ale są też odpowiednio rozwinięte.

Jeśli jesteście fanami Kakashiego, muszę was zawieść – nie wymawia w filmie ani słowa, występuje tylko przez krótki moment. Myślę, że mogli wykorzystać jego wiedzę i umiejętności w tym filmie. Jeśli ktoś mógł pomóc rozwiązać niektóre pojawiające się tu problemy, to właśnie Kakashi. Większość pozostałych postaci to mix pojedynczych występów bez żadnych kwestii mówionych i mało znaczących ról drugoplanowych.
Słabym punktem filmu jest główny zły, Momoshiki. Film przedstawia go jako ogromne zagrożenie, ale nie ma on za grosz osobowości i jego cele są mało oryginalne. Momoshiki ma przerażające umiejętności, jednak co i dlaczego to robi – wszystko już kiedyś widzieliśmy.

Design postaci utrzymany jest w tym samym stylu, jaki seria prezentuje już od 2002 roku. Każdy zauważy, że Boruto przypomina ojca i film będzie nam o tym przypominał nie raz. Sarada stanowi mieszankę Sakury i Sasuke. Naruto wygląda jak dorosły, tak jak powinien, do tego jest wyższy. To samo można powiedzieć o Sasuke, Sakurze i reszcie oryginalnej obsady. Starsi, ale każdego da się bez problemu rozpoznać.

Walki nie zatraciły uroku, który był ważnym czynnikiem w sukcesie serii. Poza kreatywnym aspektem taktyczna strona walk nadal ma znaczenie i ma taką samą głębię jak dawniej. Ostatnie starcie jest ekscytujące, a sposób, w jaki Boruto pokonuje Momoshikiego prawdopodobnie mógłby zostać użyty przez Naruto, który zawsze wymyślał szalone, a jednocześnie efektywne metody na wygrywanie walk.

Muzyka nadal jest znakomita, ze starannie dobranymi, ciężkimi gitarowymi akordami zmieszanymi z tradycyjnymi dźwiękami. Piosenka na końcu budzi emocje i chwyta za serce. Nic się nie zmieniło w stosunku do oryginalnego serialu, muzyka w filmie stoi na wysokim poziomie i pasuje do serii.

Sanpei Yuuko, głos Boruto(poza tym Selim z Fullmetal Alchemist Brotherhood, Renton z Eureka Seven) brzmi tak podobnie do Takeuchi Junko w roli młodego Naruto, że można się pomylić. Odgrywa go perfekcyjnie.

Kikuchi Kokoro, głos Sarady(a także Agito z Air Gear i Sparrowmon z Digimonów) efektywnie łączy chłód Sasuke i wściekłość Sakury. Takeuchi Junko jako Naruto pogłębia swój głos, by postarzeć bohatera, co robi też reszta powracających seiyuu.

Egzamin na chuunina

Jak w oryginale, Boruto, Sarada i Mitsuki muszą przystąpić do egzaminu na chuunina. Parę rzeczy się zmieniło, ale cel pozostał taki sam. Pierwszy etap to znowu test pisemny, w którym nie chodzi o znajomość odpowiedzi, a o zachowanie w trudnych sytuacjach.

Drugi etap to zbieranie flag w części wioski, która przypomina Detroit. Tak jak dawniej, ostatnia część egzaminu to turniej walk.

Technologia Ninjutsu

By ułatwić używanie ninjutsu, grupa naukowców stworzyła urządzenie zwane kote dla tych, którzy nie potrafią korzystać z chakry, by mogli uzyskać tę zdolność. Jak to działa? Wkładamy małe zwoje zawierające techniki, które działają jak dyski z danymi, do urządzenia. To wystarczy, by osoba mogła użyć zapisanego w nich ninjutsu(nawet rasengana).

Z powodów moralnych oraz chcąc, by ninja osiągali coś przez ciężką pracę, Naruto przestrzega przed używaniem takich urządzeń. Ale przez kompleks niższości Boruto i twórcę narzędzia, który wywiera na nim presję niczym diler, młodzieniec ustępuje i decyduje się używać kote tylko w celu wkurzania ojca.

Mitsuki (scena po napisach końcowych)

Mitsuki to tajemniczy i zwykle bezużyteczny członek Drużyny 4. Zwykle nie robi nic poza podziwianiem dziedzictwa Boruto i Sarady. Ta dwójka pyta go o jego przeszłość, jednak zanim zdąży odpowiedzieć, pojawiają się ważniejsze sprawy. Wszystko wyjaśnia się w dodatkowej scenie, po napisach końcowych. Jest to tak szokujące, że trzeba samemu zobaczyć, by w to uwierzyć.

Kiedy zobaczyłem to w kinie, wszyscy byli w szoku po ujawnieniu tej informacji i jego zachowanie w filmie nabrało sensu. Dla tych, którzy stracili zainteresowanie Naruto, ta scena może być tym, co przyciągnie ich do serii ponownie.

Wnioski

Zakończenie daje nadzieję na sequel. Nawet seiyuu Boruto spytał Kishimoto, czy będzie tego więcej. Masashi stwierdził, że teraz chce odpocząć i wreszcie wyjechać na miesiąc miodowy(choć ożenił się 10 lat temu, a jego syn jest już w wieku Boruto). Po 15 latach pracy nad serią należy mu się odpoczynek. Na szczęście jego odpowiedź nie jest oficjalnym „nie”, więc jest szansa na więcej Naruto w przyszłości. Film ma w sobie urok towarzyszący początkom serii, dlatego jest tak dobry i kończy się w sposób, który sprawia, że widzowie pragną więcej.

Przetłumaczył: Aro93
Źródło: Honeyfeed

Komentarzy: 7 17 Sierpień 2015
 • NNinja
  NNinja

  @Eriessette-san akurat Dragonball to moim zdaniem kiepski przykład. Pół-sayanie, a oni właśnie byli najbardziej eksponowani z nowego pokolenia, właśnie od rodziców się sporo różnili. Goku walczył bo to uwielbiał, Gohan dla tego że sytuacja go zmuszała. Jak to powiedział Piccolo, żeby zostać wielkim uczonym Gohan musiał najpierw nauczyć się walczyć żeby uratować świat. Jego zerowy zapał do walki i mała skłonność do poddawania się emocjom były właśnie dla teamu dużym problemem np podczas walki z Cellem, gdzie cały genialny plan Goku opierał się na tym żeby Gohan się wpienił w czasie walki(oczywiście jak już się wpienił to zrobił Cellowi z d*** średniowiecze), Vegeta napawał się walką, Trunks(przynajmniej ten przyszły) po prostu robił to co do niego należało, bez emocji,bez bawienia się. W Naruto niestety przynajmniej na tem moment różnic za bardzo nie widać, oprócz Sarady, która z owego pokolenia wydaje się jedyną postacią co do której był jakiś konkretny plan, może poza Mitsukim. Reszta to po prostu kalki albo mieszanki rodziców.

  Murasaki wa itsuwari no iro
 • Eriessette
  Eriessette

  Hejo! (⊂((・⊥・))⊃)

  FILM:
  Tia... Jak miło, że podzieliliście recenzje na spoilerowe i niespoilerowe. Szacuneczeq. :D
  Już tutaj spekulowałem sobie z @NNinja-san , że nie najciekawsze to ,,nowe pokolenie'' a to ze względu na to, że większość z nich to odgrzewane kotlety swoich rodziców. Jedno z nich to już totalnie ,,kotlet''. ^ ^" Szkoda, ale jak tak sięgnę pamięcią to jest wiele tego typu serii co ,,Naruto'', gdzie właśnie nowe pokolenie, było tak naprawdę w większości ,,starym'' ale w nowych strojach i lekko zmienioną fryzurą (Choćby wyżej wspomniany ,,Dragon ball''). Ciekaw bardziej jestem co wniosą dla rozwoju fabuły swoim istnieniem, niż to że niektóre z nich to żywe kagebushin no jutsu rodziców. No i ten Miitsuki. Ciekawa postać. Chętnie ,,obczaję'' tą ostatnią scenę, gdy już wszystko będzie elegancko podane na tacy w wersji HD, czyli pewnie gdzieś w okolicach kwietnia 2016. ;) . . .;(

  Dzięki Dragon Ball dowiedziałem się, co to anime (choć nie do końca, bo wcześniej był Slayer, detektyw Conan :D). Dzięki Umineko no Naku Koro ni wreszcie wiem, że nie tylko ja jestem zdrowo stuknięty ^o^ A dzięki Naruto...tu wypowiem się na koniec ;)
 • Camilla1313
  Camilla1313

  @DarkStella Dzięki:) Szkoda... Strasznie mnie to ciekawi;p

 • Mencio
  Mencio

  @kacper3060 Dostepne tylko w Japonii.

 • DarkStella
  DarkStella

  @Camilla1313:o matce nic nie było

  @kacper3060: Niestety będziesz musiał poczekać do kwietnia

 • kacper3060
  kacper3060

  jest już po polsku albo polskimi napisami? Proszę o najszybszą odpowiedzi i na jakiej stronie to bedzie

  Kacper Murawski
 • Camilla1313
  Camilla1313

  Mam nadzieję, że ktoś tego nie potraktuje jako spojlera:) Ale mam pytanie- czy w filmie jest ujawniona tożsamość tylko ojca Mitsuki'ego, czy matki też? :) Bo jak na razie znalazłam info odnośnie ojca, a bardzo interesuje mnie matka:)