W świecie "Naruto" człowiek zbudowany jest odrobinę inaczej niż ten, o którym uczymy się na lekcji biologii. W swoim ciele ma oprócz dobrze nam znanych układów: krwionośnego i limfatycznego, jeszcze jeden - ten, przez który przepływa CZAKRA. Czym jest owa "czakra"? Żeby to wyjaśnić, najpierw musimy się zagłębić w trochę inne aspekty naszego ciała. Jak chyba każdy z nas wie, homo sapiens posiada coś takiego, co zwykło się nazywać "energią fizyczną", albo też "sprawnością fizyczną" - pozwala nam ona na bieganie, skakanie, robienie pompek, granie w piłkę i koszykówkę. Oczywiście, jeden zrobi sto pompek z palcem w nosie, a drugie będzie umierał po dziesięciu. To wszystko zależy. Oprócz potęgi naszych przepięknych mięśni, posiadamy też takie fajne, miękkie coś, na co wołają "mózg". Za jego pomocą możemy wykonywać wiele interesujących rzeczy - myśleć na ten przykład (dajcie mi Nobla za to). Właśnie mózg stanowi o drugiej "energii" jaką posiadamy - energię psychiczną (mentalną). Dzięki niej możemy kojarzyć fakty, zapamiętywać rzeczy, dodawać, ściągać na sprawdzianach, czy też czytać. Czakra to nic innego jak połączone obie te energie. Stanowi ona podstawę do wykonywania jakichkolwiek technik powiązanych z ninjutsu i genjutsu. Shinobi, który chce użyć np. Kage Bunshin no Jutsu musi doprowadzić do harmonii pomiędzy umysłem a ciałem, zmieszać oba te atrybuty z sobą, wydobyć tak powstałą chakrę, zawiązać pieczęć,a następnie odwołać się do któregoś z żywiołów (Katon [ogień], Doton [ziemia], Suiton [woda], Fuuton [wiatr], Raiton [piorun]) i dopiero może się "podzielić". Jak widać z teoretycznego punktu widzenia wygląda to niezwykle prosto, ale jak życie nas zawsze uczy - zawsze wszystko się komplikuje w najgorszy sposób jaki może być. 

Po pierwsze, ninja musi znać dokładną ilość chakry potrzebną do wykonania danej techniki. Jeżeli wydobędzie jej z siebie zbyt mało to może w ogóle nie dojść do inicjacji techniki, a jeśli użyje jej zbyt wiele, to wtedy zaczynają się efekty uboczne (nienadające się do niczego klony przy Bunshin no Jutsu). Co więcej, nie każdy potrafi wykorzystywać energię ciała i ducha w 100%. Mówiąc po ludzku, niektórzy zużywają olbrzymią ilość energii mentalnej i fizycznej, a powstaje jedynie bardzo niewielka ilośc chakry. Taka osoba dużo szybciej się męczy w czasie walki a i efekty wykonywanych jutsu są zwykle słabsze (mniej klonów przy Kage Bunshin No Jutsu, lub przywołanie słabszego potwora przy Kuchiyose no Jutsu). Można to porównać do samochodu - jeżeli będziemy nieumiejętnie jeżdzić, źle zmieniać biegi to nasz wóz będzie palił paliwo jak smok, mimo, że odgórnie założone zużycie paliwa powinno być dużo mniejsze. 

Po wykonaniu jakiejś techniki, w ciele shinobi zostaje zwykle całkiem spora ilość niewykorzystanej chakry, bierze się to z tego, że tak naprawdę, nie jest istotna ilość niebieskiej energii jaką wymieszamy, liczy się to ile jej zużyjemy podczas wykonywania danego jutsu. Co więc z tymi pozostałościami? Jak już wspomniałem wcześniej, w ciele każdego człowieka (w świecie "Naruto" oczywiście) istnieje układ, którego zadaniem jest równomierne rozprzestrzenianie chakry po całym ciele. To właśnie w nim krążą pozostałości po wykonywanych technikach. W praktyce, energia płynąca w tym układzie jest ciągła, nigdy nie przestaje płynąć, nigdy nie "wysycha". Ma to wiele pożytecznych zastosować w codziennym życiu wojowników - często nie muszą "mieszać" chakry, a jedynie mogą wykorzystać tę, która znajduje się w układzie. 

Cieniutkie żyłki, przez które przepływa błękitna energia plączą się z żyłami, tętnicami i dodatkowo oplatają wszystkie ważniejsze organy człowieka. Chodzi o to, że shinobi może wykorzystać chakrę, jako awaryjne źródło energii dla organizmu; niestety, niesie ze sobą to też wiele wad. Istnieją ninja, którzy potrafią atakować układ przepływu chakry człowieka, dla przykładu - Klan Hyuuga. Poprzez takie ataki są w stanie uszkadzać te drobniutkie żyłki w krytycznych dla organizmu ludzkiego miejsca, a co za tym idzie, niszczyć organy takie jak serce, wątroba, czy płuca. Można więc powiedzieć, że ten układ jest piętą achillesową shinobich. Problem w tym, że natura wymyśliła jeszcze jeden. Na skórze ludzkiej znajdują się niewidoczne gołym okiem otworki, przez które czakra może wydostawać się do otoczenia. Nazywają się tenketsu i jest ich łącznie 64, rozmieszczone są tak, aby energię można było skumulować w każdej części ciała - ręce, nodze, głowie, a nawet palcu. Znów jednak, niektórzy shinobi potrafią atakować tenketsu i je "zatykać". Gdy uda im się "zaczopować" wszystkie 64 z nich, ofiara traci możliwość używania ninjutsu i genjutsu i pozostaje jej się bronić tylo i wyłącznie za pomocą taijutsu. 

Czakra tak naprawdę jest zabójcza dla człowieka, gdyż odbiera mu jego naturalną życiową energię. Nadwyrężając się i kumulując jej zbyt wiele (np. używając zbyt wiele razy Chidori) można doprowadzić nawet do własnej śmierci. Istnieje kilka technik, które sę szczególnie "chakrożerne" jak na przykład wpsomniane już Chidori, Sharingan, Kage Bunshin no Jutsu (ogólnie techniki podziału wymagają naprawdę dużej ilości energii) czy Kuchiyose no Jutsu (choć tutaj najważniejsza jest wielkość i siła stworka, który jest przyzywany). 

Oczywiście, od reguł są też wyjątki. Trafiają się też anomalie związane z czakrą. Te najważniejsze da się określić jednym słowem - demony. To właśnie one są najpotężniejszymi i najbardziej tajemniczymi źródłami energi na świecie. W dodatku zależnie od swego pochodzenia każda ma inne właściwości. Ogólnie rzecz ujmując, demoniczna czakra może być kilkaset razy silniejsza od zwykłej, ludzkiej. Weźmy choćby Nine-Tails'a, który jest zamknięty w Naruto - według starożytnych legend, Lisi Demon posiada praktycznie nieskończoną energię, która w dodatku jest porażająco silna. Jakby tego było mało, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zła czakra nie korzysta z ludzkiego układu przepływu chakry, ba, "olewa" także ludzkie tenketsu! Dodajmy jeszcze, że energią pochodząca od demona jest dużo bardziej widowiskowa, niż ta tradycyjna - ma ognisty, czerwony kolor, no i najważniejsze - potrafi się ucieleśnić, czyli da ją się zobaczyć gołym okiem. 

Jeżeli wierzyć serii, to każdy człowiek, teoretycznie, jest w stanie zmieszać i wydobyć z siebię chakrę. Co ciekawe, zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Czasami rodzą się ludzie, którzy nie są w stanie kontrolować swojej wewnętrznej energii, ani tym bardziej jej wydobywać. Nie wiemy dokładnie dlaczego się tak dzieje, ale zapewne musi to być jakaś wada genetyczna - seria zna tylko dwa takie przypadki - Rock Lee i Maito Gai. Mogą oni polegać wyłącznie na Taijutsu, rezygnując jednocześnie z Ninjutsu i Genjutsu. 

Natura Czakry

Jak wszyscy wiemy, głównym przeznaczeniem chakry jest wykorzystanie jej do technik Ninjutsu. Te z kolei dzielą się na odpowiednie rodzaje, związane ze standardową sztuką shinobi, bądź też poszczególnymi żywiołami. Tutaj dochodzimy do sedna sprawy, którym jest natura używanej do owych technik energii. Podczas gdy posługujemy się zwykłymi technikami, jak na przykład Henge no Jutsu, wszystko można sprowadzić do naturalnej, niebieskiej chakry (bazującej również na składaniu podrodzajów „yin” i „yang”, jednak na ten temat nadal niewiele wiadomo) , bez zbędnego wgłębiania się w jej żywioł. Jeśli jednak mamy do czynienia z, przykładowo, technikami Katon, wszystko wygląda zupełnie inaczej. 

Każdy shinobi ma z góry wyznaczoną naturę chakry. Decyduje ona o tym, technikami którego z żywiołów będzie mógł się on posługiwać. W tym wypadku ninja z czakrą natury ognia posługuje się Katon no Jutsu, jednak inne techniki pozostaną w sferze jego marzeń – chyba że przejdzie odpowiednio ciężki i długi trening, aby wypracować w sobie drugą naturę. Natur chakry jest łącznie pięć – Ogień, Woda, Ziemia, Wiatr i Piorun. Każda z nich symbolizuje jedną z największych Ukrytych Wiosek. Ponadto każda z nich jest związana z drugą w pewnym ściśle określonym porządku. Każda natura ma przewagę nad jedną z innych, tak samo jest ze słabością. Przykładowo, ninja walczący technikami ognia ma o wiele większe szanse w pojedynku z przeciwnikiem posługującym się technikami wiatru, zaś w starciu z wodą jego szanse diametralnie maleją. Wszystkie zależności między poszczególnymi żywiołami przedstawia diagram poniżej. 

Ostatnią rzeczą związaną z naturami chakry jest ich łączenie i tworzenie nowych, a mianowicie tych ściśle związanych z Kekkei Genkai. Aby kreować nowe „żywioły”, należy mieć do tego odpowiednie predyspozycje związane z linią krwi, czyli urodzeniem w klanie z niezbędnymi do tego zdolnościami. Jak do tej pory poznaliśmy tylko trzy takie osoby: Haku, Shodai Hokage oraz Tenzou. Dzięki umiejętnej fuzji dwóch odmiennych rodzajów chakry można używać stosować oryginalne żywioły, takie jak Mokuton (ziemia i woda) czy też Hyouton (woda i wiatr).

Komentarzy: 12 10 Grudzień 2011
 • osa220
  osa220

  Jak połączyć ciało z umysłem żeby wyszła chakra? Napisze ktoś tu?

 • shinobimizu
  shinobimizu

  jeju... ta strona jest sugoi! zrobiona na naprawdę wysokim poziomie! :) ciesze się, że znalazł się ktoś kto stworzył coś takiego.

  ''To co mam nie jest marzeniem, ponieważ zamienię to w rzeczywistość''
 • Mencio
  Mencio

  @Patuzer

  morzna

  Nie ma takiego słowa.
 • Patuzer
  Patuzer

  jak morzna dowiedzieć się jaka jest moja natura chakry

 • Mencio
  Mencio

  @_SnT_ Dziękuję! :)

 • _SnT_
  _SnT_

  @Mencio, zawsze ;)

  "Czarny to nie kolor, czarny to siła" ♥ Black Tiger
 • Mencio
  Mencio

  @Wolfy racja - @_SnT_ - mógłbym Cię prosić o poprawienie? :)

 • Wolfy
  Wolfy

  Fajny artykuł tylko czasem piszesz chakra, a innym razem czakra

  Wiara, nadzieja i miłość nad wszystko. Reszta to proch pył i nicość. Wolisz egoizm życia bez granic? Wygra w tobie ten wilk, którego nakarmisz
 • wojciechli
  wojciechli

  Ciekawy artykuł :)

 • KotNinja
  KotNinja

  Dziękuję za pomoc :)

 • Mencio
  Mencio

  @KotNinja Zapytaj o to @Sanzoku - z tego co kojarzę, to on pisał ten artykuł i jest specem :-) na pewno pomoże!

 • KotNinja
  KotNinja

  Nie jestem za bardzo wtajemniczony więc że sobie pozwolę zadam pytanie.
  Jak wymieszać chakrę z duchem ?
  Oraz jak ogólnie zapanować nad chakrą ?