Ten egzamin zdają ninja o randze genin, aby uzyskać wyższą rangę i stać się bardziej doświadczonymi i silniejszymi shinobi. Test składa się z czterech części. Aby zdać sprawdzian, należy pozytywnie zaliczyć wszystkie próby. Poniżej zostanie opisany egzamin na chuunina, któremu mogliśmy się lepiej przyjrzeć w mandzę i anime.

Część pierwsza - test

Pierwszą częścią egzaminu był test, który składał się z 10 pytań i trwał 60 minut. Egzamin prowadził nie jaki Morino Ibiki. Na początku wyjaśnił on wszystkim regulamin testu. Organizator wychodził z założenia, że wszystkie pytania wykraczają poza wiedzę Geninów, dlatego też każdy był zmuszony do ściągania. Ta część egzaminu miała za zadanie sprawdzić zdolności pozyskiwania informacji, samemu pozostając niezauważonym. I tu był problem - przy każdej ławce siedzieli sędziowie, którzy gdy zauważyli, że ktoś ściąga - dyskwalifikowali go wraz z jego partnerami z drużyny. Teoretycznie więc, wystarczyło siedzieć spokojnie i nie ściągać, żeby zdać ten egzamin. Po upływie 45 minut egzaminator zadał pytanie wszystkim uczestnikom czy przystępują do 10 pytania, czy wycofują się i spróbują za rok. Jeżeli ktoś podszedł do 10 pytania i odpowiedział źle, to do końca życia pozostanie geninem, już nigdy nie będzie mógł brać udziału w Chuunin Exam. Kiedy już część osób zdecydowała się wyjść, Ibiki oznajmił pozostałym, że zaliczyli test. Reasumując odpowiedzią na 10 pytanie było po prostu zaufanie we własne możliwości i zostanie na teście. Wszystkie drużyny, które zaliczyły test przeszły do następnej części.

Chuunin exam - część pierwsza Egzaminatorzy

Część druga - las śmierci

Druga część egzaminu odbyła się na Arenie 44, potocznie nazywanej "Lasem śmierci". Do etapu części genini przystąpili w swoich drużynach. Każda z grup otrzymała zwój - "Niebo" lub "Ziemia". Aby zaliczyć drugą część, drużyna musiała zdobyć oba zwoje oraz udać się z nimi do wieży, która znajdowała się w centrum lasu. Drugi etap egzaminu trwał 5 dni i w tym czasie wszystkie zespoły musiały same o siebie dbać. Było to coś w rodzaju szkoły przetrwania. Drużyny musiały zatroszczyć się o jedzenie, picie, obronę przed przeciwnikami i zwierzętami. Oprócz przed przerażającymi stworzeniami zamieszkującymi las, gracze musieli bronić się również przed innymi uczestnikami egzaminu. Niektórzy z nich byli w stanie posunąć się do najgorszego, aby zdobyć brakujący zwój.
Jedną bardzo ważną zasadą był zakaz otwierania zwoju! Kiedy ktoś już to zrobił, to dla niego egzamin się kończył, ponieważ ze środka wydobywał  się nagle dziwny zapach, który usypiał ciekawskich do końca trwania drugiej części.
Jak już wcześniej było pisane, gdy drużyna będzie w posiadaniu kompletu zwojów, musiała jeszcze dotrzeć do wieży, która znajdowała się na terenie lasu. Wieża była bardzo wysoka, a więc widać ją bez problemu z każdej części lasu. Po dostarczeniu wymaganych przedmiotów na miejsce – dana drużyna przechodziła do III etapu egzaminu.

Chuunin exam - część druga Zwoje

Część trzecia - eliminacje

Były to preeliminacje do głównego turnieju, o to kto zostanie Chuuninem. Ninja toczyli ze sobą walki 1 vs 1. Wygrany kwalifikował się do głównego turnieju, a przegrany odpadał - pozostało mu nic innego jak spróbowanie za rok. Pojedynki toczyły się dopóki ktoś nie był w stanie walczyć lub, w najgorszym wypadku, do śmierci! W walce nie było określonego limitu czasowego. Podczas starć można było używać standardowego wyposażenia shinobi, jednak niektórzy z nich mieli swoje własne asy w rękawie. Walki eliminacyjne sędziował jounin Hayate. Po nich grupa zwycięzców przeszła do głównego turnieju.

Eliminacje

Część czwarta - główny turniej

Genini po eliminacjach mieli miesiąc czasu na dobre przygotowanie się. Na zawody zostali zaproszeni specjalni goście, przywódcy różnych rodów i Kage wszystkich wiosek, aby mogli podziwiać turniej i poznać możliwości młodych shinobi. Po miesiącu odbył się główny turniej. Uczestnicy zostali zapoznani z jego zasadami – drogą losowania wybrano pary zawodników, a potem odbywały się walki 1 na 1. Normalnie po turnieju, Hokage wybiera geninów, którzy zasłużyli na ten tytuł. Chuninem może zostać każdy z uczestników, bez względu czy wygrał czy przegrał, lub też żaden z nich! Niestety wyżej opisany turniej został przerwany przez atak na Konohę.

Część czwarta - główny turniej Część czwarta - główny turniej Część czwarta - główny turniej
Komentarzy: 0 29 Grudzień 2011