Fabuła Naruto jest tak wciągająca, m. in. dzięki bardzo przemyślanej charakterystyce każdej z postaci. Co ciekawe, Kishimoto świetnie zaplanował także rozwój bohaterów, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Nie wiem czy zauważyliście, ale mitologia hinduska oraz manuskrypty Hindu, odegrały bardzo ważną rolę w tej historii. Wpłynęły szeroko zarówno na wygląd wielu postaci oraz niektórych technik w serii. Choć mam niewiele przykładów, to i tak wierzę, że mogę w pewien sposób przekonać was, jak istotna to była rola.

Czakra

Podstawa wszystkich technik, czakra została zaadoptowana z jednej z tradycji hinduizmu: jogi. Słowo "czakra" wywodzi się z sanskrytowego słowa, które oznacza "koło" lub "zawracanie". Ludzki system energetyczny jest subtelnym, intrygującym i złożonym z tysięcy kanałów, nośnikiem energii dla całego ciała. Skupiska tej energii w systemie są nazywane czakrami albo centrami energii.

Bramy czakry

Jak widać powyżej, istnieje siedem wrót czakry w tradycjach hinduizmu. Ale Masashi Kishimoto wprowadził ósmą bramę: bramę śmierci. Jeśli pamiętacie, autor poświęcił mnóstwo czasu w początkowych chapterach, aby wytłumaczyć nam zawiłości czakry oraz to, jak dzięki jej formowaniu, uzyskać przeróżne techniki (jutsu). Żadna technika nie jest obojętna na czakrę. Tak więc teraz mogę twierdzić, że spory kawał fabuły zawdzięczamy hinduizmowi i jodze.

Co ciekawe, religia ta miała wpływ także na innych rysowników, m.in. na Stana Lee, który współpracuje z hinduskimi artystami, aby stworzyć superherosa zdolnego pojąć tajemnice czakry.

Techniki Wzrokowe – Amaterasu

Ta technika wzrokowa jest bardzo podobna do technik ocznych Czcigodnego Śiwy. Czarne płomienie Amaterasu, które ponoć pochodzą z czeluści piekielnych, bardzo przypominają zdolność trzeciego z oczu Shivy.

Sasuke vs Itachi

Itachi i Sasuke podczas walki używają technik ognia.

Czcigodny Shiva, ważne bóstwo hinduskie, posiadał troje oczu. Trzecie oko znajdowało się na jego czole. Miało ono moc zmieniania w popiół wszystkiego, na co spojrzało.

Trzecie Oko Śiwy

Trzecie oko Czcigodnego Śiwy, ulokowane na jego czole.

Trzecie oko Czcigodnego Shivy, znajdujące się  na jego czole, jest zamknięte, aby zapobiec uwolnieniu nieskończonej ilości energii, zdolnej zniszczyć wszechświat. Istnieje niewiele przypadków, kiedy Czcigodny Shiva jest zmuszony do użycia swego trzeciego oka. Obrazek poniżej ilustruje właśnie jedną z tak rzadkich okazji.

Czcigodny Śiwa używa swego trzeciego oka, aby zniszczyć Kamadev.

Różności

Chiriku, jeden z Dwunastu Gwardzistów Shinobi użył Raigou Senjusatsu kiedy walczył z Hidanem i Kakuzu. Figura pojawiająca się za Chiriku posiada wiele ramion i spoczywa na lotosie. Jest ona bardzo podobna do hinduskiej bogini Durga, która posiadała wiele ramion, a także z boginią Lakshmi , która spoczywała na lotosie.

Raigou Senjusatsu w wykonaniu Chiriku

Boginie Durga i Lakshmi

Technika Deidary (C4 Garuda)

Chyba wszyscy pamiętamy, kiedy Deidara walczył z Sasuke i wykorzystał swojego asa w rękawie, C4 Garudę. Nazwa tej techniki została zainspirowana mitologicznym ptakiem z hinduskiej oraz buddyjskiej mitologii, który nazywa się Garuda. Gwiazdozbiór na Północnym Nieboskłonie, Aquila (łacińskie słowo dla "orzeł") jest identyfikowany jako bóstwo Garuda w hinduiźmie.

Deidara

Garuda w wykonaniu Deidary

Najpotężniejsze Doujutsu, Rinnegan

Jak opisała to Konan, posiadacz Rinnegana może się posługiwać wszystkimi technikami sześciu ciał Paina i jest powiedziane, że istnieje poza wymiarem życia i śmierci. Ostatnia ścieżka Rinnegana rządzi życiem i śmiercią oraz samym użytkownikiem w Siódmej Ścieżce. "Rinne" to termin używany, aby opisać "samsara" w języku Japońskim. Samsara jest cyklem ludzkiego życia, który sięga do śmierci i reinkarnacji, który doskonale odnosi się do mocy Zewnętrznej Ścieżki (Siódma Ścieżka).

Rinnengan

Rinnegan, najpotężniejsze doujutsu

Sześć Ścieżek Paina

Wszystkie z Sześciu Ścieżek noszą imiona samsarycznych wymiarów reinkarnacji:

 1. Boska (Deva) ścieżka
 2. Demoniczna (Asura) ścieżka
 3. Ludzka ścieżka
 4. Domena Wygłodniałego Ducha (Preta)
 5. Domena Piekła (Naraka)
 6. Zwierzęca Ścieżka

Pain

Sześć Ścieżek Paina

Posąg Gedo Mazo

Po zebraniu każdej z Ogoniastych Bestii, zostaje ona zapieczętowana w Gedo Mazo, który jest osobistym Kuchiyose użytkownika Rinnegana oraz punktem zebrań Akatsuki. Statua posiada lotosowy tron, który jest bardzo powszechny u bogów hinduskich. Imię statuy zostało zainspirowane terminologią buddyjską, gdzie Gedo jest rozumiane jako "Zewnętrzna Ścieżka".

Gedo Mazo

Gedo Mazo w pełnej okazałości

Małpi Król Enma

Enma, w buddyzmie, jest bogiem, który sądzi zmarłych oraz kieruje cyklem reinkarnacji. Nazwa tego boga jest dokładnie taka sama jak Kuchiyose Hiruzena: Małpi Król Enma. Co więcej, w Indyjskim eposie Ramayana, główny bohater, czyli mitologiczna małpa Hanuman jest niesamowicie potężną istotą, która potrafiła podnosić góry jedną ręką. Ta siła niejako jest powiązana z Enmą, jako że jego przemiana, Kongōnyoi, była w stanie wyprzeć Kyuubiego z Wioski Ukrytej w Liściach.

Enma

Czcigodny Hanuman podnoszący górę Dronagiri.

Motyw Orochimaru

Motyw Orochimaru, który został specjalnie użyty w jego walce z Trzecim Hokage, Sarutobi Hiruzenem, jest głównie instrumentalny, ale jest tam kilka linijek, które są w języku Hindi. Te linijki to "Dil ki khwahishon Se batein kar" co oznacza "Rozmawiaj z pragnieniami w sobie".

Oryginał: LikeNaruto
Tłumaczenie: Ryu_Makkuro
Korekta tłumaczenia: Mencio
Korekta końcowa: Alextasha

Komentarzy: 33 08 Październik 2012
 • Mencio
  Mencio

  @TenTeges: mój drogi - po 1 złamałeś regulamin ale nieświadomie, więc wybaczam ;)

  Po drugie, jakbyś czytał uważnie i przeczytał całość, to byś zauważył, skąd jest to wzięte (na końcu jest podane źródło oryginalnego tekstu). Artykuły na Senpuu są zawsze naszego autorstwa i to zazwyczaj konkurencja zżyna od nas. Jeśli zaś nie są nasze, to ZAWSZE podajemy źródło.

 • TenTeges
  TenTeges

  Zawzięte z artykułu złamanie regulaminu ? nie ważne, i tak wiem.. że dobre.
  ale racja- nie jeden pewnie zauważył te motywy samemu :D

  Nie chce mi się pisać :D
 • TobiIsAGoodBoy
  TobiIsAGoodBoy

  Bardzo ciekawy artykuł. Przyjemnie i szybko się czyta. Świetny temat :)

  Why so serious? Get your crayon!
 • olek2001_kurek
  olek2001_kurek

  I ♥ MASHASHI KISHIMOTO!!!!!!

  I ♥ Itachi!!!!

 • Runa
  Runa

  Trzeba mieć głowę żeby umieć połączyć wszystkie te informacje w jedną ciekawą mange. Brawa dla Kishimoto. Tak w ogóle ciekawy i pewnie czasochłonny artykuł. Tu mamy brawa dla autorów;)

  Search and destroy!
 • Natalie-chan
  Natalie-chan

  Całkiem ciekawe. :)

  Dattebayo! :D
 • lukiluck8
  lukiluck8

  Bardzo ciekawy artykuł ciekawe rzeczy są opisane , po przeczytaniu tych rzeczy moja wiedza znacznie sie powiększyła

  YO!
 • akage
  akage

  Artykuł rewelacyjny:) O kilku rzeczach nie wiedziałem kompletnie,miło poszerzyć swoją więdzę-więcej takich!:D

  .::Nie ma głupich pytań,są tylko głupie odpowiedzi::.
 • _tsu_
  _tsu_

  @NNinja wydaje mi się, że gdy mamy podobieństwo, czy zgodność z jakąkolwiek legendą czy czymś takim w jakimś utworze czy dziele to nie mówi się zazwyczaj o zżynaniu, a inspiracji właśnie. Jak u Sapkowskiego jest bazyliszek to też nie słyszałam, żeby ktoś mówił, że zżynał z legendy, a raczej się nią inspirował czy wzorował.

 • Ryu_Makkuro
  Ryu_Makkuro

  @NNinja - jako, że to wikipedia polska, to także trzeba zachować pewną "odległość" od tych informacji, bo to mogą być zupełne bzdury, albo coś przetłumaczone za pomocą Google translate...

  "And If you no longer go for a gap that exists, you are no longer a racing driver" - Ayrton Senna
 • NNinja
  NNinja

  @SnT-san patrząc na to co wypisali o orginalnym Jirayi trudno powiedzieć czy to jeszcze inspiracja czy już zżynanie.

  Murasaki wa itsuwari no iro
 • _SnT_
  _SnT_

  @david_ , folkloru i mitologii azjatyckiej w naruto można szukać latami i ciągle znajdować nowe. ten artykuł jest fajny, bo pokazuje bardziej zachodnie (nie tak bardzo) inspiracje Kishimoto :)

  "Czarny to nie kolor, czarny to siła" ♥ Black Tiger
 • DeiDei
  DeiDei

  bardzo ciekawy artykuł :D

  nie mam nic do napisania ;p
 • david_
  david_

  Jeszcze taka ciekawostka http://pl.wikipedia.org/wiki/Jiraiya_G%C5%8Dketsu_Monogatari

 • Rinkashikika
  Rinkashikika

  Ja już od dawna widziałam motywy religijne w Naruto doprawdy właśnie na taki artykuł czekałam :D

  mangekyou sharingan! ✇/_\✇ Ludzie nienawidzą tych których nie rozumieją
 • Mencio
  Mencio

  @SnT, @Alextasha, @Shin: był też Kakashi krzyżowany przez Itachiego (w tym genjutsu).

 • _SnT_
  _SnT_

  @Alextasha , tak właśnie, męczennik na krzyżu :) dziwi mnie, że nie o tym najpierw pomyślałam. pamiętacie może rozdział "most do pokoju", w którym to Konan powiedziała Naruto, że ta tęcza, która powstała po deszczu, jest właśnie mostem do pokoju? otóż w chrześcijaństwie tęcza symbolizuje most do pokoju :D

  "Czarny to nie kolor, czarny to siła" ♥ Black Tiger
 • Alextasha
  Alextasha

  @SnT - na pewno jednym z motywów była by śmierć Kaizy :) Jak go powiesili na krzyżu - oczywiście w wersji ocenzurowanej anime tego nie ma :D

  Gdyby w kobiecie nie panował anioł razem z diabłem, nie byłaby interesująca.
 • Shin
  Shin

  Jeżeli ktoś się interesuje Hinduizmem to można zauważyć powiązanie, gorzej ma ten kto się tym nie interesuje.
  Zrobienie z tego artykułu było by dobrym pomysłem jak by jeszcze o tym poszukać. ;)

  Każdy kto szuka przyjaciela, rozgląda się uważnie i wybiera. W przyjaźni nie ważna jest uroda, bo przemija ona jak płynąca woda. Liczy się serce czułe i współczujące, przyjaźń i miłość u ludzi znające. Piękno jak czas przemija powoli...
 • _SnT_
  _SnT_

  @Mencio, jest ich za mało na artykuł, bo doliczyłam się 2 ;)

  "Czarny to nie kolor, czarny to siła" ♥ Black Tiger