Kraj Kwitnącej Wiśni zaskakuje gaijinów niemalże na każdym kroku. Nie jeden z nas chce odłożyć (albo i odkłada) swoje oszczędności do skarbonki, by w przyszłości przemierzyć cały świat, żeby choć na chwilę móc poczuć egzotyczny świat Japonii. Dzisiaj przyjrzymy się wyjątkowemu zjawisku, a raczej jego części. Poznamy je od zgoła innej strony. Pozwólcie, że zabiorę Was na chwilę z kulinarny świat, który poruszy Wasze podniebienia.

Jadalne kwiaty Sakury

Jest taka pora roku w Japonii, kiedy tamtejsze parki na kilka godzin wypełnione są po brzegi Japończykami. Na przełomie marca i kwietnia bowiem dochodzi do niecodziennego zjawiska – kwitnienia wiśni. Niby nic nadzwyczajnego, ale gdyby tak na chwilę przenieść się do Japonii, stanąć pośród tubylców, widok zapierający dech w piersiach gwarantowany. Zwyczaj ten zdążył się już zapisać w kartach historii i co roku obchodzony jest jako święto Hanami (jap. oglądanie kwiatów). Nie będę się tutaj rozpisywał na temat całego przebiegu tegoż „ceremoniału”, bo w sieci popełniono mnóstwo artykułów na ten temat. Ja chcę zwrócić uwagę na inny aspekt tego elektryzującego zjawiska. Przyjrzymy się bowiem liściom tych drzew. Czy wiedziałeś/-aś, że liście Sakury są jadalne? Że można je podawać/przyrządzać na różne sposoby? Nie, w takim razie czytaj dalej.

Tak jak w naszym kręgu kulturowym na co dzień jadamy liście, kwiaty przeróżnych roślin, tak w Japonii na porządku dziennym są kwiaty wiśni jako dodatek do potraw. Przykładów można mnożyć, ale na razie chciałbym skupić się jedynie na kilku, by tylko nakreślić w jaki sposób kwiaty Sakury znalazły zastosowanie w jadłospisie Japończyków.

Jadalne kwiaty Sakury

Sakurayu – herbata z dodatkiem kwiatów wiśni. Jak smakuje, nie trudno się domyślić, ale to, co najbardziej urzeka w tym trunku to jego przygotowanie. Otóż po włożeniu kilku kwiatów do szklanki i zalaniu ich wrzątkiem dochodzi do niesamowitego zjawiska. Dosłownie w oka mgnieniu Sakury „kwitną”. Ten rodzaj napoju jest na tyle popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni i urokliwy, że od czasu do czasu można go spotkać na ślubnych przyjęciach.

Jadalne kwiaty Sakury

Innym przykładem zastosowania kwiatów wiśni są np. marynowane liście Sakury. Ponadto liście tych drzew służą często jako element dekoracyjny do przeróżnych potraw. Można w nie owijać różnego rodzaju pasty (np. ze słodką fasolką), czy małe ciasteczka. Bardziej ambitni ciastkarze tworzą cuda z wykorzystaniem tego składnika. Przykład poniżej – mamy wiśniową piankę, a na niej galaretkę, w której został „zamrożony” kwiat Sakury. Czyż nie wyglądają apetycznie?

Jadalne kwiaty Sakury

Zdjęcia pochodzą ze strony: https://tessross.wordpress.com

~Sanzoku

Komentarzy: 0 20 Wrzesień 2013