W tym artykule postaramy się pokazać Wam różnorodność Kekkei Genaki oraz „wariacji” na ich temat, na postawie krótkiej charakterystyki.

Kekkei Genkai (ograniczenie więzów krwi) to specjalna umiejętność, zazwyczaj dziedziczona w obrębie rodziny. Niektórzy ninja, jak obecna Mizukage, mają więcej, niż jedno Kekkei Genkai. Możliwe jest, aby osoba z zewnątrz rodziny przejęła unikalną zdolność: w przypadku Doujutsu, gdzie wyjątkowe są oczy, umiejętność może zostać przekazana dzięki przeszczepowi, jak pokazali to u Kakashiego i Obito czy Ao. Drugim sposobem jest przeszczepienie komórek osoby z Kekkei Genkai, jak było w przypadku Yamato i jego Mokutona.

Właściwie, Kekkei Genkai można podzielić na trzy rodzaje:  

 • Doujutsu, czyli techniki wzrokowe, 
 • Nowe natury, które powstają na wskutek wymieszania dwóch podstawowych,
 • Pozwalające modyfikować ciało.

Do tych pierwszych zaliczają się trzy: Sharingan, Byakugan i Rinnegan. Ostatnie jest wyjątkowe i nie przechodzi z rodzica na dziecko, ale jak wiemy, wyjątek potwierdza regułę.

Shiaringan występuje u członków klanu Uchiha. Ma kilka form – podstawowe, czyli standardowe łezki, których w zależności od stopnia zaawansowania jest różna ilość (najwięcej trzy). Ich podstawową cechą jest to, że pozwalają widzieć przepływ czakry w organizmie i czytać z ruchu warg oraz mowy ciała. Są też zaawansowane formy Sharingana, tzw. Mangekyō . Co ciekawe, wzór Mangekyō  u każdego użytkownika jest inny, a łączą je tylko kolorystyka – czerwono – czarna. Niektórzy ninja posiadający Sharingana pokazali zdolność kontrolowania Ogoniastych Bestii.  Sharingana nie ma się od urodzenia, trzeba go uaktywnić. Aby to zrobić, potrzeba ogromnych emocji. Kiedyś sądzono, że najwcześniej Sharingana uaktywnił Itachi, bo w wieku 8 lat. Nie aż tak dawno okazało się, że Sasuke zrobił to wcześniej – w wieku 7 lat (podczas Masakry klanu Uchiha). 

Wieczny Sharingan SasukeWieczny Sharingan Madary

Mangekyō Sharingan Sasuke i Madary

Byakugan to umiejętność klanu Hyuuga, z którą rodzą się jego członkowie. Jego podstawową cechą jest to, że pozwala widzieć przepływ czakry u przeciwnika, jednak dokładniej niż za pomocą Sharingana oraz na duże odległości i przez ściany. Pole widzenia Byakugana wynosi 359° i ma tylko jeden ślepy punkt. 

Czakra widziana SharinganemCzakra widziana Byakuganem

Czakra widziana przy pomocy Sharingana i Byakugana

Rinnegan pozwala, podobnie jak Sharingan, kontrolować Ogoniaste Bestie. Jeżeli kilka ciał jest ze sobą połączonych jednym umysłem, jak w przypadku Sześciu Ścieżek, mają wspólne pole widzenia, co daje im możliwość np. podczas walki do obserwowania przeciwnika z wielu stron. Aby go móc uaktywnić lub po przeszczepie używać i wykorzystywać jego potencjał, trzeba mieć komórki Uchiha i Senju

Rinnegan MadaryRinnegan Mędrca

Rinnegan Madary i Mędrca – jedynych osób, u których wiemy, że „obudził” się samoistnie

Najliczniejszą grupę Kekkei Genkai stanowią wymieszane żywioły:  dwie natury podstawowe tworzą nowy element.

Niektóre „złożone” ograniczenia więzów krwi są dziedziczone, a inne – jak Enton (Element Inferno)– są „dziełem własnym”. Wspomniany Enton to zaawansowana forma kontrolowania Amaterasu.

Większość natur  zazwyczaj przechodzi z rodzica na dziecko, a niekiedy są wynikiem eksperymentu, jak to było w przypadku Yamato i Mokutona (Drewno). Natura ta jest bardzo przydatna, nie tylko na polu walki – można dzięki niej wznosić drewniane budynki np. podczas postoju, alternatywą dla  tradycyjnego obozowiska  jest  chatka, w której drużyna może bezpiecznie spędzić noc.  

"Obozowisko"

„Obozowisko” drużyny

Niektórzy ninja mają dwie złożone natury, jak Terumi Mei. Potrafi ona posługiwać się Futtonem (Element Pary), który może niemal wszystko stopić oraz Yotonem (Lawa). Co ciekawe, w obu tych naturach powtarza się jeden z podstawowych elementów – ogień. Jako, że znamy tylko jeden taki przypadek, nie wiadomo, czy powtarzająca się natura jest konieczna do występowania więcej niż jednej zaawansowanej, czy można mieć dwa Kekkei Genkai złożone z zupełnie różnych żywiołów. 

ParaLawa

Mei używająca Elementu Pary i Lawy

Można sądzić, że niektóre elementy są dość „popularne”, jak Bakuton (Element Wybuchu). Osoby posługujące się nim, tworzyły nawet oddział – Bakuha Butai (Oddziały Wybuchowe), z czego możemy wnioskować, że była to dość liczna grupa. Jako, że nie potwierdzono relacji między Garim a Deidarą (jedyni znani użytkownicy), można sądzić, że przekazywany był w obrębie więcej niż jednej rodziny.

Inną zaawansowaną naturą jest Jiton (Element Magnetyzmu), który pozwala użytkownikom manipulować opiłkami żelaza. Można pomyśleć „niby nic”, jednak Trzeci Kazekage opanował go do perfekcji i stworzył z niego potężną broń. Co ciekawe, naturą tą, tak jak lawą, mogą posługiwać się osoby, które nie są ze sobą spokrewnione.

Mniej znanym  elementem jest Shakuton (Element Spalenia) którego działanie w odróżnieniu od składu, jest proste i na pierwszy rzut oka oczywiste – wysusza na śmierć.

Bliżej niescharakteryzowany jest także Ranton (Element Burzy), który z wyglądu niewiele różni się od zwykłej błyskawicy. Są między nimi jednak pewne różnice jak ta, że Ranton działa od początku do końca zgonie z wolą użytkownika.

Pierwszą naturą mieszaną, którą poznaliśmy, jest oczywiście Hyoton. Jest to naturą łączona, która działa na najprostszej zasadzie – woda i wiatr dają lód. Bardziej wytrzymały niż zwykły, który może w walce okazać się niebezpieczną bronią.

Prócz Kekkei Genkai związanych z oczami i naturami są jeszcze takie związane z ciałem. Pierwszą jest zaawansowana linia krwi naszych ulubionych, Narutowych bliźniąt – Sakona i Ukona. Umożliwiała ona im „grzebanie” w molekułach swojego ciała bez żadnych skutków obocznych, dzięki czemu swobodnie mogli łączyć się swoimi ciałami oraz z ciałami przeciwników. Było to bardzo przydatne w atakach z zaskoczenia, gdy z ciała jednego z nich nagle „wyskakiwała” pięść lub noga drugiego. Dzięki różnego rodzaju badaniom, Kabuto również opanował tę zdolność. 

Umiejętność Sakona i Ukona

Jedna ręka – dla zmyłki, druga – do ataku

Innym Kekkei Genkai zmieniającym ciało jest Shikotsumyaku klanu Kaguya. Dzięki niemu niektórzy członkowie familii mogli manipulować swoim układem kostnym wedle woli. Kości były bardzo odporne, a do tego, gdy jedna opuściła organizm, w jej miejsce od razu wytwarzała się nowa, dzięki czemu użytkownik nic nie tracił. W skutek swoich eksperymentów, elementem tym posługuje się również Yakushi Kabuto.

Pochodną Kekkei Genkai, o wiele rzadszą i bardziej zaawansowaną stanowi Kekkei Tota (wybór więzów krwi). Jest na tyle unikalne, że nie słyszało o nim wielu ninja, zwłaszcza tych najmłodszych. Użytkownik łączy aż trzy podstawowe natury, w skutek czego powstaje nowa. Znamy tylko jedno Kekkei Tota – Jinton.

Kekkei Tota różni się od Kekkei Genkai głównie tym, że można się go nauczyć. Pierwszą znaną nam osobą się nim posługująca jest Muu, a drugą jego uczeń – Oonoki. Element pyłu– jedyny, który nam pokazano, ma w sobie ziemię, ogień i wiatr. Pozwala on atakować na poziomie cząsteczkowym, dosłownie niszcząc w pył.

Kekkei Tota

Aby bliżej poznać przedstawione Kekkei Genkai zapraszamy do tego działu.

Mam nadzieję, że wyraźnie widać już różnorodność Kekkei Genkai ukazanych w serii, a także, po raz kolejny, ogromną wyobraźnię autora. Pomimo dużej ilości zaawansowanych linii krwi jestem niemal pewna, że autor zrobi coś jeszcze w tym kierunku i nieraz nas zaskoczy :)

~_tsu_

Komentarzy: 2 07 Grudzień 2012
 • Mencio
  Mencio

  @Talho Jeśli są zgodne z kanonem mangi to tak. W przeciwnym razie nie.

 • Talho
  Talho

  Czy tutaj umieszczacie też postacie, jutsu, kekkei genkai itp. które pojawiają się tylko w filmach i anime, bądź grach ?