Kim tak naprawdę był dla Japończyków Jiraiya?

Wstęp

Wszyscy znają Ero-sennina, niezwykłego pustelnika, pisarza i niepoprawnego wielbiciela kobiecych wdzięków. Jak to dość często bywa w "Naruto", ta postać ma swoje korzenie poza wyobraźnią pana Kishimoto. Przyjrzyjmy się więc bliżej białowłosemu mistrzowi żabiego senjutsu z góry Myoboku.

Jiraiya, jakiego nie znacie!

Jak twierdzi angielska wersja Wikipedii, Jiraiya (自来也, czasami trafia się na wersję 児雷也, obie po japońsku oznaczają "Młody Piorun"), syn Ogata Shuma Hiroyuki, to tytułowy bohater ludowej opowieści japońskiej – Jiraiya Goketsu Monogatari (児雷也豪傑物語, czyli po naszemu "Opowieść o odważnym Jiraiyi"). Jest to ninja, który, dzięki magicznej mocy potrafi kontrolować żywioły oraz rozkazywać ropuchom.

Mistrz Jiraya podróżujący na ogromnej żabie. Malunek pochodzi z 1866 roku (autor: Yoshitoshi)

Jiraiya z opowieści jest dziedzicem klanu z Kyushu, który, aby przywrócić go do dawnej świetności, wyrusza do Echigo (dzisiejsza prefektura Niigata) i zostaje bandytą. Dzięki szczęściu, umiejętnościom oraz wytrwałości zbiera grupę oddanych popleczników.

Gdy szykuje się do następnego napadu na dom bogatego człowieka w górach, w wyniku burzy śnieżnej gubi się i trafia do mędrca o imieniu Senso Dojin, który uczy go żabiej magii. Na koniec szkolenia przykazuje mu, aby przestał krzywdzić ubogich – owszem, nie ma nic złego w rabowaniu niegodziwych bogaczy, jednak to, co zdobędzie, Jiraiya powinien wykorzystywać do pomocy biednym.

Jak się szybko okazało, nie tylko biedni mogli liczyć na pomoc Młodego Pioruna – także ci, którzy zdobyli bogactwo uczciwymi metodami otrzymywali w potrzebie pomoc żabiego pustelnika. Na przykład pewnego razu Jiraiya, aby uratować niesłusznie oskarżonego kupca, ogłosił, że to on popełnił morderstwo. Niesłusznie oskarżonego człowieka wypuszczono, a Młody Piorun został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano… tylko po to, aby w nocy jego ciało zamieniło się w żabę, która spokojnie oddaliła się z miejsca egzekucji.

Krótko po tym opowieść opisuje, jak to Jiraiya zakochał się w – niespodzianka! – księżniczce o jakże znajomym imieniu, Tsunade. Zapewne nikogo nie zdziwi informacja, że rzeczona księżniczka opanowała ślimaczą magię, analogiczną do żabiej Jiraiyi?

W przeciwieństwie do Ero-sennina z mangi pana Kishimoto, jego odpowiednik z opowieści miał szczęście w miłości i wkrótce potem stanął na ślubnym kobiercu.

Niedługo potem wybuchła wojna. Jiraiya i jego żona pomogli jednej ze stron. W odpowiedzi druga zwróciła się o pomoc do –kolejna niespodzianka! – Orochimaru. Wedle jednej wersji opowieści był on uczniem Jirayi, który poświęcił się poznawaniu wężowej magii, wedle innej – potomkiem węży. Tak czy owak, starcie z nim omal nie kosztowało Młodego Pioruna i jego żony życia – wężowy mag zatruł ich potężną trucizną, zdolną powalić najpotężniejszych wojowników. Dzięki pomocy wiernych uczniów, Jiraiya i Tsunade wyzdrowieli, a następnie przyczynili się do zakończenia wojny. Żabi mędrzec, zmęczony walką, ostatecznie osiedlił się i poświęcił poznawaniu pism mędrców oraz kontemplowaniu piękna przyrody.

Jiraya w scenie zwycięztwa nad gigantycznym wężem.

Dla osób, którym angielski nie sprawia zbyt wielkich trudności, polecam wersję spisaną przez Williama Griffisa (link)

Zakończenie

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, dotyczącej całej trójki Sanninów. Nieprzypadkowo wykorzystują oni właśnie takie zwierzęta. W japońskiej kulturze ślimak, ropucha i wąż to trzy siły o równym prawdopodobieństwie i wzajemnie się zwalczające – coś jak papier, nożyce i kamień. Ropucha jest słabsza od węża, ale silniejsza od ślimaka. Wąż przewyższa ropuchę, ale boi się ślimaka. Ślimak pokonuje węża, ale ucieka przed ropuchą. Taki dobór zwierząt dla Sanninów sugeruje, że każde z nich równoważy pozostałych, a w grupie nie ma podziału na silniejszych i słabszych.

Na koniec ciekawostka dla wielbicieli starego kina. W roku 1921 powstała filmowa wersja Opowieści o Odważnym Jiraiyi. Czarno-biały, niemy film trwa około dwudziestu minut i na pewno zainteresuje wielbicieli tej, jakże charakterystycznej i sympatycznej, postaci.

Przygotował: Gomeroth

Komentarzy: 15 15 Czerwiec 2014
 • Satoshi
  Satoshi

  Bardzo ciekawy artykuł:)

  AS
 • RiinUchiha
  RiinUchiha

  Właśnie się zakochałam- w tym artykule. Z całego serca proszę takich więcej ^^

  Są rzeczy jakie mnie drażnią, i są rzeczy jakie mnie drażnią na tyle, że aż podniecają i stają się nałogiem. Wiesz o czym mówię?
 • hakarai
  hakarai

  Bardzo ciekawy artykuł,widać skąd czerpał swoje inspiracje Kieshimoto:-P

  Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever. Enjoy each and every moment of this precious life.
 • Tryszja
  Tryszja

  Niesamowite ;d Intrygujący artykuł i napisany bardzo setnie!

  "Ci, którzy nie potrafią zaakceptować siebie, skazani są na porażkę." ~Itachi Uchiha
 • Kimi-Sama
  Kimi-Sama

  Jeśli ktoś ma ochotę, może poszukać w internecie piosenki "Ninja Jiraiya" - powstałej jeszcze przed czasami "Naruto" ;)

  Każdy trening przybliża Cię do Twojego Czarnego Pasa.
 • Mencio
  Mencio

  @Obitoka

  Ale nie werze że była taka mitologia.

  WAT XD Przecież to na podstawie ich mitologii ;) masz dowody, zapisy a ty nie wierzysz. Nie wierzysz też ze był kiedys kopernik? ;)
 • Obitoka
  Obitoka

  To wszystko podejrzane,mogłoby chociaż trochę zmienić imiona. Ale nie werze że była taka mitologia. I jeszcze to tego Jiraya któy kompletnie mi się nie kojarzy z tym co na obrazku xd

 • Zelus25
  Zelus25

  Fajnie napisane :P dużo wątków z Naruto pochodzi z mitologii. Miło się czytało :P

 • Itama
  Itama

  Bardzo ciekawy artykuł :) 10/10

  "Tak długo jak mam piasek, mogę robić wszystko”- Gaara
 • kisaragi.saya.7568
  kisaragi.saya.7568

  super 10/10

 • agnieszka.peregrym.7
  agnieszka.peregrym.7

  Bardzo ciekawe, :-) więcej takich tematów ;-)

  Rodzimy sie by zyc zyjemy by umierac
 • Yuli-Senju
  Yuli-Senju

  Woo, no to się postaraliście! 10/10

  Szukam świata, w którym człowiek człowiekowi człowiekiem
 • Wolfy
  Wolfy

  Super, takie tematy to ja lubię!

  Wiara, nadzieja i miłość nad wszystko. Reszta to proch pył i nicość. Wolisz egoizm życia bez granic? Wygra w tobie ten wilk, którego nakarmisz
 • Ero-sennin
  Ero-sennin

  Zatwierdzam ten artykuł ;)

  Nie jestem zboczeńcem. Jestem super-zboczeńcem!
 • Smokerek271
  Smokerek271

  Niezwykle ciekawy artykuł :D