Przyglądając się wszystkim wielkim klanom Konohy, nie sposób zapomnieć o posiadaczach Byakugana, jednego z trzech wielkich doujustu. Klan Hyuuga poza potężnym Kekkei Genkai posiada również tragiczną historię, która na lata odcisnęła piętno na członkach familii.

 

Symbol

Symbolem klanu jest czerwony płomień na żółtym tle. Ponadto, niektórzy jego członkowie (z „bocznej gałęzi”, której rolą jest ochrona tajemnic klanu) posiadają na czołach pieczęć. Warto zauważyć jednak, że istnieje pomiędzy nimi rozbieżność w mandze i anime. Kształt pieczęci pokazany w mandze może budzić kontrowersje, gdyż jej oryginalna wersja ma kształt swastyki. Kolosalnym błędem jest kojarzenie klanu z nazistami, gdyż sama swastyka, choć na terenie Europy kojarzy się przede wszystkim z Adolfem Hitlerem, w Azji uważana jest za symbol szczęścia. Pomimo tego, europejska wersja pieczęci i tak została zmieniona. 

W animeW mandze

„Ocenzurowana” i oryginalna wersja pieczęci.

Nie zmieniło to jednak jej zadania, według którego miała chronić tajemnice Byakugana przed nieprzyjaciółmi.

Kilka lat przed wydarzeniami, które możemy obserwować w Naruto i Naruto Shippuuden, w klanie Hyuuga doszło do tragicznego incydentu, który bezlitośnie zwiększył podziały między główną, a boczną gałęzią rodu. Przed tym zdarzeniem, funkcję głowy klanu pełnił starszy z bliźniaków, Hiashi – on i jego potomkowie tworzyli główną gałąź, natomiast młodszy brat Hizashi był członkiem bocznej gałęzi. Kiedy shinobi Wioski Chmury próbowali pochwycić Hinatę, córkę Hiashiego - dziedziczkę rodu, jej ojciec zabił nieprzyjaciela. Kumo-Gakure zażądała w ramach zadośćuczynienia ciała Hiashiego, który był gotów ponieść najwyższą karę za swój czyn. Zgodzić się na to nie chciał ojciec mężczyzn. Gdy Hiashi gotów był wyruszyć do Wioski Chmury powstrzymał go jego brat, który posiadał pieczęć, dzięki której tajemnica Byakugana umiera razem z nim.  Jako, że wyglądali identycznie żaden z ninja Kumo się nie połapał. Decyzja o tym, by zginąć za brata była samodzielną i w pełni świadomą decyzją człowieka, którego więziła pieczęć i zasady klanu. Dzięki tej decyzji oraz temu, że została uszanowana, stał się wolny.

Zdarzenie to miało bardzo zły wpływ na syna zmarłego Hizashiego – Neji początkowo nienawidził swojego wuja, jak i jego najbliższych, obwiniając ich za śmierć ukochanego ojca. Jego negatywny stosunek do głównej gałęzi, można było zobaczyć podczas walki chłopca z Hinatą. Sytuacja uległa zmianie podczas późniejszego etapu egzaminu na chuunina, kiedy to młody shinobi poznał szczegóły incydentu. Z czasem jego stosunki z główną gałęzią ociepliły się, a podczas IV Wielkiej Wojny Shinobi, staje ramię w ramię ze swoją kuzynką.

Także Hinata dźwigała na swoich barkach ogromne brzemię – chociaż należała do głównej gałęzi klanu, nie była powodem do dumy ojca, który często porównywał ją z młodszą siostrą Hanabi, uważaną za odważniejszą i zdolniejszą. Dziewczyna czuła też presję ze strony Nejiego, który pomimo pochodzenia z bocznej gałęzi, uważany był za geniusza. Było to dla Hinaty motorem napędowym do ciężkiej pracy, a w treningu pomagał jej sam kuzyn.

Byakugan swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza białej tęczówce i braku źrenicy. Podczas jego użytkowania, wokół oczu korzystającego uwypuklają się żyły.

Byakugan w użyciu

Byakugan w użyciu

Kekkei Genkai klanu Hyuuga ma kilka niezaprzeczalnych zalet – bardzo szerokie pole widzenia, możliwość obserwacji przepływu czakry przeciwnika oraz jego punktów witalnych, rozróżnianie klonów od oryginału, lokalizacja przeciwnika z odległości – jedyną wadą może być ślepy punkt, lokujący się w 360°. Oznacza to, że posiadacz Byakugana może zauważyć niemalże wszystko, co dzieje się dookoła niego. 

360° Byakugana

360° Byakugana, jedyny ślepy punkt

Jedynym znanym wyjątkiem dotyczącym posiadania Byakugana jest Ao, shinobi z Wioski Ukrytej we Mgle. Pozostali posiadacze to członkowie klany Hyuuga. 

Komentarzy: 2 27 Sierpień 2012