Chociaż Shikamaru jest dobrze znany fanom Naruto, losy i historia jego klanu nie są przedstawione zbyt obszernie. Od początku istnienia serii mogliśmy poznać jedynie czterech członków tego klanu: wspomnianego wcześniej Shikamaru, jego rodziców, Shikaku i Yoshino oraz shinobi, który zadebiutował podczas wojny – Ensui

Symbol klanu

Symbol klanu Nara

Członkowie tego klanu charakteryzują się ponadprzeciętną inteligencją – u samego Shikamaru poziom IQ sięga powyżej 200, co czyni go doskonałym strategiem. Wraz ze swoim ojcem bardzo lubi grać w gry logiczne, choćby takie jak Shōgi.

Shikamaru gra z Shikaku

Wyjątkowa inteligencja czyniłaby członków klanu idealnymi wojownikami, gdyby nie ich bierne podejście do jakichkolwiek starć. Sam Shikamaru słynął z patrzenia się w niebo i unikania walki, a cała jego postawa wręcz mówiła „nie chce mi się”. Panujący w rodzinie matriarchat również czyni ten klan dosyć nietypowym – pani Nara w niczym nie przypomina cichej i pogodnej kury domowej.

Klan ten posiada także całkiem pokaźną wiedzę medyczną. W zachowanej księdze znajdują się także informacje dotyczące popularnych pigułek zażywanych przez członków klanu Akimichi.

Co ciekawe, klan posiada swój las, który mogliśmy zobaczyć podczas walki Shikamaru z Hidanem. Shinobi celowo zwabił tam przeciwnika, wiedząc, że nie ma stamtąd drogi ucieczki. W ich posiadaniu są także jelenie (jap. Shika znaczy tyle co jeleń), a jednego z nich, imieniem Rukimaru, mogliśmy zobaczyć we wspomnianej wcześniej walce.

Klan Nara żyje w wielkiej przyjaźni z dwoma innymi konoszańskimi familiami – Akimichi i Yamanaka. Wraz z Inoichim i Chozą, Shikaku tworzył legendarne trio Ino-Shika-Chō, które swoje odzwierciedlenie odnalazło w członkach drużyny Asumy

Stare Ino-Shika-ChoObecne Ino-Shika-Cho

Poprzednie i obecne Ino-Shika-Cho

Członkowie klanu Nara, poza niezwykłym zmysłem strategicznym, mistrzowsko manipulują cieniem. Początkowo techniki tego klanu widzieliśmy tylko u Shikamaru, zazwyczaj było to uzupełniające Kagemane no Jutsu, polegające na unieruchomieniu przeciwnika za pomocą cienia. Nie jest to jednak idealna technika, gdyż limit tego jutsu to pięć minut, a niezbędnym elementem do jego powstania jest oczywiście światło. Klan Nara nie jest jednak bezbronny – technika Kage Kubishibari no Jutsu, choć początkowo przypomina Kagemane no Jutsu, zawiera w sobie mały bonus, jakim jest możliwość uduszenia przeciwnika za pomocą wyłaniających się z cieni dłoni. 

Kage Kubishibari no Jutsu

Kage Kubishibari no Jutsu

Bierność w walce służy członkom klanu tylko wtedy, gdy mogą sobie na to pozwolić. W Shippuudenie, począwszy od walki z Hidanem, członkowie klanu bardzo często walczą, używając nie tylko szczegółowo obmyślonego planu, ale także bardzo przydatnych i dobrze opanowanych umiejętności. O tym, jak niebanalnie radzą sobie na polu bitwy może świadczyć fakt, że Shikaku jest głównym strategiem Zjednoczonych Sił, a Shikamaru zastępcą dowódcy Jednostki Bojowej Dalekiego Zasięgu, której głównym dowódcą jest Gaara, a co za tym idzie, młody Nara dość często zastępuje Kazekage, który dowodzi Zjednoczonymi Siłami. 

Komentarzy: 0 30 Sierpień 2012