Konkurs z Wydawnictwem KIRIN [ZAKOŃCZONY]

Komiks japoński w Polsce

Książka Ewy Witkowskiej podejmuje próbę scharakteryzowania około 15-letniej obecności komiksu japońskiego w Polsce. Ujmuje jednak temat w sposób znacznie szerszy, niż jedynie w postaci kalendarium przedstawiającego najważniejsze wydarzenia na rynku. Opierając się na licznych źródłach, autorka przedstawia wpierw okoliczności, w jakich komiks japoński zaistniał poza granicami swojej ojczyzny – w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Włoszech czy w Niemczech i przyjęcie, z jakim spotkał się w poszczególnych krajach. Następnie prezentuje grunt polski przed nastaniem ery mangi – stosunek Polaków do komiksu w ogóle, stan wiedzy na temat japońskiej sztuki sekwencyjnej czy sporadyczne okazje, przy których przeciętny Polak mógł się z nią pośrednio zetknąć w sposób nieświadomy – by następnie przedstawić proces popularyzacji komiksu japońskiego w Polsce. Osobny rozdział stanowią kontrowersje, jakie wzbudzał on na rodzimym rynku, zestawiając je z analogicznymi sytuacjami na Zachodzie oraz literaturą fachową na ten temat.

„Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje” to najobszerniejsze i najbardziej aktualne źródło wiedzy na temat rynku mangi w Polsce, jej recepcji dawniej i dziś oraz bogaty zestaw literatury, którą zainteresowani tematem mogą dalej zgłębiać we własnym zakresie.

***

Jeżeli zainteresowała Was powyższa książka, to mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość! Mamy do rozdania jeden jej egzemplarz. Aby go wygrać, wystarczy odpowiedzieć na trzy, bardzo proste pytania:

1. Japońska forma poetycka składająca się z 17 sylab?
2. W którym roku powstał pierwszy japoński film animowany?

3. Podaj tytuł pierwszej mangi wydanej w Polsce.

Odpowiedzi nadsyłajcie do 3 listopada, do godziny 23.00 na naszego maila kontakt(at)senpuu.net w tytule wpisując Konkurs KIRIN. Wsród zgłoszeń wylosujemy jednego zwycięzcę.

Powodzenia!

Komentarzy: 0 25 Październik 2012