Witaj! To, że to czytasz oznacza, że najprawdopodobniej jesteś ciekaw co jest w v5 nowego oraz co udało nam się wymyślić w przeciągu roku prac. Jest tego dość dużo, tak więc w tym artykule przedstawimy tylko to, co najważniejsze. Resztę rzeczy będziesz musiał odkryć sam lub podążać za ogłoszeniami, w których przez najbliższy czas będziemy dokładnie pisać o zmianach na portalu.

A póki co... zaczynajmy!

Layout - czyli nowy wygląd

Na pewno zdążyłeś zauważyć nowy wygląd strony. Jednym się podoba, innym nie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest nowy i różni się od pozostałych stron o M&A. Mieliśmy dość ciemnych, "emo sasuke" kolorów i postanowiliśmy zrobić portal z jednej strony jasny i przejrzysty, a z drugiej strony, dostarczający dużo informacji. Ocenę efektu pozostawiamy Tobie.

Newsy i działające archiwum

Dostęp i sposób prezentacji newsów nie zmienił się znacząco. Uznaliśmy, że taka forma Wam odpowiada i nie chcieliśmy tego modyfikować. Zmianie uległa ilość newsów na stronie głównej. W v4 było ich pięć, teraz zostały trzy. Zdecydowaliśmy się na taki krok, ponieważ w końcu działa archiwum.

Do tego wszystkiego działa nie byle jak! Od teraz, każdy może mieć dostęp do wszystkich (tak, to nie błąd!)  newsów oraz komentarzy jakie zostały napisane w przeciągu ostatnich ośmiu lat. Wszystko pokatalogowane od najnowszych do najstarszych. Aby przeglądać starsze wiadomości, wystarczy, że klikniesz tutaj. Przy każdym newsie z listy, widać także liczbę komentarzy łącznie, a jeśli jesteś zalogowany, widzisz także ilość komentarzy, których jeszcze nie przeczytałeś. Takie rozwiązanie pozwala toczyć dyskusję, nawet w starszych wątkach, bez konieczności przenoszenia ich do nowych newsów.

Komentarze

Dużo zmian dotyczy samych komentarzy. O ile idea dodawania i czytania komentarzy pozostaje taka sama, o tyle doszło dużo ułatwień i rozwiązań umilających życie.

Najważniejszym z nich, jest wyświetlanie informacji o nowych komentarzach. Każdy news oraz Temat Tygodnia pamięta, kiedy ostatnio czytałeś komentarze, dzięki czemu możesz zobaczyć informację o tym, czy w danym temacie są jakieś nowe wypowiedzi. Znacząco ułatwia to rozmowy, ponieważ nie trzeba ciągle odświeżać strony i pamiętać ile komentarzy było wtedy, kiedy ostatnio przeglądaliśmy dany wątek.

Przeglądając komentarze, na pewno zauważysz, że część z nich ma ikonkę płomyczka oraz lekko inny wygląd od pozostałych. Takie wyróżnienie oznacza, że to jest jeden z nowych komentarzy. Takich, których jeszcze nie czytałeś odwiedzając ostatnio daną podstronę.

Usprawniliśmy też obsługę bb-code, dzięki czemu od teraz dostępne są:

  • możliwość umieszczenia wielu spoilerów w jednym komentarzu
  • pogrubienia
  • kursywy
  • kolory
  • podkreślenia
  • przekreślenia
  • linki do stron (wystarczy wkleić link a sam stanie się "klikalny")
  • cytaty

Aby jeszcze bardziej ułatwić wam życie, dodaliśmy prosty edytorek, który pomaga pisać komentarze bogate w spoilery, linki, itd. Nie trzeba każdego tagu bb-code pisać ręcznie.

Profile użytkowników

Niewielkiej (aczkolwiek miłej dla oka) rozbudowie uległy profile użytkowników. Dawniej dostępne były one jako mini-okienka wyskakujące po naciśnięciu nicku danej osoby. W nowej odsłonie Senpuu, profile stały się normalnymi podstronami. Dzięki temu, każdy z Was może się łatwiej przedstawić i powiedzieć innym coś o sobie. Nie chcieliśmy rozbudowywać niewiadomo jak informacji o Was, ponieważ nie jesteśmy portalem a'la NK. Prosimy o minimum, które pomoże nam się ze sobą zapoznać. Aby zobaczyć profil danej osoby, wystarczy kliknąć na jej avatar (miniaturkę) lub nicka. Mieszkańców można także przeglądać ze strony, która zbiera nas wszystkich. Dostępna ona jest tutaj. Na tej stronie pokazane są wszystkie konta na naszym portalu, w kolejności od najnowszych do najstarszych.

Poziom Zaufania

Rękami i nogami broniliśmy się, przed koncepcją rang. Nie uważamy aby podział użytkowników był słuszny. Każdego chcemy traktować tak samo. Musieliśmy jednak znaleźć jakieś rozwiązanie, które pozwoliłoby nam szybko i łatwo określić to, czy taki użytkownik jest z nami od dawna i czy możemy mu w pewnych kwestiach portalowych zaufać. Z tego względu, wprowadziliśmy tzw. Poziom Zaufania. Jest to procentowe określenie tego, na ile danemu użytkownikowi możemy ufać (0-100%). Zależnie od tego jak się zachowuje i co robi użytkownik - jego Poziom Zaufania może wzrastać lub maleć. Od razu napiszemy, że nie wynika on wprost z ilości komentarzy i tak naprawdę jest kwestią wielu czynników. Z Poziomem Zaufania związane są także niektóre opcje dostępne na portalu, ale o tym później.

Hot Newsy - aktualności od użytkowników

Często zdarzają się sytuacje, że to Wy - mieszkańcy znajdujecie informacje wszelakie, a dopiero później my o tym piszemy. Aby wyjść takim sytuacjom naprzeciw, powstały Hot Newsy. Newsy, które są dodawane przez Was! Dostępne są pod pomarańczowym "H" znajdującym się po lewej stronie ekranu, a także tutaj. Te wiadomości mogą być dodawane przez użytkowników, którzy mają Poziom Zaufania na minimum 50% (przeglądać mogą wszyscy zalogowani mieszkańcy). Dzięki temu, szybko i łatwo można dzielić się różnymi ciekawymi informacjami jeszcze zanim redakcja zdąży o nich napisać. Dodatkowo, czasem są rzeczy, które nie pasują do newsów, ale warto o nich wspomnieć (np. ciekawe słodycze z Japonii). Właśnie dla takich informacji powstały Hot Newsy.

Mini notki - szybkie, małe, aktualne

Patrząc na sam portal, można odnieść wrażenie, że niewiele się zmienia. Oprócz newsów, często nic się nie dzieje. Są to jednak tylko pozory! Cały czas dodajemy i aktualizujemy wiele materiałów na portalu. Aby Was o tym powiadomić, stworzyliśmy Mini notki, w których widnieć będą informacje związane z tym, co, kto i kiedy zmieniał na portalu. Będziemy w nich informować o wszystkim tym, czego nie widać, a co jest istotne i może Was zaciekawić.

News tracker - gorące nowinki

Jedna z najfajniejszych "zabawek" v5 :) System automatycznego śledzenia zaprzyjaźnionych stron o mandze i anime. Przydatne zwłaszcza w środy. Mechanizm ten komunikuje się z innymi portalami (np z Mangastream) i sprawdza, czy na tych stronach pojawiło się coś nowego. Jeśli tak - to pokazuje informacje o tym na Senpuu, dzięki czemu z maksymalnym opóźnieniem 5 minut, o każdej nowości na zaprzyjaźnionych portalach powiadamiani są mieszkańcy naszej strony. Już nigdy nie przeoczysz nowego chaptera Naruto lub też niespodziewanego chaptera innej mangi, który ukazuje się na Mangastream. Dowiesz się także o wielu innych ciekawych rzeczach związanych z Japonią. Już nie będziesz musiał przeglądać wielu stron aby wiedzieć co się na nich dzieje. Wystarczy, że zerkniesz na nasz News tracker.

Tematy tygodnia

Aby rozruszać nieco towarzystwo, i poniekąd zmusić redakcję oraz użytkowników do działania, wprowadzamy Tematy tygodnia. Raz na 7 dni, zmieniany będzie temat do dyskusji. Wybrana osoba z redakcji przygotowywać będzie artykuł poruszający jakieś konkretne zagadnienie. Następnie, każdy mieszkaniec będzie mógł się wypowiedzieć na jego temat, będzie też mógł dorzucić swoje 3 grosze, dzięki czemu i my dowiemy się czegoś więcej. Jakie będą tematy? Przeróżne. Na początek Tematem tygodnia będzie artykuł, który czytasz. Najprawdopodobniej będzie on widniał przez więcej niż tydzień. Następne jednak będą równe 7 dni, po czym nastąpi zmiana tematu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest też to, że stale będzie poszerzać się nasza baza artykułów i opracowań, ponieważ co 7 dni będzie dodawane jedno nowe.

Ogłoszenia

Ogłoszenia jak ogłoszenia. Jak mamy coś do powiedzenia, dzieje się coś ważnego lub jest inne wydarzenie/informacja, które wymaga większej uwagi, to od tego właśnie są ogłoszenia. Miejsce gdzie możemy Was informować o rzeczach istotnych.

Rozbudowane działy z tekstami

Przenosząc dane z poprzednich wersji portalu, okazało się, że wiele tekstów w ogóle się na Senpuu nie wyświetlało od bardzo dawna. Zostało to poprawione i teraz możecie cieszyć się wszystkimi artykułami jakie napisano na Senpuu w przeciagu 8 lat. W systemie jest teraz wiele artykułów, część starych, część nowych. Podzielone są działami, które przeglądać można rozwijając menu po prawej stronie. Gorąco zachęcamy do lektury, ponieważ jest tam wiele bardzo ciekawych artykułów.

Tapety i inne galerie

Nowy system CMS (Susanoo) daje nam możliwość budowania ładnych i wygodnych galerii, w związku z czym od teraz na Senpuu publikowane będą także zdjęcia z konwentów, tapety oraz inne materiały graficzne, które mogą Cię zainteresować.

Mangi online (skanlacje)

Dzięki porozumieniu z JPFem, mamy możliwość dostarczania Wam najnowszych chapterów mangi Naruto w naszym ojczystym języku. Tłumaczenia robione są przez team tłumaczeniowy Senpuu, a następnie gotowe chapterki publikowane są na naszym portalu. Specjalnie pod te chaptery stworzyliśmy nasz własny reader mang, który powinien ułatwić Wam czytanie :) Dodatkowo dodaliśmy tłumaczenia mangi fanowskiej "Raruto", a z czasem postaramy się poszerzyć zbiór skanlacji także o inne pozycje związane z Naruto.

Odcinki online

Przebudowaliśmy nasz player do odcinków. Od teraz jest ładniej, łatwiej i szybciej :) - mamy nadzieję, że się spodoba. Postaramy się aby odcinki wychodziły na bieżąco, a także aby stare odcinki były dostępne. Niestety z tym różnie bywa i nie zawsze zależy to od nas...

Opisy technik

Tutaj możecie znaleźć opisy technik wykorzystywanych w Naruto oraz Naruto Shippuuden. Przebudowie uległ nie tylko sposób wyświetlania technik (nie ma już listy, ale są wygodne miniaturki z nazwami), ale także mechanizm łączenia ich z postaciami. Wszystkie techniki mają "ustandaryzowany" format, tzn., że wszystkie wyglądają podobnie, dzięki czemu przeglądanie technik jest wygodne (zawsze są 3 zdjęcia, opis, informacje, postacie, które wykorzystują daną technikę, itd). Dodatkowo, pod każdą techniką widnieje lista innych, które mogą Cię zaciekawić. System sam wybiera interesujące techniki ze zbioru technik postaci, które wykorzystują tę technikę, o której czytasz :) troszkę zawiłe, ale działa fajnie. Techniki na liście posiadają także kolorki wg. żywiołów.

Biografie - pełne opisy postaci

Jedna z najbardziej lubianych przez użytkowników części Senpuu. Również biografie uległy wielkiej przemianie. Podobnie jak techniki, nie są już tylko listą. Miniaturki posegregowane wg krajów pochodzenia ułatwiają odszukanie danej postaci. Ujednolicone biografie, wraz ze statystykami oraz pełnymi informacjami, pozwalają dowiedzieć się o danej osobie wszystkiego co tylko jest możliwe. Duża część biografii została zaktualizowana, przez co zebrane tam materiały są na bieżąco z wydarzeniami z mangi. Dzięki mechanizmom łączenia technik i postaci, pod każdą biografią widnieje lista technik (wraz z linkami do nich), których używa dany bohater. Taki sposób prezentacji informacji pozwala dowiedzieć się w jednym miejscu wszystkiego o wybranych shinobi.

Cytaty postaci

Od czasu do czasu, każda postać z Naruto powie coś mądrego/fajnego. Warto zapamiętywać ich słowa. Dlatego stworzyliśmy dział dla cytatów. Cytaty połączone są z postaciami, dzięki czemu są generowane automatycznie tutaj. Na tej jednej podstronie można zapoznać się z cytatami wszystkich postaci. Klikając na przycisk "cytaty", możemy też przeglądać cytaty wybranego bohatera.

Kalendarz urodzin

Dodaliśmy też kalendarz urodzin. Miło wiedzieć kto, kiedy ma urodziny. Fajnie też móc sprawdzić, czy aby któraś z postaci nie obchodzi urodzin wtedy kiedy my :) - właśnie do tego służy nasz urodzinowy kalendarz.

Komentarzy: 0 23 Grudzień 2011