Kishimoto może i ma łeb na karku, wymyślając taką serię jak "Naruto", jednak wiele z występujących w serii postaci, imion czy miejsc jest związanych z pewnymi japońskimi podaniami lub legendami. W niniejszym dziale postaramy się przybliżyć kilka z nich.

Manda

Co do Mandy, to właściwie nie pochodzi z legend - Manda - ogromny wąż Orochimaru to postać filmowa - wystąpił jako wężowaty smok-bóg oceanów i władca podwodnego królestwa Mu w filmie "Atragon" (1963), a później w trzech filmach o Godzilli - "Destroy All Monsters" (1969), "Godzilla vs. Gigan" (1977), "Terror of Mechagodzilla" (1974). Mimo różnic (jak pisałem, filmowy Manda przypomina bardziej smoka niż węża) gad w wersji Kishimoto nadal ma swoje "ekranowe" cechy charakteru: jest zły, chciwy, okrutny i wojowniczy, czyli sama radość.

Kyuubi no Kitsune

Czyli co nieco o historii najsławniejszego demona w serii... Dziewięcioogoniasty lisi (z jap. Kitsune to lis) demon terroryzujący niegdyś wioskę Konoha-Gakure; w walce z nim utraciło życie wielu tak zwykłych (jak np. rodzice Iruki) jak i znamienitych shinobi tamtych lat. Sam wielki Czwarty Hokage zginął, pieczętując demona w ciele małego chłopca, którym był Naruto (z tym wiąże się pewna nieścisłość, ale nie tu miejsce na to).

Legenda o dzielnym Jiraiyi

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się pomysł na Jiraiyę, Tsunade i Orochimaru? I dlaczego akurat żaba, ślimak i wąż? Bynajmniej nie wymyślił tego Kishimoto - traktuje o tym pewna japońska opowieść... Jiraiya z podań (Jiraiya notabene oznacza po polsku "Młody Piorun") był potomkiem znanego i potężnego klanu z Kyushu. Gdy nastały ciężkie czasy dla rodziny, chłopak wyruszył na tereny dzisiejszej prefektury Niigata. Tam zasłynął jako korsarz i szef dzielnych, szlachetnych rabusiów (taki japoński Robin Hood). Pewien stary, nieśmiertelny mistrz mieszkający na Górze Myoko, dzisiaj znanej jako Echigo Fuji, wtajemniczył Jiraiyę w żabią magię.

Kusanagi - "Oręż ścinający trawę"

Każdy chyba słyszał o królu Arturze, rycerzach okrągłego stołu i jego Excaliburze - i tak jak Brytania miała w swych podaniach ów legendarny oręż, tak Japończycy nie są gorsi i w podaniach Kraju Kwitnącej Wiśni natrafić możemy na równie mityczny, choć rzeczywiście niegdyś istniejący (!) miecz - Kusanagi.

Amaterasu i Tsukiyomi

Kolejne nawiązanie do legend w postaci technik Itachiego - Amaterasu i Tsukiyomi no Jutsu. Według japońskich wierzeń Amaterasu była boginią słońca, a jej brat Tsukiyomi - bogiem księżyca. Co ciekawe, istnieje kilka różnych wersji opowieści na ich temat, dlatego postaram się przedstawić te najczęściej występujące elementy legendy...

Małpi król

Tym razem będzie o Małpim Królu. Jakim Małpim Królu? - zapytacie pewnie; a ja zapytam - Czy nie przykuło waszej uwagi, jakie stworzenie ma Trzeci Hokage? Dlaczego to małpa, i dlaczego zmienia się akurat w kij? Jak w przypadku setek innych smaczków w Naruto, nie wzięło się to znikąd...

Komentarzy: 9 25 Grudzień 2011
 • Ulquiorra_Cifer
  Ulquiorra_Cifer

  @yuromi_chan przygądałaś się walce Sasuke vs Itachi?
  Chodzi mi dokładnie o jej koniec. Jeszcze dokładniej to chodzi mi o moment kiedy pojawia się ukochany mentor małego Sasuke.
  W tej scenie widzimy jak Susano Itachiego walczy z białym wężem o ośmiu głowach. Co najlepsze ten gad nazywa się Yamata tak jak gad Orochimaru,
  Dodatkowo Susano i Yamata w mitologi spotkali się na górze Orochi.
  Na koniec widzimy jak Orochimaru wyciąga swój wyjątkowy miecz Kusanagi ze swojego gardła. W mitologi Susano znalazł ten miecz kiedy kroił na plasterki węża.
  Tak wiec jestem pełen podziwu dla autora za takie idealne wpasowanie legend i wierzeń do swojego dzieła.

  世界の痛み
 • kasai_hiruko
  kasai_hiruko

  susanoo to w japoni susanoo shinto, czyli brat amaterasu i tsukiyomi. Jest bodajże bogiem burzy władcą mórz.

 • Mencio
  Mencio

  @yuromi_chan Może po prostu poszukasz bo na Senpuu jest tego MNÓSTWO

 • yuromi_chan
  yuromi_chan

  O ile mi wiadomo jest jeszcze jakieś powiązanie cd Susanoo...jakieś demony czy coś. Mógłby ktoś o tym napisać? ^.^
  #1 Legenda o Jirayi :D

 • Plunkowski
  Plunkowski

  Dla mnie najciekawsze jest to powiązanie ślimak-wąż-żaba ;)

  Świat... Istne cudo! Pędź ku wolności, a będzie Ci leżał u stóp. Jeśli coś pcha Cię ku spełnieniu swych pragnień, nie wahaj się! Wznieś swój sztandar i gnaj za swoimi przekonaniami!
 • ania23tom
  ania23tom

  No faktycznie... ta małpa jest zastanawiająca

 • lobocka.gosia
  lobocka.gosia

  uwielbiam tą strone właśnie dlatego ;3

  tak tak jaka ja dziwna XD
 • Mencio
  Mencio

  @RiinUchiha Nie ma sprawy :) będzie tego dużo więcej z czasem ^^

 • RiinUchiha
  RiinUchiha

  Fajnie jest czasem usiąść i poczytać legendy i wydarzenia, które w jakiś sposób są powiązane z Naruto.
  Dzięki za artykuł ^_~

  Są rzeczy jakie mnie drażnią, i są rzeczy jakie mnie drażnią na tyle, że aż podniecają i stają się nałogiem. Wiesz o czym mówię?