W jednym ze starych newsów mogliście przeczytać o świętowaniu w mieście Naruto. Teraz możecie przeczytać nieco więcej o samym mieście i jego atrakcjach!

Naruto jest miejscowością w prefekturze Tokushima (wyspa Shikoku), położoną nad cieśniną Naruto. Wyspa ma powierzchnię135.46 km2 i ponad 61,500 mieszkańców. Miasto to zostało założone 15 marca 1947 roku.

Miejscowość połączona jest z Tokushimą, Wyspą Awaji-shima i Honshu dzięki dwóm mostom: O-Naruto-kyo (lub Onaruto-kyo)  i Akashi Kaikyo. Największą atrakcją tej miejscowości są wiry wodne w cieśnienie Naruto. Wiosną mogą one mieć nawet 20m głębokości i poruszać się z prędkością20 km/h. Miejscem,  z którego można oglądać dynamiczne wiry prosto z góry jest Promenada Tokushima Prefectural Uzu-no-michi (Ścieżka Wirów) , którą otwarto w kwietniu 2000r.  (O moście Naruto można przeczytać również tutaj)

Wir w Naruto

       Wiry w cieśninie Naruto

Symbole miasta

 Maskotka

Miasto ma swoją maskotkę – uroczego Uzu shi o-kun. „Urodził się” 15 maja 1997 roku z okazji 50-lecia miasta. Wygląd został ustanowiony przez mieszkańców i opiera się na symbolach. Strój konotuje morze, na którym powstał wir, czapeczka - most – najbardziej znany punkt miasta i żółta peleryna z kwiatem Hamabou, który od sierpnia 1983 jest oficjalnym kwiatem miasta. Naszego ślicznego Uzu shi o – kuna można spotkać także na mieście, co stanowi nie lada atrakcję. Ja na pewno zrobiłabym sobie z nim zdjęcie :)

W przebraniu maskotki

Miasto Naruto ma nie tylko maskotkę, ale i własną piosenkę, której możecie posłuchać tutaj.

Gdzie spędzać czas?

Miejscowość ta ma do zaoferowania, zarówno dla mieszkańców jak i turystów, wiele innych atrakcji, które pokrótce postaram się przedstawić :)

Miejscowa biblioteka (Toshokan)

Znajduje się tuż obok wzgórza „Ebisuyama”. Darmowo wypożyczać książki mogą wszyscy, którzy mieszkają, studiują lub pracują w Naruto, a jest w czym wybierać, ponieważ biblioteka ma na stanie 160,000 książek.

Pierwsze piętro:

Czytelnia, pokój dla dzieci i lobby. W czytelni znaleźć wiele broszur w języku japońskim przedstawiających różne kraje -  zostały złożone tam przez ich ambasady. W lobby jest wiele egzemplarzy wiodących japońskich gazet, New York Times Weekly Review i inne czasopisma, które wychodzą co tydzień lub co miesiąc. Wszystkie je można czytać siedząc wygodnie na kanapie lub w domu po wypożyczeniu. Nie można wypożyczać tylko ostatniego wydania magazynów.

Drugie piętro:

Jest tu pokój do nauki, w którym znajduje się 48 oddzielnych biurek, gdzie można spokojnie się uczyć lub wynajdować różne informacje, prowadzić badania i nie martwić się o to, że ktoś będzie zagłuszać nasz spokój.

Trzecie piętro:

Pokój z danymi lokalnymi (Kyodo shiryo shitsu) oferuje wiele książek i danych dotyczących Naruto i prefektury Tokushima – wszystkie po japońsku.

W bibliotece tej jest skromna kolekcja książek zagranicznych, ok. 250 książeczek dla dzieci z obrazkami z całego świata, nowele w języku angielskim i ok. 140 zagranicznych encyklopedii.

Biblioteka

Biblioteka

Muzeum Pamięci Torii (Torii Kinen Hakubutsukan)

dr Ryuzo Torii

Muzeum to, które wygląda jak zamek, zbudowane zostało w 1964 roku przez rząd prefektury Tokushima ku pamięci dra Ryuzo Torii , który był światowej sławy archeologiem i antropologiem. Urodził się 4 kwietnia 1870 roku w mieście Tokushima. Karierę rozpoczynał jako asystent profesora na Uniwersytecie Tokijskim. Znalazł wiele dolmenów (prehistoryczna budowla megalityczna o charakterze grobowca)na półwyspie koreańskim i kontynencie chińskim. Deklarował, że odkrył dolmeny w Japonii, ale w większości były to naturalne odkrywki lub rytualne stoły. Doktor i jego żona zostali pochowani w skalnym grobie na kształt dolmenu na wzgórzu niedaleko muzeum.
W 2010 roku  muzeum zostało zamknięte i ponownie otworzone w Tokushima Prefectural Museum. W nowym miejscu zbudowano symboliczny grób doktora i jego żony. (O muzeum można przeczytać również tutaj)

Muzeum

 Muzeum

Nowe muzeum

 Nowe muzeum

Grób stary

 Grób doktora i jego żony przy starym muzeum, zamknięte dla zwiedzających

Nowy grób

Nowy grób

Muzeum sztuki Otsuka

Muzeum to zostało otwarte w 1998 roku i stanowi największa wystawę w Japonii. Jest pierwszym na świecie muzeum ceramiki. Podstawą wystaw jest ponad tysiąc reprezentatywnych malarskich dzieł zachodu (niektóre pochodzą z XX wieku), które zostały przemalowane w skali 1:1 na ceramicznych tablicach. Metoda prezentacji jest unikalna i składa się z trzech części: tematycznej, historycznego rozwoju i historycznych rekonstrukcji wnętrz słynnych budynków.

Muzeum

Sala pamięciowa mostu O-Naruto-kyo (nazywana Eddy)

Ten trzy-piętrowy budynek znajduje się w Parku Narodowym Naruto, oryginalnie wybudowano go  z okazji zakończenia budowy Mostu Onaruto-kyo łączącego Shikoku z Awajishimą w 1989 roku. Został kompletnie przebudowany i ponownie otwarty w kwietniu 1998. Nowe muzeum jest wirtualne, tj. zaprojektowane tak, by odwiedzającym zapewnić wirtualne przeżycia, co jest możliwe dzięki przeróżnym ekranom oraz pomocom audiowizualnym. Ponadto można tam znaleźć Teatr Lalek Awaji, który sześć razy dziennie daje przedstawienie.

Promenada mostu Onaruto (nazywana Eddy Road)

Wielu ludzi zastanawia się, jak wyglądają wiry wodne z góry, chcieliby móc zajrzeć do środka. To miejsce powstało właśnie z tą myślą. Eddy Road to owalna platforma obserwacyjna, stoi ok. 130 m od zawieszenia wieży od strony Naruto. Na promenadzie znajdują się cztery stacje odpoczynku z ławkami i tablicami informacyjnymi. Warto dodać, że średnia ocena osób, które tam były wynosi 4 gwiazdki, a 25% zwiedzających uważa, że miejsce to jest doskonałe, nieco ponad 61,5%, że bardzo dobre, a reszta, że średnie.

Widok z góry

Na podłodze, z tego co widziałam, są szybki, z których można bezpiecznie oglądać piękne wiry wodne. Atrakcja niemała, w końcu kto z nas nie chciałby takiego zdjęcia?  :D

Fajne zdjęcie :D

Do wszystkich tych miejsc są wejściówki. Najdroższa, do Muzeum Otsuka, wynosi dla dorosłego, w przeliczeniu, ok. 120zł. Na szczęście dla osób, które mają zamiar wybrać się z rodzinką – bilety są w trzech grupach wiekowych:  dorośli (lub dorośli i studenci), licealiści i studenci (licealiści i gimnazjaliści), gimnazjum i młodsi oraz zniżki, np. w Eddy Road 20% dla grupy dwudziestoosobowej :)

Mamy atrakcje, możemy pouzupełniać naszą wiedzę i miło spędzić czas. Ale chyba każdy z nas ma podczas urlopu czy wakacji tak, że chciałby „coś” porobić, ma potrzebę wyładowania energii. Co zrobić, gdy jesteśmy w Naruto? Ano udać się do jednego z tych miejsc:

Ogólnosportowy park Naruto (Naruto Sogo Undo Koen)

W parku tym jest wiele udogodnień takich jak sala gimnastyczna, kort tenisowy, pokój do treningów siłowych, budokan (gdzie można potrenować judo i kendo), stadion do baseballa, pole atletyczne i kyudo-jo. Należy przynieść własny sprzęt oraz wcześniej zrobić rezerwację.

Tenisu Jo (Kort tenisowy Kuwajima)

Jeżeli lubicie tenisa, ale na urlop nie zabieracie ze sobą sprzętu to miejsce może Was zainteresować. 5 kortów, otwarte od 9 do zachodu słońca. Warto o tym pomyśleć przed wyjazdem lub na początku, ponieważ trzeba zrobić rezerwację.

 

Park Uzushio Fureai (Park Przyjaźni Eddiego)

Park idealny dla całych rodzin, gdzie miło spędzać czas mogą ludzie bardzo młodzi, jak i bardzo starzy. Jest to uniwersalny obiekt, ponieważ nie służy tylko do dostarczania rozrywki, ale jest także schronieniem i zbiornikiem na wodę pitną oraz do walki z ogniem w nagłych wypadkach. Duża przestrzeń, miejsce do joggingu i gaj dla dzieci powinny sprawić, że nawet cały dzień tam spędzony można będzie uznać za dobrą część wakacyjnego wypoczynku.   

Kiedy warto jechać?

Jeżeli nie wiesz, kiedy warto udać się na urlop do Naruto może coroczne wydarzenia pomogą podjąć decyzję?

Pierwsza modlitwa roku (1-3 stycznia)

Podczas noworocznych świąt noworocznych wiele osób udaje się do różnych świątyń, aby modlić się o szczęście, zdrowie i bezpieczeństwo swoich rodzin. W Naruto najpopularniejsze jest sanktuarium  Oasahiko.

Oasahiko

Naruto Road Race (trzecia lub czwarta niedziela lutego)

Od 9 rano w ogólno sportowym parku Naruto odbywają się biegi na różne dystanse, w których startuje się w zależności od płci, wieku lub tego, co chcemy osiągnąć.

  •  2,2 km dla uczniów od trzeciej do szóstej klasy                                                              
  •  3 km dla dziewcząt z gimnazjum i liceum                                                                
  •  5 km dla chłopców z gimnazjum i liceum                                                                                                
  • 10 km dla chłopaków z liceum i mężczyzn                                                                                    
  •  5 km dla mężczyzn i kobiet , którzy chcą popracować nad kondycją.

Oglądanie kwiatów wiśni (początek kwietnia)

Rozrywka bardzo popularna w całej Japonii. Pod takim ładnym drzewkiem urządzić można piknik i miło spędzić na świeżym powietrzu. W Naruto najładniej wygląda to w Parku Myokensan, na którego szczycie jest zamek (swoją drogą podobny do zamku Tanzaku, nie?)

Zamek Myokensan

Innymi miejscami, w których warto to zobaczyć są park Maruyama,

Park Maruyama

czy Chuokoen of Boguiyama.

 

Festiwal Uzumatsuri (soboty i niedziele lata)

Różne wydarzenia lokalnego pochodzenia.

  • Jumbo takechikuwa-yaki (pieczenie rybnych ciast)
  • Jumbo uzushio nabe (wszystkie warzywa i owoce morza z Naruto gotowane na wielkich patelniach)
  • Wanwandako naikai (konkurs latających latawców)
  • Otaniyaki etsuke kyoshitsu (rysowanie portretów na caramice Otani yaki )

Latawiec

Taniec Awa Odori (9-11 sierpnia)

Od 19.30 do 22.00 naprzeciw supermarketu Jusco i Omichi Gintengai. Taniec ten jest bardzo popularny w całej Japonii. Naruto-shi Awa Odori zaprasza mnóstwo znanych odori-ren (grup tanecznych) z Tokushimy. Wiele osób z Naruto bierze udział w Awa Odori w ich grupach społecznych lub zawodowych. 

Awa Odori w Naruto

Jesienny festiwal w świątyni Juni(3 listopada)

Około 60 mężczyzn w tradycyjnych ceremonialnych strojach paraduje wokół świątyni Juni niosąc hasamibako i keyari. Parada ta nazywa się oneri i została wyznaczona jako wydarzenie kulturalne przez miasto Naruto.

Jesienny festiwal w świątyni Katsuragi (7 listopada)

Tengu (długonose gobliny popularne w folklorze) i młodzi mężczyźni paradują niosąc hasamibako i keyari. Pokaz ten odbywa się od 350 lat i został wyznaczony jako wydarzenie kulturalne przez miasto Naruto.

 

To by było na tyle, jeśli chodzi o to, czego udało mi się dowiedzieć o mieście Naruto. Możliwe, że nie wszystko z tymi myślnikami jest napisane tak, jak mówią zasady pisowni, ponieważ ni w ząb nie znam zasad przekształcania z alfabetu japońskiego na romański. Mimo wszystko mam nadzieję, że zainteresowałam Was wycieczką do Naruto i ktoś z Was skusi się, by odwiedzić to, według mnie, dobrze zapowiadające się miasto  :)

~_tsu_

Komentarzy: 0 22 Czerwiec 2013