Techniki oparte na Elemencie Drewna (jak dosłownie można przetłumaczyć Mokuton) są efektem połączenia czakry opartej na żywiole wody i ziemi. Choć to Yamato jest najpopularniejszym użytkownikiem drewnianych technik, ich początków należy szukać kilkadziesiąt lat przed aktualnymi wydarzeniami w Naruto.

Pierwszym i jedynym użytkownikiem Mokutona był Pierwszy Hokage, Senju Hashirama. Zatrzymawszy się w tym miejscu na chwilę, warto wspomnieć o wysokich umiejętnościach Hashiramy. Jako jeden z nielicznych użytkowników tego elementu (nie potwierdzono innych przypadków z jego klanu) potrafił bardzo dobrze manipulować elementem drzewa. Dzięki temu prawdopodobnie osada Liścia została stworzona w szybkim tempie. Do innych, sławetnych technik Mokutena należą techniki tworzenia lasu lub jej odmiana – technika tworzenia lasu kwitnących kwiatów. Kilkadziesiąt lat po jego śmierci, Orochimaru rozpoczął badania nad Elementem Drewna. Wykradając DNA zmarłego Hokage, na sześćdziesięciu osobach przeprowadził okrutne doświadczenie, aplikując w ich ciała materiał genetyczny Hashiramy. Spośród badanych, tylko jeden człowiek przeżył – poznajemy go jako jounina, który doskonale opanował nabyte w drodze eksperymentu Kekkei Genkai. Yamato dzięki komórkom Pierwszego był w stanie (tak samo jak Hashirama) kontrolować Ogoniaste Bestie. Jednak do pełnej kontroli potrzebny był jeszcze jeden element – naszyjnik wykonany ze specjalnego kruszcu, który potęgował technikę Hokage-Shiki Jijun Jutsu — Kakuan Nitten Suishu.

Kontrola Bijuu

Techniki drewna są bezużyteczne praktycznie tylko podczas kontaktu z ogniem. Wachlarz ninjutsu oferuje silne techniki defensywne, jak na przykład Mokujōheki, drewnianej tarczy, która niejednokrotnie w krytycznych momentach uratowała skórę bohaterom; nieco większy rozmiar ma Jukai Heki, który tworzy potężny, lesisty mur. Element Drewna zawiera w sobie sporo technik unieruchamiających przeciwnika: począwszy od drewnianych klatek (Shichūrō no Jutsu), po Daijurin no Jutsu, dzięki któremu w ekspresowym tempie można pochwycić przeciwnika, Mokusatsu Shibari no Jutsu, tworzącym wokół przeciwnika prawdziwą drewnianą sieć, uniemożliwiającą kontratak, czy całkiem banalne Jubaku Eisō, mające na celu uduszenie przeciwnika siecią korzeni.

Kawarimi

Spośród mniej inwazyjnych technik na uwagę zasługuje niewymownie pomocne podczas odbudowywaniu zrujnowanej Konohy, Renchūka no Jutsu. Technika ta w ekspresowym tempie tworzy… budynki.

Renchuka no JutsiRenchuka no Jutsu

Na uwagę zasługuje także niecodzienny sposób śledzenia przez użytkownika Mokutona. Yamato do uzyskiwania informacji używał nasion. Ta niepozorna forma ma ogromne zalety, możemy to zauważyć podczas podrzucenia tego nadajnika do posiłku, który spożywali Naruto, Sakura i Sai podczas swojej pierwszej misji z Yamato.

Element drewna, jak widać, może być również wykorzystywany do eksperymentów. Nawet sam Madara pozyskał komórki Pierwszego Hokage by zwiększyć swoją moc. W ten sposób mógł przerosnąć siłą samego Hashiramę. Do grona innych użytkowników Mokutena (ale nie prawowitych) zalicza się również Danzou.  Razem z Orochimaru w najciemniejszych zakamarkach osady eksperymentowali z DNA Hashiramy. W ten sposób Szósty Hokage wzmocnił swoje ciało komórkami Pierwszego, co w przyszłości w połączeniu ze zdobytymi Sharinganami pozwalało mu opanować zakazaną technikę oczną – Izanagi. Poza najsilniejszym z Senju, Madarą, Danzou i Yamato jest jeszcze jedna osoba, która posiada komórki mokutena. Jest nim, uznany za zmarłego, Obito. Dzięki komórkom Pierwszego, Madara uratował przed śmiercią młodego Uchiha. Jego ciało zostało zmodyfikowane wykorzystując do tego swój inny eksperyment – również powstały w wyniku łączenia komórek DNA – Zetsu. Dzięki temu ciało chłopaka nabrało dodatkowych sił, jednocześnie dając mu praktycznie niezniszczalne ciało.

Komentarzy: 3 02 Październik 2012
 • shizune_kunoichi
  shizune_kunoichi

  @Mencio dzięki. a poza tym to tylko mi wszystko zagmatwało

  Krew na twoich rękach, Falka, krew na twej sukience Płoń, płoń, Falka, za swe zbrodnie Spłoń i skonaj w męce!
 • Mencio
  Mencio

  @shizune_kunoichi Tak.

 • shizune_kunoichi
  shizune_kunoichi

  co do Mokutona to ciągle męczy mnie jedno pytanie: czy jest on Kekkei Genkai?

  Krew na twoich rękach, Falka, krew na twej sukience Płoń, płoń, Falka, za swe zbrodnie Spłoń i skonaj w męce!