Któż z nas nie zna studia Ghibli? Któż nie zna, lub przynajmniej nie słyszał, o filmach takich jak Spirited Away: w krainie bogów (zdobywca Oskara), Ruchomy zamek Hauru (nominowany do Oskara) czy Mój sąsiad Totoro? A kto z nas wie, że w Japonii znajduje się muzeum studia? :)

Na zachodnich przedmieściach Tokio, w parku Inokashira, znajduje się Muzeum Ghibli, a właściwie  Muzeum Filmu Animowanego Miasta Mitaka (三鷹市立アニメーション美術館, Mitaka Shiritsu Animēshon Bijutsukan).  Założone w 2001 roku, zaprojektowane i stworzone przez legendarnego już chyba japońskiego reżysera i mangakę Hayao Miyazakiego kusi, oj kusi.

Bilety w kształcie filmowej kliszy sprzedaje Totoro, a to dopiero początek!

Wejście Bilety

Całość jest wielka, wystarczy spojrzeć na plan:

Plan

W „The Saturn Theater” można obejrzeć film, spokojnie 80 osób.

Kino

W muzeum znajdują się ekspozycje stałe i specjalne, aktualnie „Specjalną ekspozycję” stanowi wystawa „Dar ilustracji – źródło popkultury”.

Ekspozycja

Dzieci mniejsze i większe mogą „pojeździć” kocim autobusem

Kocibus Kocibus

Udać się po pamiątki do sklepu „Mamma Aiuto”

Sklep Sklep

A potem odpocząć z opiekunami w kawiarni „Słomkowy Kapelusz”

Kafejka Menu

Warto dodać, że do muzeum można wchodzić z psami przewodnikami i nie ma z tym najmniejszego problemu, dla osób niedosłyszących zapewniony jest sprzęt wspomagający, żeby mogli spokojnie obejrzeć film. Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym poruszających się na wózkach. Jest miejsce do przewijania maluchów, odpoczynku, a także dla osób, które nie czują się dobrze.

Ale to nie koniec! Wnętrze muzeum jest piękne, momentami bajkowe. Warto przejść się po pokojach zaprojektowanych przez autora wielu wspaniałych animacji, by poczuć się jak w jednej z nich.

Sala Sala

To też bynajmniej nie jest koniec :) Warto pamiętać, że muzeum znajduje się w parku, dlatego też gdy znudzi nas zwiedzanie, w co szczerze wątpię, można udać się na spacer.

40 minut z centrum Tokio znajduje się magiczna kraina, w której każdy jest dzieckiem. Mali znajdą dla siebie zabawę, duzi znajdą coś, co ich zainteresuje, a starsi – lekarstwo na wieczną młodość. Przyjemność ta nie jest aż tak droga: dla dzieci do lat 4 za darmo, 4-6 lat nieco ponad 3 zł, wiek wczesnoszkolny, czyli podstawówka (7-12 lat) niecałe 13 zł, gimnazjum-liceum (13-18) ponad 22 zł, a powyżej około 32 zł.

Jak widać taka przyjemność wcale nie jest droga, a pozostawia wspomnienia do końca życia, dlatego jeśli podczas podróżowania po Japonii zobaczycie taki znak, podążajcie za wskazówkami, bo doprowadzi Was do prawdziwego skarbu :)

Znak

~_tsu_

Komentarzy: 15 20 Wrzesień 2013