Któż z nas nie zna studia Ghibli? Któż nie zna, lub przynajmniej nie słyszał, o filmach takich jak Spirited Away: w krainie bogów (zdobywca Oskara), Ruchomy zamek Hauru (nominowany do Oskara) czy Mój sąsiad Totoro? A kto z nas wie, że w Japonii znajduje się muzeum studia? :)

Na zachodnich przedmieściach Tokio, w parku Inokashira, znajduje się Muzeum Ghibli, a właściwie  Muzeum Filmu Animowanego Miasta Mitaka (三鷹市立アニメーション美術館, Mitaka Shiritsu Animēshon Bijutsukan).  Założone w 2001 roku, zaprojektowane i stworzone przez legendarnego już chyba japońskiego reżysera i mangakę Hayao Miyazakiego kusi, oj kusi.

Bilety w kształcie filmowej kliszy sprzedaje Totoro, a to dopiero początek!

Wejście Bilety

Całość jest wielka, wystarczy spojrzeć na plan:

Plan

W „The Saturn Theater” można obejrzeć film, spokojnie 80 osób.

Kino

W muzeum znajdują się ekspozycje stałe i specjalne, aktualnie „Specjalną ekspozycję” stanowi wystawa „Dar ilustracji – źródło popkultury”.

Ekspozycja

Dzieci mniejsze i większe mogą „pojeździć” kocim autobusem

Kocibus Kocibus

Udać się po pamiątki do sklepu „Mamma Aiuto”

Sklep Sklep

A potem odpocząć z opiekunami w kawiarni „Słomkowy Kapelusz”

Kafejka Menu

Warto dodać, że do muzeum można wchodzić z psami przewodnikami i nie ma z tym najmniejszego problemu, dla osób niedosłyszących zapewniony jest sprzęt wspomagający, żeby mogli spokojnie obejrzeć film. Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym poruszających się na wózkach. Jest miejsce do przewijania maluchów, odpoczynku, a także dla osób, które nie czują się dobrze.

Ale to nie koniec! Wnętrze muzeum jest piękne, momentami bajkowe. Warto przejść się po pokojach zaprojektowanych przez autora wielu wspaniałych animacji, by poczuć się jak w jednej z nich.

Sala Sala

To też bynajmniej nie jest koniec :) Warto pamiętać, że muzeum znajduje się w parku, dlatego też gdy znudzi nas zwiedzanie, w co szczerze wątpię, można udać się na spacer.

40 minut z centrum Tokio znajduje się magiczna kraina, w której każdy jest dzieckiem. Mali znajdą dla siebie zabawę, duzi znajdą coś, co ich zainteresuje, a starsi – lekarstwo na wieczną młodość. Przyjemność ta nie jest aż tak droga: dla dzieci do lat 4 za darmo, 4-6 lat nieco ponad 3 zł, wiek wczesnoszkolny, czyli podstawówka (7-12 lat) niecałe 13 zł, gimnazjum-liceum (13-18) ponad 22 zł, a powyżej około 32 zł.

Jak widać taka przyjemność wcale nie jest droga, a pozostawia wspomnienia do końca życia, dlatego jeśli podczas podróżowania po Japonii zobaczycie taki znak, podążajcie za wskazówkami, bo doprowadzi Was do prawdziwego skarbu :)

Znak

~_tsu_

Komentarzy: 15 20 Wrzesień 2013
 • Mistrz37
  Mistrz37

  Heh, chętnie bym zwiedził takie muzeum :P Szczególnie, że dzisiaj na plastyce mieliśmy szczęście i oglądaliśmy Ruchomy Zamek Hauru, więc mam teraz ogromną zajawkę :P

 • Mencio
  Mencio

  Gratuluje zwycięzcy :) kto to jest zostanie ogłoszone w nadchodzacym newsie!:)

 • whitenaamah
  whitenaamah

  W końcu znajomość kolekcji filmów Ghibli przydała mi się w normalnym życiu :D

 • Gomeroth
  Gomeroth

  @Drago18: trzymam Cię za słowo ;)

  Możesz się ze mną zgadzać lub nie. Ale nie próbuj mówić mi, co mam myśleć.
 • Drago18
  Drago18

  Wow! Dzięki, @_tsu_, za przedstawienie kolejnego fajnego miejsca, które skrywa się wśród rozlicznych skarbów Kraju Kwitnacej Wiśni. Jeśli ktoś zamierza odwiedzić Japonię, o Twoim artykule z pewnością zapamiąta, by odwiedzić Muzeum Ghibli, ten zaś, kto możlwiości takiej nie ma - również pewnie z chęcią odnotuje w pamięci szereg informacji o tym niesamowitym miejscu. Zwłaszcza, jeśli filmy studia Ghibli są mu choć trochę znane.
  Swoja droga, jak tak dalej pójdzie, na Senpuu.net powstanie niebawem swoista wirtualna mapa Japonii, oznaczona ciekawymi miejscami, które - jako użytkownicy portalu - mieliśmy okazję "zwiedzić" dzięki publikowanym tutaj artykułom ;)

  Ja muszę niestety wyznać, że zaledwie parę tytułów studia Ghibli miałem okazję zobaczyć... Odzwierciedleniem tego są niestety moje odpowiedzi do ogłoszonego powyżej konkursu - przypuszczam, że jedynie na 3 pytanie odpowiedziałem poprawnie ;P Nie to jednak mnie martwi - pojawienie się materiału audio w pytaniu nr 2 świadczy o tym, że pomimo wysokiego poziomu "Ścieżki Sharingana" Redakcji wciąż nie brak pomysłów na wymyślne formy zadań konkursowych. To oznacza, że przy najbliższych zabawach może być ciekawie (spokojnie @Gomeroth, nie użyję tym razem złowieszczego słówka na siedem liter i zaczynającego się od "k" - ot też nie chciałbym, żeby w ramach konkursu kazano nam odśpiewać np. coś takiego :) ).

  In each of us there burns a soul of a warrior...
 • aRo93
  aRo93

  @Linyu Również polecam :) Wszystkie jego filmy.

 • Linyu
  Linyu

  Jako fan japońskiej kultury gorąco polecam film Pana MrJedi, znajdujący się na youtube, który traktuje o tym muzeum, a mianowicie, co tam się znajduje, jak jest etc. :)

  Pozdrawiam

  Something else..
 • Alextasha
  Alextasha

  @Frette - dzięki, poprawione

  @wiedzminek - no raczej ;) zawsze z poprawnych odpowiedzi :)

  Gdyby w kobiecie nie panował anioł razem z diabłem, nie byłaby interesująca.
 • Frette
  Frette

  Literówka! W temacie nie Studio Ghilbi tylko Ghibli ;)

 • _SnT_
  _SnT_

  pięknie @_tsu_ :) niefortunnie nie dam teraz żyć siostrze dopóki nie obieca, że mnie tam zabierze :D

  "Czarny to nie kolor, czarny to siła" ♥ Black Tiger
 • wiedzminek
  wiedzminek

  Zwycięzcę losujecie z tych, którzy przysłali poprawne odpowiedzi, czy jak? :)

 • Atemu
  Atemu

  A ja już myślałem, że do wygrania bilecik ;))

 • Alextasha
  Alextasha

  @Suzaku - a tak się nam data zapodziała :D już jest poprawione - do 18 czerwca do 20 :)

  Gdyby w kobiecie nie panował anioł razem z diabłem, nie byłaby interesująca.
 • Mencio
  Mencio

  @Suzaku: skierujmy Twoje pytanie bezpośrednio do @Alextasha.

  A i dodam tylko, że w związku z tym, że tutaj wyniki są dość łatwo weryfikowalne, to zwyciezca bedzie wyłoniony szybciej.

 • Suzaku
  Suzaku

  W magazynie Arigato #6 pisali o wyprawie do tego muzeum :)

  Do kiedy można wysyłać odpowiedzi?