Niniejszy tekst stanowi swoistą kontynuację opracowań, jakie zawarto w minionych Tematach Tygodnia i jakie przybliżyły nam szereg zagadnień na temat ninja – omówiono wtedy historię i umiejętności tych legendarnych wojowników, opisano elementy ich uzbrojenia i ubioru, a także tajniki ninjutsu, czyli niezwykłej sztuki walki i maskowania się, jaką stosowali shinobi. Jak mogliśmy się dowiedzieć z drobiazgowo dopracowanych tekstów Bustera i Gomerotha, wojownicy ninja byli świetnie wyszkoleni i posiedli niecodzienne zdolności, dzięki czemu roztaczali wokół siebie aurę tajemniczości oraz budzili respekt, przerażenie i podziw. I choć względy polityczne oraz pokojowe dążenia ówczesnych władz sprawiły, że ustało zapotrzebowanie na usługi ninja, a sami wojownicy rozpłynęli się w japońskim społeczeństwie (taka jest chyba oficjalnie przyjęta wersja), pamięć o nich i fascynacja ich zdolnościami przetrwała do dziś. Nie da się ukryć, że stanowią oni nieodłączny element wielu powieści, filmów i gier, a jak pokazuje choćby przykład Naruto Masashiego Kishimoto – także mang, czy anime. Ślad po shinobi nie pozostał dziś jednak jedynie na kartkach papieru, czy taśmach filmowych, gdyż dostrzec go można również tam, gdzie praktycznie wszystko się zaczęło – na obszarze dawnej japońskiej prowincji Iga, na tereny której przybyli niegdyś chińscy mnisi i gdzie teraz znajduje się niesamowite Muzeum Ninja…

TYTUŁEM WSTĘPU

Muzeum Ninja Iga-ryu powstało w 1964 roku. Położone jest w miejscowości Iga niedaleko Kyoto (w prefekturze Mie na wyspie Honsiu) i zajmuje niewielką rezydencję, ulokowaną w malowniczym Parku Ueno i w pobliżu słynnego Zamku Iga Ueno (adres Muzeum Ninja Iga-ryu: 117-13-1 Ueno Marunouchi, Iga-shi, Mie-ken). Obecnie honorową funkcję dyrektorską pełni w muzeum Jinichi Kawakami, dwudziesty pierwszy przywódca klanu Ban.

Ponieważ omawiane tutaj Muzeum Ninja poświęcone jest zasadniczo historii klanu Iga oraz jego ninjutsu, zebrana w nim kolekcja eksponatów zawiera zarówno autentyczne starożytne pisma o sztukach walki, dawną broń ninja z klanu Iga (łącznie ponad 400 przedmiotów), jak i stosowane przez nich sprzęty codziennego użytku. Tak bogato zgromadzone uzbrojenie, narzędzia i wykorzystywane przez klan techniki prezentowane są zarówno dzięki podświetlanym gablotom, jak i elementom audiowizualnym (nagłośnienie, ekrany telewizorów). Dla zwiedzających dostępna jest również szczegółowa makieta, obrazująca wygląd dawnej wioski Iga, zajmowanej przez wspomniany powyżej klan ninja.

Wszystkie muzealne atrakcje zgromadzono w przestronnych salach wystawowych oraz w pomieszczeniach budynku, będącego autentycznym domostwem dawnych ninja - można je oglądać (wraz z uczestniczeniem w cyklicznie organizowanych pokazach walk ninja i innych atrakcjach) w godzinach otwarcia muzeum, tj. między 9.00 a 17.00 (ostatni goście wpuszczani są o godzinie 16.30, zaś w okresie 29 grudnia - 1 stycznia placówka jest nieczynna). Wstęp do Muzeum Ninja Iga-ryu jest płatny – koszt naliczany jest od osoby i wynosi 700 jenów dla dorosłych (ok. 24 zł*) i 400 jenów dla dzieci (ok. 14 zł*). W przypadku, gdy zwiedzanie odbywa się grupowo i wizytujących jest minimum 30-stu, naliczana jest zniżka w wysokości 100 jenów na osobę (ok. 3,4 zł*).

*polski odpowiednik cenowy podano w oparciu o kurs z dnia 23 marca br.

Wejście do Muzeum Ninja Iga-ryu Dojazd do Muzeum Ninja Iga-ryu Jinichi Kawakami, dyrektor Muzeum Ninja Iga-ryu
Wejście do Muzeum Ninja Iga-ryu Dojazd do Muzeum Ninja Iga-ryu - mapa drogowa Jinichi Kawakami, dyrektor Muzeum Ninja Iga-ryu

DOMOSTWO NINJA

Zwiedzanie Muzeum Ninja Iga-ryu rozpoczyna się zazwyczaj od oględzin budynku, który obrazuje, jak shinobi mieszkali na co dzień (czyli gdy np. nie uczestniczyli w zleconym im zadaniu). Co ciekawe, prezentowane domostwo podobno faktycznie zamieszkiwane było przez ninja z klanu Iga, pierwotnie jednak znajdowało się na terenie miasta Ueno i dopiero w 1964 roku przeniesiono je do miejscowości Iga (ze względu na otwierane tam Muzeum Ninja).

Muzealny budynek przypomina zwykły parterowy dom mieszkalny, wzniesiony w stylu japońskim i pokryty strzechą – w rzeczywistości budowla jest jednak tak samo tajemnicza, jak zamieszkujący ją legendarni ninja. Pod postacią typowego, skromnego domostwa kryje się bowiem skomplikowana struktura niecodziennych rozwiązań budowlanych, które - w razie ataku wrogich sił, czy np. próby wysadzenia budynku - pozwolą jego właścicielom na błyskawiczne podjęcie walki lub też równie szybką ewakuację. Liczne sekrety domostwa ninja, przyjmujące postać m.in. pułapek, ukrytych przejść, pokoi i korytarzy, kryjówek na broń, czy zamaskowanych obrotowych ścian, przedstawiane są zwiedzającym przez muzealnych przewodników, przyodzianych w odpowiednie kostiumy (przeważnie osobami oprowadzającymi są kunoichi).

Domostwo ninja od zewnątrz Wejście do domostwa ninja Japoński ogródek przy domostwie ninja
Domostwo ninja od zewnątrz Wejście do domostwa ninja Japoński ogródek przy domostwie ninja

Ponieważ muzealne domostwo ninja otoczone jest malowniczym ogródkiem, utrzymanym w stylu japońskim, zwiedzający mogą przed obejrzeniem wnętrza budynku nacieszyć wzrok urokami orientalnej przyrody (zwłaszcza, gdy są zmuszeni zaczekać na swoją kolej zwiedzania). Przemierzywszy otoczoną drzewami ścieżkę, goście powitani zostają u progu zarówno przez muzealnego pracownika, jak i wojownika z klanu Iga, którego posążek symbolicznie umieszczono u wejścia do domostwa. Zwiedzanie budowli rozpoczyna się od zwyczajowego zdjęcia obuwia w przestronnej sieni i obejrzenia pomieszczenia kuchennego z tradycyjnymi piecykami Kamado i osprzętem kuchennym typu naczynia, chochle, półmiski, moździerze, czy dzbany na wodę.

Pomieszczenie kuchenne Wnętrze domostwa ninja Wejście na strych
Pomieszczenie kuchenne (po prawej: piecyk Kamado) Wnętrze domostwa ninja Wejście na strych

Prezentowane zwiedzającym pomieszczenie kuchenne nie skrywa co prawda żadnych sekretów (prócz wejścia na strych w jednym z bocznych korytarzyków), jednak dzięki dobrze odwzorowanemu klimatowi dawnych czasów stanowi dobry wstęp do obejrzenia głównej atrakcji domostwa – dwóch przestronnych pokoi, które naszpikowane są zmyślnymi kryjówkami i przejściami. W pierwszym z nich zwiedzający mogą obejrzeć m.in. ukrytą w ścianie szafę, która pozwala niepostrzeżenie schować się wojownikowi ninja (uzyskując efekt „znikania”), czy nieoświetlone, zamaskowane piętro o bardzo niskiej wysokości, gdzie siedząc lub czołgając się, shinobi mógł z ukrycia obserwować intruza (na piętro wchodzi się za pomocą zamaskowanej drabinki). Pomieszczenie to posiada także korytarzyk i schowek za uchylną ścianą oraz sekretną drogę ucieczki – jest nią przesłonięte fałszywą ścianką okno bez klamki, które otwiera się w ściśle określony sposób (przedstawiono to na filmiku poniżej).

Zamaskowane drugie piętro Ukryty korytarzyk Jedna z dróg ewakuacji
Zamaskowane drugie piętro (teraz oświetlone) Ukryty korytarzyk Jedna z dróg ewakuacji

W przypadku problemów, ninja mógł opuścić budynek lub udać się do drugiego z pomieszczeń, gdzie czekała na niego m.in. ukryta w podłodze broń (odsunięcie przesuwnych drzwi shoji pozwala wyjąć ruchomą deskę i szybko dobyć oręża). W tym pokoju znajdują się ponadto prowadząca na podwórze weranda oraz dwie sekretne kryjówki: jedna w podłodze na ganku (przejście pod zamaskowaną klapą), a druga za obrotową ścianą naprzeciw werandy. Jak się jednak szybko okaże, prezentowane domostwo ninja z klanu Iga posiada nie tylko tajemne drugie piętro, czy strych, ale również piwnice, które często służyły wojownikom, jako swoisty sekretny magazyn na zapasowe uzbrojenie – prowadzą do nich zarówno jedno z wspomnianych wyżej tajnych przejść, jak i tradycyjne schody. Korzystając z tego drugiego wariantu, goście w ramach zwiedzania Muzeum Ninja opuszczają parter domostwa i schodzą do pomieszczeń podziemnych, gdzie czekają na nich liczne muzealne ekspozycje.

Schowek na broń Ukryte podziemne przejście Zejście do piwnic
Schowek na broń Ukryte podziemne przejście Zejście do piwnic

EKSPOZYCJE – SALA PRAKTYK I TRADYCJI

Eksponaty, jakie zgromadzono w podziemiach Muzeum Ninja Iga-ryu rozmieszczone zostały w dwóch przestronnych salach wystawowych - w Sali Praktyk Ninja, gdzie zgromadzono wszelakie elementy uzbrojenia i ubioru oraz w Sali Tradycji Ninja, która poświęcona jest zasadniczo pismom i dokumentom z czasów klanu Iga. Wszystkie te przedmioty pogrupowano tematycznie i zebrano w podświetlonych gablotach, a informacje, co do ich przeznaczenia i właściwości zwiedzający mogą uzyskać dzięki licznie rozmieszczonym tabliczkom informacyjnym, które dla ułatwienia zapisano w dwóch językach: japońskim i angielskim (niektóre ponadto zilustrowano).

Oględziny muzealnych piwnic rozpoczynają się zazwyczaj od pierwszej z wymienionych sal wystawowych. Jak wspomniano wcześniej, znajduje się w niej ponad 400 różnego rodzaju narzędzi, broni, gadżetów i kostiumów ninja – wszystkie te przedmioty drobiazgowo wyliczono i opisano na stronie internetowej Muzeum Ninja Iga-ryu (niestety, tekst dostępny tylko w języku japońskim), dlatego w dalszej części niniejszego tekstu ograniczę się do przedstawienia jedynie niewielkiej części dostępnych eksponatów. I tak dla przykładu, jakby odnosząc się do uwagi Gamerotha, że ninja nosili „normalne” ubrania, by nie wzbudzać zbędnych podejrzeń, u wejścia do Sali Praktyk Ninja ustawiono 7 figurek, prezentujących różne sposoby ubioru shinobi: przyodziewek buddyjskiego mnicha z słomkowym kapeluszem, strój wędrownego kapłana (mnicha), szatę początkującego duchownego, ubiory kupca, akrobaty, ulicznego muzykanta, a także strój codzienny (służący zarówno do pracy na roli, jak i walki).

Przykładowe przebrania ninja
Przykładowe przebrania ninja

Eksponaty w Sali Praktyk Ninja rozmieszczono w oświetlanych gablotach, grupując je według ich kluczowych zastosowań – wśród nich obejrzeć można m.in.:

- narzędzie służące do otwierania zamków domostw i magazynów: Kuroro-kagi (specjalny klucz do otwierania zamków magazynowych), Karakuri-kagi i Banzo-kagi (oddzielne elementy, których kombinacja pozwalała uzyskać klucz uniwersalny do otwierania różnego rodzaju zamków), Tataminomi (dłuto służące do przecinania słupków blokujących drzwi), Kunai (narzędzie ogrodnicze wykorzystywane zarówno do walki jako sztylet, kopania w ziemi i drążenia w celach szpiegowskich, jak i mocowania liny, czy drabiny), Tsubogiri (świderki, którymi tworzono otwory w ścianach, by móc obserwować wnętrze budynku), Shikoro (niewielka obusieczna piła służąca do cięcia żywopłotów i mocowań zamkniętych drzwi);

Eksponaty
Eksponaty: 1) Kuroro-kagi, 2) Karakuri-kagi i Banzo-kagi, 3) Tataminomi, 4) Kunai, 5) Tsubogiri, 6) Shikoro

- osprzęt do wspinaczki oraz do pokonywania bagnistych fos: różnego rodzaju drabiny (np. Nawa Bashigo z lin i bambusa), kotwiczki i kolce mocujące, Gosun kugi (gwoździe używane do wspinania się na kamienne ściany lub skały), Mizugomo (buty pozwalające chodzić po błotnistej fosie, dzięki znacznemu rozłożeniu masy ninja), Mizukaki (sandały wykorzystywane do przekraczania bagnistych fos – mniejsze, lżejsze i bardziej mobilne niż Mizugomo);

Eksponaty Mizugomo
Eksponaty: 1) Nawa Bashigo, 2) kotwiczka, 3) kolce mocujące, 4) Mizugomo, 5) Mizukaki, 6) Gosun kugi Mizugomo (można je przymierzyć)

- narzędzia i elementy ubioru stosowane podczas inwazji na siedzibę przeciwnika: Kaginawa (lina zakończona metalową kotwiczką, pozwalająca przechodzić przez ogrodzenia, a także związywać przeciwnika, czy wywrócić go), Shinobi-Gama (sierp używany zarówno do walki, jak i do cięcia lin), Tabi (bawełniane skarpetki z podeszwą, ułatwiające bezszelestne poruszanie się po wrogim terenie), Waraji (lekkie, słomiane sandały ułatwiające spacery i szybkie poruszanie się), Uwagoromo (górna część ubioru z specjalnymi tylnymi kieszeniami na broń i płytką z brązu lub żelaza, która przy ataku frontalnym miała osłaniać serce), Hakama (szerokie spodnie uszyte tak, by zapewnić swobodne ruchy ciała), Tekko (osłony na dłoń i nadgarstek, pod którymi ukrywano shuriken lub cienkie długie ostrza), Kyahan (osłony na golenie, pozwalające na ukrycie cienkich ostrzy, czy shuriken);

Eksponaty Eksponaty
Eksponaty: 1) Kaginawa, 2) Shinobi-gama, 3) Tabi, 4) Waraji Eksponaty: 1) Uwagoromo, 2) Hakama, 3) Tekko, 4) Kyahan

- maskowane zbroje i broń: Shikomizue (laska wędrowca z ukrytym w środku mieczem , łańcuchem, czy łańcuchem z ciężarkiem - czasem używana jako włócznia), Hiuchigama (niewielkie stalowe narzędzie, które użyte wraz z krzemieniem służyło do rozpalania ognia), Kogama (przenośna wersja Hiuchigama), Kasugai (uchwyty wykorzystywane do wspinania się), Shinobi-katchu (lekka zbroja, którą zakładano podczas wojny do szpiegowania wrogiego obozu – wykonana była z konopianej szaty wzmocnionej łańcuchami i zakładana pod garderobę), Kusari katabira (wytrzymała i zakładana pod garderobę zbroja, wzmocniona łańcuchami i stalowymi płytkami - skuteczne chroniła przed mieczami i rzucanymi sztyletami, ale z racji sporej wagi używana była sporadycznie);

Eksponaty Eksponaty Eksponaty
Eksponaty: 1) Shikomizue, 2) Hiuchigama/Kogama Uchwyty Kasugai Zbroje (od lewej): Shinobi-katchu i Kusari katabira

- broń i narzędzia stosowane w czasie walki i wojny: Shinobi-gatana (prosty miecz, z wyraźnym prostokątnym uchwytem, dzięki któremu, prócz funkcji bojowych, pełnił czasem rolę drabinki przy bezśladowym wchodzeniu i schodzeniu z ogrodzenia – osłona miecza była ponadto czasem wykorzystywana jako rurka do oddychania pod wodą), Tekkokagi (zakładane na dłonie pazury, które pozwalały wojownikowi uchwycić i wytrącić miecz przeciwnika, a także zaatakować go), Tekagi (żelazne haki wykorzystywane jako narzędzie do wspinaczki oraz jako broń), Makibashi (metalowe kolce, które niepostrzeżenie umieszcza się na ziemi w celu spowolnienia przeciwnika – daje to wojownikowi ninja czas na bezpieczną ucieczkę), Manrikigusari (łańcuch z ciężarkiem, stosowany w celu samoobrony), Sojingama (niewielki obosieczny sierp do zadawania ran ciętych), Shuriken (ostrza w formie m.in. gwiazdek i krzyży, służące do ataków na odległość – czasem ostrza te pokrywane były trucizną typu tojad), Kusarigama (sierp z łańcuchem, pozwalający dźgnąć lub ciąć przeciwnika na odległość), Fundo tsubute (ciężarki z wypustkami, którymi rzucano w wroga oraz wyciągano gwoździe), Fukiyazutsu (dmuchawka pozwalająca miotać zatrute strzałki), pistolet na proch, strzały, petardy, sakiewki na proch, działko.

Eksponaty Eksponaty Eksponaty
Eksponaty: 1) Shinobi-gatana, 2) Tekkokagi, 3) Tekagi Eksponaty: 1) Makibashi, 2) Manrikigusari, 3) Sojingama, 4) Shurikeny, 5) Kusarigama, 6) Fundo tsubute, 7) Fukiyazutsu Eksponaty: 1) pistolet, 2) strzała, 3) petardy, 4) sakiewki na proch, 5) działko

Wymienione powyżej eksponaty stanowią jedynie część ekspozycji w Sali Praktyk Ninja – ze względu na wielkość kolekcji i pełny jej wykaz na stronie muzeum oraz na powtarzalność typów uzbrojenia w ramach wcześniejszych Tematów Tygodnia, ograniczę się jedynie do takiego skrótowego przedstawienia militarnej i użytkowej części zasobów Muzeum Ninja Iga-ryu. Przed opuszczeniem Sali Praktyk Ninja warto jednak poświęcić trochę czasu na dwie niewymienione powyżej atrakcje:

- spory model Wioski Ninja, prezentujący tereny zamieszkałe niegdyś przez shinobi z klanu Iga,

- niewielkie kąciki multimedialne, które za pomocą nagrania wideo obrazują zwiedzającym, jak wyglądała przykładowa infiltracja Zamku Iga Ueno przez ninja z klanu Iga (zwraca się tu uwagę na podejmowane przez wojownika czynności oraz narzędzia, które pozwolą mu na niezauważone przez strażników przeniknięcie do wnętrza budowli oraz jej późniejsze opuszczenie).

Kolekcja starych shurikenów Makieta Wioski Ninja Iga-ryu Widok na fragment Sali Praktyki Ninja
Kolekcja starych shurikenów Makieta Wioski Ninja Iga-ryu Widok na fragment Sali Praktyki Ninja

Jak wspomniano wcześniej, do Sali Praktyk Ninja przylega tzw. Sala Tradycji Ninja – co prawda zgromadzone są w niej głównie materiały piśmiennicze nt. ninjutsu wojowników z klanu Iga, ich losów (np. umowy na realizację misji) oraz stosowanych przez nich tajnych szyfrów i „kuji” (pieczęci), w sali nie brakuje jednak również bardziej współczesnych pozycji nt. shinobi. W gablotach można zatem obejrzeć zarówno autentyczne zwoje i pisma, ich repliki, jak również dotyczące tematyki ninja podręczniki, powieści, grafiki, opowieści ilustrowane, albumy ze zdjęciami, a nawet materiały multimedialne (np. w formie płyt DVD).

Przejście z Sali Praktyk Ninja do Sali Tradycji Ninja Gablota w Sali Tradycji Ninja Widok na fragment Sali Tradycji Ninja
Przejście z Sali Praktyk Ninja do Sali Tradycji Ninja Gablota w Sali Tradycji Ninja Widok na fragment Sali Tradycji Ninja

Film autorstwa polskiego turysty:

POKAZ UMIEJĘTNOŚCI NINJA

Uzbrojenie, które stosowali shinobi z klanu Iga zostało po części przedstawione w Sali Praktyk Ninja, zaś zasady jego stosowania opisano w materiałach, które można obejrzeć w Sali Tradycji Ninja. Ostatnią z form zaznajomienia się z orężem shinobi jest zobaczenie jego wykorzystania w praktyce – służą temu pokazy umiejętności wojowników ninja, które wykonywane są „na żywo” i stanowią ostatnią z głównych atrakcji opisywanego tutaj muzeum. Pokazy te prowadzone są na placu, który zajmuje niewielką część podwórza w pobliżu zwiedzanego wcześniej domostwa klanu Iga (plac ten jest ogrodzony i częściowo zadaszony, a dla zapewnienia bezpieczeństwa - posiada wydzieloną scenę i miejsca dla zwiedzających). Dzięki prowadzonym przez wyćwiczonych kaskaderów pokazom, goście mogą na własne oczy zobaczyć tajniki posługiwania się niektórymi z poznanych wcześniej broni (np. shurikeny, shinobi-gama, kij, czy shinobi-gatana), a także być świadkami symulowanych pojedynków pomiędzy dwoma wojownikami (walki z wykorzystaniem m.in. mieczy, czy kusarigamy), czy krótkich występów artystycznych z ich udziałem. Co istotne, prezentowane czynności niejednokrotnie poprzedzone są stosownym komentarzem „aktorów” (niestety, w języku japońskim), a czasem – ponawiane w zwolnionym tempie dla lepszego zobrazowania. Klimatowi prowadzonym występom dodają zarówno ich dynamizm, jak i stosowany momentami podkład dźwiękowy, dym, „autentyczny” ubiór kaskaderów, czy też ich stała interakcja z publicznością.

Walka z użyciem shinobi-gatana i kusarigamy Prezentacja cięć mieczem Akrobacje w trakcie pokazów ninja
Walka z użyciem shinobi-gatana i kusarigamy Prezentacja cięć mieczem Akrobacje w trakcie pokazów ninja

Ponieważ pokazy umiejętności ninja odbywają się jedynie w wyznaczone dni i o określonych godzinach, udział w nich wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz dostosowania czasu zwiedzania pozostałych atrakcji muzeum. Co należy ponadto zaakcentować, obejrzenie widowiska nie jest darmowe – za udział w pokazie płaci się 200 jenów od osoby (ok. 6,9 zł).

POZOSTAŁE ATRAKCJE I CIEKAWOSTKI

Po zapoznaniu się z tajnikami rzucania shurikenami, przedstawionymi zarówno na tabliczkach informacyjnych w podziemiach domostwa ninja, jak i na pokazach umiejętności ninja, zwiedzający sami mogą spróbować swoich sił w tej widowiskowej sztuce – w tym celu do ich dyspozycji wydzielony jest specjalny obszar treningowy (koszt 5 rzutów: 200 jenów). Uwiecznienie się na zdjęciu podczas rzucania shurikenem nie jest jednak jedynym sposobem na upamiętnienie wizyty Muzeum Ninja Iga-ryu – zwiedzający mogą ponadto liczyć na wspólne zdjęcia z pracownikami muzeum, którzy stale paradują po rezydencji w strojach ninja lub kupić sobie drobną pamiątkę. Muzealne sklepiki, z których jeden znajduje się przy placu pokazowym, a drugi we wnętrzu rezydencji, oferują szeroki wybór gadżetów, stąd goście mogą w nich znaleźć zarówno koszulki, czy zabawki, jak i repliki narzędzi ninja, kompletną odzież, a nawet ciastka w kształcie wojowników ninja.

Zwiedzający rzucają shurikenami Fotka z kunoichi Sklepik
Zwiedzający rzucają shurikenami Fotka z kunoichi Sklepik

Omawiając Muzeum Ninja Iga-ryu, warto wspomnieć również, że:

- muzeum leży na szlaku, zwanym „Iga Ninja Fun Trail”, który prowadzi turystów po miasteczku Iga, wskazując im zarówno ciekawe miejsca związane z shinobi, jak i lokacje istotne z punktu widzenia historii miasta (na szlaku, prócz Muzeum Ninja Iga-ryu, znajdują się także m.in. Zamek Iga Ueno i Shinobi-no-Yakata);

- w miasteczku Iga zlokalizowanych jest 7 tzw. „Budek transformacji w ninja” – są to miejsca, gdzie za 700 jenów od osoby można wypożyczyć stroje ninja dla dorosłych i dzieci, a następnie paradować w nich w miasteczku, aż do zamknięcia wypożyczalni kostiumów (jedna z takich „budek” znajduje się w Muzeum Ninja Iga-ryu);

- Janichi Kawakami, dyrektor muzeum zwany „ostatnim żyjącym, nowoczesnym ninja”, przewodzi grupie specjalistów, która udziela płatnych lekcji ninjutsu (na zajęciach akcentuje się głównie te z umiejętności shinobi, które można wykorzystać współcześnie);

- w muzeum odbywają się czasem spotkania „Stowarzyszenia miłośników ninjutsu Iga -ryu”, grupy założonej w 1984 roku przez fanów ninja i liczącej obecnie około 200 członków w całej Japonii;

- fragmenty muzealnych ekspozycji pokazano m.in. w amerykańskim dokumencie „Ninja – mistrzowie walki” z 2004 roku, współtworzonym przez stację Discovery i należącym do serii „Zagadki historii” („UnSolved History”);

- opuszczając muzeum, goście mogą zobaczyć m.in. charakterystyczne japońskie bramy, zwane Tori, które prowadzą do Parku Ueno.

Mapka szlaku Zwiedzający muzeum po Bramy Tori u wyjścia z Muzeum Ninja Iga-ryu
Mapka szlaku "Iga Ninja Fun Trail" Zwiedzający muzeum po "transformacji" Bramy Tori u wyjścia z Muzeum Ninja Iga-ryu

PODSUMOWANIE

Muzeum Ninja Iga-ryu jest namacalnym dowodem, że muzea wcale nie muszą być nudne. Dzięki bogatej kolekcji narzędzi, broni oraz materiałów piśmienniczych, widowiskowym pokazom umiejętności ninja oraz dobrze odwzorowanemu klimatowi dawnych dziejów, fani shinobi mogą na moment przenieść się w niecodzienny świat tych legendarnych wojowników. Kompleksy tematyczne podobnego typu nie od dziś przyciągają ludzi, jednak o Muzeum Ninja Iga-ryu mówi się, że jest jedynym takim muzeum na świecie…

~Drago18

Komentarzy: 2 20 Wrzesień 2013