Muzyka w anime ma takie samo zadanie, jak ta w filmach – ma budować nastrój i odpowiadać, w znacznej mierze, za odbiór treści. Istotna jest nie tylko ta muzyka, na której skupia się widz, ale także ta, której często nie dostrzega - wpływająca na jego odczucia. Prócz tego ważną rolę odgrywa opening, czyli to co ma „rozgrzać” widza do oglądania i ending, który ma być akcentem na zakończenie.

W I serii ścieżkę dźwiękową tworzył znany japoński kompozytor, Toshiro Masuda, który stworzył muzykę do kilku innych, popularnych anime, jak Jubei-chanExcel Saga czy Mahoromatic. Urodził się 28 października 1954 roku, a komponowaniem muzyki zajmuje się od roku 1978. Do tej pory ukazało się 6 płyt z muzyką Masudy do Naruto, na których można znaleźć pozycje tak popularne jak Sadness and Sorrow – utwór, który wszystkim fanom kojarzy się, nie bezpodstawnie, z najsmutniejszymi momentami pierwszej serii i który jest jednym z ich ulubionych, Strong and Strike – kawałek dynamiczny, radosny, Orochimaru ~Fight~ - brzmi jak połączenie Enyi z Bachem, numer przypomina koncert Divy Plavalaguny z filmu „Piąty element”, Turn Over – energiczny, radosny i The Raising Fighting Spirit – który sprawia, że na własnej skórze odczuwa się podekscytowanie postaci spowodowane walką.

W Naruto Shippuuden tworzeniem ścieżki dźwiękowej zajął się Yasuharu Takanashi, japoński kompozytor urodzony 13 kwietnia 1964 roku. Prócz Naruto, tworzył muzykę do takich anime jak Jigoku Shōjo, Fairy Tail czy Gantz. Do tej poty ukazało się 7 płyt z muzyką skomponowaną przez Takanashiego. Muzyka z Shippuudena nie jest tak rozpoznawalna jak ta z Naruto, która chyba wszystkim zapadła w pamięć, ale na płycie ze ścieżką dźwiękową można znaleźć kilka naprawdę fantastycznych pozycji jak: Night Attack – kawałek, który powinien spodobać się osobom preferującym nieco mocniejsze brzmienie, Response of Souls Song – wiele osób w komentarzach pisze o tym utworze „piękny, smutny, uspokajający” czy God’s Will – smutny o podniosłym nastroju.

Jak do tej pory wyszło 16 OST (Original Soundtrack) z Naruto, Naruto Shippuuden oraz filmów. Ścieżka dźwiękowa wykonywana jest na tradycyjnych japońskich instrumentach jak shamisen (trzy strunowy instrument szarpany) i shakuhachi (flet prosty wykonany z bambusa) z połączeniem gitar, bębnów oraz różnych instrumentów klawiszowych. Prócz tego wyszły trzy krążki, na których zgromadzone zostały utwory z czołówek oraz płyta „NARUTO ALL STARS”, na której piosenki z openingów wykonują seiyū - Junko Takeuchi (Naruto), Noriaki Sugiyama (Sasuke), Kazuhiko Inoue (Kakashi), Chie Nakamura (Sakura) i Shōtarō Morikubo (Shikamru). Ukazało się także 5 płyt z muzyką z gier.

W Naruto było 9 openingów i 15 endingów, w Naruto Shippuuden do tej pory ukazało się 10 openingów i 20 endingów.

Do czołówek wykorzystywano utwory takich zespołów jak (w Naruto) Hound Dog, Asian Kung-Fu Generation, little by Little, FLOW, Sambomaster, Stance Punks, Snorkel, Hearts Grow, (Naruto Shippuuden) nobodyknows+, LONG SHOT PARTY, Ikimono-Gakari, Joe Inoue, Hata Motohiro, NICO Touches the Walls, 7!! Seven Oops, tacica.

Do końcówek wykorzystywano utwory (Naruto) Akeboshi, Rythem, ORANGE RANGE, Raiko, The Massmissile, TiA, Captain Straydum, GaGaGaSP, No Regret Life, Analog Fish, AMADORI, CHABA, Ore Ska Band, SABOTEN, (Naruto Shippuuden) HOME MADE (Home Made Kazoku), Alüto, little by Little, Masahiko Kondo (MATCHY) with QUESTION?, SURFACE, NICO Touches the Walls, Halcali, DEV PARADE, SUPER BEAVER, SEAMO, Kishidan, AZU, Ore Ska Band, Supercell, DOMINO, Aqua Timez, OKAMOTO'S, Totalfat, Hemenway.

Zespoł FLOWWielu spośród powyższych wykonawców stało się popularnych w Europie dzięki temu, że ich utwory wykorzystane zostały w Naruto. Dotyczy to zwłaszcza tych wykonawców, których piosenki umieszczono na krążkach, ponieważ cieszyły się one dobrą opinią wśród fanów, tak jak m.in. zespół FLOW, który od 1998 roku zajmuje się różnymi odmianami rocka i punku. Utwór GO!!! jest bardzo dynamiczny i radosny, użyty został w zabawnym czwartym openingu, wielokrotnie przerabianym przez fanów, przez co docierał do szerszej grupy odbiorców. Re:member (8 czołówka), które podobnie jak GO!!! jest żywe, bardzo radosne oraz Sign, kawałek raczej smutny, użyty w pięknie zrobionym szóstym openingu Naruto Shippuuden. Kolejnym takim zespołem jest nobodyknows+, których piosenka Hero’s Come Back!! użyta została w pierwszym openingu Naruto Shippuuden, jednym z moich ulubionych: animacja idealnie pasująca do muzyki, całość jest interesująco zmontowana. Zespoł Aqua Timez Ekipa ta wykonuje głównie rap, czasem połączony z innymi gatunkami muzycznymi. Do grupy zespołów, które w znacznej mierze zawdzięczają Naruto swoją międzynarodową popularność, należy DEV PARADE, których piosenka Bacchikoi!!! (ósmy ending Naruto Shippuuden) jest chyba najbardziej żywiołową spośród tych użytych w Naruto. Grupę tę zamykają Aqua Timez (Midnight Orchestra) i Hemenway, zespół, którego piosenka użyta została w ostatnim endingu i, jak na razie, zbiera mnóstwo pozytywnych opinii.

W Naruto zdecydowanym atutem, który nadaje serii klimat, jest muzyka w tle. Są takie utwory, które przez większość osób identyfikowane są z konkretnym wydarzeniem i odsłuchiwanie go budzi podobne emocje, jak oglądanie. Muzyka odzwierciedla wydarzenia i nadaje im jeszcze jeden, głębszy wymiar. Utrzymuje ona tempo akcji, obrazuje nastroje bohaterów, współgra z rozwojem akcji i sprawia, że całość jest bardziej dynamiczna. Za to wszystko odpowiadają kompozytorzy, którzy tworzą niepowtarzalną muzykę w tle oraz zespoły, których utwory wykorzystywane są na początku i końcu odcinka.

Openingi

Naruto

 1. R★O★C★K★S (Hound Dog)
 2. Far Away (Haruka Kanata) ( Asian Kung-Fu Generation)
 3. Sadness into Kindness (Kanashimi wo Yasashisa Ni) (little by little)
 4. GO!!! (FLOW)
 5. Youth's Rhapsody (Seishun Kyōsōkyoku) (Sambomaster)
 6. No Boy, No Cry (Nō bōi, Nō kurai) (Stance Punks)
 7. Wave Wind Satellite (Namikaze Sateraito) (Snorkel)
 8. Re:member (FLOW)
 9. Wavering (Yura Yura) (Hearts Grow)

Naruto Shippuuden

 1. Hero's Come Back!! (nobodyknows+)
 2. Distance (LONG SHOT PARTY)
 3. Blue Bird (Burū Bādo) (Ikimono-Gakari)
 4. Closer (Joe Inoue)
 5. Glow of a Firefly (Hotaru no Hikari) (Ikimono-Gakari)
 6. Sign (FLOW)
 7. The Transparent World (Tōmei datta Sekai) (Hata Motohiro)
 8. Diver (NICO Touches the Walls)
 9. Lovers (Ravāzu) (7!! Seven Oops )
 10. Newsong (tacica)

Endingi

Naruto

 1. Wind (Waindo) (Akeboshi)
 2. Harmonia (Harumonia) (Rythem)
 3. Viva★Rock-Japanese Side (BibaRokku ~Japanese Side~) (ORANGE RANGE)
 4. ALIVE (Raiko)
 5. Many Times Before (Ima Made Nando Mo) (The Massmissile)
 6. Meteor (Ryūsei) (TiA)
 7. Mountain-a-Go Go-Two (Maunten-a-gōgō-tsū) (Captain Straydum)
 8. The First Time I Spoke With You (Hajimete Kimi to Shabetta) (GaGaGaSP)
 9. Lost Words (Nakushita Kotoba) (No Regret Life)
 10. Speed (Supīdo) (Analog Fish)
 11. Because You are With Me, or Because I am With You (Soba ni iru kara) (AMADORI)
 12. Parade (Parēdo) (CHABA)
 13. Yellow Moon (Akeboshi)
 14. Pinocchio (Pinokio) (Ore Ska Band)
 15. Scenario (Shinario) (SABOTEN)

Naruto Shippuuden

 1. Meteor ~Shooting Star~ (Nagareboshi ~Shooting Star~) (Home Made Kazoku)
 2. Path ~to you all (Michi ~to you all) (Alüto)
 3. The Story About You (Kimi Monogatari) (little by little)
 4. Awaken! Wild (Mezamero! Yasei) (Masahiko Kondo (MATCHY) with QUESTION?)
 5. Gentle Rainbow (Sunao na Niji) (SURFACE)
 6. Broken Youth (NICO Touches the Walls)
 7. Long Kiss Goodbye (Halcali)
 8. BRING IT ON!!! (Bacchikoi!!!) (DEV PARADE)
 9. Deep Breathing (Shinkokyū) (SUPER BEAVER)
 10. My ANSWER (SEAMO)
 11. It Was You (Omae Dattanda) (Kishidan)
 12. For You (AZU)
 13. Bicycle (Jitensha) (Ore Ska Band)
 14. Transient Fireworks (Utakata Hanabi) (Supercell)
 15. U Can Do It! (DOMINO)
 16. Midnight Orchestra (Mayonaka no Orchestra) (Aqua Timez) 
 17. Freedom (Home Made Kazoku)
 18. Shout Out Your Desires!!! (Yokubō o Sakebe!!!) (OKAMOTO'S)
 19. Place to Try (Totalfat)
 20. By My Side (Bai Mai Saido) (Hemenway)
Komentarzy: 0 29 Kwiecień 2012