Nabór chętnych do udziału w bezpłatnych lekcjach języka japońskiego

Od września rozpocznie się nabór chętnych do udziału w bezpłatnych lekcjach języka japońskiego. Zajęcia są skierowane przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych, licealnych i technicznych, ale zgłaszają się i absolwenci. Najmłodszy uczestnik ma 14 lat, najstarszy 40.

Zajęcia są dla tych, którzy interesują się kulturą Japonii, bez względu na wiek – dodaje Karol Kroll, organizator zajęć. Warunkiem uczestnictwa jest pozytywne zaliczenie testu z znajomości alfabetu hiragana (jeden z dwóch japońskich systemów pisma sylabicznego kana).

Patronat nad projektem objął kurator oświaty Elżbieta Walkowiak oraz dziekan Wydziału Neofilologii UAM prof. Teresa Tomaszkiewicz.

Więcej informacji: nihongo@interia.eu lub pod nr tel. 697 015 553.

Poniżej przedstawiamy krótką zajawkę oraz zdjęcia tego, czego możecie się po tych zajęciach spodziewać:

Watashi wa idaidesu  私は偉大です

Poznać kulturę i język można nie tylko standardowych europejskich krajów, ale i te egzotyczne. Chcą zwiedzać i mówić językiem tubylców. W LO XI na Ściegiennego od roku 2009 nie przerwanie są prowadzone zajęcia z j. japońskiego. Rocznie uczestniczy ponad 80 miłośników kultury, języka japońskiego, mangi, anime, techniki.

Choć nauka japońskiego do łatwych nie należy (95% zajęć to nauka słownictwa i kaligrafii) a Ci, którzy uczą się japońskiego minimum rok, mogli wziąć udział w „Teście ze znajomości j. japońskiego” tłumacząc słowa zapisane Hiragana ひらがな, Katakana かたかな i kanji 漢字  na polski i angielski lub odwrotnie. Tłumaczenie na dwa języki to rzecz prosta, ale przestawić się na trzeci to duże utrudnienie i zaangażowanie kursanta.

Test na czas 90 minut najlepiej napisała gimnazjalistka Iga Pawłowska udzielając 484 poprawnych odpowiedzi na 600 możliwych. Iga już teraz swą przyszłość wiąże z tym językiem, a po maturze rusza na japonistykę. A i kolejne osoby przystępują do państwowego egzaminu Japanese-Language Proficiency Test 日本語能力試験 JLPT. - który nie należy do najłatwiejszych -wyjaśnia Karol Kroll ze Stowarzyszenia Aikido Nishio. Są i tacy, co wakacje spędzają w Japonii na wymianach młodzieżowych lub objazdówkach szlifując japonski.

„Program Pilotażowy Nauki j. Japońskiego” to głównie zajęcia językowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje kulinarne czyli przyrządzanie sushi i innych potraw. Zajęcia pięknego pisania pędzlem i tuszem - kaligrafii japońskiej prowadzone są przez rodowitych japończyków. Nie zapomniano o sztuce zakładania kimona, orgiami, ikebana, chanoyu - ceremonia parzenia herbaty.

Pozdrawiam
P S A N
Karol Kroll
697015553
http://www.nihongo.samurai.net.pl
http://aikidopoznan.w.interia.pl
http://jumonji.eu.interiowo.pl
http://siatkowkapoznan.strefa.pl
https://www.facebook.com/jezykjaponski.poznan

Komentarzy: 1 30 Sierpień 2016
  • ino07
    ino07

    ooooo fajna sprawa. :D

    Sylwia