W Naruto mamy do czynienia z kilkoma geniuszami. Tym razem naszą uwagę zatrzymamy na jednym z nich - Narze Shikamaru, a dokładniej mówiąc, to na jego stylu walki. Wszystkim jest znany jego flegmatyczny styl walki. Jednak jego postawa zmienia wraz z rozpoczęciem walki. Nie bez powodu nazywany jest, przez swojego nauczyciela, geniuszem. Co więcej, jest to shinobi z IQ ponad 200. Może i swoim wyglądem tego nie prezentuje, ale jako taktyk jest niesamowity. Nic dziwnego, że jako jedyny z uczestników Egzaminu na Chuunina został zwycięzcą i awansowano go jeden stopień wyżej. I nie ważne, że w swojej walce się poddał.

Jego styl walki jest charakterystyczny dla całego klanu. Każdy z nas wie jakie techniki wchodzą w skład ich asortymentu. Na samym początku chciałbym się skoncentrować na technice podziału cienia (KageMane no Jutsu). Głównym celem tego jutsu jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem przy pomocy swojego cienia. Oczywiście celem takiego ataku nie będzie sam oponent, lecz jego cień. W momencie ich zlączenia wróg staje się marionetką w rękach klanowiczów. Długość cienia i czas trwania tej techniki zależy przede wszystkim od zasobów Chakry. Ale sam mechanizm podziału cienia jest bardzo interesujący. Otóż do wykonania tej techniki Shikamaru wykorzystuje wszystko co posiada swój cień (przedmioty, ludzi, zwierzęta, flora). Wszystko po to, aby wydłużyć swój cień jak najdalej - w przypadku gdy przeciwnik jest na tyle bystry i umie rozgryźć idee tej techniki, Shikamaru ciężko jest przeprowadzić skutecznie swój plan. (vide walka Shikamaru z Temari na finałach Egzaminu).

Warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu i zwrócić uwagę sam fakt, że w takich momentach zaczyna działać jego geniusz. W takich chwilach Shikamaru przyjmuje pozycję medytacji (rysunek obok). Dla niektórych może to wyglądać tak jakby chciał wykonać pieczęć, ale jest to zwykły odruch, który pozwala na lepszą koncentracje. Dzięki temu z łatwością w głowie tworzą się nowe taktyki - analizuje sytuacje; z góry przewiduje ruchy przeciwnika. Abstrahując od meritum tematu, chcę zwrócić uwagę na to, że nie tylko w walce Shikamaru przyjmuje taką pozycję. Podczas gry z Asumą w szachy i Go, Nara przed wykonaniem kolejnych ruchów wszystko obmyśla przy pomocy, właśnie, tego układu rąk. Notabene, jego nauczycielowi jeszcze nigdy nie udało się z nim wygrać.

Techniki podziału cienia są tylko częścią jego umiejętności. Nieodłącznym atrybutem jego stylu walki jest inteligencja. Każdy krok jest dokładnie przemyślny. Nawet wprowadzenie przeciwnika w błędne myślenie jest częścią jego planu. Jest gotów przyjąć kilka ciosów tylko po to, aby jego plan doszedł do skutku. Po połączeniu jego sprytu wraz z dowolną bronią (np. kunai), Shikamaru potrafi być naprawdę groźnym przeciwnikiem. Do tego dobrze sobie radzi z wykorzystaniem obszarów go otaczającymi. Jedynym minusem jest to, że on nie czerpie żadnych przyjemności z walki i szybko się nią nudzi. Kiedy wie, że dana walka nie ma dla niego sensu, to zaprzestaje dalszych działań.

Komentarzy: 0 08 Grudzień 2011