Narzędzia ninja - konieczność czy głupota?

Narzędzia ninja Boruto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy fani śledzący mangę oraz anime Boruto zdążyli już zapewnie zauważyć, jak wielką rolę we współczesnym uniwersum Naruto odgrywają narzędzia ninja.  W tym artykule postaram się przedstawić kilka ich wad i zalet.

UWAGA! Tekst może zawierać spoilery!

Narzędzia ninja - różnice między Naruto a Boruto.

 

W Naruto narzędzia ninja nie odgrywały wielkiej roli. Shinobi niższej rangi często używali do walki kunai bądź shurikenów, jednakże przeciwko silniejszym przeciwnikom były one kompletnie bezużyteczne. Użycie zwykłego kawarimi no jutsu całkowicie likwidowało zagrożenie z ich strony. Jednakże nawet wtedy można było znaleźć kilka wyjątków. Mowa oczywiście o marionetkach oraz mieczach. Różnica między narzędziami z oryginalnego Naruto a Boruto jest taka, że za czasów młodości ojca Boruto najbardziej zabójcze narzędzia wymagały wielkich umiejętności. Ludzka marionetka byłaby bezużyteczna w rękach niedoświadczonego lalkarza, a Samehada czy Kubikiribōchō używane przez słabeusza nigdy nie zaprezentują swej prawdziwej mocy (co można było też zauważyć w odcinkach Boruto na terenie Kirigakure). Współczesne ninja tools mogą być jednak używane przez każdego.

narzędzia ninja siedmiu mistrzów miecza boruto manga

 

 

 

 

 

 

 

 

Wady współczesnych narzędzi ninja

 

Moje porównanie rozpocznę od wymieniania wad, gdyż moim zdaniem jest ich nieco więcej niż zalet. Pierwszą jak i największą z nich jest to, iż nie pasują one do uniwersum Naruto. Wielu fanów niebieskookiego blondyna uwielbiało tę serię ze względu na to, że nie zawierała ona różnego rodzaju pistoletów, technologii czy też innych udziwnień. Osoba, która przeczytałaby najnowszy chapter mangi  po długim rozbratem z Naruto, mogłaby się bardzo zawieść. 

Kolejną wadą jest zdegradowanie shinobi. Ze względu na to, iż niemal każdy mógłby używać nowoczesnych narzędzi ninja, ninja odchodzą na drugi plan. Nie ma już konieczności wieloletnich treningów, wylewania hektolitrów potu czy też ryzykowanie życia w celu osiągnięcia mistrzostwa w ninjutsu. Wystarczy zdobyć narzędzie ninja i natychmiastowo mozna uzyskać przewagę nad resztą. Sugerując się mangą oraz kinówką Boruto, niewielki trening z zakresu używania tych narzędzi może być wystarczający by pokonać chūnina, a być może i lepszych przeciwników. 

Na poniższej grafice pochodzącej z dziewiętnastego chapteru mangi możemy zauważyć Ao, który korzysta z... miniguna. Czym on jest? Czy będzie on strzelać ninjutsu? Jak wielkiego powerboosta dostanie były ninja Kirigakure? Jak bardzo absurdalnie się prezentuje na tle dotychczasowych wydarzeń z mangi? Tego dowiemy się dopiero pod koniec stycznia, a być może później...

narzędzia ninja boruto ninja tools

 

Zalety współczesnych narzędzi ninja

 

Nie mozna jednak tylko i wyłącznie narzekać na nowoczesne ninja tools. Musimy wziąć pod uwagę, kto jest antagonistą kontynuacji Naruto - nieznana organizacja Kara, która z dużym prawdopodobieństwem jest zlepkiem kosmitów. Być może zobaczymy wrogów Kaguyi, przed którymi tak bardzo się starała obronić poprzez hodowlę Shiro Zetsu. W takim przypadku niezbędne jest znalezienie środków, które pomogą unicestwić zagrożenie. Sądząc po tym, co do tej pory można było dostrzec w mandze, bez użycia narzędzi ninja pokonanie nowych antagonistów może graniczyć z cudem. 

Kolejnym z plusów jest niewątpliwie odświeżenie mangi. Wielu czytelników mogło powoli się znudzić czytaniem Boruto, mówiąc iż jest to kopia 1:1 do dzieła Masashiego Kishimoto. Dzięki dodaniu nowoczesności, manga może być traktowana w wiekszym stopniu jako osobny tytuł. Mangaka stara się połączyć dzieło życia Kishimoto z własną koncepcją. Moim zdaniem to dobry ruch, gdyż nie można cały czas polegać na tym samym schemacie walk, tj. poznanie wroga, otrzymanie łomotu, wymyślenie bądź nauczenie się nowej techniki i pokonanie wroga. Narzędzia ninja mogą zrewolucjonizować walki w Boruto, dzięki czemu tytuł może zyskać (bądź stracić) bardzo wiele. Miejmy nadzieję, że się na tym nie zawiedziemy!

Kara boruto senpuu narzędzia ninja chapter

 

A Wy jakie macie zdanie na temat narzędzi ninja? Zapraszam Was do dyskusji na Facebooku!

Autor: GreatDeath

Komentarzy: 1 11 Styczeń 2018
  • witek17b
    witek17b

    Jeśli chodzi o mnie, to narzędzia do walki w czasach Boruto to jest głupie, np. miecz z czakry, karabin z ninjutsu i te strzelające zwoju. A inne urządzenie np. Telewizory, elektryczne pociągi, i inne urządzenie w domu i mieście to ok zaakceptuję. Ale narzędzia nowoczesne do walki to już nie zaakceptuję. O to jest moja opinia

    Wiktor