Ninja przedstawiony nam przez pana Kishimoto zasadniczo różni się od tego prawdziwego, który występował w czasach feudalnej Japonii. Shinobi ze świata Naruto ubierają się według własnego widzimisię i nie martwią się o kamuflaż. Ubiór różnią się w zależności od pochodzenia danego wojownika, ale jeden atrybut zawsz się powtarza, mianowicie opaska chroniąca czoło (head protector), która ma za zadanie umożliwić zidentyfikowanie, z jakiej wioski pochodzi dany ninja. W całej serii pojawiło się już ich całkiem sporo, poniżej możecie znaleźć opisy wszystkich z nich, a także kilka informacji dodatkowych na jej temat.

Każda opaska wygląda tak samo - składa się z ciemnopurpowej chusty, do której przymocowana jest stalowa blaszka z wyrytym symbolem danej Wioski. W zamierzeniu twórców zapewne było noszenie jej, poprzez przewiązanie na czole, ale fakty pokazują, że ulokowanie protektora zależy tylko i wyłącznie o inwencji danej osoby. Tradycyjne mocowanie polega na zrobieniu z chusty bandany i przewiązanie jej z tyłu głowy. Można równie dobrze wykorzystać ją jako osłonę dla całej głowy (przed słońcem na przykład) - w tym przypadku protektor także jest zawiązywany z tyłu. Wiele osób (w szczególności kobiety) wiąże ochraniacz na szyi (coś jak apaszka) lub na ręce (Shikamaru). Zdarza się też zawiązywanie jej na szczycie głowy (vide Sakura) lub u pasa (Lee). Co bardziej "frywolni" ninja na przykład zasłaniają sobie nią rzeczy, które inni nie powinni oglądać (Kakashi).

Ogólnie rzecz biorąc, ochraniacz na głowę jest czymś w rodzaju dyplomu - adept otrzymuję ją i w tym momencie staję się prawdziwym Ninja, a co za tym idzie - pełnoprawnym członkiem osady. W zależności od pochodzenia, student musi wypełnić od kilku do kilkunastu założeń. Dla przykładu - Wioska Liścia wymaga jedynie wykonania paru elementarnych technik, ależ już na przykład w Wiosce Mgły kiedyś należało zabić swoich kolegów by muc się cieszyć takim protektorem.

Poniżej macie listę wszystkich (chyba) opasek, które pojawiły się w serii.
 

- Wioska Liścia - znaczek, który ma przedstawiać liść (przypomina skorupę ślimaka z ogonem). Wziął się ze starodawnej metody treningowej, która miała pomagać w koncentrowaniu i kontrolowaniu Chakry. Opaska jest przydzielana każdemu geninowi po wykonaniu kilku prostych technik przed komisją.
- Wioska Piasku - emblemat przedstawiający klepsydrę, w której (zwykle, bo są też takie z wodą), jak wiemy jest przesypujący się piasek. Brak bliższych informacji na temat wymagań, jakie trzeba spełnić by ją otrzymać, ale jestem prawie pewny, że nie odbiegają one zbytnio od tych z Wioski Liścia.
- Wioska Dźwięku - znaczek przedstawia nutkę, która symbolizuje dźwięk. Nie można jej otrzymać w "normalny sposób", trzeba zostać "wybranym" przez Orochimaru.
- Wioska Mgły - na blaszce wyryte są cztery skośne kreski, którymi zwyczajowo oznacza się mgłę. Ogniś osada Kirigakure wymagała od adeptów zabicia swoich kolegów ze szkolnej ławki. Ta praktyka została zaniechana po tym jak Momochi Zabuza wymordował wszystkich podchodzących do egzaminu studentów.
- Wioska Wodospadu - symbol przedstawia wodospad (dwie, skierowane w dół połówki strzałek). Brak jakichkolwiek bliższych informacji na temat rekrutacji i wymagań.
- Wioska Śniegu - na blaszce wyryte cztery kropki symobolizujące opad śniegu. Nic konkretnego nie wiadomo na temat wymogów, jakie trzeba spełnić by otrzymać taką opaskę.
- Wioska Deszczu - znaczek przedstawia cztery skierowane w dół kreski oznaczające opad deszczu. Brak jakichkolwiek bliższych informacji na temat rekrutacji.
- Wioska Trawy - emblemat przedstawiający dwa ugięte źdźbła trawy. Nic konkretnego nie wiadomo na temat wymogów, jakie trzeba spełnić by otrzymać taką opaskę.
- Wioska Księżyca (?) - pojawia się tylko raz w mandze, podczas egzaminu na chuunina. Symbol wygląda jak skierowany w prawą stronę półksiężyc. Brak bliższych informacji na temat rekrutacji.

 

Komentarzy: 8 07 Grudzień 2011
 • Mencio
  Mencio

  @kabzel Bo to bardzo stary artykuł - @_SnT_ mogłabyś to poprawić?

 • kabzel
  kabzel

  Nie ma kamienia i chmury! Dlaczego ich tam nie ma?

  Nigdy nie mam zamiaru uciekać! Ani rzucać słów na wiatr! Oto moje Nindō: moja droga ninja! ~ Naruto Uzumaki
 • DarkStella
  DarkStella

  @Mencio
  Białe opaski mieli shinobi z Kumogakure ( m.in. Killer Bee, Karui ).
  Czerwone nosili m.in. Rock Lee, Sakura ( od Shippuudena ) oraz większość shinobi z Iwagakure.
  Opaski o czarnym kolorze mieli m.in Deidara, Neji, Naruto ( od Shippuudena, Temari ).
  W uniwersum pojawiły się także fioletowe opaski, które noszą głównie ninja z Otogakure.

 • Mencio
  Mencio

  @Sanzoku @_SnT_ możecie potwierdzić i zweryfikować to co pisze @DarkStella?

 • DarkStella
  DarkStella

  Ja tam widzę błąd. Pisze, że wszystkie opaski są ciemnopurpurowe, podczas gdy niektóre osoby miały je czerwone, czarne lub białe.

 • Pain79
  Pain79

  brakuje kamienia i chmury

 • Mencio
  Mencio

  @wasame Oczywiście, że nie. Hoshigakure nie należy do kanonu mangi, w związku z czym Senpuu się nią nie interesuje.

 • wasame
  wasame

  Brakuje wioski gwiazdy