W Naruto mamy okazje spotkać się z dwoma rodzajami pieczęci. Pierwsze z nich są to znaki, dzięki którym można wykonywać najróżniejsze techniki. Oczywiście nie obejdzie się bez połączenia tego z czakrą. Wyróżniamy dwanaście znaków, które są oznaczone różnymi symbolami. Każdy Shinobi winien jest znać wszystkie pieczęci. Drugim rodzajem są pieczęci stosowane na ludziach. Spotyka się wielu ludzi i nawet przeciętny ninja nie zdaje sobie sprawy, że druga osoba może mieć w sobie coś zapieczętowane. Część ludzi ma ochronne pieczęcie, a na barki innych spada ciężkie brzemię nieszczęść niosąca jeden mały symbol świadczący, że coś jest w nas. Poniżej przedstawiamy dwa działy, w których przedstawione są podstawowe informacje na temat tych dwóch rodzajach pieczęci. Mamy nadzieję, że dzięki nam wasza wiedza się poszerzy. 

Znaki

Te pieczęci mają ogromne znaczenie tak samo jak czakra. Wszystkie rodzaje walki, GenJutsu, NinJutsu, potrzebują tych pieczęci do wykonania jakiejkolwiek techniki. Jedynie TaiJutsu nie musi tego posiadać, gdyż do walki w cale nie jest potrzebna czakra. Głównych zadaniem tych pieczęci nie jest wymawianie słów oznaczające każdy znak, tylko "aktywowanie" techniki i wydobyciu na zewnątrz zebranej energii - czakra. Znaki te związane są ze zwierzętami, które są w Orientalnych znakach Zodiaku. To właśnie dlatego jest 12 pieczęci.

Jest tak ponieważ, jeżeli te pieczęcie w NinJutsu nie będą wykonywane właściwie, to czakra nie będzie dobrze wypuszczona i wtedy różne rzeczy mogą się stać. Prawdopodobnie technika Jutsu nie zostanie zrealizowane. Do wykonania poprawnie pieczęci potrzebna jest bardzo duża koncentracja i dlatego techniki nie są przerywane. W poniższym tekście są zawarte informacje na temat poszczególnych pieczęci.

Jak już wiecie, pieczęcie w Naruto są zaczerpnięte z Orientalnego Systemu Zodiakalnego. Jak mogłeś kiedyś usłyszeć, kiedy ktoś się pyta o rok twojego urodzenia, możesz mu odpowiedzieć, że urodziłeś się w roku Smoka, co oznacza, że urodziłeś się w 1928, 1940, 1952, 1964, 1976 albo 1988. 

Usagi (Królik) Saru (Małpa) Nezumi (Szczur)
O-ushi (Wół) Ousu-buta (Świnia) Tori (Ptak)
Uma (Koń) Tora (Tygrys) Inu (Pies)
Hebi (Wąż) O-hitsuji (Baran) Ryu (Smok)

 

Inne pieczęci

 

Pieczęć Naruto

 Dwanaście lat temu Czwarty Hokage poświęcił swoje życie by zapieczętować Kyūbi w ciele noworodka. Taki efekt Yondaime otrzymał przy użyciu techniki Hakke no Fūin Shiki. Od tej pory Naruto ma ciężkie życie. Wszyscy uważają go za chodzące wcielenie zła. Nie trzeba czekać długo by wiadomość o tym rozeszła sięna cały Kraj Ognia. Orochimaru znany jest ze znajomości zakazanych technik. W Lesie Śmierci założył dodatkową pieczęć, która nie pozwalała mieszać czakry Naruto i Lisiego Demona. Później Jiraiya zdołał zniwelować tą pieczęć i chłopak znowu mógł mieszać dwie energie. Moc Kyūbi'ego uwalnia się w przypadku gniewu Naruto. Gdy tylko chłopak jest już na krańcu swoich możliwości wtedy popada w "berserk". Inni widzą Naruto jako cieniasa, kogoś bez ambicji. Kogoś kto jest kimś dzięki mocy Lisiego Demona.

Pieczęć klanu Hyūga

Ta pieczęć, znak uwięzionego ptaka, to symbol tych, których wiąże niezmienne przeznaczenie. W wieku czterech lat Hyūga Neji (członek gałęzi rodu Hyūga) został naznaczony przeklętą pieczęcią. Kiedy najstarsze dziecko, spadkobierca klanu, kończy trzy lata, pozostali otrzymują pieczęć, znak uwięzionego ptaka. I odtąd należą do gałęzi. Ta pieczęć na moim czole to nie jest ozdoba. Ta pieczęć to symbol strachu przed śmiercią, którą trzon daje gałęzi. Pozwala ona zniszczyć komórki mózgu człowieka, który ją ma. Może w ten sposób także zabić. Jedyną ucieczką od tego jest śmierć. Wtedy znamię znika i zamyka dostęp do Byakugan'a. Ród Hyūga ma unikalny Limit Linii Krwi. Wielu chciałoby posiąść jego sekret, więc gałąź rodu istnieje tylko i wyłącznie po to, by bronić trzonu. A pieczęć gwarantuje, że się przeciwko temu nie zbuntuje.To system, który pozwala chronić Limit Linii Krwi Hyūga na zawsze.

Przeklęta pieczęć

Takie "pamiątki" pozostawia Orochimaru swoim wybrańcom. Dzieje się tak gdy tylko upatrzy sobie swoich faworytów. Prawdopodobnie w ten sposób naznacza ninja, którzy w przyszłości będą w stanie posłużyć mu jako nowe ciało. Wszystkich rodzajów przeklętej pieczęci jest kilka. Uchiha Sasuke, Anko mają całkiem inną pieczęć od tej, którą posiada piątka ninja z Wioski Dźwięku. Znane są jak na razie "Niebo" i "Ziemia" (tak samo nazywały się zwoje podczas drugiego etapu Egzaminu Selekcji Chūnin), które są do siebie zbliżone. Choć "Niebo" uważane jest za najsilniejszą pieczęć. Urozmaiceniem przeklętej pieczęci jest różnorodność poziomowa. Są dwa poziomy; pierwszy powiększający poziom mocy kilka krotnie, a drugi jeszcze bardziej zwiększa siłę, a zarazem poddaje się transformacji. Poniżej znajdziecie opisy dwóch poziomów.

Poziom 1

Sposobem jakim Orochimaru przekazuje zakazaną pieczęć swoim wybrańcom odbywa się poprzez wgryzienie się w szyję. Zostawia swój ślad, który piętnuje przynależność do drużyny Oro. Znamy inny przypadek, gdzie znamię umieszczone jest w innym miejscu (mowa o Kimimaro). Tym miejscem może być klatka piersiowa. Zazwyczaj jest tak, że po takim ukąszeniu osoba traci przytomność i zmaga się z pieczęcią. Szansą na przeżycie wynosi zaledwie 10%. Mało komu udaje się opanować "prezent" od Orochimaru. Trzeba być na prawdę uzdolnionym ninja. Tylko gdy zapanuje się nad pieczęcią można normalnie żyć. W walce wszystko wygląda inaczej. Podczas używania niektórych technik pieczęć może się sama uaktywnić. Wtedy całe ciało pokrywają dziwne, czarne szlaczki.

Poziom 2

Najwyższe stadium metamorfozy przeklętej pieczęci. By móc w pełni korzystać z drugiego poziomu trzeba się w prowadzić w stan śmierci. Do tego potrzebne są seishingan. Specjalne pigułki potrafiące wprowadzić każdego w stan śmierci. W dodatku, po ich zażyciu ważne jest by znaleźć się w specjalnym bębnie, który stanowi coś w rodzaju bariery. Jeśli ninja przeżyje automatycznie staje się posiadaczem drugiego poziomu przeklętej pieczęci. Wykonując jedną pieczęć można uruchomić drugi poziom, w którym ninja przemienia się w potwora.

Pieczęć Siły Stu

Pieczęć Siły Stu    

Poprzez gromadzenie ogromnych ilości chakry w ciele pojawia się Pieczęć Siły Stu. Wymaga to predyspozycji shinobi w kontroli chakry i bardzo długiego czasu, by zaczęła się pieczęć pokazywać. Dzięki niej można osiągnąć najlepsze dostępne techniki medyczne, ale na tym się nie kończą się płynące korzyści. Dzięki tej pieczęci użytkownik ma dostęp do ogromnych ilości chakry, nie męczy się, błyskawicznie regeneruje ciało, a przedewszystkim pozwala po uwolnieniu uzyskać tymczasową nieśmiertelność. Byakugō no In łączy się z Katsuyu, której siła jest wzmacniana przez użytkownika.

Sztuka pieczętowania przedmiotów w zwojach

Techniki pieczętowania (Fūinjutsu) mają tyle zastosowań, iż można by je długo wymieniać. Potrafią nakładać i zdejmować ograniczniki z ciała człowieka, utrudniać dostęp do niektórych miejsc (poprzez zapieczętowanie „wejścia”), zamykać bądź wywoływać z papierowych nośników różne obiekty, jak na przykład broń.

Jedną z tych wielu opcji jest możliwość pieczętowania różnych przedmiotów, głównie o zastosowaniu bojowym, w specjalnie do tego przeznaczonych zwojach. Bardzo ułatwia to życie każdego shinobi, albowiem może on nosić przy sobie wiele broni jednocześnie, bez ponoszenia uciążliwej konsekwencji oczywistego faktu, iż broń co nie co waży. Przykładowo w jednym zwoju może zmieścić się naraz kilka mieczy, dzięki czemu ninja bardzo oszczędza na pojemności swojego bagażu podczas wykonywania misji.

Kiedy jakiś przedmiot jest zapieczętowany w zwoju, znajduje się w nim pod postacią specjalnej formuły. Najczęściej ma ona wygląd długiego wersu w nierozpoznawalnym języku, ułożonym w okrąg, od którego odchodzą na boki kolejne wersy. Prawdopodobnie zapieczętowany przedmiot znajduje się w innym wymiarze, mając swój „odnośnik” do realnego świata właśnie w tej formule pieczęci, znajdującej się w zwoju, a kluczem do niego jest właśnie czakra. Mimo, iż jest to sprawa dyskusyjna, takie rozwiązanie wydaje się najbardziej wiarygodne.

Aby lepiej odzwierciedlić system pieczętowania przedmiotów w zwojach, poniżej zamieszczam krótki instruktaż, jak dokonać tej właśnie czynności.

 1. Ninja powinien mieć przygotowany pusty zwój, atrament i pióro.
 2. Po rozwinięciu zwoju osoba pieczętująca rysuje w pustym miejscu formułę pieczętowania, co wymaga niemałej wiedzy i znajomości pewnych praw rządzących bardziej skomplikowanym Ninjutsu.
 3. Jeśli okrąg i odchodzące od niego wersy zawierające „treść” techniki są gotowe, należy umieścić pośrodku owego koła przedmiot, który chce się zapieczętować.
 4. Po zawiązaniu odpowiednich pieczęci za pomocą własnej czakry shinobi pieczętuje rzecz w zwoju, która po chwili znika w chmurze dymu. Specjalne wersy naokoło okręgu „wnikają” w niego, tworząc po środku znak określający zapieczętowany przedmiot (przykładowo, jeśli jest to katana, znak będzie oznaczał słowo „katana”)
 5. Jeśli już wszystko jest gotowe, ninja może zamknąć zwój i bezpiecznie nosić go przy sobie. Jeśli chce odpieczętować z niego broń, wystarczy rozwinąć go, wykonać odpowiednią pieczęć z dłoni i skumulować wystarczającą ilość czakry. (chociaż zdarzają się i wyjątki, gdzie zwój należy „naznaczyć” własną krwią)

Ten bardzo wygodny system przechowywania przedmiotów w zwojach jest praktykowany w świecie shinobi od wielu lat. Z biegiem czasu powstają coraz to lepsze i bardziej skomplikowane formuły, pozwalające na zamykanie coraz to bardziej uciążliwych zjawisk – nawet efektów niebezpiecznych technik. Może to być przykładowo doujutsu „Amaterasu”, gdzie na skutek usunięcia pewnej materii pojawia się czarny ogień, który najlepiej jest szybko zapieczętować.

Komentarzy: 2 07 Grudzień 2011
 • Mencio
  Mencio

  @Pai_Haruno racja - @SnT, mogłabyś zaktualizować w wolnej chwili? :)

 • Pai_Haruno
  Pai_Haruno

  Brakuje tutaj pieczęci Yin, którą Piąta Hokage - Tsunade ma na czole ;)