Podsumowanie 2012 r. na Senpuu.net

Rok kalendarzowy 2012 dobiega końca, a więc jest to najlepsza pora na podsumowanie tych 366 dni na Senpuu. Wiele się wydarzyło, zmieniło się oblicze portalu, przez szeregi redakcji przewinęło się kilka nowych twarzy, z niektórymi zaś musieliśmy się pożegnać. Równie dobrze ten Temat Tygodnia może być przedstawiony w liczbach, bo jest o czym pisać. Działo się naprawdę wiele, ale od początku... Zanim jednak do tego przejdę to przede wszystkim chcę zacząć od podziękowania Ci, Czytelniku, że jesteś już tyle z nami i mamy nadzieję, że będziesz jeszcze przez kolejne lata.

Najpierw telegraficzne podsumowanie roku w liczbach. W 2012 roku napisaliśmy 108 newsów, z czego 97 już na nowej odsłonie portalu. Na v5 napisaliście ponad 6500 komentarzy (!!!). Jeżeli chodzi o Tematy Tygodnia, to od nowej odsłony uraczyliśmy Was 42 artykułami, które zanotowały łączną liczbę ponad 60 tys. (!!!) wyświetleń ;). Nasza szanowna Redakcja napisała około 15 ogłoszeń, które oglądano ponad 30 tys. razy. W naszym dziale FAQ zadano już blisko 200 pytań i liczba ciągle rośnie! Są jeszcze tzw. tickety, czyli zadania, jakie wykonywali poszczególni członkowie Redakcji. Dzięki temu panowała lepsza organizacja i każdy wiedział, jakie ma obowiązki. W sumie, w ciągu całej działaności v5 (łącznie z przygotowaniami) wykonaliśmy blisko 2000 ticketów i licznik nagrzany do czerwoności nabija kolejne zadania :). Zaraz, zaraz... Skończmy z tymi gargantuicznymi cyferkami i przejdźmy do konkretów.

Początek roku 2012 dla wszystkich zapowiadał się identycznie. Na Senpuu bez zmian – same newsy dotyczące mangi, anime i raz na jakiś czas konkursy z tomikami Naruto. Założę się, że znajdzie się część osób, którym taki stan rzeczy zaczął konweniować. Ale tak naprawdę była to cisza przed burzą, bowiem w najciemniejszych zakątkach Senpuu, Redakcja wraz z helperami pracowała (a raczej dopinała na ostatni guzik) nad nową – piątą już – wersją strony, bowiem zmiana była nieodzowna Wszystko tak naprawdę dzięki Menciowi, który tknął nowe życie w wegetujący portal. Nie było łatwo, ale po roku pracy wspólnymi siłami w Wasze ręce oddaliśmy nową odsłonę serwisu, który otworzył dopiero szereg zmian. Dla przypomnienia – możemy wszyscy razem powspominać poprzednią wersję strony, z którą na pewno nie jeden z nas się zżył :). Sam osobiście nader kordialnie wspominam v4 i nie ze względu na fakt, że najdłużej wisiała w internecie ^^.

strona główna Senpuu.net v4   podstrona z Redakcją Senpuu.net v4

nasz stary dobry sklepik Senpuu.net v4   zażarte dyskusje naszych mieszkańców Senpuu.net v4

Nowy wymiar strony

Najważniejszą kwestią jest to, że Senpuu.net v5 wskoczyło w siedmiomilowe buty i odskoczyło od innych stron o podobnej tematyce (a nawet od stron ogólno tematycznych o mandze i anime). Bez wątpienia nowa odsłona rzuciła rękawicę bokserską w kierunku innych wortali, ale czy wszyscy będą na tyle odważni i przyjmą wyzwanie? Czas wszystko zweryfikuje, ale patrząc dziś na konkurencyjne strony, można stwierdzić, że nie kwapią się podjąć wyzwania. Wielu z Was na pewno stwierdzi, że tego typu retoryka zaostrza rywalizację. Owszem, ale uspokajam. To nie są wierutne androny i nie, nie przedawkowałem vicodinu. Po prostu każdy na swój sposób stara się zaistnieć w sieci i my nie boimy się czystej i zdrowej rywalizacji. Nie jesteśmy jedynym portalem traktującym o Naruto, dlatego oczekujemy reakcji ze strony innych witryn o podobnej tematyce.

Pod względem technicznym nasz portal na pewno wystrzelił do innej galaktyki, co nie znaczy, że na tym poprzestaliśmy. Gdyby to pisał Mencio z pewnością podzieliłby się z Wami fragmentami kodu, ale nie każdy zna arkany kodowania, dlatego do napisania tego podsumowania zostałem wydelegowany ja ;). Ale dość tego lukrowatego wypisywania o Senpuu, bo nabawimy się cukrzycy... Na pewno przed nami jeszcze ogrom pracy, ale jedno dało się zauważyć – w końcu wyszliśmy z długiego, długiego zimowego snu i razem z Wami funkcjonujemy. Cieszy nas niezmiernie fakt, że bierzecie czynny udział w życiu strony, bo ona jest dla Was i tylko dzięki Wam funkcjonuje.

Jak wspomniałem na początku, nowa wersja strony to nie tylko nowa grafika, silnik, czy odświeżone teksty. W tym czasie, przez ten niecały rok, skład redakcji uległ zmianie. Nastąpiły pewne przetasowania, które na dłuższą metę okazały się trafne. Oprócz tego udało nam się zacisnąć jeszcze bardziej współpracę z JPF-em, czego efektem jest dodatkowy tomik na konkursy dla Was plus reklama w #56 wolumenie mangi. Ale to nie wszystko – nadal obejmujemy patronatem medialnym masowe eventy w kraju, a ostatnim czasem nawiązaliśmy współpracę z wydawnictwem KIRIN. Jednym słowem nie spoczywamy na laurach i dalej pracujemy na sukces.

W przeciągu kilku ostatnich tygodni zauważyliśmy również ogromne zainteresowanie naszym kontem na Facebooku. Z każdym dniem zaczęło nam przybywać coraz to więcej fanów, co może znaczyć, że popularność portalu z dnia na dzień rośnie jeszcze bardziej. Dziękujemy Wam za to i dołożymy wszelkich starań, by nadchodzący rok był jeszcze lepszym od mijającego.

Quo vadis, Senpuu?

Parafrazując Sienkiewicza możemy sobie zadać powyższe pytanie. Nowy rok skłania wielu do podjęcia jakiś postanowień. Również my, Redakcja portalu, zakładamy sobie pewne cele, których będziemy chcieli się trzymać. Co można zrobić jeszcze, by Senpuu się rozwijało, a grono fanów było jeszcze większe? Wielu może rzec: dajcie mangę po polsku! Ucinamy to krótko – współpraca z polskim wydawcą Naruto obejmuje m.in. zaprzestanie polskiego tłumaczenia. Szanujemy ich prośbę i nie powrócimy więcej do tego tematu. Szybciej odcinki Shippuudena? My zawsze stawialiśmy na jakość, o czym świadczą pozytywne komentarze na portalu AnimeSub.info, dlatego też trzymamy się swojego tempa. Nie liczcie też na żadne zboczone paringi SasuXSaku, NaruXHina etc. Każdy wie, gdzie tego szukać, więc po co i u nas ma to widnieć? :P Jest jeszcze masa rzeczy, które będziemy chcieli wprowadzić na portal. Innowacyjne rozwiązanie, z którymi przyjdzie się Wam zmierzyć w niedługim czasie.

Jeszcze raz – dziękujemy wszystkim, którzy zaglądają na Senpuu i biorą czynny udział w życiu strony. W tym momencie (skromnie) winszujemy sobie za to, co udało nam się zrobić z portalem. Nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo, bowiem trendy internetowe zmieniają się niemalże na każdym kroku, więc i my staramy się za nimi podążać. Ergo – zostańcie z nami, nasi bojownicy i do zobaczenia za rok~!

PS. Z tej okazji, że już jutro wszyscy będziemy budzić się w Nowym Roku, chciałbym z tego miejsca – w imieniu całej Redakcji – złożyć Wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji Nowego Roku. Mamy nadzieję, że przetrwamy jeszcze nie jeden koniec świata, że razem zatrząśniemy wirtualnym światem Naruto. Nie trzymając Was dłużej, bo na pewno wielu z Was jedną ręką scrolluje myszką tego TT, a drugą sięga do lodówki do schłodzonego szampana, stukamy e-szampańską lampkę i pijemy za zdrowie Wasze i nasze ;).

 

PS. Akamaru nie zapomniał o Was i również dokłada się do noworocznych życzeń ;)

~Sanzoku

Komentarzy: 0 02 Luty 2013