Podczas wykonywania techniki Kuchiyose no Jutsu ninja może przyzwać różnego rodzaju uzbrojenie, obiekty oraz zwierzęta. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam te ostatnie. 

Zwierzęta przyzywane są najczęściej jako wspracie do walki, ale nie tylko. Mogą pomagać w edukacji - jak to było z Naruto, bronić - jak w przypadku Sasuke, leczyć i przekazywać informacje, jak to robiła Katsuyu. Dodatkowo mogą tropić sojuszników i wrogów lub niszczyć wszystko w koło.

Stworzenia przyzwane w serii można podzielić ze względu na gatunek, bądź imię, jeżeli widzieliśmy tylko jednego przedstawiciela:

Baku, Ibuse, jastrzębie, Kamatari, kruki, Kurama, Kyodaigumo, małpy, małże, ninken, rekiny, ropuchy, sowy, ślimaki, węże, żółwie, zwierzęta przyzywane przez Chikushōdō Paina .

Baku

Baku

Zwierzę to jest chimerą wielkiego kota i słonia. Po tym pierwszym ma łapy i uszy, po tym drugim trąbę i kły, w tym jeden gigantyczny. Ponadto, ma bandaże na głowie i pancerz na czubku trąby, między oczami.

Baku przyzwany został tylko raz i później już o nim nie słyszeliśmy, stąd niewiele informacji na temat jego umiejętności. Gdy otworzy paszczę i wdycha powietrze, tworzy się potężny strumień zasysający, a w tym samym czasie wydycha za pomocą trąby. Może to pomóc użytkownikowi Wiatru we wzmocnieniu ataku.

Jedyną osobą, o której wiemy, że może przyzwać Baku, jest Danzou.

Ciekawostka: Baku w Japonii  to stworzenie, które pożera sny i koszmary, a oryginalnie wywodzi się z Chin. W Kraju Kwitnącej Wiśni, za sprawą Horiego Tadao, uważany jest za amulet, który działa podobnie jak indiański łapacz snów. Różnica polega na tym, że na baku się śpi.

Poduszki

Dzięki takiej poduszce można pozbyć się złych snów

Ibuse

IbuseIbuse i Mifune

Ibuse jest gigantyczną salamandrą i (nie licząc rozmiaru) wygląda zwyczajnie. Ale gdy weźmiemy pod uwagę umiejętności tego płaza, to określenie to nie będzie pasować. Ibuse potrafi przyzwać Zatrutą Mgłę, która znajdzie się w ciele przeciwnika chwilę po inhalacji i może okazać się śmiertelna. Można stworzyć odtrutkę na tę truciznę. Po każdym ataku Zatrutą Mgłą, Ibuse musi odczekać pięć minut, ponieważ najpierw w jego organizmie musi uzbierać się odpowiednia ilość trucizny. Podczas walki salamandra nie musi stać na ziemi, by atakować. Może robić to spod niej. Porusza się wówczas pod ziemią i w jednym miejscu zastawia pułapkę. Gdy wróg się w nią wpadnie, Ibuse zamyka paszczę, a przeciwnik umiera z zatrucia spowodowanego trucizną w jego pysku.

Ibuse jest osobistym zwierzęciem Hanzo.

Ciekawostka: Utagawa Kuniyoshi, żyjący na przełomie XVIII i XIX w. mistrz ukiyo-e, namalował obraz, na którym samurai rani gigantyczną salamandrę. Od razu na myśl przywodzi to walkę Hanzo z Mifune, podczas której ten pierwszy przyzwał swoje zwierzę. 

Samurai walczący z wielką salamandrą

Jastrzębie

Jastrząb

W serii widzieliśmy kilka jastrzębi, które służyły głównie do komunikacji. Jedynym przyzywanym, pokazanym nam ptakiem tego gatunku, jest wielki, jasnobrązowy ptak. Dookoła oczu ma jasne pióra, otoczone ciemnobrązową „ramką”. Na jasnym dziobie, który ma taki sam kolor jak łapy, ma czerwone bruzdy.

Jastrząb tych rozmiarów powinien spisywać się podczas przemieszczania się, ale nie takie jego zastosowanie nam pokazano. Ptak ten okazał się niemałym wsparciem przy odpieraniu ataku natury wiatru przez użytkownika. Nie wiadomo, czy to za sprawą natury czakry czy rozmiaru skrzydeł, ale doskonale zmienił kierunek techniki wiatru.

Jedyną osobą, która przyzywa jastrzębie jest Sasuke

Kamatari

Kamatari

Kamatari jest wielką, białą łasicą. Ma czarny kubrak z czerwonymi brzegami i gorsetowym wiązaniem oraz przepaskę na lewym oku. Podczas przyzwania pojawia się od razu ze swoją bronią – kosą, a za nią lampion i inne kosy.

Po przyzwaniu porusza się tak szybko, że ludzkie oko nie jest w stanie jej dojrzeć. Jest na tyle potężna, że w mgnieniu oka potrafi zniszczyć sporą część lasu.

Kamatari jest zwierzęciem Temari.

Ciekawostka: Kamatari nawiązuje do japońskiej Kamaitachi (鎌鼬, gdzie pierwszy znak oznacza „sierp”, a drugi „łasicę”). Zazwyczaj ukazuje się je w trójkę, gdy przemieszczają się na wietrze. 

Kamaitachi

Kamaitachi w wyobrażeniu Toriyama Sekien

Kruki

Kruki

Kruki, które mieliśmy okazję zobaczyć w mandze, przyzywane było do innych celów, niż większość ptaków. Te wykorzystywane były w technikach genjutsu i ninjutsu użytkownika. Wyglądały najbardziej zwyczajnie wśród zwierząt, które zobaczyliśmy dzięki zastosowaniu techniki przywołania. Tylko jeden kruk posiadał Sharingana, co czyniło go wyjątkowym na tle innych wezwanych ptaków. Wydaje się, że samodzielnie nie mogą wykonywać żadnych technik. Wyjątek stanowi kruk z Sharinganem, który potrafi wykonać technikę Kotoamatsukami, dzięki lewemu oku Shisuiego .

Na pewno kruki jest w stanie przyzywać Uchiha Itachi. Możliwe, że Yamashiro Aoba również potrafi to robić, jednak nie jest to udowodnione. Do myślenia daje jego technika Sanzengarasu no Jutsu, która wykorzystuje całe stado tych ptaków.

Kurama

Kurama

W zestawieniu pojawił się dziewięcioogoniasty, ponieważ swego czasu mógł i był, przyzywany do walki. Obecnie nie można tego robić, ponieważ jest zapieczętowany.

Kurama jest gigantycznym lisem z dziewięcioma ogonami. Ma nieproporcjonalnie wielkie uszy, bardziej jak fenek niż lis pospolity, duże, białe pazury i dość złożoną osobowość.

W walce posługuje się głównie gigantyczną czakrą i siłą fizyczną. Potrafi manipulować czakrą tworząc kulę, która odpycha wszystko dookoła lub nadawać jej kształt kończyny, która służy do łapania lub ataku: pazurami bądź pięścią. Ataki fizyczne opierają się na jego rozmiarach, wadze i sile.

Kurama po przyzwaniu kontrolowany był za pomocą Sharingana, ponieważ w innym wypadku nie spełniałby rozkazów osoby, która go przyzwała.

Więcej informacjo o samym demonie można znaleźć w tym artykule.

Jedynymi osobami, którym udało się przyzwać Kuramę, są Uchiha Madara i Tobi.

Kyodaigumo

Kyodaigumo

Jest to gigantyczny, włochaty pająk. Ma czarny odwłok, a na nim pomarańczowe pręgi. Odnóża i szczękoczółka mają zgniło-zielony kolor.

Tuż po wezwaniu Kyodaigumo jest gotowa do walki. Może wypuścić kokon, z którego wychodzi mnóstwo młodych, wielkości psa. Są one pomocne zwłaszcza przy obezwładnianiu przeciwnika. Spuszczają się na nici, potem robią kółka wokół wroga tworząc kokon.

 Kyodaigumo przyzywana była przez Kidomaru.

Małpy

Enma

Jedyną przyzwaną małpą, którą widzieliśmy, jest Małpi Król Enma. Ma posturę rosłego człowieka i siwe futro. Ubrany jest w żółtą kamizelkę w brązowe pręgi, która przewiązana jest czerwonym pasem. Pod spodem ma ubranie podobne do tego, które podczas walki miał Hiruzen.

W walce Enma najczęściej zmienia się w kij, którego przyzywający używa do walki. Prócz tego, może stworzyć klatkę składającą się z takich właśnie kijów.

Jedyną osobą, która do tej pory przyzywała małpy, jest Hiruzen.

Ciekawostka: Enma nawiązuje do Yamy, jednego ze strażników Dharmy, którego w Japonii nazywa się Enma, Król Enma lub Wielki Król Enma. Jest nawet kotowaza (tutaj coś a’la przysłowie): Kiedy pożyczasz, twarz jizoo - gdy oddajesz, twarz Enmy. W przedstawieniach  jizoo zazwyczaj ma spokojną, pogodną twarz, a Enma złą. Nawiązuje to do tego, jak ludzie zmieniają się na samolubnych w zależności od okoliczności. 

Enma

Przedstawienie Enmy ze zwoju z okresu Azuchi-Momoyama (1573 – 1603)

Małże

MałżMałż

Małż ten jest nieprzeciętnych rozmiarów mięczakiem z symbolem Kiri-Gakure na płaszczu muszli. Gdy się otworzy, widać syfony, z których wydostaje się mgła, która może służyć do wykonania iluzji. Potrafi opierać się silnym atakom oraz chronić przed nimi osobę przyzywającą.

Jedyna osoba, która pokazała, że może przyzwać małże, jest Drugi Mizukage.

Ninken

Ninken Kakashiego

Ninken to nazwa ogólna wszystkich psów ninja, czyli również tych, które towarzyszom członkom klanu Inuzuka. Znamy 8 przyzywanych ninkenów:

 • Akino
 • Bisuke
 • Bull
 • Guruko
 • Pakkun
 • Shiba
 • Uhei
 • Urushi

Wszystkie psy są innej rasy, ale łączy je strój. Mają niebieskie kamizelki z minką na plecach i opaski ninja z Konoha. Co ciekawe, opaski noszą jak ludzie: na czołach, szyi i łapach. 

HenohenomohejiHenohenomoheji

Henohenomoheji na strojach ninken Kakashiego

Przyzwane psy potrafią chodzić po wodzie kumulując czakrę w łapach, tropić oraz pracować w zespole. Dla przeciwników są niebezpieczne, ponieważ potrafią atakować i stosować strategię nawet bez rozkazu swojego pana. Wszystkie potrafią mówić.

Ninkeny przyzwa jedynie Hatake Kakashi.

Ciekawostka: Henohenomoheji (へのへのもへじ) lub hehenonomoheji (へへののもへじ) to twarz rysowana najczęściej przez dzieci w Japonii.  Jest to bardzo uproszczona wersja graffiti, której odpowiedniki można znaleźć w wielu innych krajach czy regionach, np. brytyjski Chad. Zazwyczaj używane do rysowania twarzy strachów na wróble (kakashi) i teru teru bozu (małe, ręcznie robione laleczki, które wyglądają jak duszki).

Rekiny

Rekiny

Rekiny, które widzieliśmy jako przyzwane, kształtują się z wody. Mają różne rozmiary, promieniują niebieską czakrą. Warto dodać, że wszystkie przyzwane rekiny są żarłaczami: tygrysimi i białymi. W zależności od woli użytkownika, wykonują poszczególne czynności, jak atakowanie, przenoszenie informacji i inne. Atakują jak standardowe rekiny, czyli szczękami uzbrojonymi w trzy rzędy ostrych jak brzytwa rębów.

Jedyną osobą przyzywającą rekiny jest Hoshigaki Kisame.

Ropuchy

Ropuchy

Ropuchy, gdy nie przebywają w normalnym świecie, znajdują się na górze Myōboku. Imiennie znamy kilka ropuch:

Prócz tego w serii pojawiła się różowa kijanka. Widać, że wiele imion zaczyna się na „gama”. Nie jest to zbieg okoliczności, ponieważ po polsku oznacza to „ropucha”.

Są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu. Pomijając szczegóły wynikające z wieku i płci, mają inny kolor, rozmiar, czasem kształt. Każda ropucha coś na sobie ma, jak nie kubraczek, czy coś na kształt kimona, to wisiorek lub gogle. Wyjątkiem, który potwierdza regułę, jest Gerotora – ropucha zwój.

Ropuchy, mimo niepozornego wyglądu, są potężnymi wojownikami, którzy posługują się ninjutsu, genjutsu i taijutsu. Ponadto, posługują się naturami czakry, takimi jak ogień, woda i wiatr. Niektóre z nich potrafią jeszcze wypluwać olej. Wszystkie wymienione elementy mogą być wykorzystywane w kombinacji z osobą przyzywającą, by zwiększyć siłę ataku.

Jiraiya z Gamabuntą

Jiraiya z Gamabuntą 

Prócz tego, ropuchy w walce wykorzystują różnego rodzaju broń, w tym miecze, tantō i sasumatę. Broń najpewniej zdobywają gdzieś na swojej górze, ponieważ jest ona dostosowana do ich rozmiarów.

GamahiroGamaken

Ropuchy przyzywali Jiraiya, Namizake Minato i w dalszym ciągu Uzumaki Naruto.

Ciekawostka: W japońskim folklorze występuje Jiraiya Gōketsu Monogatari (Opowieść o dzielnym Jiraiyi, swoją drogą podobny tytuł do pierwszej powieści naszego Ero-sennina). Tytułowy bohater używając magii zamieniał się w gigantyczną ropuchę. Zakochał się w pięknej pannie Tsunade, która opanowała ślimaczą magię, a jego arcy-wrogiem jest Orochimaru, dawniej Yashagorō, który opanował wężową magię.

Sowy

Sowa

Jedyna przyzywana sowa, jaką widzieliśmy, ma ciemno brązowe piórka na skrzydłach, grzbiecie i głowie oraz jasne na podbrzuszu i okolicy dzioba, gdzie ma paski wyglądające jak wąsy. Na klatce piersiowej ma dużą kropkę i poprzeczny pasek, oba niebieskie. Służy do przesyłania informacji, dzięki czemu osoba, która ją przyzywa, może być w stałym kontakcie z wioską.

Jedyną osobą, o której wiemy, że może przyzywać sowy, jest Motoi.

Ślimaki

Katsuyu

Jedynym przyzywanym ślimakiem, którego jak do tej pory widzieliśmy, jest Katsuyu. Ma białe ciało z niebieskimi paskami i jest ogromnego wzrostu, co widać na załączonym obrazku, ale gdy się podzieli jest na tyle mała, że swobodnie może siedzieć na ludzkim ramieniu. 

Katsuyu na ramionach różnych osób

Katsuyu na ramionach u Inoichiego, Ino i Anbu

W walce wypluwa kwas, który jest w stanie rozpuścić nawet kamień. Poza tym, gdy jest atakowana, potrafi rozdrobnić się na mini-wersje siebie, które trudno złapać. Do tego, wraz z Tsunade, może leczyć rannych. Katsuyu siada na kimś, a Ślimacza Księżniczka wysyła leczącą czakrę.

Miejsce, w którym żyją ślimaki, gdy nie są przyzwane, nazywa się lasem Shikkotsu. Jest to ślimaczy odpowiednik góry Myōboku ropuch i jaskini Ryūchi węży.

Jedyną osobą która może przyzywać ślimaki, jest Tsunade.

Ciekawostka: W japońskiej Opowieści o dzielnym Jiraiyi pojawia się postać pięknej panny, Tsunade, która opanowała ślimaczą magię i jest obiektem westchnień tytułowego bohatera. 

Węże

Węże

Przyzwane węże, które poznaliśmy, różnią się wyglądem, w tym rozmiarem i umiejętnościami. Te, które widzieliśmy, mają kolory brązowe, fioletowe lub białe. Tak, jak żaby mają górę Myōboku, tak węże mają jaskinię Ryūchi. Imiennie znamy trzy węże:

 • Manda
 • Manda II
 • Wężowy Mędrzec

W serii pojawiło się wiele innych węży, jednak nie zostały nazwane.

Gady te w walce posługują się swoim ciałem. Najczęściej wykorzystują swoją wagę, rozmiary, gibkość i paszczę. Używają ogona jak bicza lub do zgniatania, połykają przeciwników lub duszą ich, okręcając się swoim ciałem wokół ciała ofiary. Ich gabaryty mogą służyć do ochrony osoby przyzywającej, gdy otoczy ją swoim ciałem. Niektóre węże potrafią mówić. 

Wąż ochraniający Sasuke

Wąż ochraniający Sasuke swoim ciałem

Węże przyzywali Orochimaru, Mitarashi Anko, Yakushi Kabuto i Uchiha Sasuke. 

Ciekawostka: W japońskim folklorze pojawią się Opowieść o dzielnym Jiraiyi, w której arcy-wrogiem tytułowego bohatera jest Orochimaru (wcześniej Yashagorō), który opanował wężową magię i raz towarzyszył Jiraiyi.

Żółwie

Ningame

Jedynym przyzwanym żółwiem, którego znamy, jest Ningame. Duży, czerwony, ma żółte pętelki na tarczkach kręgowych i żebrowych, żółte tarczki karkową, brzeżne i nadogonowe oraz plastron. Na prawej łapie na pomarańczową opaskę, a na szyi ochraniacz ze znakiem Wioski Liścia.

Nie pokazał żadnych umiejętności bojowych, wiadomo jedynie, że potrafi mówić.

Maito Gai jako jedyny pokazał umiejętność przyzwania żółwi.

Zwierzęta przyzywane przez Chikushōdō Paina

Kameleon

KameleonOgon kameleona

Kameleon ten wyróżnia się nie tylko rozmiarem, ale i tym, że zamiast ogona ma węże. Do tego nieregularne oczy oraz Rinnegana zamiast standardowych. Potrafi zmieniać kolor, dzięki czemu staje się niewidzialny dla zwykłego oka. Ponadto może swobodnie i stabilnie chodzić po powierzniach pionowych i pochyłych. Do chwytania przeciwników wykorzystuje ogon i język, potrafi odpierać ataki.

Nosorożec

Nosorożec

Od swojego odpowiednika w naszym świecie, nosorożec Paina różni się rozmiarem, tym że ma pręty przesyłające czakrę oraz Rinnegana. Jego ataki są typowo fizyczne, idealne do burzenie budynków i murów.

Panda

Panda

Panda Paina od zwykłej, szarej pandy różni się rozmiarem, a także tym, że ma pas i kitkę, co przy jego gabarytach upodabnia go do zawodnika sumo. W akcji widzieliśmy go tylko raz, gdy swoim ciałem bronił osoby, która go przyzwała. 

Pies

Pies

Kolejne zwierzę z arsenału Paina, któremu dalej niż bliżej do zwykłego. Wiele głów i gigantyczne kły nadają mu bardzo nieprzyjazny wygląd. Potrafi podzielić się na kilka psów i znów połączyć, jednak po tym zabiegu ma zawsze więcej głów. Jest też bardzo wytrzymały, co widać, gdy nawet Fūton: Rasenshuriken nie może go zniszczyć, ponieważ po uderzeniu się dzieli. Aby pokonać psa, trzeba powstrzymać osobę, która go przyzwała. 

Ptak

Ptak

Gdyby nie rozmiar i ponadprogramowa liczba nóg i skrzydeł (po 3, a w anime dwa skrzydła) można by powiedzieć, że ten brązowopióry ptak wygląda całkiem normalnie. Odznacza się niezwykłą prędkością, którą może osiągnąć. Gdy połączy to ze swoim atutem, którym jest dziób, może wykonywać potężne ataki, nurkując w tłum. 

Skolopendra

Stonoga

Wygląda prawie jak swój rzeczywisty pierwowzór, z tą różnicą, że jest większy i ma Rinnegana. Nie widzieliśmy, jak atakuje bądź się broni. Wiadomo tylko, że za pomocą swojego długiego, ciężkiego ciała może swobodnie niszczyć budynki.

Skorupiak

Skorupiak

Najnormalniej wyglądające zwierzę w całym arsenale Paina. Jest gigantyczny, w walce posługuje się technikami wody.

Wół

Wół

Ten przyjaźnie wyglądający ssak to tak naprawdę zwierzę, które potrafi zniszczyć wiele w krótkim czasie. Dzięki swoim rozmiarom oraz proporcjonalnej do niej sile, działa jak prawdziwy taran. 

To już wszystkie stwory, które przyzywali różni ninja w serii. Dzięki temu zestawieniu widać różnorodność i bogactwo świata Naruto, jak i wyobraźni autora. Dobrnęliśmy do końca zwierząt, ale nie tylko istoty żywe są przyzywane przez ninja. O pozostałych rzeczach i osobach w tym artykule.

~_tsu_

Komentarzy: 1 02 Październik 2012
 • RiinUchiha
  RiinUchiha

  Ciekawe, czy można przyzwać każdy z gatunków zwierząt z "żółwiej" wyspy. ^_^

  Są rzeczy jakie mnie drażnią, i są rzeczy jakie mnie drażnią na tyle, że aż podniecają i stają się nałogiem. Wiesz o czym mówię?