W świecie Naruto ninja są podzieleni na swoiste kasty. Każda osoba, która pragnie zostać silnym shinobi, musi przejść długą drogę i wspinać się po poszczególnych szczeblach kariery. Podobnie jak w wojsku występują tzw. szeregowi, oficerowie, generałowie oraz specjalne jednostki ninja.

Rangi podstawowe

Student akademii

Na samym początku bycia shinobi, każda osoba musi przejść podstawowe szkolenie w akademii ninja, w której naukę rozpoczyna się zazwyczaj w wieku 7 lat. Jako student poznaje podstawowe informacje na temat czakry, uczy się posługiwania shurikenami, sztyletami oraz ćwiczy podstawowe ruchy taijutsu, jak również zachowania na polu walki. Uczniowie uzdolnieni pod kątem genjutsu, przechodzą trening, pozwalający im na opanowanie technik iluzji, jednak wszyscy uczniowie trenują obronę przed iluzjami. Jak to w szkole, uczniowie są oceniani przez nauczycieli, a na koniec zostają dopuszczeni do egzaminu, na którym muszą dowieść, że są godni noszenia opaski ninja. W zależności od poziomu umiejętności, student może zakończyć naukę w akademii szybciej od swoich rówieśników, bądź później, a po jej zakończeniu zostaje geninem.

 

Miejsce, gdzie szkoli się przyszłych shinobi Liścia   Grupka geninów z Konoha-Gakure

Genin

Jest to pierwszy szczebel w karierze shinobi. Genini są szeregowymi ninja, znającymi podstawowe umiejętności. Grupki geninów są formowane w drużyny, a następnie oddawane pod opiekę doświadczonego Jounina, który pełni rolę dowódcy i nauczyciela. Genini otrzymują też pierwsze misje, na których nabierają doświadczenia, najczęściej rangi D, ale zdarzają się również misje rangi C. Gdy opiekun drużyny uzna, że jego podopieczni prezentują wysoki poziom umiejętności, mogą zostać przez niego skierowani na egzamin na chuunina.

Tak, tak... Naruto nadal jest geninem ^^

Chuunin

Podstawowa ranga ninja w świecie Naruto. Uzyskuje się ja po przejściu egzaminu na chuunina, w czasie którego genin musi udowodnić, że zasługuje na coś więcej, niż tylko najniższa ranga w hierarchii. Chuunin ma dobrze opanowane techniki taijutsu, ninjutsu oraz posiada umiejętności do genjutsu jak i obrony przed nim. Ma też pewną wiedzę na temat pieczęci oraz powinien opanować jedną z natur czakry, jednak nie jest to wymagane. Chuunini są najczęściej wysyłani na misje rangi C, a także B. Mogą pracować w pojedynkę lub pod dowództwem Jounina, a także nauczać w akademii ninja, szkoląc studentów i przygotowując ich na zostanie geninami. Chuunin może przejść szkolenie, by zostać jouninem, bądź medycznym ninja. Może także wstąpić do ANBU (jeśli ma wystarczające umiejętności) lub zostać ochroniarzem ważnej osobistości, w tym lorda feudalnego.

Shikamaru mimo swoich zalet nadal pozostaje chuuninem   Znany i lubiany nauczyciel Iruka

Tokubetsu Jounin

Jest to ninja będący pomiędzy chuuninem, a joninem. Tokubetsu Joonin charakteryzuje się wysokimi umiejętnościami walki i znajomością ninjutsu, posiada dodatkowo specjalne umiejętności w pewnych specyficznych dziedzinach, jak nauczanie lub przesłuchiwanie więźniów.

Jednym z tokubetsu jouninów jest Morino Ibiki

Jounin

Jedna z najwyższych rang jakie może osiągnąć ninja na swojej ścieżce kariery. Jest to osoba odznaczająca się bardzo dużymi umiejętnościami we wszystkich dziedzinach walki, posiadająca duży zmysł przetrwania, ponadprzeciętną wiedzę na temat walki oraz ninjutsu. Jounini zazwyczaj mają opanowane dwa żywioły czakry, znają silne techniki ninjutsu, taijutsu, genjutsu, posługują się technikami pieczętowania, są też twórcami zaawansowanych technik i cieszą się dużym poważaniem w rodzimej wiosce, a nawet w innych krajach. Jounini to również nauczyciele, którzy przekazują geninom i chuuninom swoją wiedzę na temat walki z przeciwnikami, jak również pomagają w ich doskonaleniu oraz tworzeniu nowych technik. Najwybitniejsi jounini posiadają również przydomki, które jeszcze bardziej podkreślają ich potęgę, a niektórzy dostępują nawet zaszczytu piastowania zaszczytnej funkcji Sato-osa, lub Kage. W Konoha-Gakure występuje również specjalny typ jounina nazywany Jōnin Hancho (dowódca jouninów), który reprezentuje wszystkich jouninów w wiosce i prawdopodobnie spełnia rolę ich bezpośredniego przełożonego.

Przykład jounina z Kraju Wody   Przykład jounina z Kraju Wiatru

Przykład jounina z Kraju Ziemi   Przykład jounina z Kraju Ognia

Kage (Sato-osa)

Jest to najwyższa ranga w wiosce shinobi. Przywódcą wioski zostaje najsilniejsza i najbardziej charyzmatyczna osoba w wiosce, wybierana przez Daimyo, grono Jouninów, a także starszyznę. Kage jest generałem, który zarządza siłami wioski, wysyła na misję drużyny, a także dba o to, by w wiosce panował porządek. Pod swoim dowództwem ma również ANBU, od których dostaje raporty o zbliżających się niebezpieczeństwach i zagrożeniach, jak również zleca misję wyeliminowania Nukeninów. Kage to przeważnie osoby w zaawansowanym wieku, jednak zdarzają się, też osoby młode i na tyle silne, by zdobyć do stanowisko. Odznaczają się wysokimi umiejętnościami bojowymi, są też autorami bardzo potężnych i czasami zakazanych technik ninja.

Sato-osa mają podobne funkcje co Kage, jednak wioski, którymi władają są zbyt małe, by ich przywódcy mogli nosić tytuły Kage.

Lista aktualnych Kage i przywódców wiosek (w nawiasach osoby które nie żyją):

Kage

Tsunade – Hokage Konoha-Gakure

Terumi Mei – Mizukage Kiri-Gakure

A – Raikage Kumo-Gakure

Oonoki – Tsuchikage Iwa-Gakure

Gaara – Kazekage Suna-Gakure

Piątka Kage

Sato-osa

(Nagato), (Konan), (Hanzou) – Sato-osa Ame-Gakure

Orochimaru – Sato-osa Oto-Gakure

Rangi specjalne

Med. Nin

Medyczni ninja są specjalną rangą ninja, którzy zajmują się w leczeniem rannych shinobi. Medycznych ninja możemy podzielić na dwa rodzaje – pierwszy to osoby, które przeszły przeszkolenie medyczne i umieją stosować ninjutsu pierwszej pomocy. Biorą oni udział w misjach wraz z drużynami złożonymi z Chuuninów. Zgodnie z regułami opracowanymi przez Tsunade, mają oni przestrzegać trzech reguł:

  • nie angażować się w walkę,
  • leczyć towarzyszy do samego końca,
  • zginąć jako ostatnia osoba z drużyny.

Drugim typem są wyspecjalizowani med. nini, którzy tworzą własne drużyny lub pracują w szpitalach i mają dużą wiedzę o metodach leczenia oraz ratowaniu życia. 

Sakura lecząca Gaia...   Coraz więcej medyków udziela się na polu walki

ANBU

Więcej o członkach ANBU w tym artykule.

Kakashi był niegdyś jednym z ANBU   Członkowie ANBU posiadali różnego rodzaju maski zasłaniające ich twarze

Klasa S

Są to shinobi, którzy odznaczają się tak wysokimi umiejętnościami, że znacznie przekraczają poziom Jouninów. Mają perfekcyjne opanowane wiele potężnych technik i są w stanie w pojedynkę walczyć z wieloma przeciwnikami. W zależności od swojego postępowania, cieszą się ogromnym poważaniem lub strachem. Są sławni we wszystkich zakątkach świata, a czasami ich sława potrafi trwać przez wiele lat. Często są oni wybierani na kolejnych Kage oraz Sato-osa, jednak duża ich część zostaje Nukeninami.

Jeden z najpotężniejszych shinobi Liścia - Uchiha Madara   Jiraiya również posiadał siłę klasyfikującą do rangi S

Nukenin

Nukenin jest to osoba, która zdradziła macierzystą wioskę, przenosząc się do innej wraz cennymi informacjami lub rozpoczęła życie awanturnika. Zazwyczaj są to osoby bardzo silne, do których złapania lub zabicia potrzeba kilku drużyn shinobi, ale zdarzają się też ninja, którzy nie wyróżniają się niczym szczególnym. Listę Nukeninów posiadają wszystkie wioski, a także łowcy nagród, którzy zajmują się zawodowo zabijaniem Nukeninów za pieniądze. Największą grupą skupiającą tych shinobi jest Akatsuki.

Sasuke dołączył zdradził swoją wioskę w podążaniu za spełnieniem swych marzeń   Kisame, jak większość groźnych nukeninów, znalazł swoje miejsce w Akatsuki

Shinobigashira

Specjalna ranga ninja z Kumo-Gakure. Shinobigashira jest to shinobi, który jest ambasadorem i reprezentuje interesy Raikage w innych wioskach. Może w imieniu swojego przywódcy zawierać sojusze, podpisywać umowy, wypowiadać wojny, a także wykonywać sekretne misje zlecone przez Raikage.

Osoba wyznaczona przez Raikage do podejmowania decyzji z jego imieniu

~Buster

Komentarzy: 0 07 Grudzień 2012