Spośród trzech Dōjutsu przedstawionych w Naruto i Naruto Shippūden, Rinnegan jest otoczony największym nimbem tajemnicy. Przez długi czas nazywany był legendarnym Dōjutsu o wątpliwym istnieniu. Z czasem jednak odsłaniano kolejne jego tajemnice. Wraz z Sharinganem i Byakuganem tworzy Trójkę Wielkich Technik Wzrokowych (San Daidōjutsu). Rinnegan wyróżnia się na tle innych specjalnych oczu, umiejscowieniem go w całej gałce ocznej, a nie tylko w źrenicach. Gałki oczne przybierają kolor jasnego fioletu i są prążkowane.

Geneza Rinnegana sięga aż do początków historii świata shinobi przedstawionego w Naruto. Prekursorem tego Dōjutsu był Rikudō Sennin, uważany za pierwszego shinobi na świecie i pierwszej osoby, która pojęła istotę czakry tworząc typowe dla dzisiejszego świata shinobi - ninjutsu. Rinnegan pozwalał mu na panowanie nad wszystkimi żywiołami czakry, a także kontrolować wszystkie stworzenia na świecie. Od czasu pokonania Jūbiego, oczy Rinnegan nazywa się Boskimi Oczami lub Oczami Mędrca. Mimo, że Rikudō Sennin posiadał dwójkę synów, żaden z nich nie odziedziczył Rinnegana. Dlatego każdą osobę, która uzyska oczy Rinnegan, nazywa się kolejnym mistrzem lub reinkarnacją Rikudo Sennina.

Prawdziwy wachlarz możliwości Rinnegana przedstawia nam jego kolejny posiadacz, Nagato. W związku z wieloma niejasnościami dotyczącymi pochodzenia i sposobu aktywacji tego Dōjutsu, można przypuszczać, że Rinnegan wymaga do aktywacji DNA obu synów Rikudō, czyli krwi Uchiha i Senju, z którymi jest spokrewniony klan Uzumaki (o pokrewieństwie Nagato z klanem Uzumaki świadczą słowa samego Tobiego, wykradającego jego oczy tuż po walce z Konan).

Nagato nie był świadomy swoich umiejętności – dopiero podczas wpadania w gniew, jego moce się aktywowały. Wraz z dwójką przyjaciół, Konan oraz Yahiko pod okiem Jiraiyi, udoskonalił swoje umiejętności. Oprócz możliwości korzystania ze wszystkich żywiołów, jedną z jego ciekawszych technik jest kontakt z sześcioma ciałami, znanych jako Sześć Ścieżek Bólu bądź Sześć Światów. Należy się tu doszukiwać ścisłego powiązania z buddyzmem, gdyż we wspomnianych sześciu światach, można odrodzić się po śmierci – samo japońskie rinne oznacza powiązaną z buddyzmem Sansarę, w dosłownym znaczeniu nieustanne wędrowanie.

RINNE2.jpg

Z sześciu ciał shinobi, Nagato stworzył zależnych mu wojowników, charakteryzujących się posiadaniem Rinnegana, rudymi włosami oraz odbiornikami chakry, dzięki którym mogli być kontrolowani. Ponadto ciała posiadały podzielne pole widzenia, dzięki czemu jedno ciało widziało to co pozostałe. Każde z ciał reprezentowało inny świat oraz odmienne umiejętności:

  1. Świat piekieł - Jigokudō – potrafi ożywiać każde ciało, a także wyciągać dusze z ciał przeciwników.
  2. Świat głodnych duchów – Gakidō – jego główną umiejętnością jest pochłanianie chakry przeciwnika oraz niwelowanie technik ninjutsu.
  3. Świat zwierząt – Chikushōdō – umożliwia przywoływanie zwierząt i ludzi dzięki technice Kuchiyose no Jutsu.
  4. Świat ludzi – Ningendō – posiada zdolność czytania w ludzkich umysłach, wyciąganiem dusz z ciał wrogów oraz walki stylem taijutsu
  5. Świat asurów (półbogów) – Shuradō – dzięki nietypowej budowie ciała, przypominającej bardziej robota aniżeli człowieka, do umiejętności tego ciała należało wystrzeliwanie rakiet z rąk oraz działka w głowie. Jest też znacznie odporniejszy na zniszczenia i potrafi wytrzymać potężne uderzenia oraz obrażenia.
  6. Świat bogów (niebo) – Tendō – ciało to należało do Yahiko, poległego w walce przyjaciela Nagato. Posiada umiejętność przyciągania i odpychania obiektów (Shinra Tensei), a także może kontrolować deszcz. To właśnie przez ciało Yahiko, Nagato pieczętował wraz z innymi członkami Akatsuki pochwycone Ogoniaste Bestie, a ze względu na więź łączącą go z Yahiko, możemy wywnioskować, że to ciało miało dla niego szczególną wartość.

RINNE1.jpg

Spośród innych znanych technik Rinnegana możemy rozróżnić m. in. : Chibaku Tensei, Gedō, Banshō Ten'in, Shōten no Jutsu.

Rinnengan Tobiego

Po raz kolejny Rinnegan spotykamy w trakcie IV Wielkiej Wojny Shinobi, kiedy to przywołane poprzez Edo Tensei ciała byłych Jinchūrikich oraz członków Akatsuki, posiadają Rinnegana w lewym oku. Widzimy je także u Tobiego oraz Uchiha Madary, który aktywował to Dōjutsu tuż przed śmiercią, jednak sposób w jaki tego dokonał nie jest nam ciągle znany.

Rinnegan Edo Madary

Komentarzy: 0 28 Kwiecień 2012